Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-03-2022, 22:47   #1
FFpiotto
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 13-02-2022
Skąd: W-aw
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 125KM
Rocznik: 2008
Postów: 11
Domyślnie Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Próbowałem już w paru tematach dowiedzieć się jak rozwiązać problemy techniczne po zakupie auta. Ale jest ich kilka różnych, więc może w dziale ogólnym spróbuję:
Po kolei:
12.02 zakupiłem od osoby prywatnej Forda Focusa 1.8 125 KM 2008 r.
po lifcie, z licznikowym przebiegiem 158 kkm.
Nacieszyłem się autem przez 8 dni i ok 400 km przebiegu.
W ramach pakietu startowego, zleciłem wymianę oleju w silniku: Ford ... 5W30 wraz z kompletem filtrów.
Podczas nocnej jazdy autostradą, nagle silnik stracił moc i zaczął pracować na
3 cylindry. Musiałem zostawić auto na stacji benzynowej i dopiero nazajutrz, z zakupionymi kompletami świec i cewek zapłonowych pojechałem po auto.
Niestety wymiana nic nie pomogła. Auto zostało przewiezione lawetą na warsztat.
Dokonano pomiaru kompresji i na jednym z cylindrów był jej całkowity brak.
Wg. mechanika to wypalone zawory nad cylindrem są przyczyną awarii.
Ale oczywiście, żeby się przekonać dokładnie czy tylko to, czy coś jeszcze, trzeba rozebrać co najmniej głowicę.
Szczególnym trafem jest, że w parę dni temu, do warsztatu trafił też Ford Focus z tym samym silnikiem, oraz z taką samą awarią.
To są kłopoty natury technicznej. Teraz pora na prawne:
Powiadomiłem sprzedającego o zaistniałej sytuacji, oraz zażądałem pokrycia kosztów naprawy. Dałem mu kilka dni do namysłu, bo zależało mi, żeby sprawę załatwić polubownie. Niestety w odpowiedzi zablokował mój numer w telefonie. Tak więc, napisałem oficjalne pismo o odstąpieniu od umowy, wysłałem listem poleconym, z potwierdzeniem odbioru i powiadomieniem.
Odebrał list w poniedziałek 28.02. Wiem, że od tego momentu ma teraz 14 dni na odpowiedź.
Jeśli jej nie udzieli, to znaczy, że się zgadza na odstąpienie od umowy.
Problem w tym, że on chyba tego nie wie, tak jak nie dociera do niego fakt obligatoryjnej rękojmi na sprzedany samochód. W rozmowie, sprawiał wrażenie, nie tyle zdziwionego faktem wystąpienia awarii, co zaskoczonego tak szybkim jej pojawieniem.
Auto jest zarejestrowane w kraju, więc na razie:
-oczywiście zapłaciłem podatek PCC-3
- zgłosiłem nabycie auta, w WK, bez przerejestrowania
- muszę dopłacić do OC w ramach rekalkulacji składki.
Tak więc auto zepsute stoi, ale koszty rosną.
Generalnie auto mi się nadal podoba, wolałbym się dogadać co do kosztów naprawy. Najgorsze, że nie wiem ile trzeba kasy na naprawę.
Mechanik, u którego stoją teraz te 2 Focusy, pociesza mnie, że jak naprawią tego drugiego, to się dowiem.
Przypuszczam, że sprzedawca zignoruje również moje odstąpienie od umowy.
Pozostanie sprawa w sądzie., a to potrwa długo lub bardzo długo.

W międzyczasie, znalazłem ciekawą aukcję kupna nowego? silnika 1.8 Duratec. Wydaje mi się to za tanio, żeby było prawdziwe:
1. Za 1800 zł, nowy blok silnika, wraz z tłokami i wałem. Niestety dopiero w poniedziałek można się coś dowiedzieć od sprzedawcy.
Gdyby ta oferta była prawdziwa, to czy ten silnik o nr 4M5G-6015-DF,
będzie pasował do mojego Focusa i jego osprzętu: skrzynia, rozrusznik, przeróżne wtyczki.
2. Następnie drugi problem to głowica. Widzę, że są w sprzedaży gotowe regenerowane w różnych cenach. Czy za 1200 zł taka głowica, może być porządnie odnowiona?

FFpiotto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-03-2022, 23:11   #2
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,483
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
pchadz sie niepotrzebnie w kłopoty
Antej jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-03-2022, 09:45   #3
Skolmi
ford::expert
 
Zarejestrowany: 11-02-2004
Model: Focus
Silnik: PNDD + LPG
Rocznik: 2018
Postów: 3,510
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Tutaj jeszcze jakiś zadowolony chwilowo:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Chyba co po niektórzy wykorzystują sytuację na rynku i wytaczają te dziurawe 1.8 ze stodół
na sprzedaż.
Skolmi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2022, 19:15   #4
FFpiotto
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 13-02-2022
Skąd: W-aw
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 125KM
Rocznik: 2008
Postów: 11
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

C.d.
Niestety procedura odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży Focusa, przeciąga się.
Po kolei:
1. 12.02.2022 zakup auta
- opłacenie podatku, wymiana oleju ( Ford 5W30+ komplet filtrów)
2. 20.02.2022 nocna podróż autostradą, zakończona awarią.( przejechane od momentu zakupu ok 400 km)
- wymiana świec i cewek zapłonowych nie przynosi efektu, silnik nie ma mocy i pracuje na 3 cylindry.
3. 21.02.2022 sprzedający nie odbiera żadnego z kilku połączeń telefonicznych, w różnych porach dnia.
Ale udaje mi się dodzwonić do jego brata, który brał udział w sprzedaży auta.
Poinformowałem o awarii, że mechanik dokonał pomiaru kompresji( na 2 cylindrze całkowity brak), że jest podejrzenie wypalenia zaworów, ale dokładnie będzie wiadomo jak się to rozbierze i poogląda. Dałem 3 dni do namysłu i zaproponowałem pokrycie kosztów naprawy. Po wyznaczonym terminie sprzedający zablokował mój numer telefonu, ale wysłałem mu SMS oraz nagrałem się na pocztę głosową jego brata,
i stwierdziłem, że w tej sytuacji odstąpię od umowy.
4. 28.02.2022 list polecony z odstąpieniem od umowy dotarł do sprzedającego.
Zażądałem w nim zwrotu pełnej kwoty za auto ( 15 tyś zł) +
wypisałem po kolei koszty dodatkowe:
300 za PCC-3, 250 za lawetę, za serwis: oleje filtry i świece i cewki.
Razem =1200 zł
Poinformowałem że:
- auto stoi unieruchomione w warsztacie
- zaobserwowałem ponadnormatywne zużycie oleju, mimo w sumie krótkiego dystansu ok 400 km i mimo wymiany oleju na dedykowany do tego silnika( wg. etykiety był zalany olej 10W40)
5. 14.03.2022 minął termin na odpowiedź od sprzedającego, wynajęty adwokat wystosował pismo o ostatecznym przed sądowym wezwaniu do zapłaty.
6. 15.03.2022 przychodzi odpowiedź od sprzedającego. Zwykłym listem znalezionym w skrzynce pocztowej.
Odpowiedź- pretensje sprzedającego: jakbym Ławrowa słuchał:
- nie zgadza się na udział w oszustwie( SIC!) bo na umowie jest 15 tyś a ja chcę
16 200zł
- dlaczego go nie poinformowałem o zużyciu oleju i w ogóle o awarii?
- jakim prawem wymieniłem olej, bo on mi przecież mówił, że na oleju jest
przejechane 8 tys km
- auto jest używane i ma prawo się zepsuć, a on nie jest mechanikiem.
- nie zgadza się na odbiór auta, bo mój mechanik w niego ingerował.

Ostatnio edytowane przez FFpiotto ; 17-03-2022 o 19:22
FFpiotto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2022, 19:51   #5
Pietroph
ford::beginner
 
Avatar Pietroph
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 10-02-2018
Skąd: Olsztyn
Model: Focus
Silnik: Duratec 1.6 105 KM
Rocznik: 2017
Postów: 10
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Niestety, z mojego punktu widzenia sprawa jest nie do wygrania. Bedziesz musial udowodnic, ze sprzedajacy przed sprzedaza wiedzial o wadzie. Bedzie to niezmiernie trudne, skoro odbyles jazde przed zakupem (tak zakladam) i nie miales zastrzezen co do kultury pracy silnika. Malo tego, wyobrazam sobie, ze sprzedajacy istotnie mogl nie wiedziec o tej wadzie, musisz na to spojrzec takze z tej strony. Wspolczuje Ci, ale szczerze przyznam, ze w duzej czesci jestes sam sobie winien. Nie wyobrazam sobie kupna samochodu bez diagnostyki, podpiecia pod kompa. Przy nalocie rzedu 158 tysi z pewnoscia pokusilbym sie tez o sprawdzenie kompresji. Dzisiaj jest to naprawde prosta i dostepna metoda.
Pietroph jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-03-2022, 06:35   #6
FFpiotto
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 13-02-2022
Skąd: W-aw
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 125KM
Rocznik: 2008
Postów: 11
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Czyli wypalenie zaworów nie może być spowodowane nie wykonaniem czynności serwisowej zwanej potocznie regulacją zaworów. Lub ewentualnie nieprawidłowo przeprowadzoną ?
Również zatajenie ponadnormatywnego zużycia oleju silnikowego też nie jest wadą techniczną?
Pomiar kompresji przy zakupie, wykazałby jej calkowity brak na 2 cylindrze?

Zablokowanie mojego numeru to również świadczy na korzyść sprzedawcy?

Ostatnio edytowane przez FFpiotto ; 18-03-2022 o 07:01
FFpiotto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-03-2022, 06:40   #7
konieczko5
ford::expert
 
Zarejestrowany: 23-01-2019
Skąd: B-stok
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 12.2007 (modelowy 2008)
Postów: 2,586
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

1. Kup słownik.
2.Pietroph pisze głupoty
3. Masz rękojmie
4. Do sądu i nie kupuj więcej forda.
konieczko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-03-2022, 06:45   #8
kln1920
ford::professional
 
Avatar kln1920
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-10-2017
Skąd: Świętochłowice
Model: Focus MK3.5/Fiesta MK7.5
Silnik: 2.0 TDCI 180KM/1.25 82KM
Rocznik: 2016/2013
Postów: 1,993
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Cytat:
Napisał FFpiotto Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czyli wypalenie zaworów nie może być spowodowane brakiem lub źle przeprowadzoną ich regulacją?
Oczywiście, że może

Cytat:
Napisał FFpiotto Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Również zatajenie ponadnormatywnego zuzycia oleju silnikowego też nie jest wadą techniczną?
Jest. Dlatego tego zużycia oleju bym się najbardziej czepiał oraz tego:
Cytat:
Napisał FFpiotto Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jakim prawem wymieniłem olej, bo on mi przecież mówił, że na oleju jest
Pewnie wlał jakiegoś syfu do oleju, żeby zamaskować zużycie, a po załóżmy 3-4k km by powiedział "teraz to żeś pan już zepsuł". Zawór też nie wypali się od tak, zerojedynkowo, to dłuższy proces. Co innego, jakbyś korbę wywalił, ale wypalony zawór i takie zużycie oleju to są rzeczy, których nie wyłapiesz przy zakupie (chyba że pomiar kompresji plus kamera inspekcyjna) i moim zdaniem takie auto powinno podlegać zwrotowi. Moim zdaniem spokojnie sprawa do ugrania. To nie taki przypadek, że panie ja miernikiem nie pomierzyłem a na aucie szpachla. To co piszesz to książkowe wady ukryte

Ostatnio edytowane przez kln1920 ; 18-03-2022 o 06:47
kln1920 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-03-2022, 08:10   #9
Pietroph
ford::beginner
 
Avatar Pietroph
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 10-02-2018
Skąd: Olsztyn
Model: Focus
Silnik: Duratec 1.6 105 KM
Rocznik: 2017
Postów: 10
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Cytat:
Napisał konieczko5 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
2.Pietroph pisze głupoty
Spoko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Pietroph pisze glupoty, ale w swoim dotychczasowym zyciu kupowal samochody ostroznie i z glowa i jakos nigdy nie wpakowal sie na mine. Trzymam kciuki za FFpiotto. Na koniec milo by bylo abys dal znac jak poszlo.
Pietroph jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-03-2022, 12:10   #10
kocur
ford::average
 
Avatar kocur
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 04-10-2013
Skąd: Kraków
Model: RAV4 Hybrid
Silnik: 2.5
Rocznik: 2023
Postów: 151
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Cytat:
Napisał FFpiotto Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czyli wypalenie zaworów nie może być spowodowane nie wykonaniem czynności serwisowej zwanej potocznie regulacją zaworów. Lub ewentualnie nieprawidłowo przeprowadzoną ?
Również zatajenie ponadnormatywnego zużycia oleju silnikowego też nie jest wadą techniczną?
Pomiar kompresji przy zakupie, wykazałby jej calkowity brak na 2 cylindrze?

Zablokowanie mojego numeru to również świadczy na korzyść sprzedawcy?

80% właścicieli aut nie ma pojęcia że jest coś takiego jak regulacja zaworów.
__________________
MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE
kocur jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:44.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.