Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 28-02-2018, 20:37   #1
ttomek550
ford::beginner
 
Avatar ttomek550
 
Zarejestrowany: 28-06-2010
Skąd: Bytom
Model: Transit x2
Silnik: 2.2 140 i 2.2 85
Rocznik: 2008 i 2010
Postów: 22
Domyślnie błąd P1103, nowy przepływomierz

Witam wszystkich,
mam niemały problem z transitem (2.2l 85KM rocznik 2010).. Otóż problem polega na przepływomierzu i nie podobno nie tylko. Diagnostyka wykazuje błąd P1103, więc wymieniliśmy przepływkę, ale problem nie ustąpił.. Podczas delikatnej jazdy na trasie nadal zapala się kontrolka "CE". Dodam jeszcze, że po skasowaniu błędu przez jakiś czas jest spokój, ale sprawdzając kontrolnie po parunastu kilometrach znów DTC pokazuje błąd P1103, mimo że "CE" nie świeci i dopiero podczas kolejnej jazdy na trasie z delikatnie wciśniętym pedałem gazu kontrolka się zaświeca. Czy ktoś może miał taki przypadek? Może ktoś dysponuje schematem połączeń ECU, żeby móc przemierzyć przewody z przepływomierza? Bo kabelki przy kostce mają naderwane izolacje, nie stykając się, żyły kabli są całe, więc nie powinno to mieszać w aktach, a z racji obecnych temperatur nie jest wcale takim prostym zadaniem wyciągnąć je z kostki i zaizolować, żeby to w stu procentach wykluczyć.


Dodam jeszcze, że transit ma również problem z głośnym klekotem, wahaniami obrotów na biegu jałowym, dławieniem się podczas jazdy na obrotach <1500, gaśnięciem, spadaniem obrotów do ok. 500, brakiem reakcji na gaz, czyli wszystkimi objawami regulatora ciśnienia paliwa na pompie WC. Znajomy kumpla pracujący w ASO Forda stwierdził, że powodem nawracającego problemu błędu P1103 jest ów czujnik, bo przepływki w tych transitach rzadko padają. Czy może mieć rację? Pożyczył mi inny czujnik, który mieli zdemontowany z jakiegoś transita, w którym okazało się, że nie on był problem, więc zakłada, że jest sprawny i po wymianie na ten czujnik obroty się uspokoiły, samochód "nie wariuje" jednak zaczął głośniej klekotać i dziś miały spory problem z porannym odpaleniem i chmurą dymu przy okazji (niewyregulowana dawka paliwa?). Ciśnienie paliwa w rampie raz jest w normie, ale waha się 18-26 000 kPa, a raz w granicach 50-60 000 kPa. Adaptacja wtrysku początkowego zakończona niepowodzeniem.


Chyba już napisałem wszystkie moje spostrzeżenia opisałem i przepraszam za długość tekstu, ale jak to w przypadku użytkowników dostawczaków, mogę nie mieć okazji na bieżące odpisywanie w temacie.


Z góry dziękuję za pomoc i mam nadzieję, że będziecie w stanie mi pomóc. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

ttomek550 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-02-2018, 21:17   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: błąd P1103, nowy przepływomierz

Błąd P1103 wskazuje na czujnik MAF (przepływkę), ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że przepływka pracuje tylko na potrzeby zaworu EGR - w krótkiej pętli sprzężenia zwrotnego. Nie ma bezpośredniego wpływu na pracę czegokolwiek innego. Dopiero czujnik położenia EGR powoduje zmiany w sterowaniu układem przez PCM - np. obcięcie dawki wtrysku przy nieprawidłowym położeniu EGR-a.
Skoro ciśnienie na szynie (rozumiem, że na wolnych obrotach) skacze od 180 do 260 barów (a powinno być stabilne w okolicach 250 barów), a czasami skacze aż do 500 - 600 barów, to spróbowałbym podmienić zawór SCV na pompie. Zresztą tu coś jest nie tak - przy takim skoku ciśnienia na wolnych obrotach (do 600 barów) PCM powinien wyłączyć silnik.
Zrobiłbym też próbę przelewową wtryskiwaczy - jest tania i szybka. Mówi bardzo dużo o stanie wtryskiwaczy. Przyczyna wahania obrotów może się wyjaśni - czy winne niestabilne ciśnienie, czy stan wtryskiwaczy.
Sprawdziłbym EGR i jeśli trzeba - oczyścił.

Wszystko co opisujesz to jest jeden wielki misz-masz - potrzebujesz dobrego diagnosty z dobrym testerem, zwłaszcza do sprawdzenia tych ciśnień na szynie. Bo to co opisujesz - to jest bardzo źle...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 28-02-2018 o 21:20
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-03-2018, 08:13   #3
ttomek550
ford::beginner
 
Avatar ttomek550
 
Zarejestrowany: 28-06-2010
Skąd: Bytom
Model: Transit x2
Silnik: 2.2 140 i 2.2 85
Rocznik: 2008 i 2010
Postów: 22
Domyślnie Odp: błąd P1103, nowy przepływomierz

Wlasnie! Zapomnialem dodac, ze EGR jest zaslepiony i po odpieciu nie ma roznicy, a wtryski sa ~2 000 km po regeneracji, gdyz po ponad 250 kkm w koncu odmowily posluszenstwa do tego stopnia, ze w jednym ukruszyla sie koncowka I zaczela uciekać kompresja, a podczas sprawdzania okazało sie, ze kazdy wtrysk i pod kazdym sprawdzanym parametrem pracowal zle, a raczej sa dobrze zregenerowane, bo po regenaracji dawki sa zbliżone na kazdym z wtryskow.

Czyli jednak trzeba zaryzykować i spróbować z tym zaworem. W jakich samochodach jeszcze byly montowane te pompy? Bo znajomy ma mazde 6 w pierwszej budzie i tez ma uklad wtryskowy z Denso, wiec mógłby pasowac, czy szukacz gdzies typowo w fordach tdci?
ttomek550 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-03-2018, 09:19   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: błąd P1103, nowy przepływomierz

Cytat:
Napisał ttomek550 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wlasnie! Zapomnialem dodac, ze EGR jest zaslepiony i po odpieciu nie ma roznicy
Czy zaślepiony, czy nie - EGR powinien pracować, tak by jego czujnik przekazywał do PCM prawidłowe sygnały o położeniu. Po odpięciu wtyku powinien wyskoczyć błąd EGR-a...
Cytat:
Napisał ttomek550 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
a wtryski sa ~2 000 km po regeneracji,
Generalnie wtryski Denso są nie do zregenerowania, bo nie ma do nich części - co prawda coś tam ostatnio producent dostarcza (zdaje się tylko końcówki rozpylacza, bo często się upalały), ale dobry naprawiacz mówił mi (może rok temu), że w praktyce wchodzi w rachubę tylko zakup nowych.
Zrobiłbym więc jednak próbę przelewową. Jest prosta, tania i szybka.
Cytat:
Napisał ttomek550 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czyli jednak trzeba zaryzykować i spróbować z tym zaworem. W jakich samochodach jeszcze byly montowane te pompy?
Nie trzeba zmieniać pompy, tylko zawór - pisałeś o koledze z warsztatu, może ma możliwość podmiany na próbę, to jest myk-myk, szybka sprawa. Nie wiem czy i z jakich innych aut można podmienić zawór SCV.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 01-03-2018 o 09:30
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-03-2018, 20:24   #5
ttomek550
ford::beginner
 
Avatar ttomek550
 
Zarejestrowany: 28-06-2010
Skąd: Bytom
Model: Transit x2
Silnik: 2.2 140 i 2.2 85
Rocznik: 2008 i 2010
Postów: 22
Domyślnie Odp: błąd P1103, nowy przepływomierz

Przepraszam za czas reakcji, ale dopiero dziś znalazła się chwilka, żeby na spokojnie usiąść i coś napisać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Przelewy zrobione, są OK.
EGR wg komputera pracuje, tzn. zmienia się jego otwarcie, więc też jest OK.
Zawór SCV podmieniony na 100% sprawny, testowany przez 2 dni i nadal jest to samo, czyli też odpada.
Dodam, że jeśli jeździ się dynamicznie, prędkości autostradowe to oprócz głośnego klekotu innych dolegliwości nie ma, a jeśli pojeżdżę przez kilkadziesiąt w stylu bardziej ekonomicznych, czyli komputer "przestawi się" na jazdę ekonomiczną, spalanie spadnie to wtedy zaczynają się wszystkie objawy i nie wiem, czy to kwestia przypadku, czy ma to znaczenie, ale zauważyłem, że rano, na zimnym silniku objawy są częstsze i bardziej uciążliwe. Zauważyłem jeszcze, że spaliny są drażniące, ostre, a czasem pozornie jest wszystko OK, ale troszkę wolniej samochód nabiera prędkości, aż po dotarciu w okolice 2 800 obrotów jest odczuwalny delikatny przypływ mocy.
Kolejnym podejrzanym jest pompa wtryskowa, ale może znajdą się jeszcze jakieś sugestie, które można szybciej i taniej sprawdzić, lub czy można jakiś prostym sposobem sprawdzić pompę, czy są jakieś niepokojące dźwięki z jej okolic, na co zwrócić uwagę? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez ttomek550 ; 16-03-2018 o 20:27 Powód: dubel
ttomek550 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-03-2018, 21:16   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: błąd P1103, nowy przepływomierz

Cytat:
Napisał ttomek550 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
rano, na zimnym silniku objawy są częstsze i bardziej uciążliwe. Zauważyłem jeszcze, że spaliny są drażniące, ostre,
Na zimnym silniku jest podawana zwiększona dawka wtrysku, więc jeżeli wtryskiwacze leją (nie mylić z przelewaniem) - to całe paliwo nie jest spalane i smaży się w wydechu. Zapach jest taki chemiczny, ostry, nieprzyjemny. Mogą być wypracowane/wypalone końcówki wtryskiwaczy.
Cytat:
Napisał ttomek550 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
czasem pozornie jest wszystko OK, ale troszkę wolniej samochód nabiera prędkości, aż po dotarciu w okolice 2 800 obrotów jest odczuwalny delikatny przypływ mocy.
Nie pamiętam już jaka jest turbina w tym silniku (85KM) - czy z zaworem upustowym, czy VGT (z ruchomą geometrią łopatek)? Jeżeli z zaworem upustowym - sprawdź czy układ się nie przyciera, czy jest sprawny.
=======================
Generalnie zamiast szukać po omacku przyczyny - poszukałbym kumatego diagnosty z IDS-em i zrobił dokładną diagnostykę układu wtryskowego. Oraz jego kalibrację. Jeżeli kalibracja by się nie udawała - wyjąłbym wtryskiwacze i wysłał do dobrego warsztatu do sprawdzenia - jeżeli byłyby kaput, kupiłbym nowe.

Takie są uroki diesli CR ...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 16-03-2018 o 21:19
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:47.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.