Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 14-12-2023, 22:22   #1
elmystico
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 28-02-2021
Model: S-Max
Silnik: 2.0 240KM
Rocznik: 2020
Postów: 5
Domyślnie Nagrzewnica elektryczna PTC (ver Vigniale, ale pewnie inne tak samo)- dołożenie

Heja

W dzisiejszym odcinku coś, co odkładałem od dwóch lat. A ostatnio padł mi akumulator (chyba uda się go jeszcze uratować- w sumie kompletnie mi się to nie opłaca ale ambicja wygrała :-) ) i przy okazji sprawdziłem komplet elektryczki potrzebnej do tematu, bo po wyjęciu akumulatora było nieco łatwiej.

Kupiłem w ostatniej chwili, zanim zamknęli produkcję, bi-turbo 240 KM w 2020.
Przyszła zima a w aucie- przy jeżdżeniu po mieście robiło się ciepło jak już pora było wysiadać. Uszkodzona nagrzewnica!
Gadam z dealerem- ale przecież pan zamawiał bez!
No i zonk i kłótnia, bo w każdym katalogu było napisane, że PTC jest w tej wersji w standardzie... Stanęło na niczym. PTC nie ma i nie ma możliwości zamontować (skanując materiały serwisowe od forda). Mogą elektryczne webasto za jakieś 8 tys czy 5 nie pamiętam.
Wściekłem się, zero ambicji u tych ludzi pomyślałem, jakoś namierzyłem gdzie ta nagrzewnica powinna być. Patrzę- jest zaślepka. Na alleg kupiłem chyba za 40 zł używaną nagrzewnicę i postanowiłem zamontować samemu.

Niestety NIGDZIE nie znalazłem w sieci kompletu informacji odnośnie tej wersji s-max/mondeo/galaxy, samemu nie chciało mi się rozgrzebywać auta nie mając pewności czy się uda i na dwa lata pomysł poszedł do szuflady.
Wszystko, póki co, okazało się znacznie prostsze niż zakładałem.

Podsumowując:
-sprawdziłem wszystkie niezbędne komponenty według manuala- sterowanie i bezpiecznik w skrzynce elektrycznej jest, kable tam również są.
-za osłoną pod schowkiem pasażera znalazłem ( po dłuższym szukaniu, jest taka osłona jakby "od spodu", nad stopami pasażera) wtyczkę do kabla nagrzewnicy! była w niej nawet pusta kostka, na jej miejsce zapiąłem kabel. Wszystkie kable w dalszej części w kierunku skrzynki rozdzielczej wydają się kompletne.
-jutro zapinam akumulator, biorę się za ELMconfig czy forscana i będę próbował funkcję aktywować trzymajcie kciuki.

Poniżej fotostory, może jeszcze dorzucę samą kostkę do zapięcia kabla od nagrzewnicy, no i zamontowane szpeje. (aj właśnie się pokapowałem że tylko 5 zdjęc można dołączyć- dodam jakiś album może potem). Jak coś potrzeba to piszcie
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20231213_001446.jpg (101.3 KB, 99 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20231213_002341.jpg (87.9 KB, 88 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20231213_002505.jpg (96.9 KB, 90 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20231213_002512.jpg (95.0 KB, 83 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20231213_002518.jpg (87.5 KB, 77 wyświetleń)

elmystico jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2023, 00:11   #2
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,519
Domyślnie Odp: Nagrzewnica elektryczna PTC (ver Vigniale, ale pewnie inne tak samo)- dołożenie

Cytat:
Napisał elmystico Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
za osłoną pod schowkiem pasażera znalazłem ( po dłuższym szukaniu, jest taka osłona jakby "od spodu", nad stopami pasażera) wtyczkę do kabla nagrzewnicy! była w niej nawet pusta kostka, na jej miejsce zapiąłem kabel. Wszystkie kable w dalszej części w kierunku skrzynki rozdzielczej wydają się kompletne.
Ja niestety w mondeo musiałem dołożyć bo wiązki fabrycznej nie było. Jeszcze zostało mi podłączenie do BCM i aktywacja.

Cytat:
Napisał elmystico Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ostatnio padł mi akumulator (chyba uda się go jeszcze uratować- w sumie kompletnie mi się to nie opłaca ale ambicja wygrała :-)
Jeśli BCM widzi słaby akumulator to może PTC nie uruchomić tak jak to często się z przednią szybą grzaną zdarza. Tu jest jakiś "inteligentny" system zarządzania prądem.
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2023, 10:53   #3
DeDalus4
ford::average
 
Imię: Szczepan
Zarejestrowany: 18-09-2022
Skąd: Rzeszów
Model: S-Max
Silnik: 2.0 Ecoblue 190 KM
Rocznik: 2020
Postów: 74
Domyślnie Odp: Nagrzewnica elektryczna PTC (ver Vigniale, ale pewnie inne tak samo)- dołożenie

A wiecie jak to powinno działać? Bo ja niby mam nagrzewnicę ale jakoś nie czuć żeby od razu po uruchomieniu samochodu skądś leciało ciepłe powietrze. Po paru minutach z tych wyższych nawiewów leci ciepłe ale to tyle...a potem już silnik sie nagrzewa
DeDalus4 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-12-2023, 10:38   #4
elmystico
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 28-02-2021
Model: S-Max
Silnik: 2.0 240KM
Rocznik: 2020
Postów: 5
Domyślnie Odp: Nagrzewnica elektryczna PTC (ver Vigniale, ale pewnie inne tak samo)- dołożenie

Wczoraj uruchomiłem! Ale pora była naprawdę późna jeszcze dokładnie nie przetestowałem.
Co zaobserwowałem- całkiem szybko zaczyna lecieć ciepłe powietrze, ale przez tą chwilę co testowałem wentylator będąc w trybie Auto wcale nie zwiększał obrotów.
Tym niemniej jeśli zwiększałem obroty wentylatora ręcznie wciąż leciało ciepłe powietrze, a więc sterowanie musiało zwiększać moc nagrzewnicy, żeby utrzymać temperaturę przy zwiększającym się strumieniu powetrza.
Potestuję więcej dam znać.

Kilka szczegółów technicznych, które komuś mogą się przydać.
ELMconfig zgłaszał jakieś problemy że nie wspiera jakiegoś modułu w moim aucie- nie mogłem odczytać aktualnych ustawień.
Tym niemniej udało mi się wysłać komentę aktywowania nagrzewnicy- guzik "SEND" jest ukryty trzeba odsłonić dodatkową ramkę okna programu.
Wcześniej próbowałem coś zrobić FORscanem, nie ma problemu odczytał wiele parametrów, wiele dał możliwości wysłania komend ale akurat w przypadku mojego auta ani stan ani żadne opcje dotyczące nagrzewnicy w ogóle nie były dostępne.
Na koniec kolejna paczka zdjęć.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20231213_013807.jpg (95.6 KB, 52 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20231213_231834.jpg (100.5 KB, 57 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20231213_232017.jpg (96.6 KB, 50 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20231213_232401.jpg (94.5 KB, 57 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20231213_232416.jpg (94.9 KB, 56 wyświetleń)
elmystico jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-12-2023, 12:31   #5
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Nagrzewnica elektryczna PTC (ver Vigniale, ale pewnie inne tak samo)- dołożenie

Cytat:
Napisał elmystico Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
....ELMconfig zgłaszał jakieś problemy...
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
To już może bezpieczniej było podłączyć się kablem do żelazka do tego auta...

ELMConfig ma do S-maxa MK2 2020 dokładnie tyle samo co ów kabel od żelazka...
Cud Boski, że Kolega czegoś nie upalił...
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-01-2024, 21:37   #6
PRIMANUS
ford::average
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Poznań
Model: Transit 2.0 EcoBlue 170KM + Mondeo ST-LineX 2.0 EcoBlue 190KM A8 AWD + Puma ST 1.5 EcoBoost 200KM
Silnik: 2.0 EcoBlue + 1.5 EcoBoost
Rocznik: Transit 2016, Mondeo 2019, Puma 2021
Postów: 139
Domyślnie Odp: Nagrzewnica elektryczna PTC (ver Vigniale, ale pewnie inne tak samo)- dołożenie

Prośba o schemat podłączenia nagrzewnicy PTC.

Nie mam w aucie PTC (mam tylko zaślepkę - plastikową klapkę). Chcę dołożyć tą nagrzewnicę.

Kupiłem więc nagrzewnicę PTC. Zdemontowałem schowek przed pasażerem i zrobiłem dokładną wizję lokalną w poszukiwaniu wiązki i kostki przyłączeniowej. Na 99,9% moja oryginalna wiązka elektryczna w tym miejscu nie ma przewodów i kostki przyłączeniowej dla PTC.

W skrzynce bezpieczników pod maską - są przekaźniki oraz bezpieczniki: 30A (nr 64) + 60A (nr 71) + 30A(nr 75) od nagrzewnicy dodatkowej.

Chcę pociągnąć wiązkę elektryczną identyczną z oryginalną.

Czy ma ktoś schemat wiązki (podłącznia) nagrzewnicy PTC dla S-Maxa? (mam nadzieję, że będzie podobnie jak w Mondeo Mk5 po facelifcie - bo takie auto chcę modyfikować)

Bump:
Cytat:
Napisał klocolus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja niestety w mondeo musiałem dołożyć bo wiązki fabrycznej nie było.
Jak to zrobiłeś?

Masz konkretny schemat?

Ostatnio edytowane przez PRIMANUS ; 04-01-2024 o 21:40
PRIMANUS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2024, 21:05   #7
elmystico
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 28-02-2021
Model: S-Max
Silnik: 2.0 240KM
Rocznik: 2020
Postów: 5
Domyślnie Odp: Nagrzewnica elektryczna PTC (ver Vigniale, ale pewnie inne tak samo)- dołożenie

Panowie ostatnio kompletnie nie mam czasu przyzwoicie sprawdzić temat, ale jestem niemal pewny, że nie mam aktywowanej PTC.
Także przydałoby mi się wsparcie tutaj.
Znajdzie się jakiś forumowicz z odpowiednim fachem i wolą żeby mi podpowiedzieć?
Mam zarówno kostkę bluetooth - więc jaka apka mi pokaże na smartfonie działanie nagrzewnicy?
Mam też kabel USB całkiem nowszy do laptopa. Czego użyć, żeby upewnić się co do aktywacji PTC?

Jeśli chodzi o to gdzie szukać wiązki - bo jak masz bezpieczniki to może i kable? Wiązka do PTC kończy się na środku nad stopami pasażera, za osłoną, na dole, pod schowkiem.

Bump: Zapomniałem dodać - nie mam zdjęcia tej kostki nad stopami pasażera, ale na jednym ze zdjęć mam ją razem z kupioną nagrzewnicą z widocznymi obciętymi kablami. Musisz szukać takiej właśnie za osłoną nad stopami pasażera.
Jeśli nie ma to nie ma

Bump: No i jeszcze ten przekaźnik nr 6 w skrzynce bezpieczników ej
elmystico jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2024, 09:36   #8
arturek
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar arturek
 
Zarejestrowany: 13-02-2004
Skąd: Kraków
Model: Focus mk4
Silnik: 1.5L EcoBoost /150KM
Rocznik: 2019
Postów: 7,512
Domyślnie Odp: Nagrzewnica elektryczna PTC (ver Vigniale, ale pewnie inne tak samo)- dołożenie

Witam

Może moje walki z Focusem mk3 będą koledze przydatne

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

dodatkowo, w Forscanie można poszukac PIDów

(ten sam watek)
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

pozdrawiam
Arturek
__________________
------------------------------------------------------------------
INSTRUKCJE.pdf / nowy eTIS / chemia_Forda /

Ostatnio edytowane przez arturek ; 06-01-2024 o 09:47
arturek jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2024, 21:08   #9
PRIMANUS
ford::average
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Poznań
Model: Transit 2.0 EcoBlue 170KM + Mondeo ST-LineX 2.0 EcoBlue 190KM A8 AWD + Puma ST 1.5 EcoBoost 200KM
Silnik: 2.0 EcoBlue + 1.5 EcoBoost
Rocznik: Transit 2016, Mondeo 2019, Puma 2021
Postów: 139
Domyślnie Odp: Nagrzewnica elektryczna PTC (ver Vigniale, ale pewnie inne tak samo)- dołożenie

Cytat:
Napisał elmystico Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ale jestem niemal pewny, że nie mam aktywowanej PTC.
Także przydałoby mi się wsparcie tutaj.
Przeczytałem to na forum MONDEO:
"W Mondeo MK5 obecność PTC sprawdza się w konfiguracji modułu FCIM (panelu klawiszy/sterownika klimatyzacji).
Zaznaczenie tej pozycji bez fizycznej obecności PTC powoduje natychmiast 2 błędy przekaźników załączania PTC"

Spróbuj tak:
1) Użyj Forscana.
2)w konfiguracji modułu FCIM zaznacz obecność PTC

Być może to wszystko Ci ruszy...

Ostatnio edytowane przez PRIMANUS ; 06-01-2024 o 21:11
PRIMANUS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-01-2024, 11:59   #10
elmystico
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 28-02-2021
Model: S-Max
Silnik: 2.0 240KM
Rocznik: 2020
Postów: 5
Domyślnie Odp: Nagrzewnica elektryczna PTC (ver Vigniale, ale pewnie inne tak samo)- dołożenie

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Dzięki! Działa!

Dzisiaj po nocy siedziałem, pogoda jest sprzyjająca, nie chciałem przegapić.

Nie miałem za bardzo jak użyć androida, jakiś adapter USB albo stacja usb-c z portami byłaby potrzebna do telefonu.
Z najnowszą wersją forscana ( 2.3.58, w międzyczasie wyszła) i z aktywacją licencji próbnej.

Pięknie to działa. Gdy zimny silnik wydaje się, że bierze 100%, wówczas jakieś dodatkowe 0,4-0,5 l/h spalanie na godzinę na postoju, wow. Potem gdy temperatura silnika rośnie moc nagrzewnicy jest zmniejszana patrząc po obciążeniu silnika.
No właśnie. Przeszperałem całego forscana i nigdzie nie znalazłem zmiennej od pracy PTC, na przykład od procenta mocy aktualnej czy coś podobnego, także ten szacunek właśnie po poborze paliwa. Pewnie można by też po różnicy aktualnej mocy silnika na jałowym biegu jakoś oszacować, żeby stąd przybliżoną moc elektryczną nagrzewnicy określić- no ale bezpośredniego parametru nie znalazłem.
To jest w sumie komedia, że nie było jej fabrycznie- wyszło mnie to w sumie bardzo tanio, a różnica przy mrozach kolosalna.

Ale ale. Może namieszałem wcześniej elmconfigiem a może przy wcześniejszych kłopotach z akumulatorem i stąd zasilaniem auta przestał mi działać android auto :-/. Stało się to na pewno jeszcze przed zmianami zrobionymi teraz, także mam następną robotę będę wdzięczny za pomoc!
Oczywiście to w zasadzie temat na inny wątek na forum.
Wygląda to tak, że opcje wszystkie jakie były od android auto w SYNC 3 są, ładowanie przez USB działa jak działało, ale android auto się nie włącza przy podpięciu telefonu.
BTW jeszcze jeden off topic- chcę dołożyć dodatkowy mały akumulator LiFePo ktoś to robił znacie jakiś wątek na forum?

Acha, dla ścisłości- jest dokładnie tak jak pisaliście koledzy, parametr znajduje się w FCIM. Po aktywacji i ponownym rozruchu od razu nagrzewnica zaczęła działać. Potem jeszcze starając się znaleźć jakąś zmienną od mocy PTC w kilku miejscach natrafiłem na jakieś tak lub inaczej brzmiące parametry odnośnie PTC, w sumie losowo ustawione (czasem aktywne, czasem nie, a czasem "nie dotyczy"), w którymś module nawet pokusiłem się ustawić na "enabled" ale nie zauważyłem nic ciekawego po tym.

Na koniec kilka obrazków
Ciekawe jest, że wiele parametrów tu i tam nie odpowiada fizycznie temu co jest w aucie. Poza tym chyba się zgapiłem i nie mam zrzutu z FCIM a z PCM no może zrobię następnym razem.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Zrzut ekranu (205).jpg (18.7 KB, 31 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Zrzut ekranu (206).jpg (19.6 KB, 24 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Zrzut ekranu (207).jpg (19.0 KB, 23 wyświetleń)
elmystico jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:38.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.