Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-03-2023, 22:01   #1
Majo
ford::amateur
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 01-12-2015
Skąd: Glinojeck
Model: Ford Focus
Silnik: diesel
Rocznik: 2007
Postów: 2
Domyślnie sprawny, ale nie zawsze zapala

Dzień Dobry,
Mam Forda Focusa 1,8 TDCI z marca 2007 roku, przebieg ok. 280 000km. Od ponad roku borykam się z dwoma problemami. W warsztatach, po przedstawieniu problemu, podłączeniu do komputera, słyszę opinię, że jak się popsuje na dobre to go naprawią lub mam go zostawić. Usterkę znajdą, ale koszt może przewyższyć wartość samochodu.
A oto dwa problemy (przedstawiam je razem, bo może są zależne od siebie):
1. Zapłon. Od ponad roku, jak nie dłużej, zdarzają się sytuacje, że mimo pracy rozrusznika, silnik nie chce zaskoczyć. Przeważnie dwie, trzy próby wystarczaają, aby silnik zaczął pracować. Ale są też pojedyncze sytuacje, że rozruch trwa kilka, kilkanaście prób. Należy podkreślić, że do poprzedniego tygodnia nigdy nie było problemu z pierwszym, porannym rozruchem, nawet, jak był w nocy spory mróz. Ostatnio, dwa dni pod rząd pierwszy rozruch trwał ponad godzinę, oczywiście z przerwami po kilkunastu próbach. Pierwszego dnia zapalił po tym czasie, jakby nigdy nic. Drugiego dnia zapalił po dwugodzinne przerwie. Też bez problemu. Do dzisiaj zapala za pierwszym razem.
Świece żarowe nie były wymieniane przeze mnie, czyli od ok. 140 000km (jestem drugim właścicielem), czas świecenia diody grzania świec ok.8sek. Rozrusznik kręci kilka razy i przestaje (nie można go przetrzymać kluczykiem dłużej). Sporadycznie wygląda to inaczej. Za radą próbowałem uruchamiać dodając Plaka do powietrza – nie pomogło. Częściej zdarzał się problem rozruchu, jak silnik był prawie zimny, ale dioda się nie paliła już. Wydaje mi się, że nie było problemów, gdy silnik jest rozgrzany do 90 st. Od czasu pandemi jeździ na krótki trasach (6÷10 km) do miasta i z powrotem, niestety. Najdłuższe trasy to ok. 2x 300km kilka razy w roku.

2. Wyświetlający się błąd „Usterka układu silnika”. Był podłączany do komputera. Błąd wyświetlany był z czujki na wale silnika. Jeden z Panów zasugerował na podstawie kodów: źle ustawiony rozrząd (ale przed wymianą rozrządu i po błąd pojawiał się), jakiś sterownik przy lewym kole, wiązka przewodów od czujnika. Błąd zapala się przeważnie do czasu rozgrzania silnika, ale nieregularnie. Czasami pali się kilka, kilkanaście sekund, rzadko kilkadziesiąt sekund. Przeważnie mignie. Są też dni, że nie wyświetli się (nie mogę wykluczyć, że ze względu na sekundowy czas wyświetlenia, nie zauważam w czasie jazdy).

Należy podkreślić, że samochód jeździ bez szarpnięć, przerw w mocy, nie kopci. Mimo tych problemów do tej pory zawsze wyjechałem i wróciłem do domu bez holowania.

Prosiłbym o jakieś sugestie, na co mam zwrócić uwagę. Mam w planie wymienić świece żarowe (do tej pory myślałem, że ich się nie wymienia, jak działają). Myślę również o wymianie wiązki od czujnika.
Z góry dziękuję za pomoc i uwagi.
Mam nadzieję, że mój niezbyt fachowy język nie sprawi kłopotu w zrozumieniu mnie.
Pozdrawiam
Marek


Ostatnio edytowane przez Majo ; 21-03-2023 o 22:04
Majo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2023, 06:28   #2
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,544
Domyślnie Odp: sprawny, ale nie zawsze zapala

Trochę strzał ale może zimne luty w liczniku? Miałeś robione już?
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2023, 07:18   #3
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,760
Domyślnie Odp: sprawny, ale nie zawsze zapala

To też można sprawdzić
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
tomao jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2023, 21:16   #4
Majo
ford::amateur
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 01-12-2015
Skąd: Glinojeck
Model: Ford Focus
Silnik: diesel
Rocznik: 2007
Postów: 2
Domyślnie Odp: sprawny, ale nie zawsze zapala

Czujnik został wymieniony w pierwszej kolejności, ale nie nastąpiła poprawa. Zimne luty, dobra sugestia. Przekażę tą sugestię w warsztacie. Może faktycznie, jak samochód się rozgrzewa to robi się "ciaśniej" i wszystko dobrze kontaktuje. Dzisiaj też zapalał bez problemu. Dopiero, jak chciałem wjechać pod dach, to odmówił współpracy, ale za drugim razem zapalił.
Majo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
silnik , zapłon



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:51.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.