Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-03-2020, 23:56   #351
Fiesta Mk8 ST Line
ford::professional
 
Avatar Fiesta Mk8 ST Line
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 04-07-2018
Skąd: Tarnów
Model: Fiesta Mk8 ST-Line, Mondeo Mk5 Turnier PS
Silnik: 1.0 EB, 2.0 ropniok
Rocznik: 2018, 2019
Postów: 1,040
Domyślnie Odp: Wypalanie DPF -objawy

Ale w mk5 nie włącza się wentylator podczas wypalania.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Fiesta Mk8 ST Line jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2020, 07:36   #352
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Wypalanie DPF -objawy

Cytat:
Napisał Fiesta Mk8 ST Line Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pany, gdzieś widziałem jakieś takie mini ustrojstwo na OBD2 komunikujące się z telefonem po BT i pokazujące stan zapełnienia DPF i inne jakieś dane life.
Tak mam takiego, podobnego z Twojego linku

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

używam z forscan i jest OK. Jednak dopiero 3ci zakupiony na Al..o za 40 zeta (po wskazaniu jakiegos użytkownika z forum - poszukaj we wątkach o forscanie). Działa bezproblemowo z Forscanem. Ja mam zakupioną wersję Forscan Lite (kosztuje grosze, a mozna jednorazowo obserwowac więcej niz jeden wskaźnik jak w wersji darmowej). Jeśli idzie o interfejs to działa właśnie ten z włącznikiem. Ten nowszy auto (bez włącznika) nie chciał współpracowac z Forscanem.

Bump:
Cytat:
Napisał Dart8 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Normalne spalanie na postoju u mnie waha się od 0,4 do 0,6 l/h z ogrzewaniem/AC w trybie auto-teraz mamy temp. jakie mamy. Filtr mam zaraz za kolektorem w przedziale komory silnika (nie pod podłogą). Nigdy nie włączyły się : wentylator, ogrzewania lusterek/szyb, nie zwiększyły się obroty itd.
Jedynie nieaktywny ASS i delikatnie inny dźwięk silnika -takie miałem wrażenie bo zwykle pracuje tak cicho, że niektórzy pytają czy to benzyna, choć takie pytanie trochę mnie dziwią.
A to "normalne spalanie na postoju 0,8 l/h" jest dopiero od około 3 tyg.
Ale dziś trochę potestowałem starając się stworzyć opisywane w tym wątku warunki silnikowi i...spalanie "postojowe" znów 0,5 l/h.
Jest tak jak piszesz - mam wrażenie że procedura wypalania DPF nie wymusza dodatkowego obciążenia silnika - właśnie dlatego ze teraz filtr jest w strefie "gorącej" za kolektorem. Skoro wróciło do 0.5 to powino byc OK. Może było to 0.8 bo próbował dopalić a nie mógł w danych warynkach

Bump:
Cytat:
Napisał atari Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
No nie powiem w 100% mam dw10c 163, ten sam sterownik, y mnie 0.5litra mam tylko na rozgrzanym silniku, bez klimy, i gdy aku jrst naładowany i sterownik ogranicza ładowanie, na światłach i klimie jest od 0.7 do 0.9, wypalanoe pez klimy okolo 1.3 z klima 1.8
Różniece 0.2 l/h mogą wynikać z korekcji współczyynika spalania. Ja robiłem korektę i widziałem że są różnice w wysokości spalania na postoju przed i po korekcie.

Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 12-03-2020 o 07:43
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2020, 18:03   #353
Fiesta Mk8 ST Line
ford::professional
 
Avatar Fiesta Mk8 ST Line
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 04-07-2018
Skąd: Tarnów
Model: Fiesta Mk8 ST-Line, Mondeo Mk5 Turnier PS
Silnik: 1.0 EB, 2.0 ropniok
Rocznik: 2018, 2019
Postów: 1,040
Domyślnie Odp: Wypalanie DPF -objawy

Ten z linku jaki podalem

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

działa z fdpf bez problemu

Już raz mi pomógł bo bez tego bym nawet nie wiedział ze wypala i wcześniej bym wyłączył silnik. Tak zrobilem dodatkowe kółko po wsi i po wypalaniu taki wynik:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Fiesta Mk8 ST Line jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2020, 16:07   #354
@zenek
ford::average
 
Avatar @zenek
 
Imię: Zenek
Zarejestrowany: 20-05-2019
Model: Fusion
Silnik: 2.5
Rocznik: 2018
Postów: 127
Domyślnie Odp: Wypalanie DPF -objawy

Może coś takiego Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
@zenek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2020, 16:08   #355
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Wypalanie DPF -objawy

W Mondeo to nie działa
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2020, 13:16   #356
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,604
Domyślnie Odp: Wypalanie DPF -objawy

Witajcie. I ja podepnę się pod ten temat, chociaż mam Focusa ale z tym samym silnikiem 150km DW10F. Co ostatnio zauważyłem (a mam interfejs bt i forscana lite podpiętego na fonie podczas jazdy): po trasie do Katowic - około 200km, odczyty miałem następujące: load: 96%, soot 91%. Spodziewałem się więc wypalania. Dziś ruszyłem w krótką 20km trasę, a że mieszkam w terenie górzystym, najpierw mam z górki, potem pod górę serpentyny, przełęcz i znów z górki a później już w miarę prosty teren. I tak jak się spodziewałem - wypalanie zaczęło się gdy zacząłem jechać pod górkę. Load spadło do 10%, soot tez ładnie leciało w dół, aż dojechałem do przełęczy, potem z górki i wygląda na to że wypalanie zostało w jakiś sposób przerwanie na poziomie load: 10%, soot: 45%. Czemu tak się stało? Obciążenie silnika spadło do zera i temperatura wydechu również? Później jeszcze load lekko spadło do około 5% ale soot stało w miejscu. Spróbowałem zrobić więc taki myk, że niedawno wskoczyłem na express i chciałem wymusić by dokończył dopalanie. Nic takiego jednak się nie stało. Jechałem na 4 biegu, 2500obr i nic. Obecnie mam load na poziomie 25% a soot 65%, i zastanawiam się czy wszystko działa poprawnie... Błędów brak. Pewnie jak znów się zapełni, rozpocznie kolejne wypalanie. Zastanawiam się tylko dlaczego soot zeszło tylko do 45%. Wcześniej leciało na 18% jak jechałem bez przerwy po drogach lokalnych z obciążonym silnikiem. Dodam że wykonałem jakiś czas temu wypalanie statyczne DPF. Od tego czasu do tego dzisiejszego wypalania zrobiłem około 700km. Ciekawa sprawa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-06-2020, 17:38   #357
Bartazz
ford::average
 
Avatar Bartazz
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 18-02-2011
Skąd: Gniezno
Model: Transit MK6
Silnik: 2.0 TDDI
Rocznik: 2006
Postów: 152
Domyślnie Odp: Wypalanie DPF -objawy

Podepnę się pod temat

Mam silnik DW10C

Kiedy go kupiłem miał DPF_LOAD 34% i DPF_SOOT_LD 18%. Dzisiaj kiedy go podłączyłem było już DPF_LOAD 58% i DPF_SOOT_LD 67%. Po przejechaniu może 100km po raz pierwszy miałem wypalanie dpf. Trwało to może z 5min max. Nie mam żadnej diody informującej o tym ale kiedy pojechałem w krótką trasę jakieś 15km i kiedy dojechałem do celu zauważyłem, że chwilowe spalanie urosło mi na 1,5l/h i zaczął chodzić wentylator (poczułem też lekki swąd). Nie gasiłem go aż do spalania chwilowego 0,5l/h. Więc mówię super, wypalił się i działa tylko kiedy podłączyłem go po tym procesie do kompa to w forscanie teraz pokazuje mi wartości DPF_LOAD 10% i DPF_SOOT_LD 65%

Powiedzcie mi dlaczego ta wartość DPF_SOOT tak mało spadła? Co może być powodem? Czy muszę pojechać w jakąś większą trasę? W ogóle czym się różnią te wartości? load i soot?
Bartazz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2020, 07:42   #358
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Wypalanie DPF -objawy

LOAD określa stopień załadowania DPF w pętli sprzężenia zwrotnego w oparciu o pomiar ciśnienia różnicowego na filtrze. SOOT jest wartością estymowaną ilości sadzy docierającej do filtra i obliczaną na podstawie wielu parametrów pracy silnika. LOAD mierzy ilośc niewypalonej sadzy oraz nagromadzonego popiołu po wypalaniach filtra od początku jego użytkowania. Tym samym określa kondycję filtra i jest to parametr istotniejszy. SOOT estymuje ilość generowanej sadzy, ale nie jest w stanie prawidłowo określić jej ilości po wypalaniu. Zwłaszcza jeśli dojdzie do przerwania procesu wypalania - jak obliczyć ile sadzy się wypaliło? Czaasami sadza wypala się szybko a czasami wolno, tego algorytm nie jest w stanie obliczyć. Z moich obserwacji wynika, że SOOT nie jest parametrem długookresowym, po którymś tam wypaleniu spadnie (algorytm uzna, że warunki wypalania były optymalne) i nie należy się tym przejmować. Dodatkowo część sadzy jest wypalana na bieżąco bez procesu wypalania wymuszonego. Tego algorytm też nie jest w stanie uwzględnić. Jak ktoś jeździ non stop na mocno obciązonym sillniku to będzie te parametry miał porównywalne. Natomiast jak ktoś jeździ w cyklach, które kończą się procedurą wypalania to wtedy SOOT jest wyższy od LOAD. WYmuszone wypalanie inicjuje się jednak dopiero jak LOAD osiągnie wysoką wartość.Miarą kondycji DPFa jest spadek ciśnienia (opory przepływu) na tym filtrze. TO że nagormadziło sę dużo sadzy nic nie oznacza, bo przy najbliższej okazji zostanie wypalona. Problemem jest gromadzący się popiól z wypalania. Warunkami sprzyjającymi gromadzeniu się popiołu są: złej jakości olej lub paliwo oraz przerywanie procesów wypalania (niedopalenie sadzy). Jeżdżąc dużo przy obciążonym silniku, sadzę wypala się na bieżąco w gorącym DPFie. W ten sposób zmniejsza się liczbę cykli wypalania wymuszonego co jest korzystniejsze dla silnika. Warto podglądnąć temperatury na katalizatorze i wtedy dokładnie widać podczas jakiej jazdy ma optymalne warunki - najwyższą temperaturę.

Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 16-06-2020 o 08:09
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2020, 09:51   #359
Bartazz
ford::average
 
Avatar Bartazz
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 18-02-2011
Skąd: Gniezno
Model: Transit MK6
Silnik: 2.0 TDDI
Rocznik: 2006
Postów: 152
Domyślnie Odp: Wypalanie DPF -objawy

kaan1 bardzo dziękuję za wyczerpujacą odpowiedź która rozwiała moje wszystkie wątpliwości. Dobrze przeczuwalem, że zadałem tutaj to pytanie bo na forum mojego modelu auta jakoś ciężko o konkretne wiadomości takie jak Twoje. Sootem się już nie przejmuje i dzisiaj przegonie go trochę w trasie i zobaczę tą wartość czy zmaleje. Rozumiem też, że jezeli load będzie miał z np. 30% a soot 80% to procedura wypalania nastąpi dopiero przy wysokiej wartości load. Autem niestety wiecej robie krotkie odcinki... Pozdrawiam
Bartazz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2020, 12:22   #360
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Wypalanie DPF -objawy

Z praktyki wynika że LOAD będzie gonił wartość SOOT. SOOT nie będzie się zmieniał liniowo. Ma duży przyrost na początku. Wynika to ogólnie z teorii oporów przepływu na filtrze, która zakłada, że w poczatkowej fazie zatykane są pory w materiale (czyli szybko blokuje się przepływ i rosnę opory), a dopiero potem sadza osadza się na ściankach porów. Czyli LOAD będzie Ci rosło szybciej niz SOOT.

Nie jestem pewien czy w Twoim aucie konfiguracja DPFa jest taka sama jak w MK5. W Mondeo MK5 filtr jest teraz zaraz za kolektorem wydechowym więc w strefie gorącej. W Mk4 był montowany pod podłoga i dlatego trudno było uzyskac optymalną temperaturę do regeneracji filtra. Przy liftingu MK4 chyba nawet zainstalowano dodatkową świecę żarową na wlocie.

Dlatego warto obserwowac temeraturę filtra. Jazda przy małym obciążeniu silnika (w praktyce obroty poniżej 1800-2000) nie daje wysokiej temperatury - w praktyce wypalanie włacza się kiedy zjeżdżamy z trasy szybkiego ruchu, bo w tego lokalnie podskakuje temperatura ze względu na mniejsze chłodzenie silnika i wydechu.

Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 16-06-2020 o 12:24
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dpf , egr



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:44.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.