Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-05-2018, 21:23   #1
Wicek
ford::beginner
 
Avatar Wicek
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 13-05-2017
Skąd: Lądek-Zdrój
Model: Transit Tourneo
Silnik: 2.0td
Rocznik: 2006
Postów: 30
Domyślnie Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?

Dzień dobry. Mój busik wyposażony jest w klimatyzację dwustrefową. Niby wszystko działa jak należy, to jednak mam wątpliwości co do wydajności klimatyzacji... Otóż, po jej włączeniu/załączeniu z przednich nawiewów leci schłodzone powietrze - choć super-szału nie ma. Natomiast z otworów zasilanych wentylatorem/chłodnicą z tyłu nie czuć, że powietrze jest choćby minimalnie schładzane. Przynajmniej mam tak "na starcie" lub postoju (w czasie jazdy ciężko zostawić kierownicę i przejść się do tyłu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. )
Czy można w prosty sposób sprawdzić czy klima rzeczywiście działa poprawnie?
Czy z tyłu przy chłodnicy/nagrzewnicy można "organoleptycznie" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. stwierdzić/pomacać któreś przewody, które winny być zimne? Jest jakiś schemat/zdjęcie - które?

Nadmienię, że:
- układ w zeszłym roku był nabijany - nie było tylko okazji sprawdzić, czy hula jak powinien Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
- wentylatory przód/tył załączają się i pracują bez zarzutu (dmuchają we wszystkich zakresach)
- sprężarka załącza się "książkowo" w przypadku nawiewu na szybę (automatycznie) oraz przy "zielonym światełku" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
-

__________________
Nie każda morda pasuje do Forda...
Wicek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2018, 21:54   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?

Czy na pewno masz klimę z tyłu? Nie wszystkie tylne nagrzewnice mają klimę (parownik).
Jeżeli pod autem po stronie kierowcy idą na tył cztery przewody (dwa do ogrzewania - gorące kiedy silnik jest nagrzany, oraz dwa do klimatyzacji) - to masz klimę z tyłu. Jeżeli jednak masz tylko dwa przewody - to nie masz klimy.

Ja z siedzenia kierowcy jestem w stanie podstawić rękę pod środkowy sufitowy nawiew i sprawdzić, czy leci chłodne powietrze. Oczywiście klapki tego nawiewu w suficie muszą być otwarte.

Gałka temperatury w suficie musi być skręcona w lewo do oporu, jeżeli nie jest, to do zimnego powietrza z parownika klimy dodawane jest ciepłe powietrze z nagrzewnicy.

Klimatyzacja tylna ma na stałe podłączony parownik, równolegle do przedniego.

Wentylator zawsze dmucha powietrze przez nagrzewnicę i parownik. To czy nagrzewnica grzeje i jak mocno - decyduje zawór wodny na wejściu do nagrzewnicy, sterowany elektronicznie sygnałem PWM. To czy parownik schładza powietrze - decyduje włączenie sprężarki.
Jedyne ruchome klapy w tylnym zespole służą wyłącznie do przełączenia kierunku nawiewu z górnego zimnego, na dolny ciepły.

Schemat klimy znajdziesz pod linkami w wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

np ten: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 08-05-2018 o 22:04
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2018, 22:07   #3
Wicek
ford::beginner
 
Avatar Wicek
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 13-05-2017
Skąd: Lądek-Zdrój
Model: Transit Tourneo
Silnik: 2.0td
Rocznik: 2006
Postów: 30
Domyślnie Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Wygląda na to, że klima dwustrefowa jednak jest - mam 4 przewody do tyłu...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jutro sprawdzę wszystko raz jeszcze. Łącznie ze stanem czynnika Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Raz jeszcze wielkie dziękuję Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Nie każda morda pasuje do Forda...
Wicek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2018, 22:19   #4
mariusz1978
ford::average
 
Avatar mariusz1978
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 07-08-2015
Skąd: PIEKARY ŚLĄSKIE
Model: TRANSIT. 110T260
Silnik: 2,2 tdci 81Kw 110PS
Rocznik: 2007.
Postów: 119
Domyślnie Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?

podłącze się pod temat klimy , po zimie nie chłodzi ...całą zimę jeździłem z włączoną klimatyzacją .....osuszanie powietrza i szyb Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. teraz jak już jest cieplej czuję że nie chłodzi
byłem w warsztacie po drodze z pracy tak na szybko , chciałem dobić klimię , mechanik podłączył zaciski i na manometrach wyszło zerowe ciśnienie , zalecił sprawdzić szczelność....musze to zrobić ale za bardzo nie mam jak odstawić auta, codziennie potrzebny Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. , na kompie nie ma żadnych błędów odnośnie klimy.

czy na przewodach są jakieś newralgiczne miejsca gdzie może być nieszczelność , czy bez wpuszczenia kontrastu tego nie sprawdzę ?
__________________
mariusz1978 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2018, 22:46   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?

Cytat:
Napisał mariusz1978 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
czy na przewodach są jakieś newralgiczne miejsca gdzie może być nieszczelność
Nie wiadomo nigdy gdzie powstała nieszczelność - przewody w Transicie są fatalnie zabezpieczone. Ja co roku miałem ten problem, coraz to inne fragmenty układu nosiłem do spawacza aluminium, ale każdy przed założeniem owijałem taśmą samowulkanizującą. W końcu wszystko było owinięte i był jakiś czas spokój. Tej wiosny padła sprężarka (hałasowała), zmieniałem więc także osuszacz. Po wyjęciu starego okazało się, że pod obejmą skorodował i puszczał powolutku czynnik.
Musisz przejść cały proces sprawdzania, jeżeli nie puszcza oring na jakiejś złączce, to masz jednak praktycznie cały dzień z głowy...

Cytat:
Napisał Wicek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jutro sprawdzę wszystko raz jeszcze. Łącznie ze stanem czynnika
Hm... jeżeli sprężarka załącza się, to musi być czynnik w układzie - bez czynnika nie załączyłaby się.
Ale sprężarka może też być zmielona w środku - pracuje, ale nie pompuje (bo pisałeś, że klima także z przodu słabo chłodzi). Podłączenie maszyny do napełniania pokaże, czy sprężarka spręża prawidłowo czynnik.

Jest dużo możliwości awarii - np uszkodzony zawór wodny nagrzewnicy, puszcza trochę gorącego płynu do nagrzewnicy i podgrzewa powietrze z tyłu.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 09-05-2018 o 10:47
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-05-2018, 21:46   #6
mariusz1978
ford::average
 
Avatar mariusz1978
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 07-08-2015
Skąd: PIEKARY ŚLĄSKIE
Model: TRANSIT. 110T260
Silnik: 2,2 tdci 81Kw 110PS
Rocznik: 2007.
Postów: 119
Domyślnie Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?

znalazłem u siebie wyciek na klimie , z tego co wiem do transita wchodzi 740g czynnika, u mnie było 60 . klima nabita razem z kontrastem i już po tygodniu widać gdzie cieknie . Wojtek to jest do naprawy czy do wymiany ??
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 2018-05-20 17.36.58.jpg (88.6 KB, 22 wyświetleń)
__________________
mariusz1978 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-05-2018, 23:30   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?

Cytat:
Napisał mariusz1978 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wojtek to jest do naprawy czy do wymiany ??
Jeżeli nieszczelność jest na łączeniu - to problem jest w wymianie oringu za 3 zł.
Jeżeli jest pęknięcie przewodu aluminiowego - to się to spawa - jedyny kłopot, że trzeba wytargać przewód i zawieść do spawacza. Niektórzy zaawansowani "klimatolodzy" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. spawają przewody alu sami na miejscu.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2018, 06:35   #8
mariusz1978
ford::average
 
Avatar mariusz1978
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 07-08-2015
Skąd: PIEKARY ŚLĄSKIE
Model: TRANSIT. 110T260
Silnik: 2,2 tdci 81Kw 110PS
Rocznik: 2007.
Postów: 119
Domyślnie Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?

Wojtku masz może nr katalogowy na ten Oring . Ewentualnie znasz jego wymiary?
__________________
mariusz1978 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2018, 09:10   #9
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?

W klimie jest zawsze kilka różnych złączek, każda może mieć inny oring. Gość który zajmuje się klimą ma zazwyczaj pudło z przegródkami, a w nim ze dwadzieścia różnych oringów - patrząc na stary dobiera nowy.
W handlu oringami też często oferowane są zestawy oringów w pudełku - to nie są duże koszty.

Nr katalogowy uszczelki klimy znalazłem, ale czy to jest taki - nie mam pojęcia.4105339 (-W701460-S100)
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ja bym się zdał na zawodowego specjalistę od klimy...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2018, 22:19   #10
mariusz1978
ford::average
 
Avatar mariusz1978
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 07-08-2015
Skąd: PIEKARY ŚLĄSKIE
Model: TRANSIT. 110T260
Silnik: 2,2 tdci 81Kw 110PS
Rocznik: 2007.
Postów: 119
Domyślnie Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W klimie jest zawsze kilka różnych złączek, każda może mieć inny oring. Gość który zajmuje się klimą ma zazwyczaj pudło z przegródkami, a w nim ze dwadzieścia różnych oringów - patrząc na stary dobiera nowy.
W handlu oringami też często oferowane są zestawy oringów w pudełku - to nie są duże koszty.

Nr katalogowy uszczelki klimy znalazłem, ale czy to jest taki - nie mam pojęcia.4105339 (-W701460-S100)
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ja bym się zdał na zawodowego specjalistę od klimy...
podjechalem dziś na serwis gdzie wpuszczali mi kontrast do klimy , pokazałem gdzie jest nieszczelność . gość powiedział 250 zł jestem umówiony na środę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
mariusz1978 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
klimatyzacja


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:18.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.