Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-02-2014, 10:17   #1
iksarp
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 08-03-2011
Model: Focus mkII
Silnik: 1.6
Rocznik: 2006
Postów: 2
Domyślnie Używanie klimatyzacji poza miesiącami letnimi

Witam koledzy,

nie wiem jak mam zinterpretować zasady związane z używaniem klimatyzacji w chłodniejsze dni.

Główna zasada mówi o tym, że należy włączać klimatyzację przynajmniej raz w tygodniu na chociaż 15 minut(tutaj są czasowe rozbieżności, ale mniejsza o to), aby układ pozostał sprawny.

Z drugiej strony wiem, że sprężarka klimatyzacji nie włącza się poniżej pewnej temperatury.

W takim razie - jaki jest sens włączania klimatyzacji poza letnimi miesiącami, skoro i tak ona nie będzie działać? Gdzie jest błąd w moim myśleniu?

iksarp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-02-2014, 10:37   #2
juri2069
ford::expert
 
Imię: wojciech
Zarejestrowany: 08-03-2013
Skąd: Krosno , Nisko
Model: Smax
Silnik: 2.0 TDCI / 140 KM
Rocznik: 2014
Postów: 2,931
Domyślnie Odp: Używanie klimatyzacji poza miesiącami letnimi

Szanowny kolego zawsze włączaj AUTO i będzie ok. Ustawienia fabryczne zawsze są na 22 stopni AUTO.
Będzie poniżej 5 stopni to sprężarka się nie włączy i to wszystko. Nic się nie stanie.
Czy się włączy klima czy się nie włączy - samochód sam sobie wszystko robi jak ustawisz na AUTO i nic się na pewno nie zepsuje
juri2069 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-02-2014, 11:39   #3
iksarp
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 08-03-2011
Model: Focus mkII
Silnik: 1.6
Rocznik: 2006
Postów: 2
Domyślnie Odp: Używanie klimatyzacji poza miesiącami letnimi

Niestety nie mam klimatyzacji automatycznej, a i tak dalej jestem ciekawy odpowiedzi na moje pytanie.
iksarp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-02-2014, 11:46   #4
juri2069
ford::expert
 
Imię: wojciech
Zarejestrowany: 08-03-2013
Skąd: Krosno , Nisko
Model: Smax
Silnik: 2.0 TDCI / 140 KM
Rocznik: 2014
Postów: 2,931
Domyślnie Odp: Używanie klimatyzacji poza miesiącami letnimi

aha to niech się wypowiedzą fachowcy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
juri2069 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-02-2014, 11:51   #5
piotrekone12
ford::advanced
 
Avatar piotrekone12
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 27-01-2014
Skąd: okolice Warszawy
Model: jest S-MAX 2.0TDCi Titanium S, był FOCUS MK3 1.5TDCi, FOCUS MK3 i FOCUS MK2 1.6 TDCi, C-MAX 2.0i
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2012
Postów: 232
Domyślnie Odp: Używanie klimatyzacji poza miesiącami letnimi

Uruchamianiu klimatyzacji na chłodzenie, zwłaszcza zimą kiedy rzadko z niej korzystamy, jest konieczne by zapobiec rozszczelnieniu osi sprężarki, by wiosną nie spotkała nas przykra niespodzianka wiążąca się z kosztowną naprawą.

Tak piszą "fachowcy"
piotrekone12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-02-2014, 21:54   #6
Deryll
ford::professional
 
Avatar Deryll
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 27-04-2009
Skąd: Biała Podlaska
Model: Volvo XC90 / BMW X3 E83
Silnik: D5 2.4 185KM / 3.0D 218KM
Rocznik: 2007 / 2007
Postów: 1,947
Domyślnie Odp: Używanie klimatyzacji poza miesiącami letnimi

Cytat:
Napisał juri2069 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Szanowny kolego zawsze włączaj AUTO i będzie ok.
A weź mi Kolego wytłumacz dlaczego ma być zawsze na auto? Umiem dbać o klimę ale nie muszę na niej jeździć cały czas. Nie mam problemów w parowaniem szyb. Kiedy trzeba to włączam a kiedy brak potrzeby to po co. Druga sprawa to chyba jasne że klima zabiera trochę mocy z wału.
Deryll jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-02-2014, 08:19   #7
iksarp
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 08-03-2011
Model: Focus mkII
Silnik: 1.6
Rocznik: 2006
Postów: 2
Domyślnie Odp: Używanie klimatyzacji poza miesiącami letnimi

Cytat:
Napisał piotrekone12 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Uruchamianiu klimatyzacji na chłodzenie, zwłaszcza zimą kiedy rzadko z niej korzystamy, jest konieczne by zapobiec rozszczelnieniu osi sprężarki, by wiosną nie spotkała nas przykra niespodzianka wiążąca się z kosztowną naprawą.

Tak piszą "fachowcy"
No dobrze, ale jak to ma wyglądać, skoro sprężarka nie uruchomi się w standardowej zimowej temperaturze? Nie dam sobie ręki uciąć, ale kiedyś usłyszałem, że ta temperatura w przypadku focusa mk2 wynosi 12 stopni cejsusza. Czy może chodzi o to, że po rozgrzaniu silnikia ona się już załączy?
iksarp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-02-2014, 12:29   #8
ronald_mcdonald
ford::amateur
 
Imię: Roland
Zarejestrowany: 17-02-2014
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 diesel
Rocznik: 2004
Postów: 1
Domyślnie Odp: Używanie klimatyzacji poza miesiącami letnimi

Okej, a jak włączę klimę na "grzanie" / osuszanie czy jak to tam, to będzie ten sam efekt 'konserwacji' i ciągłości działania klimy? Czy sprężarka chodzi tylko na zimno?
__________________
Regulamin pkt 23 i 24
ronald_mcdonald jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-02-2014, 20:44   #9
Magik123
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 01-10-2007
Model: Volvo
Silnik: spalinowy
Rocznik: nie młody
Postów: 5,297
Domyślnie Odp: Używanie klimatyzacji poza miesiącami letnimi

Sprężarka standardowo nie włącza sie od ok 2* lub mniej, jest to zabezpieczenie zeby jej nie uszkodzić. w niektórych autach od 0 czy 1*. W minusowych temp. sprężarka nie pracuje więc wlączanie funkcji auto niczego nie zmienia. Sprężarkę należy raz na jakiś czas włączyć, lecz bez przesady, spokojnie może ona być nie włączana i miesiąc czy dwa o ile reszte roku jest włączana chociaż sporadycznie. Sprężarka nie uszkodzi sie od nie włączania jej przez miesiąc, może się zastać ale jak nie będzie włączana pół roku czy rok, a tyle raczej nie jest.

Temperatura nie ma znaczenia, sprężarka przy ustawieniu na ciepłe powietrze pracuje podobnie, osusza powietrze, przy ustawieniu na zimne dodatkowo je ochładza.


Dodatkowo układ klimatyzacji czy manualnej czy pół/automatcznej działa różnie w zależności od temp. zewnętrznej, czyli im cieplej na zewnątrz tym sprężarka i cały układ pracują efektywniej, inaczej mówiąc przy temp. zewnętrznej 5* sprężarka schłodzi powietrze słabiej niż przy temp. zew. 30*. Osuszanie działa zawsze tak samo nie zależnie od temp zewn.

Wiadomo że warto latać z klimą w dni jesienne bo zapobiega to nadmiernemu parowaniu szyb, chociaż i bez też nie ma problemów, znowu latanie cały czas z włączoną sprężarką zwiększa spalanie, nie wiele ale jednak więc jak nie potrzeba to nie ma sensu żeby sprężarka pracowała dodatkowo obciążając silnik.
Magik123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-02-2014, 22:12   #10
juri2069
ford::expert
 
Imię: wojciech
Zarejestrowany: 08-03-2013
Skąd: Krosno , Nisko
Model: Smax
Silnik: 2.0 TDCI / 140 KM
Rocznik: 2014
Postów: 2,931
Domyślnie Odp: Używanie klimatyzacji poza miesiącami letnimi

Cytat:
Napisał Deryll Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A weź mi Kolego wytłumacz dlaczego ma być zawsze na auto?
A skad mam wiedzieć - tak powiadają mądre głowy które mają o tym pojęcie to ja przekazuję dalej....
Obciążenie wału ?? W zimie przy minusowej temperaturze sprężarka się nie włącza dlatego też włączenie auto nic nie obciąża ani nie zepsuje.
A ja włączam ''auto'' zawsze , a to dlatego że ''auto'' to ''auto'' - włączam i jade i na nic nie patrze - tak mi jest dobrze jak wieje powietrze przy ''auto''.
Oczywiście można się bawić guziczkami szyba nogi środek - skoro ktoś lubi.
Po to ktoś wymyślił ''auto'' żeby na tym jeździć i nic się nie ma prawa zepsuć chyba że po wielu latach gdy to się zużyje lub zniszczy

Ostatnio edytowane przez juri2069 ; 17-02-2014 o 22:15
juri2069 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:17.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.