Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-04-2008, 22:03   #1
neutralny
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 12-02-2008
Model: mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 315000
Postów: 6
Domyślnie zwrot akcyzy - czy tylko dla właściciela

3 pytania mi się nasuwają w temacie zwrotu nadpłaconej akcyzy za sprowadzone z zagranicy auta:
1. czy o zwrot mogą się ubiegać tylko te osoby, które zapłaciły akcyzę i nadal są właścicielami?
2. czy wartość rynkowa auta ma być ustalona na dzień składania wniosku czy na dzień sprowadzenia auta?
3. skąd wziąć roczniki eurotaxu z wartościami rynkowymi aut?

neutralny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-04-2008, 09:43   #2
lysy4
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-08-2007
Skąd: Warszawa
Postów: 10
Domyślnie Re: zwrot akcyzy - czy tylko dla właściciela

Cóż mogę Ci odpowiedzieć tylko na 1 pytanie.
O zwrot akcyzy może wystąpić tylko aktualny właściciel samochodu. I to nic że akcyzę zapłacił kto inny- obecny właściciel ma prawo wystąpić o jej zwrot.Jeśli zapłaciłeś akcyzę za samochód ale go sprzedałeś to sorry ale nie możesz wystąpić o zwrot akcyzy.
Pozdr
lysy4 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-04-2008, 22:01   #3
neutralny
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 12-02-2008
Model: mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 315000
Postów: 6
Domyślnie Re: zwrot akcyzy - czy tylko dla właściciela

Gdybym miał tekst ustawy, to coś mógłbym stwierdzić, ale nie wiem jak nazywa się ta ustawa. W necie są same projekty tej ustawy.
Nie wydaje mi się, żeby osoba, która kupiła ode mnie auto, mogła zwrócić się o zwrot akcyzy.
Po pierwsze nie wydaje mi się, żeby można było powiedzieć, że osoba taka uzyska zwrot akcyzy, bo osoba ta nigdy tej akcyzy nie zapłaciła. Można oczywiście uznać, że zapłata akcyzy nastąpiła w cenie auta, ale to nieprawda, bo auto sprzedaje się po cenie rynkowej, a ta nie zależy od tego, jakimi opłatami za sprowadzenie był obciążony właściciel, tylko od marki, wieku, stanu technicznego, itd.
Po drugie wydaje mi się, że urząd celny nie może bez mojej zgody nabywcy auta ujawniać wysokości podatku, bo to stanowi tajemnicę podatkową.
Ale może całkowicie się mylę...
Pozdr
neutralny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-04-2008, 09:16   #4
misiek
ford::professional
 
Avatar misiek
 
Zarejestrowany: 25-06-2004
Skąd: Kraków
Model: fazer 1000, mondeo mk3 ghia
Silnik: 1.0, 2.0 TDCi
Rocznik: 2004, 2005
Postów: 1,976
Domyślnie Re: zwrot akcyzy - czy tylko dla właściciela

Lysy, nie bardzo rozumiem dlaczego o zwrot moze wystepowac ten kto jest wlascicielem. TO bzdura. O zwrot wystepuje ten kto ja placil. W zasadzie nie widze zwiazku miedzy zwrotem neislusznie pobranego podatku, a posiadaniem jeszcze danego auta.

ad 2. - na dzien sprowadzania auta, czyli mniej wiecej okres w ktorym byl oplacany - bo powinno sie zglsoci sprowadzenie do chyba tygodnia czasu od przywozu auta

ad 3 - szukaj po ubezpieczycielach. Choc mi sie nie udalo. POprostu oszacowalem jakas kwote po swojemu. A okazalo sie ze UC sam sobie sprawdzil jaka wg nich byla wtedy wartosc takiego pojazdu

Tutaj prowadzilismy na ten tamat krotka dyskusje.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
chwilami wrecz monolog Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
misiek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-04-2008, 09:55   #5
lysy4
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-08-2007
Skąd: Warszawa
Postów: 10
Domyślnie Re: zwrot akcyzy - czy tylko dla właściciela

Panowie,
Ja ekspertem w tym temacie nie jestem, bo nie mam takiej potrzeby/możliwości żeby wystapić o zwrot akcyzy.Mogę się więc mylić, jednakże we wszyskich artykułach z prasy które na ten temat czytałem pisało jak byk, że o zwrot akcyzy może wystąpić tylko obecny właściciel auta, to jest wiążące kryterium a nie czy się ją osobiście uiściło.
I dla mnie patrząc przez pryzmat ustawodawcy jest to logiczne.Wiadomo, że nie chodzi tu o żadną sprawiedliwość lecz o zwrócenie ludziom jak najmniej kasy którą skarb państwa niesłusznie pobrał.To jest cel dla budżetu państwa a nie jakaś sprawiedliwość.Gdyby nie trybunał europejski to do tej pory by rąbali takie podatki.Taki zapis po prostu powoduje że częśc ludzi którzy zapłacili akcyzę nie wystapi o jej zwrot.A uzasadnienie łatwo dorobić chociażby takie, że koszt akcyzy sprzedający wliczył w cenę sprzedaży samochodu.A przynajmniej miał takie prawo.Jeśli tego nie zrobił to państwa to nie interesuje.Cena rynkowa nie ma tu znaczenia.Kto ci broni sprzedać powyżej ceny rynkowej? Taka jest właśnie logika urzędowa.
A że taki jest cel działań świadczą chociaży kontrole handlarzy sprowadzających bryki w okresie obowiazywania tych chorych stawek akcyzy.Rozpoczęły się one już pod koniec ubiegłego roku i będzię ich coraz więcej.Prowadzą je urzędy kontroli skarbowej i ich celem jest udowodnienie handlarzom zanizenie wartości sprowadzanych bryk i nałożenie takich kar, żeby można z tego oddać tym którzy niesłusznie zapłacili akcyzę.Niektórzy handlarze naprawdę są biedni bo pojeżdżą sobie po całej Polsce bo na świadków są wzywani ludzie którzy od nich te bryki kupili w swoich miejscach zameldowania.
Poszukajcie artykułów na ten temat i wklejcie jeśli się mylę.
Pozdr
lysy4 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-04-2008, 13:51   #6
neutralny
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 12-02-2008
Model: mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 315000
Postów: 6
Domyślnie Re: zwrot akcyzy - czy tylko dla właściciela

Nic dziwnego, że nie mogłem znaleźć ustawy, bo jej jeszcze nie ma. Jest tylko projekt.
Ale poprosiłem koleżankę żeby mi to sprawdziła i w obecnym projekcie nie ma mowy o właścicielu auta. Zwrot podatku jest dla podatnika, bez względu na stan własności przedmiotowej fury.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jeśli natomiast chodzi o kontrole handlarzy czy nawet prywatnych importerów, to jest to chyba straszak. Bo przepisy wyraźnie mówiły, że akcyza płacona jest od kwoty transakcyjnej a nie od wartości rynkowej. Moim zdaniem jedyne co może skarbówka zrobić, to przyjąć że niektórzy kupowali auta poniżej ceny rynkowej, więc mieli dochód i dochód ten opodatkować. Samo zapłacenie akcyzy od kwoty 5 euro nie było złamaniem przepisów, nawet jeśli auto było warte 5000 EUR.
neutralny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-04-2008, 15:59   #7
misiek
ford::professional
 
Avatar misiek
 
Zarejestrowany: 25-06-2004
Skąd: Kraków
Model: fazer 1000, mondeo mk3 ghia
Silnik: 1.0, 2.0 TDCi
Rocznik: 2004, 2005
Postów: 1,976
Domyślnie Re: zwrot akcyzy - czy tylko dla właściciela

jednak w przypadku biezacego rozliczenia, UC nie kieruja sie kwota jaka masz na umowie a cena rynkowa - w tym wypadku chyba z tabel euro taxu
misiek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.