Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-08-2021, 20:36   #1
Harleyx
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-12-2018
Model: Mondeo
Silnik: R4 2.0
Rocznik: 2007
Postów: 12
Smile Wymiana skrzyni 5- cio na 6- cio biegową 2.0 Duratec + LPG

Dzień dobry wszystkim.

Potrzebuje pomocy i porady w sprawie wymiany skrzyni biegów w swoim mondku. Na razie jest to tylko pomysł ale interesuje mnie opcja wymiany skrzyni na 6- cio biegową zwłaszcza, że miesięcznie robię około 2500 km głównie po autostradach i ekspresówkach, a auto aż błaga o jeszcze jeden bieg. Kto jeździł ten wie. Znalazłem na forum jeden post, w którym ktoś opisuje, że podjął się takiej próby, ale nie odzywał się dalej i nie mam pojęcia jak to wszystko trzyma się po czasie. Dlatego szukam kogoś kto robił podobną zamianę i wie co jest potrzebne i przede wszystkim, czy jest to wykonalne?

Harleyx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-08-2021, 00:22   #2
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,516
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni 5- cio na 6- cio biegową 2.0 Duratec + LPG

Cytat:
Napisał Harleyx Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
i wie co jest potrzebne i przede wszystkim, czy jest to wykonalne?
Gra nie warta świeczki. Jak będziesz miał 6 bieg wcale mniej Ci nie spali no tylko może jedynie silnik będzie ciszej pracował (chociaż ja jak miałem dawno temu 2.0pb+lpg z 2001 to nie narzekałem na wygłuszenie). Problem jest taki, że wolnossąca benzyna na pośrednim wtrysku jak będzie za bardzo zduszona to jeszcze więcej spali. Dopiero właśnie 1.8 sci to "wykorzystywał" ten 6 bieg a tak naprawdę w silniku doładowanym ma to sens. Nie bez powodu one wychodziły ze skrzyniami 5 biegowymi nawet w mk4.

A potrzebne to: skrzynia z 1.8 sci, półosie z 1.8 sci, komplet sprzęgła koło zamachowe wysprzęglik, rozrusznik 1.8sci, linki wybieraka i lewarek od mk4 6 biegowego, być może poduszki z 1.8 sci, być może coś jeszcze. Nie powinno być filozofii ale kilka tysi na pewno będzie kosztować nie licząc roboty bo obecnie części z 1.8sci sa drogie i mało dostępne. W mk4 2.0pb (ten sam silnik ta sama skrzynia 5b) słyszałem co najmniej jedna osoba zrobiła.
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-08-2021, 02:33   #3
Harleyx
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-12-2018
Model: Mondeo
Silnik: R4 2.0
Rocznik: 2007
Postów: 12
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni 5- cio na 6- cio biegową 2.0 Duratec + LPG

Czyli dużo roboty, dużo wydatków i nie do końca gra warta świeczki. Okej dzięki za odpowiedź, zajme się lżejszymi modyfikacjami Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Bump:
Harleyx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-08-2021, 11:29   #4
Parch
ford::expert
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 11-01-2006
Skąd: Wrocław
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2010
Postów: 3,014
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni 5- cio na 6- cio biegową 2.0 Duratec + LPG

Cytat:
Napisał klocolus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Problem jest taki, że wolnossąca benzyna na pośrednim wtrysku jak będzie za bardzo zduszona to jeszcze więcej spali. Dopiero właśnie 1.8 sci to "wykorzystywał" ten 6 bieg a tak naprawdę w silniku doładowanym ma to sens. Nie bez powodu one wychodziły ze skrzyniami 5 biegowymi nawet w mk4.
Nie jest to prawdą. Skrzynia 6. biegowa zrobiłaby sporą robotę w połączeniu z tym motorem.
Takie konfiguracje z powodzeniem były montowane w Mazdzie.
Parch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-08-2021, 14:23   #5
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,516
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni 5- cio na 6- cio biegową 2.0 Duratec + LPG

Cytat:
Napisał Parch Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie jest to prawdą. Skrzynia 6. biegowa zrobiłaby sporą robotę w połączeniu z tym motorem.
Takie konfiguracje z powodzeniem były montowane w Mazdzie.
Z 2.0 duratec czy może z jakimś silnikiem z podwójnymi wariatorami faz rozrządu i zmienną "długością" dolotu? Daj przykład bo ze znanej mi relacji po zamontowaniu skrzyni szóstki spalanie wzrosło o litr na autostradzie.

2.0 duratec w mk3 nie ma ani jednego ani drugiego więc tak naprawdę rozsądną sprawność osiąga przy wyższych obrotach. Co innego nowoczesniejsze silniki, chociażby w mk4 ma zmienne fazy dolotu i pojedynczy wariator więc ma większe szanse wykorzystać nadbieg (6 bieg).

Być może się mylę, trzeba by zrobić więcej testów i porównań.

Ostatnio edytowane przez klocolus ; 22-08-2021 o 14:30
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2021, 06:00   #6
MIREKTERAZPOLSKA
ford::professional
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 08-11-2011
Skąd: wrocław
Model: transit
Silnik: 2,2
Rocznik: 2009
Postów: 1,525
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni 5- cio na 6- cio biegową 2.0 Duratec + LPG

Cytat:
Napisał klocolus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Gra nie warta świeczki. Jak będziesz miał 6 bieg wcale mniej Ci nie spali no tylko może jedynie silnik będzie ciszej pracował (chociaż ja jak miałem dawno temu 2.0pb+lpg z 2001 to nie narzekałem na wygłuszenie). Problem jest taki, że wolnossąca benzyna na pośrednim wtrysku jak będzie za bardzo zduszona to jeszcze więcej spali. Dopiero właśnie 1.8 sci to "wykorzystywał" ten 6 bieg a tak naprawdę w silniku doładowanym ma to sens. Nie bez powodu one wychodziły ze skrzyniami 5 biegowymi nawet w mk4.

A potrzebne to: skrzynia z 1.8 sci, półosie z 1.8 sci, komplet sprzęgła koło zamachowe wysprzęglik, rozrusznik 1.8sci, linki wybieraka i lewarek od mk4 6 biegowego, być może poduszki z 1.8 sci, być może coś jeszcze. Nie powinno być filozofii ale kilka tysi na pewno będzie kosztować nie licząc roboty bo obecnie części z 1.8sci sa drogie i mało dostępne. W mk4 2.0pb (ten sam silnik ta sama skrzynia 5b) słyszałem co najmniej jedna osoba zrobiła.
Pan to pisze z doświadczenia-czy tylko się Panu wydaje???
MIREKTERAZPOLSKA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2021, 08:03   #7
Darekptr
ford::beginner
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 05-03-2019
Skąd: Bartoszówka
Model: Fiesta
Silnik: Dragon R3 1.5 200KM
Rocznik: 2019
Postów: 38
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni 5- cio na 6- cio biegową 2.0 Duratec + LPG

Temat ktoś na forum ogarnął, jednak problem miał z jakiegoś powodu tempomat, nie współpracował na szóstym biegu. Skrzynia skorzystała z wielu elementów układu MMT6 dla diesla, więc części nie są jakoś koszmarnie specyficzne i pasujące z jednego(1.8 SCi) auta. Roboty sporo, ale wiem jak to jeździ na 5 biegach i w życiu nie wybrałbym tego silnika w Mondeo.

Nie znam powodów, ale jeśli taki sam silnik potrafił mieć 6 biegów u Mazdy, to prędzej księgowi coś odwalili u Forda niż inżynierowie stwierdzili, że tak będzie lepiej. Zmienne fazy nie mają tutaj dużo do gadania, bo przecież w autostradowych warunkach te tak na prawdę nawet nie uruchomią się.

W praktyce dodatkowy litr może pojawiać się z powodu potrzeby wbicia szóstego biegu i zbyt krótkich odcinków by tą różnicę skompensować.
Darekptr jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2021, 15:27   #8
Harleyx
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-12-2018
Model: Mondeo
Silnik: R4 2.0
Rocznik: 2007
Postów: 12
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni 5- cio na 6- cio biegową 2.0 Duratec + LPG

Zdania są tak podzielone, że nie wiem już co robić. Ale tak jak pisałem, jest to pomysł na poprawę komfortu jazdy, i może odpoczynku dla silnika bo nie wiem jak żywotne są te motory, a wieczne 4,2 na obrotomierzu potrafi dać w kość.
Harleyx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:42.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.