Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 28-10-2007, 19:06   #1
Kronos
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-12-2006
Skąd: Praszka
Model: Passat B7
Silnik: 1.8 TSI
Rocznik: 2011
Postów: 426
Domyślnie Olej silnikowy ale jaki

O olejach do naszych kochanych Fordów napisano już wiele. Każdy ma swoją ?ulubioną? markę, zaufanie do klasy lepkości. Ja poświęciłem wiele godzin na czytanie postów na naszym forum dyskusyjnym. Przeanalizowałem pełne specyfikacje dostępnych produktów, dwóch wiodących producentów Castrola i Mobila.
Dla czego to zrobiłem ?
Poznając parametry okazało się że specyfikacja WSS Forda jest mało wymagająca jeśli chodzi o zabezpieczenie silników a główny jej nacisk kładzie ona na zmniejszenie zużycia paliwa, które wg tej specyfikacji ma wynosić minimum 3.5%. Ten parametr jest śmieszny, bo większość olei spełniających parametry VW BMW, GM spełnia owe 3.5% a w większości przypadków je przekracza.
W swoich poszukiwaniach brałem pod uwagę kilka parametrów:
- lepkość w 40 st.
-lepkość w 100 st.
- spopielenie

Te parametry, bo skład uszlachetniaczy i extraktów ochronnych stanowi tajemnicę producentów i ich parmatry nie są powszechnie znane. Markowość producentów świadczyć też może, że ich produkty swoje właściwości zachowają przez cały okres między wymianami, więc ich porównywanie jest nie na miejscu.

Nowe produkty syntetyczne (pełno syntetyczne) wymienionych producentów parametry te mają na zbliżonym poziomie i właściwie w poszczególnych klasach lepkości nie odbiegają od siebie, Jeden parametr stanowczo jest wyjątkowy a mianowicie poziom spopielenia w olejach Castrol EDGE, i wynosi on 0.6 % wt w produkcie EDGE 5w30 (nie znalazłem żadnego innego oleju, który tu wypadał by lepiej). W pozostałych EDGAch jest już wyraźnie wyższy. Czynnik ten jest szczególnie ważny przy czystości oleju. Im wskaźnik ten niższy tym mniej w silniku odkłada się nagarów i spopielin z procesu spalania. Ma to też bezpośredni wpływ na emisję spalin i czystość układu wydechowego w tym oczywiście katalizatora i co najważniejsze samego silnika. Oleje Mobil1 wartości spopielenia mają znacznie wyższe niż produkty Castrol i wynoszą ponad 1.0%
Biorąc powyższe pod uwagę dla swojego pojazdu wybrałem EDGA 5w30, sugerując się głownie wartością spopielenia, bo ona jest tu dla kondycji silnika przy jego normalnej eksploatacji kluczowa.
Jako, że olej ten nie ma specyfikacji WSS a samochód mam na gwarancji postanowiłem skonsultować wyniki moich ?poszukiwań? z działem technicznym firmy Castrol. Podczas rozmowy z inżynierem tego działu, uzyskałem identyczną diagnozę ? EDGE 5w30 z uwagi właśnie na jego czystość. Rozmówca z Castrola przygnał, ze nie ma on specyfikacji Forda, ale nie oznacza to że miał jej nie będzie, a jest pewnie kwestią czasu, aż Ford EDGA weźmie ?na warsztat?, bo jego paliwooszczędność przekracza znacznie zakładane w specyfikacjach WSS 3.5%.
Nie jest więc tak, że to co nie ma specyfikacji WSS nie nadaje się do stosowania. Skoro leje się coś co znacznie przewyższe wymogi Forda, popełnia się błąd ? Oczywiście, że nie.

Czy zmiana z oleju półsyntetycznego na pełen syntetyk jest możliwa ?
Według mnie, jak najbardziej tak. Jeśli nie występują drastyczne ubytki w oleju półsyntetycznym mieszczące się w normie 0.5-1.0l. /10kk, stoję na stanowisku, ze jak najbardziej można olej zmienić, co zostało już przeze mnie sprawdzone, w prawdzie nie na Fordzie tylko Skodzie Octavi. Nie ryzykował bym jednak zmiany oleju mineralnego na syntetyczny, a co najwyżej na olej półsyntetyczny.
Nie jest moim zamiarem namawianie kogokolwiek do czegokolwiek. Ostateczny wybór zależy tylko i wyłącznie od Was. Mam jednak nadzieję, że pomogę komuś w doborze oleju.

__________________
Mondeo kombi 1.8 125KM FUTURA X 2006r.
Kronos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2008, 19:05   #2
Kronos
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-12-2006
Skąd: Praszka
Model: Passat B7
Silnik: 1.8 TSI
Rocznik: 2011
Postów: 426
Domyślnie Re: Olej silnikowy ale jaki ?

Wymieniłem na przeglądzie olej na Castrola Edge 5W30. Pierwsze wrażenie - silnik ma więszą moc, lepiej przyśpiesza, łatwiej wchodzi na obroty.
__________________
Mondeo kombi 1.8 125KM FUTURA X 2006r.
Kronos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2008, 19:26   #3
Andrzej56
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-02-2005
Skąd: Lublin/Osówka
Model: Mondeo/Fiesta
Silnik: 1800/1400
Rocznik: 97/94
Postów: 62
Domyślnie Re: Olej silnikowy ale jaki ?

No pięknie, takiego wykładu jeszcze nie czytałem, a może masz takie wiadomości na temat Quaker-a obecnie Midland, chętnie poczytam. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Pozdrawiam Andrzej
Andrzej56 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2008, 20:00   #4
Kronos
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-12-2006
Skąd: Praszka
Model: Passat B7
Silnik: 1.8 TSI
Rocznik: 2011
Postów: 426
Domyślnie Re: Olej silnikowy ale jaki ?

Niestety nie, nie analizowałem tych prduktów.
__________________
Mondeo kombi 1.8 125KM FUTURA X 2006r.
Kronos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2008, 20:58   #5
heko
FCP TUNER
 
Avatar heko
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 22-12-2007
Skąd: Kraków
Model: Edge
Silnik: 2.0tdci 235KM 500Nm
Rocznik: 2018
Postów: 7,805
Domyślnie Re: Olej silnikowy ale jaki ?

Cytat:
Napisał Andrzej56
No pięknie, takiego wykładu jeszcze nie czytałem, a może masz takie wiadomości na temat Quaker-a obecnie Midland, chętnie poczytam. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja przerabiam Quakera od 15 lat :fcp26 kumpel był hurtownikiem, ale jak polacy zaczęli kombinować w Belgii to wszystko padło i potem był Midland, więc dałem sobie spokój, teraz znów jest dostępny oryginał Quaker :fcp18 i moje Fordziki dostają to co najlepsze :fcp2 ...
pierwsze BMW jeździłem na mobilu 2,3,i 4-te na Quakerze i mam o nim najlepsze zdanie...do tego stosuję też od nastu lat Militec1 :fcp26 ale oryginał... ostatnim 525i przejechałem 400tys.km i silnik był w idealnym stanie (aż go ukradli :fcp5 )...
A tu coś dla Ciebie
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
WWW.GCS Tuning.pl

https://www.facebook.com/GCSTuning
FF3 RS 2.3EB 440+KM 600NM
Edge 2.0tdci 235KM 500Nm
Stinger 3.3 500KM 750N
https://www.facebook.com/GCSCARSKRAKOW
heko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2008, 21:24   #6
Andrzej56
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-02-2005
Skąd: Lublin/Osówka
Model: Mondeo/Fiesta
Silnik: 1800/1400
Rocznik: 97/94
Postów: 62
Domyślnie Re: Olej silnikowy ale jaki ?

Znam Quakera, jezdziły na nim moje dwa ostatnie samochody i no problem. czyli rozumiem że Midland to wspomnienie po quakerze, trochę szkoda ale cóż........, w Lublinie pewnie nie kupię. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
hm dziwne ale znalazłem koło Lublina, dzięki za namiary Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Pozdrawiam Andrzej
Andrzej56 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2008, 21:34   #7
heko
FCP TUNER
 
Avatar heko
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 22-12-2007
Skąd: Kraków
Model: Edge
Silnik: 2.0tdci 235KM 500Nm
Rocznik: 2018
Postów: 7,805
Domyślnie Re: Olej silnikowy ale jaki ?

Cytat:
Napisał Andrzej56
Znam Quakera, jezdziły na nim moje dwa ostatnie samochody i no problem. czyli rozumiem że Midland to wspomnienie po quakerze, trochę szkoda ale cóż........, w Lublinie pewnie nie kupię. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
hm dziwne ale znalazłem koło Lublina, dzięki za namiary Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A tutaj: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
WWW.GCS Tuning.pl

https://www.facebook.com/GCSTuning
FF3 RS 2.3EB 440+KM 600NM
Edge 2.0tdci 235KM 500Nm
Stinger 3.3 500KM 750N
https://www.facebook.com/GCSCARSKRAKOW
heko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2008, 11:18   #8
SrebnaStrzała
ford::expert
 
Avatar SrebnaStrzała
 
Zarejestrowany: 30-01-2008
Skąd: Poznań
Model: A7, Mondeo
Silnik: 50TDI, 2.0TDCI
Rocznik: 2018, 2011
Postów: 4,462
Domyślnie Re: Olej silnikowy ale jaki ?

Ja tam zachwalam swojego Motula, jak dla mnie bije wszystkie wymienione :-) Teraz już zawsze będę go stosował z tą różnicą że teraz przy zmianie przeniosę sie na Motul Racing, podobno przebija on wszystkie istniejące standardy jakości oleju :-)
SrebnaStrzała jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2008, 13:22   #9
heko
FCP TUNER
 
Avatar heko
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 22-12-2007
Skąd: Kraków
Model: Edge
Silnik: 2.0tdci 235KM 500Nm
Rocznik: 2018
Postów: 7,805
Domyślnie Re: Olej silnikowy ale jaki ?

Cytat:
Napisał SrebnaStrzała
Ja tam zachwalam swojego Motula, jak dla mnie bije wszystkie wymienione :-) Teraz już zawsze będę go stosował z tą różnicą że teraz przy zmianie przeniosę sie na Motul Racing, podobno przebija on wszystkie istniejące standardy jakości oleju :-)
Popieram (stosowałem w rajdach) :fcp26
__________________
WWW.GCS Tuning.pl

https://www.facebook.com/GCSTuning
FF3 RS 2.3EB 440+KM 600NM
Edge 2.0tdci 235KM 500Nm
Stinger 3.3 500KM 750N
https://www.facebook.com/GCSCARSKRAKOW
heko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2008, 22:13   #10
Andrzej56
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-02-2005
Skąd: Lublin/Osówka
Model: Mondeo/Fiesta
Silnik: 1800/1400
Rocznik: 97/94
Postów: 62
Domyślnie Re: Olej silnikowy ale jaki ?

heko, dzięki ale tam właśnie kupowałem quaker-a, obecnie mają tylko midland-a, stąd moje pytanie o parametry oleju, jeżeli ten obecny nie odbiega od parametrów quaker-a to nie ma sprawy, pozostanę przy nim ale jak znam życie nie każda zmiana idzie na lepsze a szczególnie gdy nasi wsadzą łapy(?), w tej sytuacji przejdę na olej forda, ale dzięki za zainteresoawanie :fcp29
__________________
Pozdrawiam Andrzej
Andrzej56 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:18.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.