Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-09-2013, 19:05   #1
zbycholus
ford::beginner
 
Imię: Zbyszek
Zarejestrowany: 18-06-2012
Skąd: Silesia
Model: Focus MK1 FL
Silnik: 1,6 Zetec SE
Rocznik: 2002
Postów: 11
Arrow Jak mają być ułożone linki w skrzyni ?

Witam wszystkich,
proszę o pomoc w takim temacie: jak w Transicie 2004 r 2.0 TDCI mają być ułożone linki skrzyni biegów, w sensie gdzie winna być szara, a gdzie niebieska patrząc od strony siedzącego kierowcy ? I czy biegnąc do skrzyni mają się one krzyżować czy mają być prowadzone równolegle ? Może ktoś ma jakieś zdjęcie ? dokumentację techniczną ?
Z góry bardzo dziękują za pomoc, bo coś jest źle podpięte chyba i biegi 2,4,R wyskakują... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

zbycholus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-09-2013, 20:39   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jak mają być ułożone linki w skrzyni ?

Rysunki fordowskie w tym przypadku nie są za bardzo czytelne...

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


Skoro wyskakują wszystkie biegi z pozycji dźwigni do tyłu, to sugeruje to, że albo linka jest źle wyregulowana, albo coś się wypracowało.

Regulacja linki (do września 2003 obydwie linki były regulowane, później tylko jedna) wygląda tak:

- od spodu auta zdejmujesz klipsy pokrywy wybieraka lewarka (4 szt.), klapę otwierasz i zdejmujesz,
- dźwignię (lewarek) ustawiasz w neutralnym położeniu,
- blokujesz ją w tym położeniu, wkładając w otwór dźwigni linki śrubę M10x30mm i lekko ją wkręcając,
- wyjmujesz z przesuwnej końcówki pancerza zabezpieczający druciany klips, następnie wyciągasz końcówkę z mocowania,
- upewniasz się, że dźwignia wybieraka na skrzyni także jest w położeniu neutralnym,
- wciskasz z powrotem końcówkę w uchwyt ustalający,
- zakładasz klips zabezpieczający,
- wykręcasz śrubę zabezpieczającą.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-09-2013 o 20:44
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-09-2013, 20:53   #3
zbycholus
ford::beginner
 
Imię: Zbyszek
Zarejestrowany: 18-06-2012
Skąd: Silesia
Model: Focus MK1 FL
Silnik: 1,6 Zetec SE
Rocznik: 2002
Postów: 11
Domyślnie Odp: Jak mają być ułożone linki w skrzyni ?

bardzo dziękuję za poradę, jutro się do nie zastosuję i dam znać czy pomogło... mam nadzieję, że tak... wielkie dziękuję
zbycholus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-10-2013, 18:00   #4
zarza21
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 11-03-2013
Skąd: UK
Model: transit
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2001
Postów: 2
Domyślnie Odp: Jak mają być ułożone linki w skrzyni ?

Witam , mam pytanie odnośnie regulacji linek i ogólnie pracy skrzyni biegów. Po zablokowaniu drążka zmiany biegów w pozycji neutralnej , wyjęciu klipsa co dalej ? Tzn jak wyregulować tą linkę , bo według opisu rozumiem co i jak wymontować i złożyć , ale co z samą regulacją.
A co do skrzyni biegów , mam problem z 2 biegiem i wstecznym , jedna sprawa , że nie zawsze wchodzą ,a druga , że wydaje mi się jakby wyskakiwaly. W szczególności wsteczny cofam 0.5 metra zgrzyt i bieg wyskoczył. Transita posiadam od miesiąca jak kupowałem , właściciel wspominał , że linkę od skrzyni biegów warto będzie wymienić , ale biegi wchodziły okej , raz na dzień miałem problem , ale teraz problem się nasilił w szczególności ten cholerny wsteczny.
Z góry dzięki za wszelką pomoc
zarza21 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-10-2013, 19:08   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jak mają być ułożone linki w skrzyni ?

Cytat:
Napisał zarza21 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ale co z samą regulacją.
Po zdjęciu klipsa wyciąga się ten element blokujący z końcówki i... wciska się z powrotem. Linka ustawia się automatycznie w prawidłowej pozycji. I zakładasz klips.
Oczywiście musisz mieć pewność, że wybierak na skrzyni też jest w pozycji neutralnej.
Cytat:
Napisał zarza21 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ale biegi wchodziły okej , raz na dzień miałem problem , ale teraz problem się nasilił w szczególności ten cholerny wsteczny.
Przede wszystkim sprawdź jak pracuje wybierak na skrzyni - poproś wpierw kogoś, niech załączy poszczególne biegi i ten wsteczny. Jak już będziesz wiedział w której pozycji ma wejść - odepnij linki i sprawdź ręką, jak chodzi wybierak, czy nie ma oporów (przy wciśniętym sprzęgle). Bardzo często łożyskowanie wybieraka koroduje i zaczyna stawiać opór.
Problem jest złożony, bo mogą być jeszcze dwie inne przyczyny: zabrudzony wałek sprzęgłowy, tarcza nie przesuwa się swobodnie osiowo i sprzęgło leciutko zabiera tarczę po wysprzęgleniu - synchronizatory nie dają rady załączyć biegu.
Trzecia przyczyna: wypracowane już synchronizatory.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-10-2013, 20:47   #6
zarza21
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 11-03-2013
Skąd: UK
Model: transit
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2001
Postów: 2
Domyślnie Odp: Jak mają być ułożone linki w skrzyni ?

Dzięki bardzo za szybką odpowiedź ,jednak nie dawało mi to spokoju i zaraz po napisaniu postu wybrałem się pod transita i zrobiłem wszystko według Twoich wskazówek. Od razu mi coś nie pasowało ,gdyż drążek zmiany biegów ułożyłem w pozycji neutralnej i zabrałem się za wkręcenie śruby blokującej ,ale nie dało się. Otwór w blaszce przytwierdzonej do drążka nie pokrywa się z miejscem do wkręcenia śruby (ktoś musiał cos tam grzebać i dokrecając tą blaszkę chyba przesunął ją w złą pozycję.
Naciągnałem całość ,aby się zgrało i wkręciłem śrubę ,wyregulowałem i efekt...
1 i 2 wchodzą ,reszta nie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ustawiłem drążek w pozycji neutralnej ,sprawdziłem wybieram czy znajduje się w pozycji neutralnej i bez wkręcania śruby ,delikatnie zdjąłem klipsy ,wyregulowałem i znowu szok, ale pozytywny.
Wszystkie biegi wchodzą ,co ważniejsze 2 i wsteczny ,wkońcu czuć w którym miejscu się znajdują i czuć ,że wskakują na miejsce.
Jeszcze raz dzięki za pomoc i opis regulacji !!!

Teraz z innej beczki ,nie chcę otwierać kolejnego tematu. Czy jeżeli podczas puszczania gazu czuję dość mocne szarpnięcie ,jest to efektem zużycia tych sprężynek w sprzęgle ? (sory za nie fachowe wyrażenia ,ale na mechanice itp znam się prawie tyle co nic)

Następna rzecz - w momencie wciśniecia mocniej gazu np. zaraz po zmianie biegu słychać dziwny odgłos ,jakby coś się tarło ,ślizgało ,jakby zgrzyt. Nie wiem co to może być ? sprzęgło ,jakieś przełożenie napędu ,przekłądnia?
zarza21 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-10-2013, 08:34   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jak mają być ułożone linki w skrzyni ?

Cytat:
Napisał zarza21 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy jeżeli podczas puszczania gazu czuję dość mocne szarpnięcie ,jest to efektem zużycia tych sprężynek w sprzęgle ?
To jest znane zjawisko w starszych autach po wiekszym przebiegu. Problem w tym, że na to składa się kilka rzeczy:
- nadmierny luz obwodowy dwumasy (sprężyny dwumasy),
- nadmierne ugięcie sprężynek tarczy,
- luz na wieloklinie wałka sprzęgłowego pomiędzy tarczą,
- nadmierny luz międzyzębny przekładni, głównie przekładni głównej,
- luz na półosiach (wielokliny, przeguby),
- wypracowane poduszki zawieszenia zespołu napędowego,
- wypracowane silentbloki zawieszenia (wahaczy).

Działa to na zasadzie: ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka...

Tym nie mniej: ja też miałem spory luz, ale niedawno zmieniałem dwumasę i kpl. sprzęgło - jest bardzo duża i wyraźna poprawa, luz pozostał, ale bardzo mały. Z tego wniosek, że największy udział mają tu właśnie te dwa zespoły...
Cytat:
Napisał zarza21 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
zaraz po zmianie biegu słychać dziwny odgłos ,jakby coś się tarło ,ślizgało ,jakby zgrzyt. Nie wiem co to może być ?
Trudno powiedzieć jak się nie słyszy - czy to jest jak dodajesz gazu, czy jak puszczasz sprzęgło?
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:20.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.