Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-10-2017, 22:27   #1
SilverAG
ford::amateur
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 31-12-2013
Model: Ford Focus C-Max
Silnik: 1.8 benzyna
Rocznik: 2006
Postów: 4
Domyślnie Zagwozdka z akumulatorem i check engine

Witam.

Przejrzałem pod kątem mojego problemu kilka tematów na forum, ale nie znalazłem, niestety, rozwiązania.

Sytuacja wygląda następująco. Mój Focus C-Max 1.8 benzyna w kwietniu tego roku spłatał figla. Bez żadnego ostrzeżenia, po weekendowym postoju, w poniedziałek rano nie zapalił (żona do pracy chce jechać, a tu d...). Wsiadam sprawdzić, co się dzieje - komunikat na komputerze: Usterka układu silnika, po przekręceniu kluczyka charakterystyczne pstrykanie. Jak nic akumulator. Zawiozłem żonę do pracy, telefon do teścia po prostownik i pod prąd (akumulator, nie teść).

Po ok. półtorej godziny ładowania test - samochód zapalił jak nowy. Nadmienię tylko, że samochód na tamten moment był w moich rękach 3 lata i 9 miesięcy - ja akumulatora nie ruszałem, zamontowany oryginał fordowski. Więc zakładam, że akumulator musiał mieć co najmniej 4 lata, zatem miał prawo niedomagać (samochód stoi pod chmurką). Na 100% nie zostawiłem samochodu z włączonym żadnym odbiornikiem prądu (radio, światła, etc.), a prąd zniknął w jedną noc (kwiecień, więc bez mrozów).

Przejechałem samochodem kawałek i wszystko w porządku. Dodam, że do końca czerwca samochód robił jakieś 12 km dziennie (z przerwami) i od czasu do czasu przejażdżka 25 km w jedną stronę, jak nie chciało mi się pójść po drugi samochód. W wakacje samochód jeździł różnie, ale miał dwa postoje przez jakieś 9-10 dni bez odpalania i za każdym razem nie było problemów z uruchomieniem po tym czasie.

Aż do jakichś 2 tygodni temu - żona dzwoni rano, że samochód zastrajkował i jedzie taksówką. Poszedłem sprawdzić, o co kaman - to samo, pstrykanie, ale tym razem bez żadnego innego komunikatu.

Tym razem ładowanie prostownikiem trwało trochę dłużej, kilka godzin. Według (orientacyjnych myślę) diod na prostowniku, akumulator miał poniżej 50% naładowania, a to wychodzi na to, że za mało, żeby go odpalić.

Aha, po pierwszym rozładowaniu i podładowaniu, zauważyłem, że wolne obroty po uruchomieniu były na poziomie ok. 700-750, a wcześniej jestem przekonany, że powyżej 800 się utrzymywały (poza chwilą, gdy pracuje na ssaniu - wtedy jest 1200).

Niestety, to nie koniec problemów. Osobiście nie zauważyłem, żeby kontrolka ładowania dawała jakieś objawy.

Dziś żona przejechała ok. 50 km (25 w jedną stronę) i w czasie powrotu zauważyła jakąś kontrolkę na prędkościomierzu w okolicach 200 km/h. Pierwsza myśl moja - check jak w mordę... No bo nie ESP przecież...

Pytam, czy coś się stało, z jakimi prędkościami jechała itd. Wszystko w normie, żadnych problemów, żadnej nierównej pracy, żadnych problemów z przyspieszaniem (oczywiście, wolę sprawdzić sam, ale to jutro).

Idę do samochodu, przekręcam kluczyk, wszystko gaśnie, co ma zgasnąć, poza check... Uruchamiam silnik, check świeci.

Uruchomiłem test zegarów, licząc na kod DTC - tylko 9601. Postanowiłem odłączyć akumulator, licząc, że błąd się skasuje czy coś. Po godzinie nie pomogło. Uruchomiłem test zegarów - w stanie spoczynku napięcie na akumulatorze 11,9 V (włączone radio i nawiew). Uruchomiłem silnik - w chwili uruchomienia spadło do 9,9 V. Po uruchomieniu podskoczyło do ok. 13,7 V (wartość raczej nieprzekraczalna nawet po dodaniu gazu). Po włączeniu ogrzewania szyb, świateł i nawiewu na maksa, napięcie spadało do około 13 V. W czasie uruchamiania silnika światła zewnętrzne nie włączają się samoczynnie czy coś w tym stylu.

Check dalej świeci, błąd 9601 dalej jest.

Czy ktoś odważy się powróżyć? Akumulator, alternator czy ch... wie co? Czy słaby akumulator może robić takie jaja - z checkiem? Czy alternator nie powinien objawiać się kontrolką ładowania na desce? Czytałem, że słaby akumulator w Fordach robi dziwne rzeczy, ale zastanawiam się, czy wymiana akumulatora może pomóc na świecący check?

Dodam tylko, chociaż to pewnie nie ma związku, że żona wczoraj "poprawiła" kształt klapy bagażnika, opierając się o balustradę. Zdemontowałem osłonę klapy i próbowałem wyklepać wgniecenie, ale, niestety, w drugą stronę nie ruszyło. Nie sądzę, żebym naruszył jakąś elektrykę w klapie... Nawet jeśli, to czy check miałby z tym związek?

Heh, od października zeszłego roku, jak puścił płyn przez obudowę termostatu, był względny spokój, a tu znowu coś...

Czekam na wszelkie sugestie :-)


Ostatnio edytowane przez SilverAG ; 09-10-2017 o 19:18
SilverAG jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-10-2017, 08:46   #2
maaster
ford::average
 
Avatar maaster
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 28-08-2017
Skąd: Płock
Model: Fokus C-Max Trend
Silnik: 1.8 120 KM
Rocznik: 2004 Grafiotwy
Postów: 166
Domyślnie Odp: Zagwozdka z akumulatorem i check engine

U mnie bez powodu Check zapalił się dwa razy. Podczas ładowania wskaźnik prostownika wskoczył na 4A czyli akku był mocno rozładowany.Po naładowaniu ( około 5 h ) Check już się nie zapali ani razu. Mniemam że fordziki są bardzo wrażliwe na zbyt niskie napięcie w instalacji.
Dodam , że Check gasł sam po 8-10 odpaleniach silnika.
Na Twoim miejscu podmienił bym akku i potestował zachowanie auta.
Więcej nie pomogę, bo forda mam niecałe 2 miesiące i wciąż go poznaję Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
pzdr
maaster jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-10-2017, 08:52   #3
slawek-kali
ford::expert
 
Avatar slawek-kali
 
Imię: Slawek
Zarejestrowany: 10-01-2011
Skąd: Niemcy - Paderborn
Model: Smax Titanium S
Silnik: 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 4,941
Domyślnie Odp: Zagwozdka z akumulatorem i check engine

Kup nowy aku.. tego juz nie uratujesz, a kod ktory sie wyswietla to blad immo, pewnie zwiazany z pradem..
__________________
Sprawdz VIN - napisz maila!
Auta z Niemiec, Ogledziny, pomoc w kupnie -> dzial uslugi-KLIK
slawek-kali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-10-2017, 16:02   #4
kazek54
ford::amateur
 
Imię: kazek
Zarejestrowany: 11-10-2015
Skąd: ŻYWIEC
Model: C-MAX
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2008
Postów: 6
Domyślnie Odp: Zagwozdka z akumulatorem i check engine

Raczej nowy akumulator ale i instalacja elektryczna albo alternator do kontroli. Prawidłowe ładowanie to 14,4-14,6 v też przy obciążeniu (światła) .Ładowanie poniżej 13v jest niedopuszczalne.Pozdrawiam
kazek54 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-10-2017, 16:03   #5
SilverAG
ford::amateur
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 31-12-2013
Model: Ford Focus C-Max
Silnik: 1.8 benzyna
Rocznik: 2006
Postów: 4
Domyślnie Odp: Zagwozdka z akumulatorem i check engine

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Wiem, że to błąd immo, ale to wynika z pewnego patentu :-)

Czy po odłączeniu akumulatora błędy nie powinny się skasować?

U mnie, niestety, odpaleń i gaszeń silnika (głównie na postoju) było więcej niż 10 i wciąż się check świeci...

W czasie jazdy próbnej wszystko w normie - samochód przyspiesza (z uwagi na warunki drogowe rozpędziłem go max do 130 km/h) normalnie, jedynie dziurawy tłumik końcowy hałasuje niemiłosiernie :-)

Pytanie, czy po założeniu nowego aku zniknie check? :-(
SilverAG jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-10-2017, 09:22   #6
babakazu
ford::beginner
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 24-05-2012
Model: Focus C-MAX GHIA
Silnik: 1,8 125 KM benzyna
Rocznik: 2004
Postów: 45
Domyślnie Odp: Zagwozdka z akumulatorem i check engine

Cytat:
Napisał SilverAG Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pytanie, czy po założeniu nowego aku zniknie check? :-(
Jeśli powodem check'a był akumulator to po wymianie na nowy/sprawny po iluś tam (nie wiem po ilu) poprawnych odpaleniach błąd powinien zniknąć.

Z doświadczenia wiem, że akumulator w którym napięcie podczas odpalania spada poniżej 10,5 V nadaje się do wymiany (generuje fałszywe alarmy o niesprawnych modułach). Po wymianie akumulatora problemy znikły.
babakazu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-10-2017, 19:17   #7
SilverAG
ford::amateur
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 31-12-2013
Model: Ford Focus C-Max
Silnik: 1.8 benzyna
Rocznik: 2006
Postów: 4
Domyślnie Odp: Zagwozdka z akumulatorem i check engine

Dziękuję za wszelkie sugestie.

Poobserwuję i rozejrzę się za nowym aku, ale najpierw jeszcze podładuję aktualny prostownikiem...

Trochę dziwi mnie, że check zapalił się podczas jazdy i dopiero po takim czasie od akcji z akumulatorem.

Pożyjemy, zobaczymy.

Dam znać, co i jak.
SilverAG jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-10-2017, 19:02   #8
Gregi86
ford::professional
 
Avatar Gregi86
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 22-04-2017
Skąd: Holandia
Model: focus C-max/ mondeo mk4
Silnik: 1.8 PB/ 2.0 TDCI
Rocznik: 2005/2008
Postów: 1,564
Domyślnie Odp: Zagwozdka z akumulatorem i check engine

a ja na twoim miejscu sprawdzilbym podlaczenie BCM, tyle roznych bledow, cykanie zamiast krecenia, immo, moze swiadczyc o problemie w kostce, czesty problem w mondeo mk4
Gregi86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:21.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.