Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-10-2013, 21:01   #1
dolorek
ford::beginner
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 20-05-2013
Skąd: wawa
Model: focus mk1
Silnik: 1,6
Rocznik: 2004
Postów: 33
Domyślnie Dziwne wskazania temperatury, przegrzewanie 1,6 zetec

Mam prośbę do osób posiadających Focusa MK1 z silnikiem 1,6 ZETEC 100km. Chodzi mi o sprawdzenie pewnej sytuacji, no chyba że ktoś zna odpowiedź od razu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W poniższym linku zamieszczam dziwne zachowanie mojego auta:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Po rozpędzeniu do większej prędkości, rzędu 120-140km/h i puszczeniu pedału gazu po kilku sekundach rośnie temperatura silnika odczytywana na wyświetlaczu w trybie serwisowym. Po przekroczeniu ok 110 stopni wchodzi skokowo na 2-3 wyższe wartości i wtedy już wskazówka od temp. wychyla się na czerwone pole. Wzrost temperatury (odczytywany z wyświetlacza) jest zawsze przy nagłym puszczeniu gazu ale dopiero przy prędkości ponad 100km/h jest to bardziej widoczne i może doprowadzić nawet do wejścia na czerwone pole.
Czy może ktoś sprawdzić jak wygląda to u niego? Wejście w tryb serwisowy opisane np. tu:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Możliwe, że mam uszkodzony czujnik temperatury ale kierunek zmiany temperatury musi być raczej poprawny, więc interesuje mnie czy tak ma być gdy puści się pedał gazu?
Dodatkowo czy ktoś może potwierdzić w 100% gdyż tak wyczytałem w różnych postach ale pewności nie mam: ten silnik ma jeden czujnik temperatury i znajduje się w głowicy (nie styka fizycznie z płynem chłodzącym)?

dolorek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-10-2013, 08:23   #2
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Dziwne wskazania temperatury, przegrzewanie

Czujnik temperatury jest wkręcony w głowicę, a końcem styka się z płynem chłodzącym. Nie słyszałem jescze aby czujnik nie stykał się z płynem, a nazwa sama mówi za siebie,, czujnik temperatury płynu chłodzącego.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-10-2013, 12:07   #3
dolorek
ford::beginner
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 20-05-2013
Skąd: wawa
Model: focus mk1
Silnik: 1,6
Rocznik: 2004
Postów: 33
Domyślnie Re: Dziwne wskazania temperatury, przegrzewanie

Czujnik na pewno nie styka się z płynem chłodzącym. Znajduje się na górze głowicy, pomiędzy świecami, wykręcałem go, nie styka się, ma tylko małą plastikową przekładkę, prawdopodobnie po to aby nie uszkodził się przy za mocnym wkręceniu. Tak na prawdę znajduje się więc jakieś 0,5mm od głowicy.
dolorek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-10-2013, 14:16   #4
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: Dziwne wskazania temperatury, przegrzewanie

CHT -czujnik temperatury glowicy-nie plynu chlodzacego-musi stykac sie z glowica-ma okreslony sposob montazu-odpowiednio silnie dokrecenie-czujnik mozna montowac tylko jeden raz-czyli jednorazowe dokrecanie...nie wolno go odkrecac bez powodu chyba ze sie wymienia na nowy....tak pamietam z instrukcji.

ponadto sterownik silnika jesli widzi niepoprawne dzialanie czujnika cht-czyli jesli sa jakies niezgodnosci -to zamiast podawac temperature z czujnika na deske to podaje temperature teoretyczną obliczana wg swoich danych wiec wowczas mozesz dpiac czujnik calkowicie a zobaczysz ze wskaznik nadal bedzie pokazywal jakies teoretyczne wartosci temperatury silnika wynikajace z sposoby jazdy samochodem.

tak czy siak musisz sprawdzic najlepiej jakims programikiem lub urzadzeniem -realne odczyty wartosci temperatury silnika.
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-10-2013, 15:40   #5
dolorek
ford::beginner
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 20-05-2013
Skąd: wawa
Model: focus mk1
Silnik: 1,6
Rocznik: 2004
Postów: 33
Domyślnie Re: Dziwne wskazania temperatury, przegrzewanie

Co do czujnika to się naczytałem, wiem te wszystkie rzeczy.
Co do wskazań aproksymowanych to jestem zaskoczony - sprawdzę przy odpięciu czujnika.
Co do mierzenia realnej temperatury to za bardzo nie mam jak tego zrobić ale moja prośba pozostaje aktualna - sprawdzić jak sprawa wygląda w innych sztukach foczki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. bo może tendencja wahań temperatury jest podobna tylko w mniejszym zakresie i wskazówka ciągle pozostaje w pionie, a przecież nikt nie jeździ ciągle na włączonym trybie serwisowym i nie śledzi odczytów temperatury. Aczkolwiek mi wydaje się to dziwne, że odpuszczenie gazu zwiększa wskazania, a ponowne jego wciśnięcie zmniejsza. Tak jakby zimne powietrze wchodzące do cylindrów chłodziło głowicę na tyle, że nagłe jego odcięcie powoduje wzrost temp. Coś nie tak ale właśnie nie wiem czy silnik faktycznie się przegrzewa czy tylko komputer tak myśli.
dolorek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-10-2013, 16:09   #6
Davo
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-05-2005
Skąd: Hajnówka/Grodzisk Mazowiecki
Model: focus,transit,mondeo,fiesta
Silnik: 1,8tdci.2,4di.2,0tdci,1,25pb
Rocznik: 07.01.03.06
Postów: 186
Domyślnie Odp: Dziwne wskazania temperatury, przegrzewanie

Witam problem ten byl luz opisany na forum i wyszlo nam wszystkim ze jest to wina brudnych chlodnic i po ich czyszczeniu lub wymianie na nowa wszystko wracalo do normy u mnie osobiscie wystepuje po wyzej 170km/h ale koledzy pisali o przegrzewaniu przy 120 wiec tak jak u Ciebie poszukaj na forum a napewno znajdziesz,pozdrawiam
Davo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-10-2013, 16:28   #7
dolorek
ford::beginner
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 20-05-2013
Skąd: wawa
Model: focus mk1
Silnik: 1,6
Rocznik: 2004
Postów: 33
Domyślnie Re: Odp: Dziwne wskazania temperatury, przegrzewanie

Cytat:
Napisał Davo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam problem ten byl luz opisany na forum i wyszlo nam wszystkim ze jest to wina brudnych chlodnic i po ich czyszczeniu lub wymianie na nowa wszystko wracalo do normy u mnie osobiscie wystepuje po wyzej 170km/h ale koledzy pisali o przegrzewaniu przy 120 wiec tak jak u Ciebie poszukaj na forum a napewno znajdziesz,pozdrawiam
Nie pisałem swojego posta bez wcześniejszego użycia wyszukiwarki ale chyba muszę poszukać jeszcze raz.
Też obstawiałem coś z przepływem chłodziwa ale ostatnio spuściłem płyn, wszystko porozpinałem i przepłukałem szlaufem zarówno mały jak i duży obieg, niby wszystko drożne, niby nic niepokojącego nie wypłynęło. Zalałem płynem zgodnie z tym co zaleca Ford. Dodam, że efekt występuje również wtedy gdy przy puszczeniu gazu włożę luz, a więc pompa zacznie obracać płyn dużo wolniej. Nie zauważyłem aby wtedy efekt był jakoś znacząco inny.
dolorek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-10-2013, 17:13   #8
michup5
ford::average
 
Avatar michup5
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 16-04-2012
Skąd: Poznań
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 Zetec-SE 100KM Magnum Grey Metallic
Rocznik: 2004
Postów: 106
Domyślnie Odp: Dziwne wskazania temperatury, przegrzewanie

Ale koledze chodziło o zabrudzenia zewnętrzne chłodnicy. Wszystko jest opisane w tym wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] .
michup5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-10-2013, 17:20   #9
in9vesto
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 12-03-2013
Model: focus mk1
Silnik: 1,6
Rocznik: 2002
Postów: 7
Domyślnie Re: Dziwne wskazania temperatury, przegrzewanie

Ja również borykam się z identycznym problemem. A zaczęło się kilka dni po zamontowaniu instalacji gazowej. Dzisiaj mija około 2 miesiące odkąd zaczął pojawiać się problem. Gazownik który zakładał gaz doszukał się za dużego ładowania tj. 15 V i na to zrzuca, co mnie kompletnie nie przekonuje, bo przed założeniem gazu ładowanie było takie samo i wszystko w najlepszym porządku. Sam wymyślam już różne rzeczy choć tak naprawde jeszcze niczego nie wymieniłem, bo nie chce się pakować w koszty typu wymiana czujnika CHT, pompy wody, chłodnicy, termostatu i Bog wie czego jeszcze, które mogą nic nie dać, bo czytałem już o takich sytuacjach, że po tych wszystkich zabiegach dalej temperatura skacze ;/
Ostatnio zauważyłem, że chłodnice jest cały czas zimna niezależnie czy po krótkie czy długiej trasie i również na postoju. Póki co w tym kierunku się udam, czyli drożność chłodnicy i może termostat który nie puszcze dużego obiegu.
Gdyby ktoś miał jakieś dalsze propozycje to napewno się przydadzą
in9vesto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-10-2013, 19:26   #10
dolorek
ford::beginner
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 20-05-2013
Skąd: wawa
Model: focus mk1
Silnik: 1,6
Rocznik: 2004
Postów: 33
Domyślnie Odp: Re: Dziwne wskazania temperatury, przegrzewanie

Cytat:
Napisał in9vesto Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja również borykam się z identycznym problemem. A zaczęło się kilka dni po zamontowaniu instalacji gazowej. [...]
U mnie też teoretycznie jest to powiązane z zainstalowaniem gazu ale to za długa historia aby opisywać na forum. Sprawdziłem to jednak wywalając parownik (mam szeregowo w małym obiegu) i łącząc węże złączką. Przywróciłem zatem stan fabryczny ale skoki temperatury pozostały

Cytat:
Napisał in9vesto Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ostatnio zauważyłem, że chłodnice jest cały czas zimna niezależnie czy po krótkie czy długiej trasie i również na postoju. Póki co w tym kierunku się udam, czyli drożność chłodnicy i może termostat który nie puszcze dużego obiegu.
No jak masz takie objawy to ja też bym tam szukał Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
U mnie chłodnica ciepła tak jak powinna być i termostat działa poprawnie (był z resztą zmieniany i to na ten z mniejszą początkową temperaturą otwarcia - 78 stopni jak dobrze pamiętam)

Bump:
Cytat:
Napisał michup5 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale koledze chodziło o zabrudzenia zewnętrzne chłodnicy. Wszystko jest opisane w tym wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] .
Faktycznie widziałem ten wątek ale pominąłem bo dotyczył innego silnika. Tam kolesie mają problem zazwyczaj jak włączą klimę - u mnie klima nie ma znaczenia lub znaczenie jest niezauważalne.
Kwestia brudnej chłodnicy, raczej nie gdyż przegrzewanie stało się dość zero jedynkowo, a chłodnica nie zabrudzi się nagle od tak. Sprawdzałem wizualnie tam gdzie widać i było dojście bez demontażu, świecąc z drugiej strony i wygląda bardzo ładnie, pojedyncze muchy są na każdej chłodnicy.

Bump:
Cytat:
Napisał mjprzem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
[...]ponadto sterownik silnika jesli widzi niepoprawne dzialanie czujnika cht-czyli jesli sa jakies niezgodnosci -to zamiast podawac temperature z czujnika na deske to podaje temperature teoretyczną obliczana wg swoich danych wiec wowczas mozesz dpiac czujnik calkowicie a zobaczysz ze wskaznik nadal bedzie pokazywal jakies teoretyczne wartosci temperatury silnika wynikajace z sposoby jazdy samochodem.
A więc, włączony zapłon, silnik wyłączony, czujnik odpięty - wyświetlacz wskazuje 58 stopni. Podłączam czujnik, zapalam silnik, temp ok 30 stopni i idzie w górę. Na włączonym silniku odpinam czujnik, temp wskakuje na 215 stopni, po kilku sekundach włącza się wentylator na chłodnicy, co ciekawe wskazówka na zagarach wskazuje jakby silnik był zimny. Podłączam znów czujnik - temp wraca na normalne wskazania ale faktycznie trochę aproksymuje ale w zakresie ok 10 stopni. Zagrzewam silnik do 70-80 stopni, tak że wskazówka stoi już pionowo, ponownie odłączam czujnik, temp. 215 stopni, wentylator włącza się, wskazówka od temp spada skanie na lewo... Podłączam czujnik, temp na wyświetlaczu wraca do poprzednich wskazań (też z tą małą aproksymacją), a wskazówka znów stoi pionowo.
Co do pomiaru rzeczywistej temperatury trochę trudno to zrobić gdy auto się przegrzewa ale na postoju sprawdzałem termometrem medycznym opartym na pirometrze z opcją badania temp. powierzchni i zakresem do 100 czy nawet więcej stopni. Wskazania były jakieś 10 stopni mniej niż wyświetlacz wskazywał ale to może być kwestia dokładnego miejsca pomiaru, czujnik jest dość głęboko i bez jego wykręcania pirometr nie zajrzy na sam spód.

Ostatnio edytowane przez dolorek ; 07-10-2013 o 19:46
dolorek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:17.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.