Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-05-2016, 13:14   #201
zamulek
ford::beginner
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 07-01-2014
Skąd: Oborniki
Model: Focus MK3
Silnik: 1,6
Rocznik: 2015
Postów: 21
Domyślnie Odp: turbina, smarowanie, czyszczenie układu

witam,

byłe na wymianie oleju i mechanik z ASO zalecił profilaktyczna wymianę rzeczonego sitka oraz przewodu doprowadzającego olej do turbiny.

Moje pytanie brzmi:
- czy faktycznie konieczna jest wymiana całości (przewód, stitko) czy wystarczy sama śruba z sitkiem
- czy jest metoda na ustalenie jak wygląda przepływ oleju do turbiny bez rozbierania ?

pozdrawiam

zamulek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2016, 14:57   #202
tomfoc2
ford::advanced
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 02-08-2011
Model: Kuga MK2 Lift Titanium Magnetic Grey
Silnik: 1.5 Ecoboost 150 KM 16V
Rocznik: 2018
Postów: 384
Domyślnie Odp: turbina, smarowanie, czyszczenie układu

Profilaktycznie to można wszystko wymieniać,tylko czy jest w tym sens. Wymienia się jak jest potrzeba np: po awarii turbiny. Wymień samą śrubę ale od silnika 2.0, w nim jest śruba bangjo z długim plastikowym sitkiem. Popraw profil bo są błędy,jeżeli focus MK1 to nie rocznik 2008,a jeżeli rocznik 2008 to focus MK2 FL. W przyszłości będzie łatwiej identyfikować twój wóz.
tomfoc2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2016, 11:49   #203
velodream
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-12-2016
Model: Focus
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 26
Domyślnie Odp: turbina, smarowanie, czyszczenie układu

Witam wszystkich zainteresowanych śruba z filtrem węża olejowego turbosprężarki w silniku 1.6 tdci.Chciałbym bardzo krótko *wyjaśnić dlaczego jest tyle opinii na ten temat, czy na pewno sami nie szkodzimynaszym silnikom? Ponieważ faktycznie więcej jest awarii turbin w tym modelu.Sprawa rozpoczęła się od tego że na początku produkcji ( podajże do roku 2004 lub 2005 )W silniku 1,6 tdci montowano śrubę z wadliwym filtrem. Śruba miała wewnętrzną średnicęg8 dużo większą niż śruba obecna i do takiej śruby filtr był w kształcie koszyczka stalowego który miał widoczne sitko z czoła śruby i na powierzchni walcowej śruby. Pierwsze sitko zmieszało ciśnienie oleju a na drugim osadzały się mikro zanieczyszczenie spowodowane właśnie zmniejszeniem ciśnienia i zatykaniem go.Koncern PSA zauważył to bardzo szybko i zalecił usunięcie tego sitka w starszych modelach śruby, jednak to zalecenie*bardzo szybko wycofał i zalecał wymianę śruby na nawy typ. Ponieważ śruba z usuniętym sitkiem mogła doprowadzić mikro zanieczyszczenia ( np. cząsteczki nagaru) do turbiny co ją uszkadzała lub pozostałości po sitku. Oraz ciśnie smarowania turbiny okazało się za wysokie co też uszkadzało turbinę. Szybko wprowadzono śrubę o mniejszej średnicy wewnętrznej i z sitkiem ( filtrem ) tylko na powierzchni walcowej śruby. Taka śruba jest stosowana do chwili obecnej bez problemowo jeśli silnik jest w dobrym stanie.Czyli mając starszy model auta z silnikiem 1.6 sprawdzamy i wymieniamy śrubę na nawy typ ale obowiązkowo z sitkiem.Prawdopodobnie jeśli auto było choć pierwszy rok serwisowane w ASO za granicą to te sitko jest już wymienione.Jeśli mamy auto nowsze ( nie pamiętam daty , jednak w 2006 roku już na pewno były nowe śruby)to nic z tym sitkiem nie robimy. A jeśli mamy podejrzenie że poprzedni właściciel zaniedbywał wymianę oleju i filtrów*to kiedyś przy okazji warto wymienić na śrubę nową koniecznie z filtrem.Usunięcie filtra z śruby starego typu na pewno uszkodzi turbo.*Usunięcie filtra z śruby nowego też doprowadzi do uszkodzenia turbo.Jeśli do tej pory śruba nie została wymieniona na nowy typ to już na pewno było turbo wymieniane.Tylko nowy typ śruby z filtrem gwarantuje nam spokój jednak obowiązkowo i w terminie auto należy serwisować .
velodream jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2016, 19:19   #204
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: turbina, smarowanie, czyszczenie układu

Bujdy na resorach :-))))

1. Ja usunąłem sitko przy ok.150k km. Teraz mam 250k i nic się nie zatarło.
2. Mam instrukcję serwisową PSA gdzie piszą przy wymianie turbawki po awarii, aby usunąć sitko - uwaga wykrzyknikiem.
3. Mikro cząstki z nagaru nic nie zrobią turbinie, a jak się nazbierają ja siteczku... to napewno ją szlag trafi, bo łożysko ślizgowe lubi olej :-)

Ja jestem za usuwaniem sitek, olejem kujawskim i szczepieniem dzieci! :-)
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2016, 20:22   #205
velodream
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-12-2016
Model: Focus
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 26
Domyślnie Odp: turbina, smarowanie, czyszczenie układu

Masz instrukcję dotyczącą śruby starego typu.Instrukcję która została szybko wycofana.
A problem rozwiązano wprowadzając śrubę nowego typu.
Dzięki że potwierdziłeś mój post.
Jakby to sitka w każdej śrubie było do usunięcia przed montażem to dlaczego teraz tylko
śruby nowego typu z sitkiem są w sprzedaży?
Super że jesteś za... ale kogo to interesuje?
velodream jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2016, 20:57   #206
Matych
ford::expert
 
Avatar Matych
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0TDCI PS 209 by HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 3,755
Domyślnie Odp: turbina, smarowanie, czyszczenie układu

Cytat:
Napisał velodream Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Super że jesteś za... ale kogo to interesuje?
Kolego my na tych turbinach z MAURELIUSZEM TO ZĘBY TU ZJEDLIŚMY-napisałes dużo bzdur,ciśnienie oleju nie ma tu nic do tego i nie wiem skąd wysnułeś takie wnioski w 2006 były stare sitka a mój jeżdził w niemieckich ASO do 2008 i nikt filtra stalowego nie wymieniał na plastikowo-stalowy z nową śrubę Banjo bo tak ona się nazywa ale to przecież powinieneś wiedzieć.Dobrze że jesteś ale opcja szukaj pomoże ci zrozumieć że o tych turbinach to jest tu już encyklopedia napisana i nie za bardzo coś tu wnosisz oprócz zamętu

Ostatnio edytowane przez Matych ; 23-12-2016 o 21:00
Matych jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2016, 21:23   #207
velodream
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-12-2016
Model: Focus
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 26
Domyślnie Odp: turbina, smarowanie, czyszczenie układu

plastikowo-stalowy? Nic takiego nie pisałem.
Nowa śruba nie jest podobna do tej z silnika 2.0 tdci.
W 2006 miałeś już nową śrubę więc po co mieli wymieniać?
Musiałbyś widzieć starą i nową , przeczytać jeszcze raz mój post.
Mieszkałem 9 lat w Niemczech, tam auto było serwisowane i to co piszę
usłyszałem w odpowiedzi na moje zapytanie w serwisie ASO w Niemczech.
Nie uważam że powinien wiedzieć jak taka śruba się nazywa, nie jestem mechanikiem.
Poszukam gdzieś zdj. starej i nowej śruby to sprawa będzie jasna.
Będziesz widział o co chodzi. A i sam widzisz że w każdym aucie jest taki filtr. To czemu w 1.6 tdci należy usuwać? Wiesz bo dałeś przykład śruby montowanej w silniku 2.0 tdci.

Bump: http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=58474

Tutaj jest śruba starego typu która sprawia kłopoty.

A poniżej nowy typ śruby który przy nie zapcha się jeśli auto jest serwisowane i jest stosowany odpowiedni olej.

http://ford.sklep.pl/product-pol-17483-sruba-z-filtrem-weza-olejowego-turbosprezarki-1-4-1-6-TDCi-1590756.html

Widzisz różnicę. Wiesz o ci chodzi?

Tam na zdjęciu jest tylko biała zaślepka z czoła śruby ,żeby paproch nie wleciał.
To się wyciąga i nie ma z czoła siateczki.

A to jest filtr o którym napisałeś, ale to inny silnik.
http://ford.sklep.pl/product-pol-17478-filtr-oleju-turbosprezarki-2-0-TDCi-1336616.html

Bump: 5. Wymienić śrubę mocującą przewód ciśnieniowy olejowy na wersję bez sitka - sitko w starszych samochodach zatyka się i pogarsza smarowanie.

http://autobeztajemnic.pl/strefa-kierowcy/nowosci/czesci/374.html

Tutaj jest zdjęcie wyraźne starej śruby .
Tylko znowu opis wprowadza w błąd , należy wymienić na śrubę nowego typu która jednak posiada sitko.Nowa śruba ma sitko tylko w otworze około fi 5 mm na powierzchni walcowej śruby. Stara ma z czoła śruby i duże sitko na powierzchni walcowej śruby.
Przez te niedbałe opisy w internecie biorą się nieporozumienia.
Teraz już widzisz różnicę ?
velodream jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2016, 22:54   #208
Matych
ford::expert
 
Avatar Matych
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0TDCI PS 209 by HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 3,755
Domyślnie Odp: turbina, smarowanie, czyszczenie układu

Człowieku przeczytaj 21 stron wątku w którym się udzielasz i miej trochę pokory dla ludzi którzy go zakładali 7 lat temu i drążyli temat ,oraz przestań się ośmieszać.Ja tą turbinę wyciągałem z 5 razy i znam na pamięć układ jej smarowania.
Matych jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2016, 23:08   #209
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: turbina, smarowanie, czyszczenie układu

velodream nie obraź się, ale przez moment miałem nadzieję, że pracujesz w ASO i być może wiesz co piszesz.
Jeżeli natomiast powtarzasz co powiedzieli Ci w ASO, to wybacz, ale oni muszą mówić to co im powie "centrala".

Zapytaj ich czy wiedzą coś o przeciekach i mokrych dywanikach. W ASO w Krakowie otworzyli oczy, że w życiu nie mieli takiego przypadku, a na forach aż huczy...
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2016, 01:32   #210
velodream
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-12-2016
Model: Focus
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 26
Domyślnie Odp: turbina, smarowanie, czyszczenie układu

Przeczytałem wątek dokładnie i faktycznie nie ma sensu już więcej na ten temat co pisać bo jak ktoś temat już ogarnął to doszedł do wniosków które tutaj opisałem.
Wiem że w ASO u nas w Polce mówią często nie na temat. Zastanawiałem się czemu tak jest już wcześniej i nie mam złego zdania na temat chłopaków z ASO. To z reguły młodzi chłopacy którzy nie mogą pamiętać problemów z śrubą w 2004 roku ponieważ 12 lat temu jeszcze nawet nie myśleli że będą mechanikami.ASO w Niemczech pracują bardziej doświadczone osoby, więcej przechodzą szkoleń i wiedzą więcej na temat danego problemu.Czytałem ten wątek i na którejś z stron jest link do art. angielskiego i też jest tam wyjaśniona prawdziwa przyczyna problemów z turbiną. Wystarczy spokojnie przeczytać, zrozumieć i naprawdę nie będzie konieczne wyciąganie turbo pięciokrotne.
Znam temat wilgoci pod dywanikami. Doświadczyłem tego. Mam ten problem wyeliminowany dzięki radzie którą dostałem w ASO. Tą wadę można usunąć od ręki, bez żadnych kosztów.
Jeszcze jedno w sprawie wyciągania turbo? Stan turbiny można sprawdzić w 20-30 minut bez specjalistycznych narzędzi.Każdy może to zrobić sam i będzie pewny w 100%
procentach jaki jest stan sitka w śrubie itd. Więc po co aż tyle się upierać że to sitko w ciemno koniecznie należy wymienić , wymyć , sprawdzić itd. Nie lepiej najpierw sprawdzić a potem rozkręcać?
Jeszcze ostania uwaga.To jest śruba z filtrem.Ten filtr jest konieczny w samochodzie.
Mamy też inne filtry w aucie jak je wyjmiemy lub uszkodzimy to auto też będzie działać jednak dla samochodu na pewno nie jest to dobre. Bez filtra powietrza,oleju też będzie jechać.
velodream jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
czyszczenie układu , focus mk2 , smarowanie , turbina



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:48.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.