Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-06-2017, 22:21   #1
clubowicz
ford::average
 
Imię: clubowicz
Zarejestrowany: 06-11-2009
Skąd: Ukraina
Model: Ford Transit
Silnik: 2,5 D
Rocznik: 1991
Postów: 174
Domyślnie podnieść zawieszenie

Muszę podnieść zawieszenie ford transit 1991 z uwagi na błotnistą drogę i muldy na drodze.
Posiadam koła 14"
Czy idzie zamienić felgi i opony na 18" lub większe rozmiary
Czy to ma sens i czy auto będzie dobrze się sprawować

clubowicz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-06-2017, 08:25   #2
yatzek.tm
ford::average
 
Avatar yatzek.tm
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 11-12-2016
Skąd: Świdnica (DSW)
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.0 TDCi 125KM
Rocznik: 2005
Postów: 84
Domyślnie Odp: podnieść zawieszenie

Sama zmiana kół niewiele Ci da. Przednie koło o średnicy większej np o 2-3 cm od tego, które masz teraz, będzie Ci haczyć przy skrętach o nadkole. Że już nie wspomnę o zafałszowaniu wskazań zegarów. Lepiej podnieść zawieszenie, ale to już grubsza sprawa, bo sprężyny wyższe, resory z tyłu itp
__________________
MAKE YOUR TRUCK GREAT AGAIN!
Transit Euroline, czyli jechać, żeby... jechać -> http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=255838
yatzek.tm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-06-2017, 09:27   #3
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: podnieść zawieszenie

Problem jest - określając rzecz matematycznie - wielowypukły... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Prawdopodobnie masz teraz opony 185/75R14C.
Jeżeli założysz felgi 16" i na nie opony 215/75R16C (np. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ])
to średnica koła zwiększy się aż o 9,6 cm, czyli prześwit o połowę tej wartości, czyli 4,8 cm.

Jak pisał kol. yatzek.tm zmieni się przełożenie aż o 13%, więc piąty bieg stanie się... nadbiegiem. Licznik będzie mocno przekłamywał.
Transit ma duży zapas odległości pomiędzy oponą i nadkolem/błotnikiem, bo przygotowany jest pod większe koła stosowane w cięższych wersjach. Taka opona nie powinna ocierać przy skręcie.

Większy problem jest z felgami, bo Transit 1991 rok z pięcioszpilkowymi felgami (czyli z mostem typu Timken), ma z tyłu centrowanie felgi na piaście mostu nie na otworze centrującym (jak większość aut), ale na stożkowych nakrętkach szpilek. Więc trzeba szukać felg pod stożkowe nakrętki - a np. Transit Mk6/7 z lat 2000-20015 ma płaskie nakrętki. Czyli te felgi nie nadają się.
Transit późniejszy Mk8 z lat 2015-do dzisiaj oraz Transit Custom mają stożkowe nakrętki, ale tu też jest problem, bo szpilki są M14, a ten twój z 1991 roku ma szpilki M12.
Powstaje pytanie (na które nie potrafię odpowiedzieć) - czy nakrętka stożkowa pod szpilkę M12 będzie pasować do gniazda w feldze pod szpilkę M14.
Najlepiej byłoby założyć na próbę koło z Transita Mk8 lub z Customa - i na przód, a potem na tył - i zobaczyć, jak pasuje i jak siedzi na piaście, czy daje się bezpiecznie dokręcić.

Żadne felgi od innych samochodów nie pasują do Transita, tylko Transit ma rozstaw szpilek 5x160mm i otwór centrujący 65,1mm (ważne przy przedniej piaście).

Felg 16" z lat 1986-2000 (czyli pod szpilki M12) nie było.
Felg 18" stalowych nigdy też nie, są aluminiowe, ale drogie i bajeranckie - chyba nie o to ci chodzi...

Jest inna możliwość - poszerzyć felgi które masz np. o 1 cal. (spójrz na [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ], post #52, z tym, że tu opony są nieco niższe, bo mają profil 60; chodzi o szerokość felg). To nie jest droga usługa, myślę, że na Ukrainie ktoś to robi.
Wtedy mógłbyś założyć opony 215R14C [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ], byłyby wyższe od twoich o 6,7 cm, czyli prześwit byłby większy o ok. 3,3 cm.

Podnieść samochód można, z tyłu jest kilka metod kombinacji z resorami - poczynając od przekucia ich na większy łuk. Można wydłużyć tylny wieszak oberlagi.
Z przodu trzeba by zmienić sprężyny na dłuższe, ewentualnie wziąć od cięższych wersji (są nieco wyższe) i jeszcze je lekko rozciągnąć. Dobry kowal od resorów to zrobi.
Nie można przesadzić, bo trzeba pamiętać o amortyzatorach.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 07-06-2017 o 16:17
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-06-2017, 09:15   #4
yatzek.tm
ford::average
 
Avatar yatzek.tm
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 11-12-2016
Skąd: Świdnica (DSW)
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.0 TDCi 125KM
Rocznik: 2005
Postów: 84
Domyślnie Odp: podnieść zawieszenie

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Transit ma duży zapas odległości pomiędzy oponą i nadkolem/błotnikiem
Nie sądzę, że aż tak duży, żeby zmieściła się opona wyższa aż o 9 cm
Ja przy okazji konserwacji podwozia zamontowałem plastikowe nadkola we wnękach kół i z przodu przy maksymalnym skręcie w prawo koło 195/70/15 czyli standardowe ocierało mi o rant tego nadkola wystający 2-3 cm poza rant oryginalnej blachy. Musiałem wyciąć trochę plastiku, bo zapas między oponą, a blachą jest rzędu 3-4 cm. Trzeba wziąć też pod uwagę możliwość ugięcia się zawieszenia przy takim skręcie. O ile mi opona piłowała plastik i oponie to nie zaszkodziło, o tyle przy piłowaniu blachy raczej podda się opona.
Fakt, że ja piszę o mk6, ale myślę, że różnice nie są aż tak duże
__________________
MAKE YOUR TRUCK GREAT AGAIN!
Transit Euroline, czyli jechać, żeby... jechać -> http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=255838
yatzek.tm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-08-2018, 10:27   #5
Kubar88
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 16-01-2018
Model: Transit mk3
Silnik: 2.0
Rocznik: 1988
Postów: 11
Domyślnie Odp: podnieść zawieszenie

troszkę odświerzając temat zawieszenia... na fotce w załączniku znajduje się mój kamper - troszkę mocno siedzi tył zawieszenia. co trzeba by zrobić żeby tak nie siedział?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg transit kamper.jpg (78.9 KB, 11 wyświetleń)
Kubar88 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-08-2018, 11:18   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: podnieść zawieszenie

Trzeba albo pojechać do kowala specjalisty od resorów - przekuje je na większe wygięcie (trzeba najczęściej ich hamować, bo lubią przesadzać) - albo kupić odpowiednią używkę.
Należy unikać dokładania pióra, lepiej kupić gotowy zestaw dwu lub trójpiórowy. Przy zakupie nowego trzeba znać dokładnie rozstaw otworów w silentblokach oberlagi.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 31-08-2018 o 11:21
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-08-2018, 22:26   #7
Kalamitek
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Przemyśl
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1996
Postów: 108
Domyślnie Odp: podnieść zawieszenie

Jest jeszcze opcja poduszek pneumatycznych. Są specjalne zestawy pod konkretny model auta. Montujesz poduchy miedzy most a podłużnicę. Manometrem z kabiny regulujesz ciśnienie a co za tym idzie wysokość prześwitu. Cena około 1200zł.
Kalamitek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-09-2018, 19:17   #8
D F
ford::advanced
 
Avatar D F
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 16-01-2015
Skąd: Wrocław
Model: Transit T260, T300, Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI, 2.3 lpg, 2.3 lpg
Rocznik: 2005, 2006, 2001
Postów: 245
Domyślnie Odp: podnieść zawieszenie

A propo ugięcia resorów.

Jak ostatnio załadowałem auto to z "uśmiechniętych" piór zrobiły się "smutne".

To znaczy, że przesadziłem z masą?
D F jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:59.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.