Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!

Zobacz wyniki ankiety: Czy odczuwasz spadek mocy na klimatyzacji w swojej Fieście 1.25?
Tak 10 83.33%
Nie 1 8.33%
Nie dotyczy 1 8.33%
Głosujących: 12. Nie możesz głosować w tej sondzie


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-06-2019, 10:43   #1
Rob4L
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 24-11-2018
Model: Fiesta
Silnik: 1.25 60kW
Rocznik: 2009
Postów: 5
Domyślnie Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji

Witam serdecznie

Jestem w posiadaniu Fiesty z 2009 roku, z silnikiem 1.25 82KM, przebieg 110k.
Auto było uderzone z przodu, byłem zmuszony m.in. wymienić chłodnicę klimatyzacji oraz kompresor. Klima została napełniona po wymianie tych komponentów i działała bez problemów. Jest to klimatyzacja manualna.

Niestety gdy tylko pojawiły się fale upałów zauważyłem jeden problem.
W przypadku gdy auto stoi na dworze i się nagrzeje od zewnątrz, po włączeniu klimatyzacji nie da się odczuć zimnego powietrza w kokpicie, mimo maksymalnych ustawień klimatyzacji. Na wszystkich ustawieniach wiatraka od 1-4 daje się odczuć lekko schłodzone powietrze wydobywające się z nawiewów.
Głównym problemem natomiast jest to, że w tym wypadku auto traci moc tj. w trakcie przyspieszania robi się taka "dziura" i zamula. Mimo wciśnięcia pedału gazu i trzymania na tym samym poziomie, auto raz szarpnie i przyspieszy mocniej, za chwilę znowu pojawia się "dziura" - dzieje się to na każdym biegu. Obroty nie mają większego znaczenia.

Jeżeli auto stoi całą noc w garażu, po wyjeździe z niego klima chłodzi normalnie, auto również przyspiesza normalnie tj. tak jak bez klimy. Oczywiście do momentu jak na dworze nie pojawi się określona temperatura typu 30°C i przejadę jakieś 30 kilometrów, wtedy ma miejsce sytuacja opisana wyżej.

Dodatkowo zauważyłem że co kilkadziesiąt sekund pojawia się dziwny odgłos - trzask + syknięcie, w przypadku gdy klimatyzacja jest włączona (7-10 sekunda filmu):
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Proszę o pomoc i sugestie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Z góry dziękuję

Rob4L jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2019, 13:48   #2
boncio
ford::expert
 
Avatar boncio
 
Zarejestrowany: 03-11-2009
Skąd: Łódź
Model: Audi Q3 Sportback/Mazda CX-3
Silnik: 1.4e 245KM/2.0 121KM
Rocznik: 2022/2019
Postów: 3,725
Domyślnie Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji

Przy tym silniku to norma. Przy ponad 30 stopniach działa w zasadzie ciągle.
Trzask i syk to cykliczne załączanie klimy - włącza się i wyłącza kiedy jest to potrzebne. Dodatkowo jeśli wciśniesz gaz w podłogę to sprężarka jest wyłączana na czas przyspieszania, a potem ponownie włączana, aby polepszyć minimalnie osiągi.
boncio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2019, 14:13   #3
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji

Chłodnicę dawałeś nową czy jakiś używkę że szrotu? Płukałeś układ? Ile oleju zalał klimiarz?
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2019, 15:27   #4
kaku25
ford::advanced
 
Avatar kaku25
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 11-04-2015
Skąd: Kobyłka, Ząbki
Model: Kuga, Fiesta, Fusion
Silnik: 2.5 4x4 benz, reszta 1.4
Rocznik: 2009 2002 2003
Postów: 419
Domyślnie Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji

Cytat:
Napisał Rob4L Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W przypadku gdy auto stoi na dworze i się nagrzeje od zewnątrz, po włączeniu klimatyzacji nie da się odczuć zimnego powietrza w kokpicie, mimo maksymalnych ustawień klimatyzacji. Na wszystkich ustawieniach wiatraka od 1-4 daje się odczuć lekko schłodzone powietrze wydobywające się z nawiewów.
Głównym problemem natomiast jest to, że w tym wypadku auto traci moc tj. w trakcie przyspieszania robi się taka "dziura" i zamula. Mimo wciśnięcia pedału gazu i trzymania na tym samym poziomie, auto raz szarpnie i przyspieszy mocniej, za chwilę znowu pojawia się "dziura" - dzieje się to na każdym biegu. Obroty nie mają większego znaczenia.
Jednak musi być z tym problem, bo w Fieście mam podobnie, że sprężarka działa ok. 5sek. a potem przestaje i tak w kółko. W Fusionie z takim samym silnikiem problem nie występuje.
Dodam, że w moim silniku nie ma czujnika pomiaru temperatury zewnętrznej, jak to w klimie manualnej.
kaku25 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2019, 16:57   #5
edekp1977
ford::average
 
Imię: Edward
Zarejestrowany: 26-07-2012
Skąd: Kraków
Model: fiesta mk7
Silnik: 1.25 82km
Rocznik: 2012
Postów: 187
Domyślnie Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji

przy temp. powyżej 30 stopni, w słońcu klima działa tylko teoretycznie, na 3 biegu wentylatora 15 stopni. Wydaje się że ten typ tak ma.
edekp1977 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2019, 18:54   #6
PrzemKo80
ford::advanced
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 12-05-2017
Skąd: Częstochowa
Model: Fiesta Trend Sync
Silnik: 1.4 96km
Rocznik: 2017
Postów: 200
Domyślnie Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji

Aż z ciekawości i ja sprawdzę u siebie i dam Wam znać jakie pomiary temperatury
PrzemKo80 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2019, 20:07   #7
Rob4L
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 24-11-2018
Model: Fiesta
Silnik: 1.25 60kW
Rocznik: 2009
Postów: 5
Domyślnie Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji

Cytat:
Napisał boncio Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Przy tym silniku to norma. Przy ponad 30 stopniach działa w zasadzie ciągle.
Trzask i syk to cykliczne załączanie klimy - włącza się i wyłącza kiedy jest to potrzebne. Dodatkowo jeśli wciśniesz gaz w podłogę to sprężarka jest wyłączana na czas przyspieszania, a potem ponownie włączana, aby polepszyć minimalnie osiągi.
To miałoby sens bo tak to właśnie wygląda, natomiast samo powietrze z nawiewów nie wydaje się być zbyt mocno ochładzane przez klimatyzację w skrajnych temperaturach tak jak dzisiaj.

Cytat:
Napisał Danielo_82 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Chłodnicę dawałeś nową czy jakiś używkę że szrotu? Płukałeś układ? Ile oleju zalał klimiarz?
Jeżeli chodzi o samą chłodnicę to wymieniał ją sprzedawca, prawdopodobnie pochodziła z demontażu. Układu nie płukałem, niestety nie jestem w stanie udzielić informacji ile oleju zalał klimiarz, wydaje mi się że ilość oleju i gazu jest zawsze ustawiana na urządzeniu wg katalogu do danego auta.

Cytat:
Napisał kaku25 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jednak musi być z tym problem, bo w Fieście mam podobnie, że sprężarka działa ok. 5sek. a potem przestaje i tak w kółko. W Fusionie z takim samym silnikiem problem nie występuje.
Dodam, że w moim silniku nie ma czujnika pomiaru temperatury zewnętrznej, jak to w klimie manualnej.
Z tego co wiem w tej Fieście również nie ma czujnika temperatury zewnętrznej - ciężko to zweyfikować, ponieważ komputer jest zablokowany i pokazuje tylko przejechane kilometry Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Do wszystkich w tym wątku: bardzo dziękuję za odpowiedzi. Dzisiaj odwiedziłem klimiarza, aby sprawdzić czy nie ubywa gdzieś ciśnienie. Okazało się, że jest tak wysokie że kilka razy przekręciło licznik barometru Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. wstępna diagnoza - uszkodzony zawór rozprężny klimatyzacji. Po wymianie podziele się informacją czy pomogło Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez Rob4L ; 11-06-2019 o 20:09
Rob4L jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2019, 20:59   #8
swampshark
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 21-11-2016
Skąd: Biłgoraj
Model: Fiesta mk7, Focus mk3
Silnik: 1.25 80KM, 1.5 EB
Rocznik: 2009, 2016
Postów: 191
Domyślnie Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji

Cytat:
Napisał boncio Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Trzask i syk to cykliczne załączanie klimy - włącza się i wyłącza kiedy jest to potrzebne.
U mnie tak było do czasu serwisu klimy w aso forda w ramach akcji promocyjnej. Dobili mi czynnika bo ponoć było go prawie wcale. Po serwisie słyszę załączenie klimy, ale brak już syczenia, a klima chłodzi tak, że jak puszczę kratkami na klatkę piersiową i twarz oraz zamknę obieg, to ciężko wytrzymać chłód.
swampshark jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2019, 21:05   #9
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji

Popełniłeś chyba wszystkie możliwe błędy. Chłodnicy nie daje się używanej, bo w środku siedzi osuszacz, który po kontakcie z powietrzem nasiaka i daje właśnie taki zwiekszony opór, nie mówiąc już o tym ze nie osusza układu. Oleju daje się właśnie więcej i sprężarka powinna być już nim zalana w odpowiedniej ilości, większej niż przy standardowym dobiciu. Nie przeplukany układ skutkuje właśnie zatkaniem ususzacza i dyszy rozprężnej, przez co ciśnienie mocno rośnie po gorącej stronie układu.
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-06-2019, 10:28   #10
kaku25
ford::advanced
 
Avatar kaku25
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 11-04-2015
Skąd: Kobyłka, Ząbki
Model: Kuga, Fiesta, Fusion
Silnik: 2.5 4x4 benz, reszta 1.4
Rocznik: 2009 2002 2003
Postów: 419
Domyślnie Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji

Czyli może to być spowodowane tym, że ktoś na oko dobił za dużo gazu i teraz ciśnienie zbyt szybko wzrasta w gorące dni? (pomijając problem, jakim jest zawór rozprężny klimatyzacji)
kaku25 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
fiesta , klimatyzacja , spadek mocy


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:17.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.