Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Kuga
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-08-2021, 13:35   #1
wp1988
ford::amateur
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 02-06-2021
Skąd: Oświęcim
Model: ESCAPE
Silnik: 2.0 242KM
Rocznik: 2017
Postów: 6
Domyślnie Aktywna żaluzja chłodnicy - przyczyna nieprawidłowego działania, P05A1

Witam,
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu.
W samochodzie Ford Escape 2017r 2.0 Ecoboost właściwie od momentu zakupu nie działa aktywna żaluzja chłodnicy.

ForScan wyrzuca błąd - P05A1 - Działanie czujnika położenia aktywnej przesłony A kraty wlotu powietrza przy zatrzymaniu w położeniu maksimum/minimum.

Natomiast zachowuje się to w następujący sposób. Po włączeniu silnika żaluzja się otwiera, następnie zamyka, następnie otwiera, następnie zamyka i tak w kółko cały czas.
Na forum znalazłem informację, że silniczek krańcówkę bierze z przeciązenia w danej pozycji. Spróbowałem ręcznie go zatrzymać w momencie zamykania ale nic to nie daje. Dalej się otwiera i zamyka. Jeśli jednak zatrzymam go ręcznie w maksimum, a później w minimum to przestaje się kręcić. Dopiero po ponownym uruchomieniu silnika działa. W momencie takiego ręcznego "zacięcia" ForScan nie pokazuje błędów.

Rozebrałem zderzak i wyciągnąłem roletę. Przyjrzałem się przewodom i wyglądają ok. Około 20 cm od wtyczki widać, że były łączone, jednak jest to zrobione dobrze, kolory też są dobrze połączone. Wtyczka jest troche uszkodzona (oderwany kawałek plastiku), ale wydaje mi się, że nie ma to wpływu na jakość wtyku. Siedzi i blokuje się dobrze.

Dodam tylko jeszcze, że wymieniłem silniczek na inny i sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Roleta jest oryginalna fordowska a nie zamiennik.

Dodam jeszcze z poziomu ForScana nie jestem w stanie sterować roletą. Zwraca ona cały czas 0% i co bym nie próbował nastawić to to się nie zmienia. Co jakiś czas w miejscu 0% pojawia się na ułamek sekundy 100% i w tym momencie miga również A_POS_F - pojawia się Fault.

Czy ktokolwiek jest w stanie mi coś poradzić?

Pozdrawiam

wp1988 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-12-2021, 11:13   #2
robert0123
ford::amateur
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 09-10-2010
Skąd: znin
Model: Mondeo
Silnik: 2000
Rocznik: 2003
Postów: 1
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy - przyczyna nieprawidłowego działania, P05A1

Witam ,kolego i co poradziłeś sobie z tą roletą .Mam identyczny problem błąd ten sam i otwiera ia zamyka non stop.
robert0123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-12-2021, 12:12   #3
wp1988
ford::amateur
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 02-06-2021
Skąd: Oświęcim
Model: ESCAPE
Silnik: 2.0 242KM
Rocznik: 2017
Postów: 6
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy - przyczyna nieprawidłowego działania, P05A1

Witam,

Niestety nie poradziłem sobie z tym. Zrobiłem drugie podejście. Wyciągnąłem łopatkę podłączoną do silnika, żeby się nie kręciła żaluzja cały czas. Do jednej zamocowałem drut i wyciągnąłem do góry koło zaczepu maski. I mam sterowanie w ten sposób sterowanie ręczne.
Taki bardzo mocny półśrodek. Chciałbym to naprawić kiedyś, ale nie chcę na daremno ściągać kolejny raz zderzaka, bo to ze 3-4 godziny roboty.

Jakbyś miał jakiś postęp to będę wdzięczny za informację :-)

Pozdrawiam
wp1988 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-12-2021, 17:41   #4
TDLA
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 16-08-2015
Skąd: Krotoszyn
Model: Kuga
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2018
Postów: 1
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy - przyczyna nieprawidłowego działania, P05A1

Witam!
Miałem taki sam problem Ford Kuga 2.0. Po około minucie od uruchomienia silnika
załączał się wentylator chłodnicy. Silniczek zamykał i otwierał łopatki żaluzji, nie mógł znaleźć położenia. Należało wykonać adaptację silniczka żaluzji. Problem rozwiązany.

Mam uszkodzony łącznik łopatek żaluzji chłodnicy, muszę go wymienić. Czy konieczny jest demontaż przedniego zderzaka?
Jesteście w stanie coś poradzić?
Pozdrawiam
TDLA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-09-2022, 16:16   #5
keplak
ford::average
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 27-04-2019
Skąd: Otwock
Model: ford escape se
Silnik: 2.5 hybryda
Rocznik: 2020
Postów: 161
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy - przyczyna nieprawidłowego działania, P05A1

Nie będę zakładał nowego tematu. Poszukuję kogoś z Mazowieckiego kto wyłączy mi programowo aktywną żaluzję tak aby nie pokazywał błędów np. forscan w Escape 2.0 2018 r. Została zamontowana nowa żaluzja , silnik oryginał a roletka otwiera się i zamyka . Już nie mam siły z nią walczyć . Pomocy !!!!
keplak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-09-2022, 15:26   #6
keplak
ford::average
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 27-04-2019
Skąd: Otwock
Model: ford escape se
Silnik: 2.5 hybryda
Rocznik: 2020
Postów: 161
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy - przyczyna nieprawidłowego działania, P05A1

Naprawdę nie ma nikogo wszyscy wyjechali na Śląsk po wyngiel ???
keplak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-09-2022, 15:37   #7
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,055
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy - przyczyna nieprawidłowego działania, P05A1

Cytat:
Napisał keplak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...forscan w Escape 2.0 2018 r. ...
Wyłączenie aktywnej żaluzji w tym modelu to nie jest "drobna-szybka robota"...
W tym modelu nie wystarczy wyłączyć żaluzję w CCC,
Da się to zrobić tylko narzędziami tunerskimi modyfikując soft sterownika silnika(PCM).
Mało kto to potrafi i robi.

Raczej by się trzeba było zająć przejrzeniem kostek sterownika silnika. Obstawiam, iż wysunął się pin z kostki i brak jest przejścia na przewodach silniczka żaluzji do PCM.
Mógł też ulec uszkodzeniu PCM.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-09-2022, 10:53   #8
keplak
ford::average
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 27-04-2019
Skąd: Otwock
Model: ford escape se
Silnik: 2.5 hybryda
Rocznik: 2020
Postów: 161
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy - przyczyna nieprawidłowego działania, P05A1

Panie Tadeuszu kostkę , piny wielokrotnie sprawdzałem i nie widać na niej żadnej usterki . Co do wyłączenia żaluzji to domyślam się , że nie jest łatwo dla laika ale fachowiec sobie poradzi . Znam przynajmniej dwie osoby z tego forum z Panem włącznie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum., które by mi to zrobiły ale wszyscy mieszkają na południ Polski niestety Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
keplak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-09-2022, 20:52   #9
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,055
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy - przyczyna nieprawidłowego działania, P05A1

Cytat:
Napisał keplak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...dwie osoby z tego forum z Panem włącznie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum....
Ja tego nie robię... Na tę modyfikację wysyłam do Łukasza do Krakowa (akurat zupełnie nie udziela się na forum), więc nie wiem kto to "ten drugi i jedyny"...

BTW - jeśli kostki od PCMa (!!) są w dobrym stanie, to niestety wszystko wskazuje na uszkodzony sam sterownik silnika.
Jeśli faktycznie była by to wina PCM, to "dobrym pytaniem" pozostaje pytanie "czy na pewno tylko to???"
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 03-09-2022 o 20:54
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-09-2022, 08:13   #10
keplak
ford::average
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 27-04-2019
Skąd: Otwock
Model: ford escape se
Silnik: 2.5 hybryda
Rocznik: 2020
Postów: 161
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy - przyczyna nieprawidłowego działania, P05A1

Witam. Innych błędów w aucie nie ma i nie zauważyłem jakiegoś nieprawidłowego działania . Jeżdżę już jakiś czas .
keplak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:37.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.