Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-08-2017, 14:39   #1
Kamil-112
ford::beginner
 
Avatar Kamil-112
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 26-12-2015
Model: Ford Mondeo
Silnik: DURATEC HE 1.8
Rocznik: 2002
Postów: 17
Exclamation ZAWIESZANIE SIĘ wskaźnika temperatury silnika w pionie

Witam serdecznie kolegów.
Znalazłem bardzo niebezpieczną usterkę w moim Mondeo Mk3 Duratec 1.8 z 2002r polegającą na błędzie i przekłamaniu wskazań wskaźnika temperatury silnika.
Wszystko zaczęło się od jazdy w trasie, gdzie po 250km uszkodzeniu uległ przewód chłodnicy i zgubiłem połowę płynu chłodniczego, doprowadzając również do krytycznego rozgrzania silnika. O usterce nie zostałem poinformowany z pozycji zestawu wskaźników, wskaźnik temperatury wskazywał pion. Układ chłodzenia naprawiłem i zacząłem szukać przyczyny błędnego wskazania temperatury.
Zaobserwowałem że wskaźnik temperatury silnika już po kilku kilometrach od uruchomienia silnika bardzo szybko wędruje do pozycji pionowej i zawsze w czasie dalszej jazdy jest w tej pozycji, mimo zmiennych warunków pracy silnika i temperatur zewnętrznych. Wskaźnik nigdy nie wychylał się ani nie zbliżał się w kierunku czerwonego pola.
Według informacji forda i według wskaźników z wersji ST oraz poliftowej, początek skali określany jest na około 60C, środek i pion to 90C, a okolica czerwonego pola 120C.
Wykonałem test, z użyciem wskazań licznika w trybie testu, gdzie zamiast przebiegu wyświetlana jest temperatura silnika, z mojej obserwacji wynika że, przy 58C wskaźnik był już w pionie, w tej środkowej części skali i pozostaje tam na zawsze, 90C również go nie ruszyło, 110C, 120C również nie, wskaźnik zostaje w pionie nawet przy 147C i ani drgnie, pokazuje pion, jakby był zawieszony i nie reagował na dalsze wzrosty temperatury. (pierwsze zdjęcie). Z dalszych obserwacji wynikło również że wyłączenie i ponowne włączenie zapłonu spowodowało że wskaźnik ożył, odwiesił się i powędrował za czerwone pole, po czym normalnie wskazywał opadającą temperaturę (drugie zdjęcie). Jednak zawsze od początku nagrzewania się silnika do wysokich temperatur wskaźnik zawiesza się, za każdym razem. Problem naprawia zawsze wyłączenie i włączenie zapłonu.
Proszę o pomoc i udział w rozwiązaniu problemu, sam również będę uczestniczył i podmieniał części.
Usterka jest bardzo poważna i niebezpieczna dla silnika, przypuszczam że problem jest powszechny i może występować u wielu innych osób w ich mondkach
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg WP_003992.jpg (94.5 KB, 45 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg WP_003993.jpg (92.0 KB, 41 wyświetleń)

Kamil-112 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2017, 17:06   #2
Jarek_Lodz
ford::advanced
 
Imię: Jarek
Zarejestrowany: 05-09-2013
Skąd: Łódź
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 404
Domyślnie Odp: ZAWIESZANIE SIĘ wskaźnika temperatury silnika w pionie

Tak duże przekłamania to dziwne. Kiedyś był taki wątek na vag i okazało się że przysłowiowy pion jest od 80 do sto kilkanaście stopni. Tylko żeby użytkownik nie kombinował to ma wskazanie "pion".

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Jarek_Lodz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2017, 17:26   #3
Kamil-112
ford::beginner
 
Avatar Kamil-112
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 26-12-2015
Model: Ford Mondeo
Silnik: DURATEC HE 1.8
Rocznik: 2002
Postów: 17
Thumbs down Odp: ZAWIESZANIE SIĘ wskaźnika temperatury silnika w pionie

Cytat:
Napisał Jarek_Lodz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
okazało się że przysłowiowy pion jest od 80 do sto kilkanaście stopni. Tylko żeby użytkownik nie kombinował to ma wskazanie "pion"
Może i w VW ale nie u Forda.
Czytałeś dokładnie co napisałem? Raczej nie.
Jeżeli by tak było jak mówisz to;
1. Nie było by nadruku 60, 90 i 120C na zegarach.
2. Wskaźnik by nie ruszył się i nie poleciał poza czerwone pole po wyłączeniu - włączeniu zapłonu.
Kamil-112 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2017, 21:03   #4
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: ZAWIESZANIE SIĘ wskaźnika temperatury silnika w pionie

Cytat:
Napisał Kamil-112 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
wskaźnik zostaje w pionie nawet przy 147C
zacznij od czujnika bo płyn by nie wytrzymał takiej temperatury i rozsadził przewody albo korki. temperatura wrzenia płynu nawet uwzględniając podwyższone ciśnienie w układzie to max. 125 stopni.
druga sprawa to wskaźnik, który może brać odczyt z z czujnika przykładowo w głowicy a w teście jest odczyt z chłodnicy. podłącz komputer i posprawdzaj wszystkie temperatury
trzecia sprawa to jak zachowuje się wentylator chłodnicy? czy w ogóle się włącza?

Ostatnio edytowane przez jendrekmak ; 19-08-2017 o 21:11
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2017, 21:57   #5
Kamil-112
ford::beginner
 
Avatar Kamil-112
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 26-12-2015
Model: Ford Mondeo
Silnik: DURATEC HE 1.8
Rocznik: 2002
Postów: 17
Thumbs down Odp: ZAWIESZANIE SIĘ wskaźnika temperatury silnika w pionie

Cytat:
Napisał jendrekmak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
zacznij od czujnika bo płyn by nie wytrzymał takiej temperatury i rozsadził przewody albo korki. temperatura wrzenia płynu nawet uwzględniając podwyższone ciśnienie w układzie to max. 125 stopni.
druga sprawa to wskaźnik, który może brać odczyt z z czujnika przykładowo w głowicy a w teście jest odczyt z chłodnicy. podłącz komputer i posprawdzaj wszystkie temperatury
trzecia sprawa to jak zachowuje się wentylator chłodnicy? czy w ogóle się włącza?
Czytałeś dokładnie tytuł tematu i sedno problemu?
Układ chłodzenia pod maską jest cały wyremontowany i zrobiony ( nowy czujnik Forda, nowa pompa wody SKF, nowy płyn chłodniczy, oczyszczone chłodnice i przewody),
Czujnik został sztucznie nagrzewany podczas testu dla sprawdzenia reakcji wskaźnika, stąd nagrzałem podłączony drugi czujnik do 147C.
Nie ma żadnego odczytu z chłodnicy.
Podłączony komputer pokazuje te same wartości co aktualnie tryb self testu licznika.
Wentylator chłodnicy jest sprawny, układ jego działa prawidłowo, dwie prędkości obrotowe które posiada reagują prawidłowo ( 107C pierwszy, koło 120 drugi bieg)

Temat tylko i wyłącznie dotyczy zawieszenia się wskaźnika temperatury, który po "nagrzaniu" umiera i nie reaguje na dalsze wzrosty temperatury.

Ostatnio edytowane przez Kamil-112 ; 19-08-2017 o 22:02
Kamil-112 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2017, 23:07   #6
markowicz1991
ford::beginner
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 21-08-2013
Skąd: Nisko
Model: Ford Mondeo
Silnik: 1.8 16V 110 KM
Rocznik: 2002
Postów: 49
Domyślnie Odp: ZAWIESZANIE SIĘ wskaźnika temperatury silnika w pionie

Ale to chyba kazde mondeo w przedliftowe mondeo tak ma

Bump: U mnie wskaźnik paliwa po odlaczeniu akumulatora i ponownym podpieciu kiedys reagowal nawet na najmniejsza różnice poziomu paliwa. Rezerwa pikala przy przyspieszaniu i hamowaniu. Zreszta mi takze temperatura stoi na środku i nigdy nie wychylila sie nawet o milimetr
markowicz1991 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-08-2017, 10:03   #7
Kamil-112
ford::beginner
 
Avatar Kamil-112
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 26-12-2015
Model: Ford Mondeo
Silnik: DURATEC HE 1.8
Rocznik: 2002
Postów: 17
Domyślnie Odp: ZAWIESZANIE SIĘ wskaźnika temperatury silnika w pionie

Cytat:
Napisał markowicz1991 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale to chyba kazde mondeo w przedliftowe mondeo tak ma
mi takze temperatura stoi na środku i nigdy nie wychylila sie nawet o milimetr
Dlatego ten temat i musimy znaleźć co jest przyczyną.
Myślę już nawet o liczniku i jego sofcie.
Kamil-112 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-08-2017, 11:39   #8
markowicz1991
ford::beginner
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 21-08-2013
Skąd: Nisko
Model: Ford Mondeo
Silnik: 1.8 16V 110 KM
Rocznik: 2002
Postów: 49
Domyślnie Odp: ZAWIESZANIE SIĘ wskaźnika temperatury silnika w pionie

A zegary poliftowe mające skale może cos pomogą.
markowicz1991 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-08-2017, 13:43   #9
Slawko
ford::professional
 
Avatar Slawko
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 25-09-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus 3 kombi
Silnik: 1.6 TDCi DV6C
Rocznik: 2012
Postów: 1,357
Domyślnie Odp: ZAWIESZANIE SIĘ wskaźnika temperatury silnika w pionie

Wygląda na mechaniczne "zużycie" samego wskaźnika. 15 lat w jednej pozycji swoje robi.
Sam wskaźnik jest mikroamperomierzem. powolne dochodzenie do pewnego położenia, prawdopodobnie "blokuje" wskazówkę w danej pozycji(w tym wypadku - pion).
W opisanym teście, po wyłączeniu i ponownym włączeniu zapłonu, wskazówka od razu leci i mija "stały punkt" siłą rozpędu oraz z większą siłą elektromagnetyczną działającą na mechanizm wskazówki.

zastrzegam, ze nie znam dokładnie budowy samego wskaźnika, mój opis wynika z logiki.
W każdym razie sam czujnik, komputer-sterownik oraz elektronika zegarów jest ok. problemem jest sam wskaźnik.

Cytat:
Napisał Jarek_Lodz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kiedyś był taki wątek na vag i okazało się że przysłowiowy pion jest od 80 do sto kilkanaście stopni. Tylko żeby użytkownik nie kombinował to ma wskazanie "pion".
w escorcie tez tak było w elektronicznych zegarach(w tych od roku 99 z cyfrowym wskazaniem kilometrów). dopiero po przekroczeniu pewnej temperatury wskazówka zaczynała "wędrować" dalej.
Slawko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-08-2017, 14:01   #10
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,071
Domyślnie Odp: ZAWIESZANIE SIĘ wskaźnika temperatury silnika w pionie

Cytat:
Napisał Slawko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
prawdopodobnie "blokuje" wskazówkę w danej pozycji(w tym wypadku - pion).
Można spróbować stuknąć wskaźnik, jeżeli tak jest, powinien pójść wyżej.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
temperatura silnika , wskaźnik temperatury


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:39.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.