Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Sprzęt Audio/CB/GPS
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-03-2020, 19:19   #291
akwarysta75
ford::amateur
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 20-04-2019
Skąd: Opalenica
Model: Mondeo
Silnik: 2 l
Rocznik: 2011
Postów: 2
Domyślnie Odp: Domontowanie oryginalnej kamery cofania

Cześć kolego. Właśnie przygotowuje się do tego samego co ty. Podłączenie chcę zrobić tak samo mam nadzieję że mi ruszy.
Mam taką małą sugestie żebyś sprawdził przewód od radia do kamery ten oryginalny bo może on gdzieś jest przytarty.Ale do tego musisz wymontować radio i sprawdzić czy przewodzi.
Ja mam zamówioną kamerę i wyjmaki do radia i zaczynam zabawę w najbliższą sobotę.
Pozdrawiam

akwarysta75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-03-2020, 20:35   #292
mar111cin
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-01-2020
Skąd: FSW
Model: Mondeo Mk4
Silnik: 2.0 diesel 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 39
Domyślnie Odp: Domontowanie oryginalnej kamery cofania

o to podziel się efektami. może fabryczny kabel jest taki, że "inaczej nie będzie"
Ja podpowiem tyle, że boczku nadkola nie trzeba rozbierać, wystarczy "wyrwać" od strony bagażnika miękką wyściółkę - zacznij od wyciągnięcia jej spod uszczelki i wyjdzie jej na tyle, że spokojnie do modułu kamerki się dostaniesz.
No i druga rada - podłączaj się od razu do żarówki cofania, nie kombinuj inaczej, bo radio świruje jak ma stałe napięcie na kamerce.
mar111cin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-03-2020, 19:51   #293
Adam_Zd
ford::average
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 28-05-2015
Skąd: Eindhoven, Holandia
Model: Mondeo mk4 Platinium
Silnik: 1.6 Ecoboost
Rocznik: 2014
Postów: 93
Domyślnie Odp: Domontowanie oryginalnej kamery cofania

Odnośnie zakłóceń obrazu to polecam sprawdzić co będzie jak się odłączy masę zasilania kamery i zostawi tylko +12V. Trzeba tylko się upewnić że masa jest dobrze podłączona przez przewód chinch.

Typowe kamery mają kabel zasilający +12V/masa, te przewody zostają podłączone z tyłu auta. Do tego masa jest też podłączona z przodu auta przewodem chinch. Zawsze między przodem a tyłem auta jest niewielka różnica potencjału i to powoduje zakłócenia. Jak kamera nie działa z połączeniem masy przez chinch to można pociągnąć masę z przodu auta, najlepiej z miejsca gdzie jest podłączona masa radia.

Montowałem kamery w 2 swoich autach i aucie żony i zawsze sposób się sprawdzał.
Adam_Zd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-03-2020, 21:20   #294
mar111cin
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-01-2020
Skąd: FSW
Model: Mondeo Mk4
Silnik: 2.0 diesel 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 39
Domyślnie Odp: Domontowanie oryginalnej kamery cofania

kurcze, zalutowałem już kabelek, ale spróbuję rozłączyć wtyczkę od żarówki cofania Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jednak zdaje mi się, że próbowałem z samym plusem i nic z tego nie było :/

PS kamerka czasami się nie włączy podczas wrzucenia wstecznego (a raczej radio jej nie załączy), to też faktycznie lepiej ją podłączyć do lampki wstecznego, przerzuci człowiek na luz, wbije jeszcze raz wsteczny i kamerka działa Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. a przy stałym zasilaniu już byłby problem.
mar111cin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-03-2020, 23:46   #295
Adam_Zd
ford::average
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 28-05-2015
Skąd: Eindhoven, Holandia
Model: Mondeo mk4 Platinium
Silnik: 1.6 Ecoboost
Rocznik: 2014
Postów: 93
Domyślnie Odp: Domontowanie oryginalnej kamery cofania

Masz zwykłe żarówki cofania? Ja kiedyś wstawiłem LED-y (żeby było więcej światła dla kamery Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.) i okazało się że tak sieją zakłóceniami że kamera kompletnie zgłupiała. Były duże zakłócenia obrazu a czasem wcale się nie pojawiał.
Teraz zasilanie mam podłączone po zapłonie i wszystko działa idealnie, obraz z kamery zawsze pojawia się po wrzuceniu wstecznego i zostaje przez chwilę po ruszeniu do przodu, funkcja przy przy manewrowaniu przód/tył której nie będzie jak podłączysz kamerę pod lampkę wstecznego.

Jeszcze jedna obserwacja odnośnie kabli sygnałowych dostarczanych z większością kamer - są nieekranowane, kilka zwykłych kabli ułożonych równolegle, niezbyt optymalne rozwiązanie dla sygnału wizyjnego. U siebie wymieniłem na w miarę dobrej jakości cienki coax. Dodatkowo przeciągając kabel sygnałowy dołożyłem 2 zapasowe przewody jednożyłowe, jeden właśnie się przydał do podłączenia zasilania.
Adam_Zd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2020, 21:50   #296
Adam_Zd
ford::average
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 28-05-2015
Skąd: Eindhoven, Holandia
Model: Mondeo mk4 Platinium
Silnik: 1.6 Ecoboost
Rocznik: 2014
Postów: 93
Domyślnie Odp: Domontowanie oryginalnej kamery cofania

Boje z domontowaniem kamery formalnie zakończone więc małe podsumowanie, może komuś się przyda Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Z racji że i tak w planie był rejestrator, żeby nie zmieniać NX-a na wersje z wejściem kamery zamontowałem takie lusterko:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pierwsze wrażenie super, nagrywa przód i tył, niezłej jakości obraz z kamery przód (HD), tył znośny (SD), dobry wyświetlacz, dużo funkcji.
Entuzjazm opadł po kilku słonecznych dniach - na wyświetlaczu umieszczonym za lusterkiem prawie nic nie widać.

W międzyczasie udało mi się dostać NX-a z wejściem kamery za rozsądne pieniądze więc kamera wsteczna została podłączona do NX-a i niby wszystko działa.
Kolejna obserwacja po dłuższym użytkowaniu - kamera która była w zestawie z lusterkiem zamiast kąta widzenia 155 stopni ma około 90 stopni, poza tym jakość obrazu w nocy dość słaba pomimo wbudowanego doświetlenia.
Wypróbowałem 2 inne kamery (z Aliexpress i Amazona) i ten sam problem, zamiast deklarowanego kąta 170 stopni jest max 100.

Po dłuższych poszukiwaniach zdecydowałem się na niezo droższą wersję:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

z pilotem do konfiguracji:


Kamera całkiem fajna więc poniżej trochę szczegółów:

Wygląda to tak:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Po zamontowaniu
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Kamera ma rzeczywiście kąt widzenia max 180 stopni, ma kilka różnych widoków przełączanych przyciskiem (na długim kablu, montowanym w kabinie). Z pilota dostępne są różne opcje konfiguracji: przesuwanie i obracanie obrazu, przesuwanie linii wyświetlanych na ekranie, oddzielnie dla różnych widoków.

Do kalibracji linii pomocne jest kilka listewek ułożonych na wymiar samochodu:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Widok 180 stopni przed kalibracją:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Po kalibracji:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Tak samo widok do dołu po kalibracji
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Efekt ogólny, widok 180 stopni. Obraz dość zniekształcony (typowe "rybie oko") ale przydatny przy wyjeżdżaniu tyłem zza innego samochodu itp.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Widok 130 stopni, najbardziej przydatny w codziennym użytkowaniu
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Widok w nocy
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Z racji że fajnie jednak by było mieć nagrywanie też z tyłu, dodałem rozgałęźnik sygnału video tak że sygnał z kamery jest podłączony z do NX-a i do lusterka (rejestratora). Lusterko ma odłączony sygnał z wstecznego więc obraz nie włącza się automatycznie przy jeździe do tyłu, służy tylko jako rejestrator. Obraz można włączyć przyciskiem.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Inne uwagi:
- kabel video z kamery wymieniony na cienki koncentryk. Kable dostarczane z wszystkimi kamerami były nieekranowane!
- zasilanie kamery: dodatkowy kabel 12V pociągnięty równolegle z kablem wizyjnym z modułu BCM, z bezpiecznika zasilającego lusterko wsteczne (tak samo podłączony jest rejestrator), 12V po zapłonie
- po wymianie kabla video nie ma zakłóceń obrazu nawet po wymianie żarówek wstecznych na LED (ze standardowym kablem były silne zakłócenia)
- masa kamery podłączona tylko przez kabel wizyjny z okolic NX-a
- zasilanie rozgałęźnika video z tego samego miejsca
Adam_Zd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-03-2020, 07:30   #297
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Domontowanie oryginalnej kamery cofania

A odbiornik tego pilota to w kamerze jest czy musiałeś dodatkowy kabel dać?
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-03-2020, 16:10   #298
Adam_Zd
ford::average
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 28-05-2015
Skąd: Eindhoven, Holandia
Model: Mondeo mk4 Platinium
Silnik: 1.6 Ecoboost
Rocznik: 2014
Postów: 93
Domyślnie Odp: Domontowanie oryginalnej kamery cofania

Pilot jest "przewodowy", ma kabel około 3m (na zdjęciu zestawu pierwszy od lewej). Wpina się go w to samo złącze co przycisk zmieniający tryb wyświetlania obrazu (przycisk trzeba wtedy chwilowo odłączyć).
Adam_Zd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-03-2020, 09:25   #299
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Domontowanie oryginalnej kamery cofania

Naprawdę dobrze to wygląda. A powiedz Jeszce czy tym kablem od pilota/przycisku podłączyć trzeba do samej kamery, czy do jakiegoś modułu między kamera a radiem?
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-03-2020, 17:33   #300
mar111cin
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-01-2020
Skąd: FSW
Model: Mondeo Mk4
Silnik: 2.0 diesel 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 39
Domyślnie Odp: Domontowanie oryginalnej kamery cofania

Adam, zburzyłeś tym wpisem cały mój świat Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Chyba też to zamówię Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
fajne podkładki w zestawie, ja musiałem zrobić "sztukę", żeby obraz z kamery był skierowany na odpowiednią wysokość (kamerka jest bardzo podobna do Twojej)

A powiedz jeszcze, czy można to tak ustawić, że przyciskiem będzie się zmieniało tylko 2 widoki? tj. żeby nie przeklikiwać wszystkie 6 widoków, jak faktycznie bym korzystał tylko z 2 ?
mar111cin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.