Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-06-2013, 20:16   #1
jakubzawarty
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 26-06-2012
Skąd: Rybnik
Model: Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDDI 90
Rocznik: 2002
Postów: 106
Domyślnie Nieregularne drgania i sciąganie

Witam. Wiem, że podobne tematy były już poruszane ale nigdzie nie potrafię znaleźć rozwiązania na mój problem. Otóż tak... Zauważyłem, że jadąc z prędkością 100-140km/h pojawiają się drgania kierownicy, a samochód zaczyna ściągać na prawo. Auto przejrzałem z każdej strony. Wymieniłem 2 sworznie wahaczy, końcówki drążków, 2 tuleje wahaczy tylnych, 2 razy wyważałem koła (sytuacja jest taka sama na zimowych i letnich) sprawdziłem chyba wszystko, co może mieć luzy. Zrobiłem geometrie w ASO FORD w Rybniku. Po geometrii i tych wymianach, żadnej różnicy. Ostatnio w majowo czerwcowy weekend jechałem autostrada A4 na odcinku Gliwice-Wrocław-Gliwice i zaobserwowałem coś bardzo dziwnego. Jadąc na wprost przy przekroczeniu 100km/h zaczyna drżeć kierownica i samochód zaczyna lekko uciekać na prawo raz bardziej raz mniej ( przy mniejszych prędkościach niezauważalne). Zacząłem się temu przyglądać i skupiać bardziej niż na pokonywanych kilometrach i ku mojemu zdziwieniu nie dzieje się tak zawsze! Na tej samej trasie zdarzało się, że samochód jechał idealnie prosto i bez żadnych wibracji, a za chwilkę wibrował i ściągał. Ciężko powiedzieć czym było to spowodowane, czy zmianami prędkości, hamowaniem czy skręcaniem (wyprzedzanie) ale raczej nie wynikało to z nawierzchni. Sytuacje zaobserwowałem też na innych trasach i faktycznie tak jest. Raz ściaga i wibruje raz jest idealnie. Dodam, że w piątek byłem na przeglądzie i wszystko jest "super". Moje typy: Przegub wew, krzywizna tarcz (daje znać w zależności od rozgrzania) albo same drążki kierownicze...
Załączam protokół badania i wyniki geometrii.

1. Czy przegub wew. może mieć wpływ na ściąganie auta
2. Czy lekko krzywe tarcze (mało wyczuwalne przy hamowaniu) mogą wprowadzać wibracje kierownicy podczas jazdy
3. Jaki wpływ na prowadzenie mają drążki kierownicze ( nie końcówki ) i jak je sprawdzić.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Przegląd.jpg (88.5 KB, 16 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg geometria.jpg (92.2 KB, 19 wyświetleń)

jakubzawarty jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-06-2013, 10:52   #2
edeks
ford::average
 
Zarejestrowany: 01-02-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MkIV GoldX kombi
Silnik: 2.0 TDCI/140 KM
Rocznik: 2008
Postów: 82
Domyślnie Odp: Nieregularne drgania i sciąganie

Sprawdziłbym jeszcze, czy po takiej jeździe ze ściąganiem któraś z felg nie jest gorąca i porównał po jeździe bez ściągania. Może sprężynka ręcznego, lub któryś z tłoczków nie odbija do końca i klocek ociera o tarczę?
edeks jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-06-2013, 16:35   #3
jakubzawarty
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 26-06-2012
Skąd: Rybnik
Model: Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDDI 90
Rocznik: 2002
Postów: 106
Domyślnie Odp: Nieregularne drgania i sciąganie

Dzisiaj byłem wyważyć przednie koła w innym warsztacie niż zazwyczaj jeżdżę zmieniać opony i okazało się, że na prawym przednim kole brakuje 15g... jest to możliwe, żeby przez tak mały odważnik kierownica mogła wpadać w wibracje?
jakubzawarty jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-06-2013, 16:53   #4
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,076
Domyślnie Odp: Nieregularne drgania i sciąganie

Jest poprawa po wyważeniu?
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-06-2013, 16:58   #5
jakubzawarty
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 26-06-2012
Skąd: Rybnik
Model: Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDDI 90
Rocznik: 2002
Postów: 106
Domyślnie Odp: Nieregularne drgania i sciąganie

Nie miałem jeszcze możliwości rozpędzić się do takiej prędkości ale przy 80 miałem odczucie, że jest lepiej. Dziwi mnie fakt, że od pojawienia się problemu 3 razy zmieniałem opony i przy każdej zmianie wyważałem koła (ostatni raz w kwietniu ok 3tys km temu) a tu dzisiaj taki psikus... Możliwe żeby warsztat który zmieniał mi opony za każdym razem źle wyważał?
jakubzawarty jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-06-2013, 19:33   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Nieregularne drgania i sciąganie

Cytat:
Napisał jakubzawarty Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Możliwe żeby warsztat który zmieniał mi opony za każdym razem źle wyważał?
Zakład najczęściej wyważa dobrze, ale nie zwraca uwagi na oponę czy jest idealnie równa, czy jednak bije. Opona nowa, ale lekko bijąca bardzo szybko ściera się tak, że błąd wyważenia zaczyna przekraczać 10 g, uważane za dopuszczalne niewyważenie. Na to nakłada się zjawisko wynikające z minimalnej - ale jednak istniejącej - różnicy w średnicy kół na tej samej osi, skutkujące że raz lekko niedoważone koła obracają się w fazie, a po kilkuset metrach w przeciwfazie. Wtedy układ kierowniczy raz układ wpada w wibracje, a raz nikną.
Wyjściem jest nie tylko dobre, ale i częste wyważanie oraz używanie markowych opon klasy premium.

Ale zdarzają się i inne przyczyny: np tajemnicą poliszynela jest, że jadąc autostradą A2 z Warszawy do Łodzi z dużą szybkością twardo zawieszonym autem - można stracić wszystkie plomby w zębach. Tak jest położona wierzchnia warstwa jezdni.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 21-06-2013 o 19:38
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-06-2013, 20:56   #7
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,076
Domyślnie Odp: Nieregularne drgania i sciąganie

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
różnicy w średnicy kół na tej samej osi, skutkujące że raz lekko niedoważone koła obracają się w fazie, a po kilkuset metrach w przeciwfazie.
Wystarczy zakręt i nie trzeba różnicy w średnicy kół.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-06-2013, 08:52   #8
jakubzawarty
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 26-06-2012
Skąd: Rybnik
Model: Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDDI 90
Rocznik: 2002
Postów: 106
Domyślnie Odp: Nieregularne drgania i sciąganie

Auto sprawdzone kilka razy 0-160km/h zero drgań po drugim wyważeniu.. można sobie w bierki grać na desce roździelczej. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jakubzawarty jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:04.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.