Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-03-2019, 10:32   #1
pajek
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 03-05-2014
Skąd: Wro
Model: Focus C-Max
Silnik: 2,0TDCI 110kW
Rocznik: 2015
Postów: 22
Domyślnie DPF_LOAD% - prosty wskaźnik czytający po OBD2

Chciałbym zbudować prosty wskaźnik czytający po OBD stopień zapchania filtra DPF oraz kiedy następuje proces wypalania filtra.

Generalnie:
Będzie to przeróbka np. takiego interfejsu:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Na wyjściu siedziałby zwyczajnie wyświetlacz 7-seg oraz jakiś mały uC.
Urządzenie będzie zasilane z samego OBD i będzie gasnąć po wyciągnięciu kluczyka aby nie rozładowywać akumulatora.
Sam wyświetlacz miałby być na tasiemce aby można było go przykleić w dowolnym miejscu, myślałem o wykorzystaniu jednego z pustych klawiszy pod klimą.
W odpowiedziach proszę pisać „GEN

Urządzenie miałoby pokazywać:

1. Na wyświetlaczu 7-seg o takim:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
będzie wyświetlać procentową wartość DPF_LOAD.
W odpowiedziach proszę pisać „ADP1

2. Za pomocą (np. kropki albo dołożę 3 cyfrę) na wyświetlaczu pokazywać kiedy następuje wypalanie.
Tutaj nie jestem pewien jaką wartość z OBD2 powinienem czytać aby informacja o trwającym procesie wypalania była wiarygodna.
W odpowiedziach proszę pisać "ADP2"

3. Wersja alternatywna z BT
Oczywiście istnieje możliwość wykorzystanie gotowego ELM327 z Bluetooth i dołożenie małej płyteczki z wyświetlaczem 7-seg., którą zwyczajnie wsadzimy w gniazdko USB radia. A sam wskaźnik przez BT skomunikuje się z ELM. Ale może to wyglądać kiepsko.
U mnie są dwa gniazda UBS w radiu pod szyba i w schowku.
W odpowiedziach proszę pisać „ADP3

4. Być może jest jakiś sygnał w istniejącej instalacji który można by wykorzystać aby ominąć OBD? Ale czytanie napięcia na wentylatorze który jest „miarodajny” jak wyłączymy klimę to mnie nie interesuje. Być może jest jakiś zaworek czy coś co jest załączone podczas wypalania i wówczas diodowy wskaźnik/kontrolka byłaby znacznie prostsza.
W odpowiedziach proszę pisać „ADP4

Czy takie coś już istnieje?
Pewnie tak, ale nie umiem tego znaleźć do Forda.
Widziałem na forum Alfy koledzy zrobili taki wskaźnik (wersja kablowa).

Po co to wszystko?
Tak oczywiście mogę czytać co trzeba po ForScan-ie ale to zwyczajnie niewygodne (wsiadać opalać apkę, łączyć się, wczytywać profil logowania, logować, obserwować i odblokowywać telefon...) i nie umiem przekonać lepszej połówki aby używała aplikacji.
Prosty wskaźnik rozwiąże temat i nie wyłączę silnika podczas wypalania co jak wiem nie wpływa dobrze na filtr.

Co potrzeba:
Wsparcie – jestem elektronikiem z wykształcenia ale przydałby się 2-gi programista/elektronik z zamiłowaniem. Jestem z Wrocławia i lokalnie będzie chyba najłatwiej. Czakam na info na priv-a.

Czasu jest mało ponieważ mam bliźniaki w drodze Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ważne/przeczytaj zanim cokolwiek napiszesz:
Proszę tylko o konstruktywne wypowiedzi! Temat jest trudny i śmietnik nie forum nie pomoże.
Jeśli interesuje Cię jedynie podbicie licznika Twoich postów bezwartościowym wpisem to idź proszę spamować gdzie indziej.


Ostatnio edytowane przez pajek ; 09-03-2019 o 10:43
pajek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2019, 22:01   #2
pajek
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 03-05-2014
Skąd: Wro
Model: Focus C-Max
Silnik: 2,0TDCI 110kW
Rocznik: 2015
Postów: 22
Domyślnie Odp: DPF_LOAD% - prosty wskaźnik czytający po OBD2

Zalogowałem kilka razy kompletny proces wypalania DPF.

Najbardziej rozsądne wydaje się być monitorowanie temperetury ETG13 (powyżej 400*C - wypalanie) oraz DPF_Load% aby wiedzieć kiedy można spodziewać się wypalania.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

PCB zaprojektowane, zamówione, wyświetlacz OLED 0,96" również Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Czekam aż przyjdzie PCB z Chin i biorę się za kolejny etap budowy wskaźnika.

Ostatnio edytowane przez pajek ; 06-05-2019 o 22:15
pajek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-05-2019, 08:19   #3
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,649
Domyślnie Odp: DPF_LOAD% - prosty wskaźnik czytający po OBD2

Próbowałeś monitorować wskaźnik załączenia świec zarowych?
W moim mk2 w momencie wypalania świece są włączone (można to połączyć z minimum x temperatura silnika). Może tutaj jest podobnie
cezarg1410 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:18.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.