Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-04-2018, 19:22   #1
BSN
ford::average
 
Zarejestrowany: 22-08-2012
Skąd: Kurpie
Model: 3xTransit/1xGalaxy
Silnik: 1x2.0adblue/2x2,0Tddi/2,3+LPG
Rocznik: 1x 2017/2x2004/1999
Postów: 144
Domyślnie Luz na łożysku za lewym przegubem wewnętrznym

Transit 2.0 przedni napęd.
Mam luz na łożysku za lewym przegubem wewnętrznym. Olej nie cieknie, ale huczy w czasie jazdy na biegu, na luzie jest cicho. Podważając przegub wewnętrzny czuć wyraźny luz.
Moje pytanie, czy możliwa jest wymiana z zewnątrz, czy trzeba wyciągać skrzynię biegów?
Czy to jest łożysko dodatkowe, czy to łożysko dyferencjału?


Ostatnio edytowane przez BSN ; 16-04-2018 o 19:25
BSN jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-04-2018, 20:15   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Luz na łożysku za lewym przegubem wewnętrznym

Wieloklin końcówki przegubu wchodzi bezpośrednio w kosz dyfra. Ja tego osobiście nie ruszałem, ale tak jest na pewno, bo występuje kosz z 26-cioma lub 36-cioma zębami pod wieloklin - tak jak występują dwie wersje półosi (patrz link). Łożyska na rysunku natomiast wyglądają na tak duże, że są raczej pod średnicę końcówki półosi. Z tego wniosek, że kosz dyfra obraca się na końcówkach półosi.
Na zdjęciu ta największa średnica czopa przegubu jest wspólna dla łożyska i simmeringu. Łożysko 1084846 (977T-4220-AA) ma średnicę wewnętrzną 41 mm, można zmierzyć czop i upewnić się, czy wchodzi w łożysko...
Taka wymiana łożysk wymaga wyjęcia i rozebrania skrzyni.
Moim zdaniem nie ma co za to się brać, tylko trzeba kupić dobrą używkę skrzyni, pamiętając o ilości zębów półosi i o przełożeniu dyfra (są dwa różne - 4.23 i 4.54). Ryzyko polega na tym, że to rozsypane łożysko już tam trochę narobiło bałaganu. Zrobisz to co padło, a za chwilę odezwą się następne łożyska...

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Dziwi mnie tylko, że nie ma wycieku oleju, bo przy takich ruchach promieniowych powierzchni uszczelniającej olej zwykle cieknie. Może nie ma tam oleju?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Mk 6 półoś lewa przegub wewn..jpg (88.3 KB, 14 wyświetleń)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 16-04-2018 o 20:45
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-04-2018, 20:38   #3
BSN
ford::average
 
Zarejestrowany: 22-08-2012
Skąd: Kurpie
Model: 3xTransit/1xGalaxy
Silnik: 1x2.0adblue/2x2,0Tddi/2,3+LPG
Rocznik: 1x 2017/2x2004/1999
Postów: 144
Domyślnie Odp: Luz na łożysku za lewym przegubem wewnętrznym

Olej jest, bo wyciekał jak wyciągnąłem całość. Luz czuć gdy podważam przegub, po wyjęciu najpierw widoczna jest taka jakby tulejka a dalej widać wieloklin. Na samej tulejce luzu nie czuć. Może luz nie jest aż tak duży. Posprawdzam wszystkie przeguby i łożyska w kołach jak nie znajdę innego powodu hałasowania to będę myślał co z tym dalej zrobić.
Jutro policzę wpusty na wieloklinie.
BSN jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-04-2018, 20:54   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Luz na łożysku za lewym przegubem wewnętrznym

Cytat:
Posprawdzam wszystkie przeguby i łożyska w kołach
Przeguby kiedy padną, to są raczej wibracje - zwłaszcza przy przyspieszaniu.
Łożysko koła huczy, ale zawsze jest tak, że przy jeździe po łuku albo cichnie, albo się robi głośniejsze.
Natomiast łożysko w skrzyni jest odciążone od sił jakie występują podczas jazdy po łuku - jeżeli wtedy nie zmienia się hałas, to jest wskazanie że to ono hałasuje..
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-04-2018, 11:49   #5
BSN
ford::average
 
Zarejestrowany: 22-08-2012
Skąd: Kurpie
Model: 3xTransit/1xGalaxy
Silnik: 1x2.0adblue/2x2,0Tddi/2,3+LPG
Rocznik: 1x 2017/2x2004/1999
Postów: 144
Domyślnie Odp: Luz na łożysku za lewym przegubem wewnętrznym

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Przeguby kiedy padną, to są raczej wibracje
Właśnie wibracje się pojawiały miedzy 100 a 120 km/h. Ostatnio także niewielkie przy hamowaniu jakby było bicie.
Znalazłem niewielki ale jednak luz na prawym wewnętrznym przegubie. Wyczuwalny jest gdy się trzyma sztywno wał i obraca półosią przód-tył.
Na łożysku podporowym luzu nie czuć ale do wymiany pójdzie bo jedna robota.
Hałas modulował się także przy pracy zawieszenia, przy łagodnym bujaniu w obciążonym samochodzie.

Lewa strona chyba jest dobra. Oba przeguby są sztywne bez luzu. Luz o którym pisałem wynika raczej z technologicznego luzu między bieżnią przegubu a wewnętrzną bieżnią tulei kosza dyferencjału, w przeciwnym razie raczej ręcznie nie dałoby rady ani tego rozłożyć ani złożyć.
Wieloklin ma 36 wpustów, a największa średnica czopu przegubu to 40 mm i nie wchodzi w łożysko a tylko w uszczelniacz. Łożysko jest widoczne za uszczelniaczem i wygląda na dobre.
Jedyne co może niepokoić to przebarwienie na bieżni przegubu ale tylko na jednej połowie.
Wstawiam zdjęcie jak to wygląda, może się komuś przyda.

Rozmontowałem prawa stronę i główna przyczyna to chyba łożysko podporowe. Luzu nie miało ale grzechocze i obraca się z oporami.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_2817.jpg (96.2 KB, 20 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_2818.jpg (95.1 KB, 20 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_2821.jpg (94.9 KB, 18 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez BSN ; 17-04-2018 o 16:30
BSN jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-02-2019, 14:33   #6
BSN
ford::average
 
Zarejestrowany: 22-08-2012
Skąd: Kurpie
Model: 3xTransit/1xGalaxy
Silnik: 1x2.0adblue/2x2,0Tddi/2,3+LPG
Rocznik: 1x 2017/2x2004/1999
Postów: 144
Domyślnie Odp: Luz na łożysku za lewym przegubem wewnętrznym

Czas poleciał a ja zapomniałem napisać co było przyczyną. Przypomniałem sobie gdy dzisiaj poradziłem w innym wątku sprawdzić poduszki silnika.
Właśnie prawa poduszka silnika była przyczyną opisywanych objawów. Aluminium się utleniło i wewnętrzna część poduszki latała sobie w zewnętrznej. Po wymianie wszystko ucichło.
Było też do wymiany łożysko podporowe ale po jego wymianie objawy nie ustały.
BSN jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:50.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.