Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-09-2010, 16:28   #1
paka
ford::average
 
Zarejestrowany: 14-09-2010
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK2 kombi
Silnik: 2.0 16V + LPG
Rocznik: 1999
Postów: 65
Domyślnie Bierze olej i kopci na zimnym po remoncie silnika

Witajcie,

Oto i moja historia:

Po ostatniej zimie zaczął brać spore ilości oleju i oczywiście porządnie kopcić. Kopcenie tylko w na zimnym silniku, po pewnym czasie zanikało. Sprawdzony u diagnosty (ciśnienie ok, na świecach brak śladu) i postawiona diagnoza: uszczelniacze prowadnic zaworowych. Potwierdził to mój mechanik. Przeczekałem wiosnę i lato, było ciepło i już tak mocno nie kopcił (i nie brał tyle oleju). Niedawno po zebraniu funduszy zakupiłem części i samochód został wstawiony do mechanika.

Zrobione: wymiana wszelkich uszczelek, łącznie z tą pod głowicą, uszczelniaczy, przy okazji rozrząd, pompa wody, planowanie głowicy, podobno sprawdzenie też szczelności, szlifowanie zaworów i regulacja.

Samochód w momencie odbierania zadymił całą okolicę, ale podobno tak ma być bo to płyn do czyszczenia głowicy i olej który spłynął niżej podczas rozbierania. Niestety minęły już dwa tygodnie (ok. 500 km) i dymi tak jak dymił (tylko na zimnym). Dzisiaj dolałem 1 litr oleju (10W40) i to chyba jeszcze będzie mało. Pytałem mechanika a on na to, że od początku stawiał na pierścienie. I owszem dzwonił do mnie jak rozebrał silnik, czy nie zrobić pierścieni, ale ostatecznie sam potwierdził, że chyba takiej potrzeby nie ma (konsultowałem to wtedy jeszcze z diagnostą i on również odradzał i potwierdzał swoją diagnozę). Następnie udałem się do diagnosty, zostawiłem samochód na noc, aby zaprezentować kopcenie i Mondzio z rana jak na życzenie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. zadymił mu cały parking. Diagnosta stał "jak wryty" i kazał wrócić jak sprawdzę ile oleju weźmie. Jako, że dzisiaj dolałem, to w przyszłym tygodniu się do niego udam ponownie. Dodam jeszcze (co też dzisiaj zaobserwowałem), że na śrubach na górze silnika zbiera się jakby przepalony olej, dodatkowo dwie pierwsze świece są lekko podlane olejem.

W międzyczasie byłem też u innego mechanika i stwierdził, że to na pewno pierścienie, wytknął też błąd mechanika (bo podobno po zdjęciu głowicy jest to widoczna usterka). To o tej widoczności potwierdził też diagnosta, ale on nie wini o to pierścieni (wspominał coś o odmie - jeszcze o tym nie poczytałem).

W każdym razie będę dalej walczył z badaniem w warsztatach (myślę też o pojechaniu do Boscha na diagnostykę - wszyscy ich chwalą w mieście - drodzy, ale co zrobić), ale może ktoś będzie miał jakiś pomysł co może być nie tak. Czy to była zła diagnoza, czy może mechanik mógł coś zrobić źle?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Oczywiście dam znać, jak tylko uda mi się gdzieś to zdiagnozować.

Pozdrawiam

paka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-09-2010, 19:13   #2
paka
ford::average
 
Zarejestrowany: 14-09-2010
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK2 kombi
Silnik: 2.0 16V + LPG
Rocznik: 1999
Postów: 65
Question cd.: Bierze olej i kopci na zimnym po remoncie silnika

Tak informacyjnie to wczoraj odebrałem samochód od diagnosty i według niego najprawdopodobniej robota przy remoncie została źle zrobiona. Objawy podobno pasują tylko i wyłącznie do uszczelniaczy zaworów, ale ich przepuszczanie może też być winą samych prowadnic (ewidentna wina głowicarza). Jutro jeszcze będzie się kontaktował z głowicarzem, żeby omówić co tam dokładnie było robione i co było widać. Dam znać co z tej rozmowy wyszło.

Problem w tym, że dla mnie będzie się to wiązało z ponownym remontem (rozebranie, wymiana znowu wszystkich uszczelek itd.). Na szczęście mam na wszystko faktury (osobno części - większość sam załatwiałem i robocizna - razem prawie 2 tys.), ale nie chce mi się wierzyć, że mechanik będzie chciał pokryć to z własnej kieszeni (już wcześniej do żadnego swojego błędu nie chciał się przyznać - wskazywał na pierścienie) a jak już się zgodzi to pewnie mi wszystko inne zdemontują i jakimś szrotem zastąpią (tak żeby się im zwróciło).

Dlatego też zastanawiam się nad wstawieniem samochodu do serwisu Boscha, ponownej diagnozie, zawołaniem rzeczoznawcy i później albo ugoda z mechanikiem na pokrycie kosztów ponownej naprawy i kosztów rzeczoznawcy, albo w przypadku braku ugody naprawa za swoje a potem do sądu (i wtedy jeszcze odszkodowanie).

Oczywiście jeszcze poczytam sobie o możliwościach i poradzę jakiegoś radcy, ale może ktoś z forumowiczów wie lub przypuszcza jak powinienem to przeprowadzić?
paka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-09-2010, 21:39   #3
boropi
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 03-10-2008
Skąd: Łódź
Model: Connect
Silnik: 1,5
Rocznik: 2018
Postów: 377
Domyślnie Odp: Bierze olej i kopci na zimnym po remoncie silnika

Myślę, że w sądzie nic nie ugrasz, nie masz żadnych świadków żeby mechanik coś kategorycznie stwierdzał.
Lepiej będzie (skuteczniej zrobisz mechanikowi smrodu) jeśli pójdziesz do urzędu skarbowego i zgłosisz, że nie dostałeś paragonu (lub faktury) za usługę, zakładam z góry, ze takowej nie otrzymałeś.
Zastanawia mnie czemu tylko na zimnym silniku Ci kopci, w przypadku uszczelniaczy zaworów temperatura silnika chyba raczej nie ma znaczenia, jak puszczają to cały czas.
PS.
Trochę drogo kosztował Cie ten remont, ja za wymianę obu uszczelek w silniku V6 zapłaciłem około 2k zł.
boropi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-09-2010, 22:35   #4
Dłubek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 13-12-2006
Model: MONDEO MK1 Kombi
Silnik: 1.8 16V ZETEC + LPG
Rocznik: 1996
Postów: 281
Domyślnie Odp: Bierze olej i kopci na zimnym po remoncie silnika

Opisany objaw jak najbardziej pasuje do uszczelniaczy zaworów. Miałem to samo w Orionie. Na zimnym silniku zasłona dymna, a na rozgrzanym ustawało. Z czasem dymienie nasiliło się i na ciepłym również kopcił, tylko mniej niż na zimnym. Oleju brał wtedy 1l na 2000km. Silnik był 1.4 8V. Możliwe, że źle założone są uszczelniacze lub zostały uszkodzone. A możliwe, że jest zupełnie inna przyczyna np. pierścienie się skończyły.
Dłubek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-09-2010, 05:55   #5
artur1234
ford::advanced
 
Avatar artur1234
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 25-11-2008
Skąd: Łęczna-Lublin
Model: mondeo mk1
Silnik: 1600 Pb+Lpg
Rocznik: 1994
Postów: 332
Domyślnie Odp: Bierze olej i kopci na zimnym po remoncie silnika

na takie powazniejsze naprawy to najlepiej podpisywac normalna umowe... jak ktos jest partaczem to wiadomo...
__________________
Zauważyliście, że każdy jadący wolniej od nas to palant, a szybciej - szaleniec????????
artur1234 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-09-2010, 15:05   #6
santi
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-05-2008
Skąd: Lanckorona/kraków
Model: mondeo mk1 4x4
Silnik: 2,0
Rocznik: 1995
Postów: 40
Domyślnie Odp: Bierze olej i kopci na zimnym po remoncie silnika

a uszczelniacze sam kupowałeś?
santi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-09-2010, 19:25   #7
paka
ford::average
 
Zarejestrowany: 14-09-2010
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK2 kombi
Silnik: 2.0 16V + LPG
Rocznik: 1999
Postów: 65
Domyślnie Odp: Bierze olej i kopci na zimnym po remoncie silnika

Cytat:
Napisał santi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
a uszczelniacze sam kupowałeś?
Tak, uszczelniacze sam kupowałem, ale ostatecznie głowicarz założył swoje, bo mechanik zapomniał mu przekazać, potem odliczyli mi to od łącznej faktury.

Cytat:
Napisał boropi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Lepiej będzie (skuteczniej zrobisz mechanikowi smrodu) jeśli pójdziesz do urzędu skarbowego i zgłosisz, że nie dostałeś paragonu (lub faktury) za usługę, zakładam z góry, ze takowej nie otrzymałeś.
Mam fakturę na wykonaną usługę (+uszczelka pod głowicę) i osobno na części (zakup ze sklepu internetowego).

Cytat:
Napisał boropi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zastanawia mnie czemu tylko na zimnym silniku Ci kopci, w przypadku uszczelniaczy zaworów temperatura silnika chyba raczej nie ma znaczenia, jak puszczają to cały czas.
Bardziej chodzi o to, że na postoju jak silnik ostygnie uszczelniacze przepuszczają olej, który podczas rozruchu jest spalany, jak nabierze temperatury (przez co pewnie też i uszczelniacze się uszczelniają) to już oleju nie bierze. I tak im więcej rozruchów na zimnym tym więcej oleju ubywa, jak jadę trasę i jest rozgrzany to oleju nic nie bierze. Poza tym podobno również przez uszczelniacze olej jest rzucany na świece (pisałem wcześniej o tym, że widziałem tam olej).

Cytat:
Napisał boropi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Trochę drogo kosztował Cie ten remont, ja za wymianę obu uszczelek w silniku V6 zapłaciłem około 2k zł.
Podana cena jest brutto, na nią składa się:
- 1070 - robocizna, w tym 470 wziął głowicarz;
- pozostała kwota części (uszczelniacze, uszczelka pod pokrywę, uszczelki kolektora, uszczelniacze wałka, uszczelka pod głowicę, rozrząd, pompa wody, filtr oleju, olej, płyn do chłodnicy).
Co do części to na pewno zaoszczędziłem w porównaniu do cen jakie oferował mechanik, poza tym silnik trochę nietypowy, bo już od Focusa (trochę droższe do niego wszystko).

Cytat:
Napisał Dłubek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Możliwe, że źle założone są uszczelniacze lub zostały uszkodzone
I to samo dzisiaj powiedział inny mechanik, że albo założyli uszczelniacze o innym wymiarze, albo przedziurawili przy nabijaniu - w następną sobotę jadę do niego zrobić dodatkowe badania (podobno w takim wypadku w przepustnicy coś oleju powinno być lub w kolektorze).

Cytat:
Napisał Dłubek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A możliwe, że jest zupełnie inna przyczyna np. pierścienie się skończyły.
To i diagnosta i nowy mechanik wykluczyli (i na szczęści dla mnie, bo wtedy nie mógłbym nic dochodzić od tamtego mechanika - tylko mieć pretensje, że nie zajrzał dokładnie do nich jak już zdjął głowicę).

No w każdym razie przede mną jeszcze długa droga, w następną sobotę inny mechanik, w przyszłym tygodniu jeszcze porada u prawnika odnośnie całego zdarzenia a potem pewnie ostatni przystanek w Boschu, gdzie wszystko się ostatecznie wyjaśni.
paka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-09-2010, 20:24   #8
spth
ford::advanced
 
Avatar spth
 
Zarejestrowany: 26-04-2007
Skąd: Jelenia Góra
Model: audi & neon
Silnik: 2,5 & 2.0
Rocznik: 2004 & 1996
Postów: 202
Domyślnie Odp: Bierze olej i kopci na zimnym po remoncie silnika

Cytat:
Napisał paka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Cytat:
Napisał Dłubek
A możliwe, że jest zupełnie inna przyczyna np. pierścienie się skończyły.

To i diagnosta i nowy mechanik wykluczyli (i na szczęści dla mnie, bo wtedy nie mógłbym nic dochodzić od tamtego mechanika - tylko mieć pretensje, że nie zajrzał dokładnie do nich jak już zdjął głowicę).
Witam !
Powiem brutalnie - kiepscy mechanicy i kiepski diagnosta. Czeka cie ponowne rozbieranie silnika i wymiana pierścieni olejowych. Nie wiem ile dni motor stał bez głowicy, ale wystarczyło aby nagar stwardniał i złapał pierścienie. Żaden pomiar kompresji czy szczelności ci tego nie wykaże. Pierścienie uszczelniające mają inną budowę i nagar ich nie trzyma i kompresja będzie OK. Olejowe są tzw listwowe i wystarczy niewiele do zapieczenia. Przy uszczelniaczach będzie dymić na gorącym, rozgrzany olej jest rzadszy i przedostaje się na zawór wydechowy. Na zaworach ssących olej dostaje się do cylindra i jest spalany i nie będzie dymił. Po zapaleniu na zimnym przy padniętych uszczelniaczach nie będzie dymił Podsumowując czeka cię wymiana pierścieni. Przy okazji zrób panewki - i tak będziesz wyciągał tłoki. Panewki główne też - na nich jest ciśnienie oleju. Najgorsze będzie czyszczenie wszystkiego z nagaru. Tłoków, zaworów, kolektora wydechowego, kanałów w głowicy itp. Po części twoja wina bo przy ściągniętej głowicy trzeba było kazać też sprawdzić pierścienie. Po części mechanika, rozumiem, że nie był to typowy silnikowiec. Co do diagnostów na temat ich wiedzy mam ugruntowane zdanie - żenada.
pozdro
spth jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-09-2010, 21:02   #9
paka
ford::average
 
Zarejestrowany: 14-09-2010
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK2 kombi
Silnik: 2.0 16V + LPG
Rocznik: 1999
Postów: 65
Domyślnie Odp: Bierze olej i kopci na zimnym po remoncie silnika

Cytat:
Napisał spth Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie wiem ile dni motor stał bez głowicy
Z tego co mi wiadomo to stał około 6 dni (a 5 cała naprawa miała zająć - zajęła 3 tygodnie).

Nie poprawiłeś mi tym humoru, ale w końcu wiem coś więcej.
Dziękuję bardzo.
paka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-09-2010, 09:58   #10
Labobas
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 29-06-2008
Skąd: Kielce
Model: Ford Mondeo Kombi
Silnik: 2.0 16V LPG
Rocznik: 1998
Postów: 234
Domyślnie Odp: Bierze olej i kopci na zimnym po remoncie silnika

Ale przecież uszczelniacze da się wyjąć bez zrzucania głowicy,trzeba tylko sprytnego mechanika.Jak głowica byłą zrzucona to fakt,warto sprawdzić jaki jest próg na cylindrze i pierścienie jak trzymają.Chyba naftą można zalać cylindry jak są na wierzchu.......tylko nie pamiętam czy tak sprawdzało się kompreche,czy właśnie olejoweGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Labobas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:27.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.