Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Blacharstwo/lakiernictwo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-07-2020, 07:37   #1
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Likwidacja szkody - dopłata odszkodowania

Pomóżcie. Jestem w trakcie przepychanki z tu o dopłatę do likwidacji szkody z oc budynku. Po krótce: w 11.2018r fragment elewacji budynku uszkodził mi dach w aucie i szybę. Tu wyliczyło szkodę na 1,4 k zl. Naprawa przez szpachlowanie i malowanie. Wybralem gotówkowe rozliczenie i naprawiłem w polecanym zakładzie metodą pdr. Kasy wystarczyło na styk, bez szyby. Wystąpiłem więc z odwołaniem przedstawiając też kosztorys z ASO na kwotę 3,5 k zł. wczoraj dostałem odpowiedz, że tu nie wnosi uwag do zastosowanych w kosztorysie stawek serwisu, jednak kwestionuje ilość jc potrzebnych na naprawę dachu (z 40 wliczonych w aso do 20, jednak nie wykluczają że uszkodzeń jest więcej i mam przesłać zdjęcia umytego dachu) weryfikując jednocześnie swój kosztorys do kwoty 2,6 k zł. Powiedzmy, że ta kwota już mnie satysfakcjonuje (różnica 1,1k zł) jednak w dopisie tu dodało: "jednocześnie informujemy że dopłata odszkodowania będzie możliwa po przedstawieniu dokumentacji fotograficznej oraz faktury potwierdzającej naprawę.
Czy to oznacza że dostanę 2,6 k zł a gdybym jednak wykazał że uszkodzeń było więcej to mogę starać się o kolejną dopłatę do przedstawionego w aso kosztorysu (3,5 k zł) ?
czy wogole uzależniają dopłatę do pod przedstawienia faktur?
I jeśli tak, to czy zostaje już tylko skarga do rzecznika finansowego, czy można pisać kolejne odwołanie?

Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2020, 08:18   #2
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: Likwidacja szkody - dopłata odszkodowania

Ubezpieczyciel nie zapłaci za coś co nie zostało udokumentowane, jako uszkodzone, zatem żądanie fotek uszkodzeń jest zasadne.
Cytat:
Napisał Danielo_82 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy to oznacza że dostanę 2,6 k zł a gdybym jednak wykazał że uszkodzeń było więcej to mogę starać się o kolejną dopłatę do przedstawionego w aso kosztorysu (3,5 k zł) ?
Nie. To oznacza, że po przedstawieniu dokumentacji fotograficznej uszkodzonego dachu i faktury za naprawę, ubezpieczyciel deklaruje wypłacenie kwoty 2,6 tys zł. Na tyle bowiem ustalono wartość szkody (weryfikacja kosztorysu ASO /ilość jc pracy/). Nie napisałeś czy szkoda jest likwidowana z twojego AC, czy też z OC budynku, a to spora różnica. Przy szkodzie z OC ubezpieczyciel musi zrekompensować udokumentowane wydatki poniesione na naprawę (o ile nie są one nadmierne i nie przekraczają wartości auta przed szkodą). Natomiast likwidacja szkody z AC wiąże się z koniecznością dostosowania sposobu naprawy i rozliczenia szkody do warunków umowy ubezpieczenia. Te warunki niestety dyktuje ubezpieczyciel (zapisy w umowie).
__________________
§23
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2020, 08:26   #3
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Likwidacja szkody - dopłata odszkodowania

Ale uszkodzenie zostało udokumentowane. Była policja, był ich rzeczoznawca, porobił zdjęcia. Auto po upadku było całe w piasku z tynku, więc nie wszystkie wgnioty było widać, stąd ta ich różnica w jc. Szkoda likwidowane jest z oc zarządcy nieruchomości. Ja nie mam ac. Z tego co wyczytałem to nie muszę udokumentować wydatków.
W zał fragment ich pisma Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2020, 14:20   #4
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: Likwidacja szkody - dopłata odszkodowania

Cytat:
Napisał Danielo_82 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
był ich rzeczoznawca, porobił zdjęcia. Auto po upadku było całe w piasku z tynku, więc nie wszystkie wgnioty było widać,
A co stało na przeszkodzie, by te resztki tynku, piasek i kurz zmieść z dachu i zrobić parę fotek? Takie sam problem występuje przy uszkodzeniach zderzaków (widoczne są tylko pęknięcia i rysy na poszyciu zderzaka), dlatego podczas oględzin należy zderzak zdemontować, aby ujawnić uszkodzenia elementów mocujących (ślizgi zaczepy, wzmocnienia). Można też było po oczyszczeniu dachu (już w warsztacie naprawczym) zrobić kilka fotek wskazujących na rozmiar uszkodzeń i wysłać ubezpieczycielowi z żądaniem uwzględnienia szerszego zakresu prac naprawczych. Zwykle zresztą ubezpieczyciele wysyłają informację poszkodowanemu np. coś takiego: "Jeżeli okaże się, że w pojeździe są dodatkowe uszkodzenia, prosimy o przesłanie zdjęć i opisu uszkodzeń poprzez formularz na stronie: ... (w temacie maila należy wpisać numer szkody i numer rejestracyjny pojazdu)".
__________________
§23
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2020, 14:47   #5
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Likwidacja szkody - dopłata odszkodowania

Ale ja nie kwestionowałem w odwołaniu rozmiaru szkody, a standardowe ich sztuczki, czyli roboczogodzina i współczynnik odchylenia. I tu przyznali mi rację i zwiekszyli kosztorys względem pierwszej wyceny. Problem w tym że teraz chcą faktury na naprawę, których zgodnie z polskim orzecznictwem mieć nie muszę, bo mogę sobie np sam naprawić. Ba nawet nie muszę naprawiać a pieniądze wydać na inne rzeczy. I tu pytanie czy jest jeszcze możliwość odwołania, czy tylko rzecznik finansowy?
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2020, 19:18   #6
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: Likwidacja szkody - dopłata odszkodowania

Cytat:
Napisał Danielo_82 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale ja nie kwestionowałem w odwołaniu rozmiaru szkody, a standardowe ich sztuczki, czyli roboczogodzina i współczynnik odchylenia. I tu przyznali mi rację i zwiekszyli kosztorys względem pierwszej wyceny.
No dobrze, ale oni kwestionują zakres prac naprawczych (ilość wgnieceń) dlatego okroili jc o połowę. Masz jak byk napisane, że: "serwis naliczył 40 jc na naprawę poszycia dachu. W trakcie oględzin ujawniono tylko kilka wgnieceń". Po czym wskazują, że jeśli tych wgnieceń było więcej to mogą skorygować kosztorys, ale bez dodatkowych fotek (udowodnienia ilości wgnieceń), przyznają na naprawę jedynie 20 jc. Zatem jeśli masz dowód że wgnieceń nie było kilka, a kilkanaście to potrzebujesz paru fotek i wysyłasz żądanie korekty wyceny szkody, z dołączonym wezwaniem do zapłaty.
__________________
§23
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2020, 20:49   #7
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Likwidacja szkody - dopłata odszkodowania

Nie, ja to rozumiem tak: faktycznie policzyliśmy stawkę rg za nisko, ale nie przyjmujemy jc przedstawionej w kosztorysie ASO na poziomie 40, tylko 20. W związku z tym masz 2,6 k zł (zamiast 3,5 jak wyliczyło ASO). Jak uważasz że potrzebne będzie 40 jc prześlij zdjęcia i fakturę.
Ale pytam czy te 2,6 wypłaca mi teraz bez niczego czy chcą faktury? Bo wtedy muszę się odwołać do RF.

Ostatnio edytowane przez Danielo_82 ; 09-07-2020 o 20:52
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2020, 07:53   #8
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: Likwidacja szkody - dopłata odszkodowania

Kolego, nie wiem co i jak rozumiesz, ale "jc" w kosztorysie, to jednostki czasu potrzebne na wymianę, lub naprawę danego elementu. Owa jednostka czasu wynika z technologii napraw i wskazuje ją program służący do wyceny wartości szkód. Zatem kolejny raz powtarzam, że jeśli chcesz zwiększyć ilość "jc", to musisz wykazać, że uszkodzenia byłe większe i ich naprawa wymagała większych nakładów pracy.
__________________
§23
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2020, 08:46   #9
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Likwidacja szkody - dopłata odszkodowania

To z jakiego powodu zwiekszyli wartość kosztorysu z 1470 na 2572 zł?
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2020, 10:15   #10
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: Likwidacja szkody - dopłata odszkodowania

Bo zaakceptowali stawkę rbg warsztatu, który zrobił własną wycenę. Stawki stosowane przez ASO zwykle przekraczają 150 zł, natomiast ubezpieczyciele stosują stawki 50-75 zł, stąd i różnica w wartości szkody. Ubezpieczyciel zaakceptował stawkę warsztatu, ale obciął o połowę ilość rbg potrzebnych na dokonanie naprawy, argumentując niewielka ilością wgnieceń.
__________________
§23
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:19.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.