Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Galaxy

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-11-2015, 13:33   #1
Wodołaz
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 29-01-2010
Skąd: Wielkopolska
Model: Mondeo, Galaxy,
Silnik: TDCI
Rocznik: 2004, 2008
Postów: 3
Domyślnie Opadająca klapa bagażnika

Z uwagi na brak konkretnych informacji na forum o opisanym w tytule problemie pragnę się podzielić swoimi doświadczeniami w jego usuwaniu.
Zauważyłem jakiś czas temu, że podnośniki nie podnoszą klapy bagażnika, bądź podnoszą ją bardzo wolno w związku z tym wymieniłem podnośniki na nowe. Po operacji wymiany sytuacja się poprawiła jednak i tak podnoszenie klapy było dalekie od ideału. Minęło kolejne pół roku i zauważyłem, że klapa bagażnika przesunęła się w stosunku do karoserii. W związku z tym podjąłem próbę ustawienia na nowo klapy, jednak procedura ustawiania okazała się bardziej pracochłonna niż myślałem. Ponadto w trakcie ustawiania zauważyłem, że klapa bagażnika tak opadała że wkręty z tworzywa, które przykręcone są dolnej części klapy zaczęły rysować zderzak. Próby ustawienia klapy śrubami (śruby przykręcające klapę do zawiasów), które są widoczne po otworzeniu klapy dają możliwość przestawienia klapy (otwory w zawiasach mają kształt fasolki) tylko:
- w kierunku karoserii i odwrotnie;
- przesuwanie jednej strony np.: lewej po odkręceniu śrub w kierunku karoserii powoduje przesunięcie dolnej części klapy w lewą stronę karoserii ( zmniejszy się szczelina po lewej stronie a po prawej się powiększy i klapa po prawej zacznie odchodzić od karoserii);
- można próbować również przesunąć całą klapę w lewą lub prawą stronę (po odkręceniu wszystkich śrub klapy) karoserii wykorzystując wielkość otworów w zawiasach - jednak tego typu regulacja jest ograniczona.
W moim przypadku żadna z powyższych regulacji nie dała akceptowalnego rezultatu w związku z czym musiałem sprawdzić śruby, które przykręcają zawiasy do karoserii. Dostęp do tych zawiasów jest utrudniony, gdyż trzeba opuścić podsufitkę aby się do tych śrub dostać. Aby dostać się do tych śrub musiałem rozebrać wszystkie osłony, które trzymają podsufitkę do poziomu przednich drzwi (w tym uszczelki) jak również musiałem opuścić górny zestaw schowków.
Regulację klapy na śrubach, które przykręcają klapę do zawiasów można próbować zrobić samemu wykorzystując siłę swoich mięśni, dodatkową podporę klapy i siłę jednego siłownika, którego na czas regulacji jednej strony nie demontujemy (regulując lewą stronę po prawej stronie podnośnik pozostawiamy na swoim miejscu - demontujemy tylko lewy podnośnik).
Jednak regulacja klapy na śrubach, które przykręcają zawiasy do karoserii w pojedynkę jest nie do zrobienia ze względu na swoje bezpieczeństwo jak również niebezpieczeństwo doprowadzenia do zniszczenia elementów karoserii.
W moim przypadku okazało się, że problemem było pęknięcie gniazd karoserii gdzie zawiasy były przykręcone. Spowodowało to wybrzuszenie karoserii i wypchnięcie zawiasów do przodu i w dół co uwidoczniło się na ułożeniu klapy bagażnika.
Aby w/w wadę wyeliminować wyprostowałem gniazda i pod nowe dłuższe śruby wstawiłem najpierw większe podkładki (bo ciężar klapy, zbyt małe podkładki pod śrubami spowodowały w/w problem) a później przygotowałem specjalne prostokątne oporowe podkładki nierdzewne z blachy 3 mm.
Problem po zastosowaniu w/w poprawek zniknął niemal natychmiast - klapa się podniosła co dało większą możliwość regulacji i ustawienia klapy w takim poziomie jak wystarczyło mi cierpliwości.
Mam nadzieję, że moje doświadczenia pomogą innym Kolegom w walce o lepsze funkcjonowanie swoich aut.

Wodołaz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-11-2015, 11:09   #2
deku
Junior Moderator
 
Avatar deku
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 20-03-2008
Skąd: Trójmiasto
Model: Galaxy mk2
Silnik: 2.3+LpgTech516
Rocznik: 2000
Postów: 783
Domyślnie Odp: Opadająca klapa bagażnika

Bardzo fajny opis, ale ciężki do wyobrażenia sobie dla kogoś kto tego na oczy nie widział.
Nie pstryknąłeś ani jednego zdjęcia przy okazji?
deku jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-11-2015, 17:49   #3
trad
ford::amateur
 
Imię: Tom
Zarejestrowany: 21-08-2015
Model: Galaxy
Silnik: 163KM
Rocznik: 2012
Postów: 8
Domyślnie Odp: Opadająca klapa bagażnika

Koledzy a regulacja tych siłowników jest możliwa? Moja klapa z Glaxy 2011 podnosi się ale mam wrażenie że jakoś wolno i nie do końca tak że nieraz trzeba się lekko schylić aby włożyć coś do bagażnika. Myślałem że można jakoś regulować siłę pracy tych siłowniczków po obu stronach klapy.
trad jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-11-2015, 14:02   #4
Wodołaz
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 29-01-2010
Skąd: Wielkopolska
Model: Mondeo, Galaxy,
Silnik: TDCI
Rocznik: 2004, 2008
Postów: 3
Domyślnie Odp: Opadająca klapa bagażnika

Jeżeli chodzi o regulację klapy na podnośnikach to takowa nie istnieje. Jeżeli klapa się nie podnosi to albo podnośnik jest zużyty co w takim roczniku jest raczej wątpliwe, bądź też z doświadczenia wiem, że jeżeli klapa jest źle ustawiona lub też opada - oryginalne podnośniki będą miały tendencję do bardzo wolnego podnoszenia. Zamienniki działają trochę inaczej niż oryginalne podnośniki wg mnie gorzej gdyż otwierają klapę gwałtownie jednak dużą część swojej siły przenoszą przez to na zawiasy i karoserię a to może prowadzić do deformacji a nawet pęknięcia blachy w miejscach mocowania zawiasów. Oryginalne podnośniki działają z podobną siłą jednak okazywaną w sposób mniej gwałtowny co w przypadku tak ciężkiej klapy ma znaczenie. Ponadto odkryłem ostatnio, że klapa ma regulację ustawienia zwłaszcza jej dolnej części (w niewielkim stopniu) na tzw ślizgach, które są umieszczone z dwóch stron klapy (na jej bokach). Po zdjęciu tzw. ślizgów pod nimi znajduje się element, który można przesuwać i po założeniu ślizgu zablokować we wcześniej ustawionej pozycji.
Jeżeli chodzi o zdjęcia z moich prac przy klapie to nie udało mi się ich zrobić, gdyż ciężar i brak dodatkowych rąk uniemożliwił mi to.
Wodołaz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2019, 22:42   #5
valkyrie
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 17-03-2013
Model: MKIII
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 2
Domyślnie Odp: Opadająca klapa bagażnika

Cześć

Przyszło mi napisać I posta na forum. Samochód Ford Galaxy 2007 rocznik.

Po pewnym czasie zaczęła opadać klapa a po pewnym czasie pojawiły się problemy z zamykaniem bagaznika aż w końcu doszedł do momentu w który jesli klapa się zamknęła to lewa strona była zamknięta szczelnie to prawa odstawała 1,5-2cm.

Próbowałem wymienić amortyzatory zammiennik "magneti Marelli" ale nagle klapa po prawej stronie ewidentnie poszła w dół i nie byłem w stanie jej ustawić regulacją zaczepu zamka czy mocowaniem zawiasów do klapy.

Powrót do starych amortyzatorów nie wiele dał.

Aktualnie musialem wyjać amortyzatory aby klapa mogła się zamknąć i komputer nie sygnalizował otwartego bagażnika.

Czy jest jakać procedura regulacji, krok po kroku lub czy ktoś może poleci warsztat w Bydgoszczy który był by to wstanie wyregulować bo zaczynam się poddawać.
valkyrie jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-06-2019, 13:18   #6
jaceks
ford::professional
 
Avatar jaceks
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 20-02-2013
Skąd: Szczecin
Model: Galaxy '14
Silnik: 2.0 TDCI 163KM
Rocznik: 2014
Postów: 1,848
Domyślnie Odp: Opadająca klapa bagażnika

j est procedura
1. wykręc stare amortyzatory
2. włóż nowe oryginalne od tego modelu
jaceks jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-06-2019, 13:22   #7
valkyrie
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 17-03-2013
Model: MKIII
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 2
Domyślnie Odp: Opadająca klapa bagażnika

Oczywiście masz racje ale za późno.
Problem polega na tym ze już mam przestawione sruby mocujące.

Czyli co tylko ASO ?
valkyrie jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2020, 18:50   #8
Drukmichal
ford::amateur
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 15-02-2017
Skąd: Stara Wieś
Model: Galaxy mk3
Silnik: 2.0
Rocznik: 2007
Postów: 2
Domyślnie Odp: Opadająca klapa bagażnika

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]Dzięki Wodołaz za opis, wszystko tak jak napisałeś, u mnie wygięte gniazda i za małe podkładki. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ][Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ostatnio edytowane przez Drukmichal ; 11-07-2020 o 18:54
Drukmichal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2021, 02:54   #9
Wodołaz
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 29-01-2010
Skąd: Wielkopolska
Model: Mondeo, Galaxy,
Silnik: TDCI
Rocznik: 2004, 2008
Postów: 3
Domyślnie Odp: Opadająca klapa bagażnika

Moje kolejne doświadczenia z nieszczęsną tylną klapą mojego Galaxy MKIII (może komuś się przydadzą):
- nie wszystkie siłowniki - zamienniki dobrze pasują do naszych samochodów tzn. miałem zamiennik Magneti Marelli i mało tego że działał źle to jeszcze niszczył gniazda mocujące klapę do karoserii;
- dzieje się tak dlatego, że siłownik ma źle dobraną charakterystykę pracy tzn.: ciągnie od samego początku pracy do końca, z taką samą siłą, a prawidłowo powinien na początku ciągnąć mocno a przy samym szczycie mocno zwalniać a wyżej wymieniony tego nie robi - tak działają nowe oryginalne podnośniki;
- ostatnio znalazłem podnośnik zamiennik, który się sprawdza i jest bardzo podobny do oryginału - FEBI;
- ponadto należy bardzo uważać z ewentualnym wygłuszaniem klapy naszych Galaxy, gdyż każdy dodany kilogram do już tak ekstremalnie ciężkiej kalpy dalej nadwyręża podnośniki a co najważniejsze gniazda zawiasów;
- ostrzegam również przed przewożeniem rowerów na tzw. bagażnikach przygotowanych na klapę, gdyż nasza klapa jest bardzo ciężka, stanowi element konstrukcyjny samochodu i przy jakichkolwiek nierównościach bardzo mocno pracuje co można zaobserwować wjeżdżając na nierówną nawierzchnię tak aby jedno tylne koło stało wyżej a drugie niżej i otworzyć klapę a później ją próbować zamknąć - klapa najprawdopodobniej zacznie ocierać mocno o jeden z boków utrudniając prawidłowe zamkniecie klapy.

Regulacja klapy na śrubach jest możliwa i klapę można ustawić nawet bardzo precyzyjnie (oczywiście pod warunkiem, że nie zostało uszkodzone gniazdo zawiasu bo wtedy regulacja nic nie da i najpierw trzeba naprawić gniazdo) Jednak do tego najlepiej mieć pomocnika a jeżeli nie to podpórkę pod podniesioną klapę. Klapę regulujemy 4 śrubami i każde delikatne przesuniecie na śrubach powoduje duże przesunięcie klapy patrząc po przekątnej od śrub, które regulowaliśmy. Przed regulacją danej strony należy odpiąć siłownik znajdujący się przy śrubach, które będziemy regulowali, gdyż jego siła jest tak duża, że nie da się nic zrobić. Należy pamiętać aby śrub nie wykręcać zbyt mocno gdyż gniazda (gwint) nie są ani zbyt głębokie, ani zbyt mocne i łatwo można je uszkodzić. Ponadto nawet przy przypiętym jednym podnośniku na odkręcane śruby i tak działają dosyć duże siły i jeżeli z jakiegoś powodu trzeba będzie odkręcać śruby do końca to wkręcanie MUSI się odbywać tylko RĘKĄ z wielkim wyczuciem aby nie zerwać gwintu w gnieździe, gdyż śruby mają tendencję do krzywego wkręcania gdyż zawias ciągnie i je odpycha.
Zaczep tzw. hak, w który wczepia się zamek klapy nie służy do regulacji klapy a do określenia jak "głęboko ma wchodzić" w karoserię klapa. Im klapa głębiej wejdzie, tym zamek jest bardziej nadwyrężony i może się przy dużym napięciu karoserii (takie napięcia powstają na dużych nierównościach drogi) zablokować. Dla mnie prawidłowo wyregulowany hak to jak klapa opuszczona z wysokości około 50 cm przy wszystkich zamkniętych drzwiach zamknie się spokojnie a przy otwartych choćby 1 drzwiach to zamknie się z wysokości 15 cm (klapa przy zamkniętych drzwiach trafia na poduszkę powietrza tworzącą się w komorze karoserii).
Wodołaz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-10-2021, 10:04   #10
Radzio 1000
ford::amateur
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 13-04-2021
Skąd: Grójec
Model: Galaxy
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1
Domyślnie wymiana siłowników klapy bagażnika

Witam.
Jestem posiadaczem Galaxy od pół roku. Mam pytanie odnośnie zakupu nowych siłowników klapy bagażnika. Na pewno część z Was przerabiała ten temat.
Jak przyszły poranki z temperaturą około zera, to klapa zaczęła odmawiać posłuszeństwa. Otwiera bardzo wolno i nie do samej góry. Jak jest cieplej to nie ma z tym problemu.
Jakiej firmy polecacie kupić? Chodzi o zamienniki. Takie, oczywiście, żeby posłużyły jakiś czas.
Dziękuję z góry za pomoc w temacie. Pozdrawiam.
Radzio 1000 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:40.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.