Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-01-2024, 22:12   #1
andrewg82
ford::amateur
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 06-08-2022
Model: Ford mondeo mk5
Silnik: 2.0
Rocznik: 2016
Postów: 1
Domyślnie AWD 4x4 Automat wycie z okolic wału napędowego

Witam wszystkich forumowiczów.
Jestem tutaj nowy i nie bardzo jeszcze ogarniam ten serwis.
Posiadam Forda Mondeo MK5 Titanium, 2016 rok, automatyczna skrzynia biegów, napęd AWD 4x4.
Samochód wydaje dziwne dźwięki z okolic wału napędowego, podczas jazdy szumi lub jakby coś tarło, czasami zaczyna wyć a potem przestaje i pojawia się to co jakiś czas, niezależnie od prędkości czy zwalniania. Nikt nie jest w stanie określić na 100% co to może być. Może miał ktoś taki problem to byłbym wdzięczny za jakieś sugestie. Czy istnieje możliwość wymiany samych podpór wału czy trzeba cały wał wymieniać? Czy jest możliwość podłączenia wału w celu sprawdzenie czy podczas jazdy bez wału dalej to słychać?

andrewg82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-01-2024, 16:51   #2
onson3644
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Zielona Góra
Model: Ford S-Max
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2017
Postów: 12
Domyślnie Odp: AWD 4x4 Automat wycie z okolic wału napędowego

Hej, a skąd wiesz że to z okolic wału?

Ja też mam dziwne wycie i już sprawdziłem łożyska kół i łożysko półosi i to nie to, ja mam S-Max Mk 2 2017, też 4x4, 180 km.

Też padło jeszcze podejrzenie na wał, są tam dwie łożyskowane podpory i wał niestety jest sprzedawany w całości 7200 zł.

Pytanie oczywiście czy to to.

Z tego co się orientowałem to można wał zdjąć i sprawdzić.

Skąd jesteś?

Ostatnio edytowane przez onson3644 ; 13-01-2024 o 16:53
onson3644 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-02-2024, 17:11   #3
man_666
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 04-05-2023
Model: Fusion
Silnik: 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2018
Postów: 3
Domyślnie Odp: AWD 4x4 Automat wycie z okolic wału napędowego

Hej, mam podobnie. Poradziliście sobie z hałasem?
man_666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-02-2024, 19:24   #4
Hansolo
ford::expert
 
Avatar Hansolo
 
Imię: Radosław
Zarejestrowany: 11-07-2012
Skąd: Lębork
Model: Mondeo MKV AWD, Peżot 308 T9 ON
Silnik: 180 + wirus
Rocznik: 2018
Postów: 2,161
Domyślnie Odp: AWD 4x4 Automat wycie z okolic wału napędowego

Zdemontować wał i pojeździć. Jak będzie cisza to wiadomo, jak nie to może być równie dobrze przekładnia kątowa , jak i tylny most/dyfer. Jakiś czas temy koledze wymieniali wał w ASO, niestety nie wiem czy wył, czy jakieś luzy, czy jakieś inne niedomaganie.
__________________
Łe tam Panie, Fordy rdzewiejo, sie psujo i nie jado i palo jak smoki

Ostatnio edytowane przez Hansolo ; 02-02-2024 o 19:26
Hansolo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-02-2024, 10:23   #5
onson3644
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Zielona Góra
Model: Ford S-Max
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2017
Postów: 12
Domyślnie Odp: AWD 4x4 Automat wycie z okolic wału napędowego

Cytat:
Napisał man_666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Hej, mam podobnie. Poradziliście sobie z hałasem?
Hej, ja niestety dopiero zdemontowałem wał i nie wiem gdzie go wysłać do regeneracji tudzież naprawy. Niestety wał nierozbieralny.
onson3644 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-03-2024, 07:41   #6
magnum777
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 17-07-2012
Model: Ford Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI Powershift AWD
Rocznik: 2015
Postów: 8
Domyślnie Odp: AWD 4x4 Automat wycie z okolic wału napędowego

Hej, ja rowniez mam to samo.. wypiszę co zrobiłem, może ktoś wpadnie na jakiś pomysł, albo może komuś z was to pomoże.

1. Łożyska kół, trzymające zaciski hamulcowe i piszczące klocki wyeliminowałem.
2. wymieniłem tylny most który juz i tak było słychać - w kabinie od tego momentu jest cisza, na piski nie pomogło. Wyczytałem w internecie że może być to skrzynia kątowa - wymieniłem olej na liqui moly 75w-140 (zalecany) i dodałem dodatek Liqui moly 2652. Po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów finalnie nie pomogło.
3. Zdemontowałem wał, podpory mają delikatne luzy na "gumach" które scala łożysko z obudową podpory, ale podczas kręcenia na sucho nie wydają żadnych dźwięków, podczas jeżdżenia bez wału nie ma żadnych pisków, problem nie występuje.

możliwości:
- wał do wymiany/regeneracji
- skrzynia kątowa jest uszkodzona, ale nie wydaje dźwięków kiedy jeżdżę bez wału ponieważ chodzi na luźno, bez obciązenia.
@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - myślisz że skrzynka kątowa może wyć tylko kiedy przenosi moc czy jeżeli wyje to wyje zawsze? Masz możliwość podpytania się kolegi jakie miał objawy przed wymianą wału? Myślę że to by dużo pomogło.

Napisałem posta na grupie fb Mondeo MK5 Polska i po tym odezwało się do mnie kilka osób które ma podobnie i też nie potrafią znaleźć źródła, więc wydaje się że jest to generalny problem z tymi napędami tylko nikt kto to przerobił nie podzielił się rozwiązaniem.

Dajcie znać co myślicie, dzięki.

Ostatnio edytowane przez magnum777 ; 04-03-2024 o 07:53
magnum777 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-03-2024, 08:48   #7
Hansolo
ford::expert
 
Avatar Hansolo
 
Imię: Radosław
Zarejestrowany: 11-07-2012
Skąd: Lębork
Model: Mondeo MKV AWD, Peżot 308 T9 ON
Silnik: 180 + wirus
Rocznik: 2018
Postów: 2,161
Domyślnie Odp: AWD 4x4 Automat wycie z okolic wału napędowego

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] Kolega mi napisał, że przy jednostajnej jeździe około 55 km/h pojawiał się jakiś dziwny dźwięk, którego nie umie określić.

Może jeszcze jeden test ? Wał podpięty, wszystko na miejscu , a odpięta wtyczka od dyfra żeby tył nie załączał się . No ale w sumie to tył przy jednostajnej jeździe nie napędza więc siły nie są jakieś wielkie. Jeśli bez wału jest cisza , przy jednostajnej jeździe / tył rozłączony / zaczynają się hałasy, to ja szedłbym w kierunku wału mimo wszystko. Na pewno są dobre firmy regenerujące wały , a wał fordowski to nie inżynieria kosmiczna.

Co do aut z USA / niektórzy właściciele Fusionów nie biorą tego pod uwagę / , to wiesz jak to jest ładowane . Widlak i jak bela słomy. W ten sposób wał można uszkodzić łatwo, a to inna para kaloszy niż auto z EU , widlakiem nie ładowane.
__________________
Łe tam Panie, Fordy rdzewiejo, sie psujo i nie jado i palo jak smoki

Ostatnio edytowane przez Hansolo ; 04-03-2024 o 08:52
Hansolo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-03-2024, 09:07   #8
totek2
FCP member
 
Avatar totek2
 
Zarejestrowany: 23-10-2012
Skąd: Gdańsk/Zgorzelec
Model: Mondeo MK5 ST Line X AWD
Silnik: 2.0 180KM-> ~205
Rocznik: 2018
Postów: 2,893
Domyślnie Odp: AWD 4x4 Automat wycie z okolic wału napędowego

Te wał to u mnie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tak jak pisał @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] był dźwięk przy prędkości ok 55km/h jak bym musiał go do czegoś porównać to tak jakby wiatr wiał w osłonę termiczną, ale na tyle delikatne że ciężko to było wyłapać. Nie było drgań ani nic podobnego.
__________________
Trzeba być wytrwałym żeby się ze mną skontaktować, oczywiście nie gwarantuje to możliwości spotkania
totek2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-03-2024, 09:04   #9
magnum777
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 17-07-2012
Model: Ford Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI Powershift AWD
Rocznik: 2015
Postów: 8
Domyślnie Odp: AWD 4x4 Automat wycie z okolic wału napędowego

Hej,

dzięki za odzew.
Mój to egzemplarz krajowy, mam go od nowości, więc wiem że nic nie było robione widlakiem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Z podpiętym wałem a odpiętą wtyczką jeździłem, zapomniałem o tym wspomnieć.
Zakupiłem używany wał z nowszego samochodu w bardzo dobrym stanie - tutaj podpowiedź z Edge'a pasuje 1:1, zamontowałem i póki co odbyłem dwie jazdy - pisków nie ma.

Proszę tego nie traktować jako odpowiedź pt. "to na pewno wał, wymieniajcie wały", odezwę się za tydzień-dwa czy faktycznie ustało na dobre.
magnum777 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-03-2024, 09:16   #10
Krzak1
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-09-2016
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 TDCI 180KM
Rocznik: 2018
Postów: 171
Domyślnie Odp: AWD 4x4 Automat wycie z okolic wału napędowego

Takie popiskiwanie podczas jazdy daje przeważnie zużyty krzyżak, kto ma terenówkę ten dobrze zna ten dźwięk.
Krzak1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:20.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.