Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-02-2024, 15:54   #1
Andrzej_b17
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-02-2014
Model: MONDEO MK5
Silnik: DIESEL
Rocznik: 2016
Postów: 11
Domyślnie Drgania na niskich obrotach - za wysoki bieg lub za mało mocy (?)

Dzień dobry.

Czy może ktoś z forumowiczów miał taki przypadek?

Mondeo MK5 180KM Powershift, 2016 r. 240 tys.
Zachowuje się tak, jak auto z manualną skrzynią z załączonym zbyt wysokim biegiem.
Np. przy 60km/h i szóstym biegu, kiedy wskazania obrotomierza są na poziomie 800/min, przy próbie przyspieszania, nawet łagodnego, silnik wyraźnie drży. Dzieje się tak też na niższych biegach, szczególnie kiedy silnik jest zimny. Drżenie też jest odczuwalne gdy zwalniam i skrzynia redukuje tuż przed zatrzymaniem.
Powyżej 1300-1400 obr/min problem znika.
Czy to recyrkulacja, wtryski, a może mechatronika skrzyni oszalała i "pozwala" zmienić
bieg przy zbyt niskich obrotach?
Wlałem dodatki czyszczące wtryski i dpf, raz odnoszę wrażenie, że pomogło, a innym razem, że nic się nie zmieniło.

Oczywiście w ASO diagnosta nic nie znalazł, bo komputer nie pokazał błędów.
Stwierdził "że silnik walczy o przetrwanie", ale nie słuchał uwag, że wcześniej tak nie było.

Andrzej_b17 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2024, 17:59   #2
Boniek
ford::beginner
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 21-03-2023
Skąd: Mazowsze
Model: Mondeo mk5 St-line, Fiesta mk7 +mk7 lift
Silnik: 2,0 d + wirus, 1.25, 1.0 EB
Rocznik: 2016,2010, 2014
Postów: 32
Domyślnie Odp: Drgania na niskich obrotach - za wysoki bieg lub za mało mocy (?)

Na mój gust to nie wina silnika tylko skrzyni biegów.
Skrzynia nie powinna zmieniać biegów żeby obroty silnika spadały tak nisko.
Oczywistością jest, że przy tak niskich obrotach są silne drgania. U mnie w manualnej skrzyni, jeśli mam poniżej 1500 obrotów na którymkolwiek z biegów, to zaczynają się niemiłe wibracje. Żal mi sprzęgła i staram się nie dopuszczać do takich sytuacji.
Boniek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2024, 21:58   #3
Andrzej_b17
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-02-2014
Model: MONDEO MK5
Silnik: DIESEL
Rocznik: 2016
Postów: 11
Domyślnie Odp: Drgania na niskich obrotach - za wysoki bieg lub za mało mocy (?)

Też tak myślałem, ale te same atrakcje są przy biegu wstecznym i przy ruszaniu.
Możliwe, że to dwa w jednym - niewłaściwe momenty zmiany biegów i za wcześnie łapiące sprzęgło.
W ASO chciał mi skasować ustawienia skrzyni, ale orzekł, że w tym modelu się nie da.
Andrzej_b17 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2024, 14:23   #4
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,519
Domyślnie Odp: Drgania na niskich obrotach - za wysoki bieg lub za mało mocy (?)

Cytat:
Napisał Andrzej_b17 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Np. przy 60km/h i szóstym biegu, kiedy wskazania obrotomierza są na poziomie 800/min
Po pierwsze przy 60km/h nie powinien wrzucać 6 biegu tylko 4 maksymalnie 5. PS potrafi zejść nisko, mój czasami jedzie nawet na 1200-1400 obr/min ale 800 to na pewno nie powinien. Zawsze tak szybko wrzuca czy tylko czasami?

Cytat:
Napisał Andrzej_b17 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Oczywiście w ASO diagnosta nic nie znalazł, bo komputer nie pokazał błędów.
Stwierdził "że silnik walczy o przetrwanie", ale nie słuchał uwag, że wcześniej tak nie było.
Wiadomo, oni tylko aby skasować za diagnostykę albo wszystko wymienić.

Cytat:
Napisał Andrzej_b17 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W ASO chciał mi skasować ustawienia skrzyni, ale orzekł, że w tym modelu się nie da.
Da się na nowo adaptację zrobić pytanie tylko czy to rozwiąze problem.

Skoro wrzuca biegi za wcześnie to za to odpowiedzialny jest sterownik bo to on decyduje o tym a nie jak kiedyś hydraulika.

W tym modelu są dosyć skomplikowane powiązania między silnikiem a skrzynią biegów szczególnie jeśli chodzi o odczytywanie momentu obrotowego, może być tak, że sterownik wrzuca wyższe biegi przez jakąś usterkę silnika gdzie przewiduje znacznie inny moment obrotowy niż silnik aktualnie produkuje. Tylko przy tym zwykle natychmiast pojawiają się błędy skrzyni (które są skutkiem a nie przyczyną, przyczyna to problem z silnikiem a raczej jego osprzętem).

Ostatnio edytowane przez klocolus ; 27-02-2024 o 14:25
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-02-2024, 06:16   #5
Andrzej_b17
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-02-2014
Model: MONDEO MK5
Silnik: DIESEL
Rocznik: 2016
Postów: 11
Domyślnie Odp: Drgania na niskich obrotach - za wysoki bieg lub za mało mocy (?)

Jeśli włączę tryb sportowy, to zmienia biegi przy wyższych obrotach i po problemie, jeśli mocniej naciskam na gaz, to też
silnik wychodzi poza problematyczny zakres obrotów.
Faktycznie, wygląda to na zły moment zmiany biegu. Mam jeszcze V90 D4 z klasycznym automatem (konwerter momentu), w nim
biegi też się zmieniają przy około 1200 obr/min., a przecież połączenie nie jest sztywne.
Żeby nie było to zbyt proste, to zjawisko reaguje na temperaturę, im cieplej tym mniej objawów. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

ASB w Długołęce: wszystko albo nic, ze skrzyni zostaje skorupa, reszta do wymiany - 16 tys. brutto.
Suchy Las - stwierdzili, że będą diagnozować, dzisiaj samochód im odstawiam.

Ostatnio edytowane przez Andrzej_b17 ; 28-02-2024 o 06:24
Andrzej_b17 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-02-2024, 12:00   #6
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,519
Domyślnie Odp: Drgania na niskich obrotach - za wysoki bieg lub za mało mocy (?)

Cytat:
Napisał Andrzej_b17 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ASB w Długołęce: wszystko albo nic, ze skrzyni zostaje skorupa, reszta do wymiany - 16 tys. brutto.
Bez sensu, sama skrzynia jest na 99,9% ok.

Cytat:
Napisał Andrzej_b17 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
, jeśli mocniej naciskam na gaz, to też
silnik wychodzi poza problematyczny zakres obrotów.
To tak jakby skrzynia się skalibrowała do zbyt dużego momentu na niskich biegach i dlatego redukuje za nisko. Chociaż w takiej sytuacji zazwyczaj wywala błędy skrzyni nawet jak problem jest z silnikiem.

Ewentualnie w jaki sposób to się zaczęło? Nikt nie grzebał w sofcie? Chip, aktualizacja oprogranowania.
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-02-2024, 08:24   #7
Andrzej_b17
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-02-2014
Model: MONDEO MK5
Silnik: DIESEL
Rocznik: 2016
Postów: 11
Domyślnie Odp: Drgania na niskich obrotach - za wysoki bieg lub za mało mocy (?)

Cytat:
Napisał klocolus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bez sensu, sama skrzynia jest na 99,9% ok.



To tak jakby skrzynia się skalibrowała do zbyt dużego momentu na niskich biegach i dlatego redukuje za nisko. Chociaż w takiej sytuacji zazwyczaj wywala błędy skrzyni nawet jak problem jest z silnikiem.

Ewentualnie w jaki sposób to się zaczęło? Nikt nie grzebał w sofcie? Chip, aktualizacja oprogranowania.
Nic nie było grzebane, po prostu któregoś zimnego dnia (około 0 st.) odpaliłem ruszyłem i świat nie był już taki sam.
Na razie oddałem do diagnostyki skrzyni, potem będę szukał w silniku, a na końcu w swojej głowie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Za dzień lub dwa będę miał jakieś informacje, to się na forum nimi podzielę.
Andrzej_b17 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-03-2024, 09:17   #8
Andrzej_b17
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-02-2014
Model: MONDEO MK5
Silnik: DIESEL
Rocznik: 2016
Postów: 11
Domyślnie Odp: Drgania na niskich obrotach - za wysoki bieg lub za mało mocy (?)

Cytat:
Napisał Andrzej_b17 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nic nie było grzebane, po prostu któregoś zimnego dnia (około 0 st.) odpaliłem ruszyłem i świat nie był już taki sam.
Na razie oddałem do diagnostyki skrzyni, potem będę szukał w silniku, a na końcu w swojej głowie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Za dzień lub dwa będę miał jakieś informacje, to się na forum nimi podzielę.
W serwisie stwierdzili, że skrzynia działa lepiej niż wygląda.
Na pewno są uszkodzenia widełek, skutki widać między innymi na obudowie sprzęgła.
Opiłki w filtrach.
Poza tym, to już 240 tys. przebiegu. Naturalne zużycie widać wyraźnie.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG-20240306-WA0004.jpg (95.3 KB, 18 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG-20240306-WA0003.jpg (97.5 KB, 16 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG-20240306-WA0007.jpg (97.0 KB, 16 wyświetleń)
Andrzej_b17 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-03-2024, 15:00   #9
Boniek
ford::beginner
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 21-03-2023
Skąd: Mazowsze
Model: Mondeo mk5 St-line, Fiesta mk7 +mk7 lift
Silnik: 2,0 d + wirus, 1.25, 1.0 EB
Rocznik: 2016,2010, 2014
Postów: 32
Domyślnie Odp: Drgania na niskich obrotach - za wysoki bieg lub za mało mocy (?)

U mnie 280k nalotu i skrzynia bez żadnego problemu...
Ale to manualGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Automatem pięknie się jeździ, ale sporo krócej niż manualem... A remont skrzyni to czasami majątek.
Jeździłem Mondeo mk3 z automatem i jak skrzynia się wykrzaczyła to naprawa u mechanika kosztowała więcej niż cały dawca z Anglii w manualu. Skrzynię zamieniłem na manualną, całą resztę samochodu sprzedałem na części.
Po podsumowaniu kosztów cała operacja kosztowała mnie połowę ceny, którą krzyknął mechanik od przekładni.
Boniek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-03-2024, 09:57   #10
Andrzej_b17
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-02-2014
Model: MONDEO MK5
Silnik: DIESEL
Rocznik: 2016
Postów: 11
Domyślnie Odp: Drgania na niskich obrotach - za wysoki bieg lub za mało mocy (?)

Cytat:
Napisał Boniek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
U mnie 280k nalotu i skrzynia bez żadnego problemu...
Ale to manualGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Automatem pięknie się jeździ, ale sporo krócej niż manualem... A remont skrzyni to czasami majątek.
Jeździłem Mondeo mk3 z automatem i jak skrzynia się wykrzaczyła to naprawa u mechanika kosztowała więcej niż cały dawca z Anglii w manualu. Skrzynię zamieniłem na manualną, całą resztę samochodu sprzedałem na części.
Po podsumowaniu kosztów cała operacja kosztowała mnie połowę ceny, którą krzyknął mechanik od przekładni.
U mnie kosztowne problemy dotyczą wyłącznie skrzyń DSG.
- Mondeo mk3 - 300 tys. wymiana całej skrzyni za 2200 zł ( to był 2011 r.), piątka
załączała się wedle uznania.
- Mondeo mk4 DSG - 210 tys. ślizgające się sprzęgło, 10 tys. brutto ( 2017 r.)
- Mondeo mk 5 DSG - 240 tys. połamane elementy, zużyte sprzęgło i dwumasa, 12 tys. brutto
- Volvo 850 T5 '96 z automatem Mitsubishi - 360 tys. do sprzedaży bez awarii, mały problem ze wstecznym - nie włączał się łagodnie (zjawisko znane).
- BMW E39 2,5 benzyna '2000 - chyba ze 400 tys. do sprzedaży bez awarii i problemów, dalej
jeździ "jak zły".
A teraz mam Volvo V90 z klasycznym automatem, ma konwerter czyli sprzęgło
hydrokinetyczne, nie ma dwumasy, czyli nie spodziewam się problemów.
P.S.
Ford mnie nie chciał - przestali robić Mondeo. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez Andrzej_b17 ; 19-03-2024 o 10:00
Andrzej_b17 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:15.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.