Forum Ford Club Polska

Sprawdzenie Numeru VIN

Wprowadź numer VIN, aby sprawdzić Historię Pojazdu

Sklep z częściami do Forda -  iParts.pl

Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!

Odpowiedz

Narzędzia wątku
Stary 06-12-2018, 12:08   #1
Yellowstone2012
ford::beginner

Model: Transit
Silnik: 2.0
Rocznik: 2001
Domyślnie Nie działająca stacyjka 2.0 TDDI

Od momentu kupna mam w tym samochodzie problem ze stacyjką i kluczykiem.

Ciężko jest kluczyk przekręcić.

To znaczy ja nie mam problemu, ale każdy komu pożyczyłem auto, czy kto był kierową mojego Transita zawsze nie mógł go odpalić i po kilku minutach mam telefon typu co się stało, nie mogę przekręcić kluczyka i odpalić auta.

Po prostu mój samochód to ex samochód poczty polskiej i wiadomo ile te auta były odpalone i gaszone każdego dnia i przez to stacyjka i kluczyk się trochę wyrobiły, kluczyk latał trochę luźno i przy odpaleniu trzeba było go lekko wysunąć, żeby uruchomić silnik.

Ostatnio pożyczyłem auto ojcu i ... wrócił z buta, bo nie mógł przekręcić kluczyka.

Próbował już trochę na siłę i teraz ja mam problem z odpaleniem .

Stacyjka jest już tak wyrobiona, że żeby do mnie zagadał muszę kilka minut kombinować.

Pozostaje jedynie jej wymiana .

I teraz jest druga sprawa.

Jak działa immo w tym samochodzie ? Rozebrałem już osłonę stacyjki i jest pętla od immo a w kluczyku jest transporder. Ok.

Chodzi o to, że jeszcze mam drugi kluczyk i ten drugi dopiero dzisiaj pierwszy raz użyłem.

Drugi otwiera maskę, drzwi, wchodzi do stacyjki, ma taki sam opór jak pierwszy ale nie odpala.

Tak samo jak pierwszy ma trudności z przekręceniem, a jak już się uda, zapalają się kontrolki i przy próbie odpalenia nie dzieje się nic.

I teraz nie wiem, czy to wina rozwalonej stacyjki, czy to wina rozkodowanego kluczyka.

Czy immo w tym samochodzie działa na zasadzie, że samochód odpali i zgaśnie i czy na zasadzie, że w ogóle nie odpali ?

I jaką kupić tą stacyjkę ( sam wkład) ?
I dalej. ok, kupuję nowy wkład stacyjki, wymienieniam, przekładam pestkę ze starego kluczyka do nowego i to wszystko ?

Ostatnio edytowane przez Yellowstone2012 ; 06-12-2018 o 20:16
Yellowstone2012 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2018, 19:05   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED

Imię: Wojciech
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Domyślnie Odp: Problem ze stacyjką

Kontrolka immo wszystko mówi jaki jest status immo.
Jeżeli po włączeniu stacyjki kontrolka immo zapali się na 3 ekundy i potem zgaśnie - oznacza to, że kod transpondera w kluczyku został przyjęty i można startować rozrusznikiem.
Jeżeli natomiast pali sie światłem ciągłym przez 1 minutę, to znaczy, ze system wykrył błąd, silnik nie odpali, po tej minucie immo błyska w odpowiednim systemie podając kod błędu.

Więc sprawdź, jak na każdy z kluczyków reaguje immo.

Sam fordowski kluczyk jest symetryczny - działa w dwie strony, zależnie od zamka kręcimy czasem w lewo, czasem w prawo. W praktyce dwa najciężej pracujące zamki (plus brud) - korka wlewu i maski - obracamy w lewo dlatego i właśnie dla tego kierunku działania najszybciej kluczyki się zużywają.
Natomiast stacyjkę uruchamiamy kręcąc kluczykiem w prawo i w zasadzie nigdy nie spotkałem się z sytuacją, że oryginalny kluczyk nie chce mechanicznie współpracować ze stacyjką. Problem zwykle powstaje taki, że kluczyk nie chce otwierać wlewu, maski i drzwi kierowcy, ale w stacyjce (obracany w drugą stronę) działa ok.

Kluczyk można dorobić w specjalistycznym zakładzie, ale nie w takim, gdzie kopiuje się go mechanicznie, tylko w takim, gdzie specjalna frezarka nacina go wg specjalnego kodu. Jest jak fabrycznie nowy, trzeba oczywiście ze starego przełożyć pastylkę transpondera. W Warszawie służę namiarami, w ASO można zamówić odpowiedni kluczyk wg VIN-u i posiadając dowód rejestracyjny na swoje nazwisko - ale jest to o wiele droższe.

U ciebie - myślę w związku z tym - jest chyba uszkodzona mechanicznie stacyjka, a nie kluczyk, skoro obydwa kluczyki mechanicznie nie chcą prawidłowo dać się przekręcać w stacyjce.
Jeśli by tak było, musiałbyś zmienić wkładkę stacyjki i przełożyć pastylki transponderów do nowych kluczyków. A do zamków drzwi używać stare kluczyki. Lub zakupić kpl. - stacyjkę i zamki drzwi.

Można też zaryzykować i dorobić wpierw jeden nowy kluczyk wg starego wzoru (kodu) - może to jednak wytarte są kluczyki, np uszkodzone mechanicznie, a stacyjka jest ok. To kosztuje 150 zł.
Cytat:
Napisał Yellowstone2012 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
dalej. ok, kupuję nowy wkład stacyjki, wymienieniam, przekładam pestkę ze starego kluczyka do nowego i to wszystko ?
Tak.

--------------

Na tym Forum zabronione jest używanie w tytule wątku wyrazu problem. Dzięki temu świat jest od razu piękniejszy, bo tu... nikt nie ma problemów. Zmień tytuł, bo wątek poleci do zsypu...

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 06-12-2018 o 19:36
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku

Zasady postowania