Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 27-05-2016, 08:47   #1
tomcyp
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 12-05-2016
Skąd: Skoczów
Model: Transit 260 Chłodnia
Silnik: 2.2 TDCI 100KM DRFB
Rocznik: 2012
Postów: 4
Domyślnie Jakie felgi stalowe i opony letnie?

Witam,
kupiłem niedawno Transita 2012r, jest na felgach 5,5Jx15x60, opony zimowe 195/70/15C.

Czytałem, że oryginalny rozmiar to 195/70/15 i średnica koła nie może być większa/mniejsza niż 2% od rozmiaru oryginalnego, a średnica koła 205/65/16 przekracza te 2%.

Planuję kupić drugi zestaw felg stalowych, ale do końca nie wiem jakie. Wiem, że są stosowane też felgi R16, przy oponach o profilu 65, ale w której wersji transita to nie wiem. Jest tego masa tabel, masa wersji i każda tabela pisze co innego, bądź nie jest to jednoznaczne.
Myślałem o letnich oponach 205/65/16, ale do końca nie jestem pewien, czy można taki rozmiar zastosować.


Mam wersję 2012r, L1H1, masa własna 1716kg, max masa całk 2625kg, ładowność 909kg.
Na tylnej klapie jest znaczek TRANSIT 100T260.

1. Znalazłem ciekawą ofertę na felgi 16. Proszę o podpowiedź, czy nadają się do mojego auta i z jakimi oponami? Jest w internecie taka masa tabel z oponami, ale każda mówi co innego Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

2. Kolejne ważne pytanie, czy opona 205/65/16 będzie miała lepsze własności użytkowe niż 195/70/15 - nie patrząc tu na cenę zakupu. Wyczytałem, że na niższym profilu auto załadowane lepiej zachowuje się w zakrętach.
Doradzicie coś?

tomcyp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2016, 09:00   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Jakie felgi stalowe i opony letnie?

Ja też mam standardowe opony 195/70R15, ale w briefie mam wpisane dwa rozmiary, drugi to 195/65R16. I takie mam - na alusach oryginalnych fordowskich 5,5x16" z oponami zimowymi.

Natomiast na lato mam opony 215/60R16 na alusach Ronal 6,5x16". Jeździ się na nich bardzo dobrze, ale zużycie paliwa jest o ok. 0,5 l większe.

Jeżeli chcesz jeździć na stalowych kołach, ale z nieco szerszymi oponami, to idealny zamiennik to 205/60R16. Ale te mają trochę mały indeks nośności 100. Jaki ty masz indeks nośności opon? Transit T260 ma chyba niski indeks, poniżej 100?

Lub weź te nieco wyższe 205/65R16, trochę będzie przekłamywać licznik, ale indeks nośności mają wyższy....
Cytat:
Napisał tomcyp Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kolejne ważne pytanie, czy opona 205/65/16 będzie miała lepsze własności użytkowe niż 195/70/15 - nie patrząc tu na cenę zakupu. Wyczytałem, że na niższym profilu auto załadowane lepiej zachowuje się w zakrętach.
To prawda, ale najważniejsze jest klasa opony - czy budżetowa, średnia czy premium. Ja mam osobowego busa i zależy mi na komforcie jazdy, więc kupuję (najczęściej) opony klasy premium, do blaszaka wożącego towar chyba można kupić coś tańszego...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 27-05-2016 o 09:06
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2016, 09:39   #3
tomcyp
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 12-05-2016
Skąd: Skoczów
Model: Transit 260 Chłodnia
Silnik: 2.2 TDCI 100KM DRFB
Rocznik: 2012
Postów: 4
Domyślnie Odp: Jakie felgi stalowe i opony letnie?

Rzeczywiście rozmiar który podałeś jest idealny wg
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
różnica -0,2% tylko, ale rzeczywiście w rozmiarze 205/60/16 raczej są opony tylko z indeksem nośności 92 czyli 630kg. DMC tego autka to 2625kg, więc raczej odpadają oponki o takim małym indeksie nośności.
Mam blaszaka z zabudową izotermiczną. Raczej chcę opony z klasy ekonomicznej.

Według jakiejś kserówki, którą dostałem z autem to nośności opony 195/70/15 powinna być 100/98. Te zimówki które mam założone to są 104/102S.

Znalazłem instrukcję obsługi, w załączniku skan.
Według mojego dowodu rejestracyjnego, pozycja 3,4,5 odpada, bo masa własna u mnie tj 1716kg.
Pasuje pozycja 6 idealnie opisana, bo nacisk na oś to właśnie 1450 i 1475.
Pozycja 6 zbyt ogólna, a według linku powyżej 205/65/16 to różnica 2,8% więc teoretycznie niedopuszczalna.

Bump: Widzę, że jedyny jeszcze sensowny rozmiar opony, który oferuje taki indeks wagowy tj 195/65/16.


1. Pytanie, czy warto dla 5mm niższego profilu zmieniać felgi, kupować droższe opony i czy korzyść z komfortu przy załadowanym aucie na zakrętach będzie zauważalny. Czy lepiej zostać przy oryginalnym rozmiarze.

2. Widać wg. tabeli, że 205/65/16 będzie trochę przekłamywać. Na 500km robi się 14km różnicy.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg tabela opony.jpg (97.3 KB, 11 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg zamienniki.jpg (8.2 KB, 5 wyświetleń)
tomcyp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2016, 11:13   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Jakie felgi stalowe i opony letnie?

Tu masz opony 205/60R16 z indeksem nośności 100 [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jeżeli nie zależy ci na takim skromnym eko-tuningu typu szersze alusy i opony, zwiększona moc silnika (chiptuning lub chipbox) itp podchody - to daj spokój i załóż standardy. Szersza opona zawsze jest droższa, zwiększa zużycie paliwa i jeżeli traktujesz auto czysto zarobkowo, to nie ma to sensu.
Jeżeli jednak lubisz mieć autko trochę podkręcone i zewnętrznie ładniejsze od standardu - to bym wszedł w jakieś fajne alusy i szersze opony. Ja popieram tę opcję, znajomy jeździł w kurierce tak fajnie zrobionym Transitem, że ludziom oczy wychodziły na wierzch.

Co kto lubi...

Opony w klasie ekonomicznej najczęściej są głośne i twarde, z dużymi oporami toczenia (paliwo!), mają duże znoszenie boczne w zakrętach, ale najgorsze ze wszystkiego - mają najczęściej fatalne parametry hamowania, zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Jedyna ich zaleta, to taka, że są tanie. Jeżeli kręcisz się po mieście "wokół komina", to można się skusić na takie opony. Ale do jazd w długie trasy to bym kupował droższe opony, zwracając uwagę na etykietę UE.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 27-05-2016 o 11:23
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2016, 13:34   #5
tomcyp
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 12-05-2016
Skąd: Skoczów
Model: Transit 260 Chłodnia
Silnik: 2.2 TDCI 100KM DRFB
Rocznik: 2012
Postów: 4
Domyślnie Odp: Jakie felgi stalowe i opony letnie?

Traktuję auto czysto zarobkowo. Nie zależy mi na wyglądzie.
Tak zrobię wezmę rozmiar standardy - dziękuję za pomoc przy podjęciu decyzji.
Jeżdżę po mieście max 50km od komina Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Pierwsze myślałem o bardzo tanich jak goodride, ale jak poczytałem jakie ludzie mają z tym problemy, to chyba szkoda pieniędzy na to.

To w takim razie może Uniroyal Rain Max 2 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W przyzwoitej cenie, jest etykieta unijna, hamowanie i spalanie w klasie C, podobno dobre na mokrej nawierzchni.
Co powiesz o tym?
tomcyp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2016, 14:37   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Jakie felgi stalowe i opony letnie?

Cytat:
Napisał tomcyp Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
To w takim razie może Uniroyal Rain Max 2
Hm... Miałem takie, były... niewyważalne. Co z tego, że wyważarka pokazywała zero, skoro opona chodziła góra dół i na boki. Być może moje wymagania są za wysokie, kilka razy w tygodniu pomykam A-dwójką 150 km/h i było fatalnie. Przy 100-110 km/h były akceptowalne.

Bardzo dobrze wspominam Barumy, zrobiłem na nich 90kkm i jeszcze rowek był całkiem niezły, jeszcze można było ze 10-20kkm zrobić. Trochę twarde, ale wyjątkowo wytrzymałe. Generalnie są bardzo chwalone, mimo że to klasa ekonomiczna. Ale zdecydowałem się wtedy na szersze alusy i kupiłem na lato inne szersze opony.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Przy okazji: teraz mam założone na lato Nokiany cLine Van 215/60 R16 103/101 T C i są to najlepsze opony letnie na jakich jeździłem Transitem. Hamowanie i ruszanie na mokrym to... poezja. Ale podczas wyważania też dwie opony wyraźnie biły i ciężarki były po 90 -120g. Zareklamowałem je i przysłali mi z Oponeo dwie następne - te były już idealne. Być może producenci C-tek liczą na to, ze ktoś kto jeździ dostawczakiem rzadko pomyka ponad 150 km/h?
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 27-05-2016 o 14:46
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-05-2016, 01:37   #7
heavy 100S
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-08-2012
Skąd: RZ
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2014
Postów: 157
Domyślnie Odp: Jakie felgi stalowe i opony letnie?

Ja też mam L1H1 i śmigam na 215/75 R16C Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
I jest to mój rozmiar fabryczny.
Trochę jest wysoko ale przynajmniej jak zjeżdżam z asfaltu to nie zastanawiam się czy zawadzę spodem czy nie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Co do opon to miałem trochę obawy ale letnie kupiłem teraz Savy. Póki co jestem z nich zadowolony, przejechałem na nich
prawie 20kkm i żadnych oznak zużycia. Może dlatego że przy tak dużej oponie a tak małym aucie, opona po prostu "nie męczy się" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez heavy 100S ; 28-05-2016 o 01:41
heavy 100S jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-05-2016, 10:15   #8
tomcyp
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 12-05-2016
Skąd: Skoczów
Model: Transit 260 Chłodnia
Silnik: 2.2 TDCI 100KM DRFB
Rocznik: 2012
Postów: 4
Domyślnie Odp: Jakie felgi stalowe i opony letnie?

Cytat:
Napisał heavy 100S Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja też mam L1H1 i śmigam na 215/75 R16C
Takie duże oryginalnie ? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. A jak licznik - kłamie bardzo czy fabrycznie miałeś go dostosowany do tego rozmiaru?

A masz może osłonę pod silnikiem? Ja nie mam. Jaką moc silnika masz?
tomcyp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-05-2016, 23:06   #9
heavy 100S
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-08-2012
Skąd: RZ
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2014
Postów: 157
Domyślnie Odp: Jakie felgi stalowe i opony letnie?

Cytat:
Napisał tomcyp Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Takie duże oryginalnie ? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. A jak licznik - kłamie bardzo czy fabrycznie miałeś go dostosowany do tego rozmiaru?

A masz może osłonę pod silnikiem? Ja nie mam. Jaką moc silnika masz?
To jest rozmiar fabryczny. Licznik zawyża ~3% czyli urzędowo jak w każdym aucie. Kiedyś przy okazji jakiejś wizyty w ASO jak mieli go podpiętego do kompa to widziałem że była tam możliwość podania rozmiaru kół i miałem ustawione takie jak mam.
Silnik mam 115KM, osłony pod silnikiem właśnie nie mam ale nie jestem pierwszym właścicielem więc nie wiem czy powinna być czy nie.
Mój dziwak wygląda dokładnie tak:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Pisałem o nim tu:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
i teraz po pół roku użytkowania mogę spokojnie napisać że te 7,2L/100km w ruchu mieszanym co Ford się chwalił to najczystsza prawda i to bez jakiś większych starań. I nawet mimo iż obecnie jeżdżę na zwykłych Savach a nie żadnych Michałkach o obniżonych oporach toczenia Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez heavy 100S ; 28-05-2016 o 23:10
heavy 100S jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2016, 07:46   #10
grzechalm
ford::average
 
Avatar grzechalm
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 28-03-2013
Skąd: Tłuszcz/Wawa
Model: Mondeo Kombi Titek X
Silnik: 2.5 turbo
Rocznik: 2007.12 PL
Postów: 172
Domyślnie Odp: Jakie felgi stalowe i opony letnie?

Witajcie.
Tez stalem sie posiadaczem transita w wersji 140 t280.
Kuilem go na zimowkach i rowniez rozgladam sie za letnimi, najlepiej jakby byly alufelgi i mysle nad opona 205/65/16.
Swoja droga kolega mowi o spalaniu 7.2, mi srednie pokazuje 11.8, z czego 80% miasto....
grzechalm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:32.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.