Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Szum w kole


pitekpl1990
01-07-2012, 13:57
Witam!
Jestem na tym forum nowy. Zarejestrowałem się ponieważ mam pytanie do bywalców tego forum, który mieli moze kiedyś już podobny problem.
Mianowicie chodzi o szum w przednim prawym kole (najbardziej słyszalny przy prędkości 60km/h). Wymienione zostało łożysko w piaście lecz nic to nie dało.
Przegłuby z prawej strony wygladają dobrze, gumy na przegłubach nie były uszkodzone. Szum jest naprawdę głośny. Olej w skrzyni jest(75W90). Jedyne czego nie jestem pewny to łożysko oporowe w połowie półosi prawej. Jest ono dość drogie i szkodabyłoby wydać 200 zł nie majac pewności. I tak wydałem juz 270 zł na łozyska w piastach. Niedawno wymieniane było sprzęgło wraz z dwumasą (5tys km temu)
I tu moje pytanie czy ktokolwiek miał podobny problem? Jaka była przyczyna?
Chodzi o Mondeo MK3 2003r 2.0 tdci

A opona była sprawdzana i zamieniona na inną tak więc to nie będzie raczej wina opony. Samochód jest bezwypadkowy, szum zaczął się jakieś 500 km temu bez przyczyny. (z nienacka)
Pozdrawiam i z góry dziękuję za każdą pomocną odpowiedź.

1olek
01-07-2012, 14:07
a w dobrym kole lozysko wymieniles ?

pitekpl1990
01-07-2012, 17:18
Tak w dobrym. Wyraźnie słychać że to prawa strona.
Chodzi mi głównie o to czy łożysko podporowe półosi prawej mogłoby tak szumieć? Wydaje mi się że nie przenosi ono zbyt wielkich obciążeń, jest to chyba jedyna część, która mogłaby tak szumieć podczas jazdy.

Słyszałem jeszcze od kogoś że w Fordach wymagany jest specjalny olej do skrzyni biegów i zły olej może spowodować szybkie zużycie łożysk w skrzyni. Ten wlany to półsyntetyk 75w/90. Jest w tym jakaś prawda?

1olek
01-07-2012, 17:44
a po co zmieniales olej w skrzyni ? On starcza do konca zywota auta, no chyba ze masz automat ?

Emmm
01-07-2012, 20:44
Kolego a prowadnice zacisku hamulcowego masz czyste i nasmarowane, tłoczek Ci nie blokuje? Może to klocek o tarczę szoruje?
Pozdrawiam

dvee
03-07-2012, 20:53
Podnieś auto, wrzuć bieg, połóż się pod nim i nasłuc***. Bez kanału może być ciężko ale też da radę. I nie musisz podnosić całego auta wystarczy ten prawy przód.

pitekpl1990
04-07-2012, 16:04
Dzięki wielkie za pomoc. Już wszystko ok.
Ciężko było wybadać co to ale w końcu się udało. Wszyscy który przejechali się samochodem mówili że to prawa strona. Okazało się że to lewa. Łożysko w piaście rozszczelniło się, dostałą się woda, korozja, itd. Mogłem wymienić od razu dwa łożyska. Wymieniłem na początku prawe, przejechałem się i dalej szukałem co to może być.
A jeszcze co do oleju. Wymienia się go 1olek. Według zaleceń producenta. Nie próbujmy być mądrzejsi od fabryki :P
Pozdrawiam wszystkich.

linkgrabber
04-07-2012, 16:32
według zalecen producenta nie wymienia sie właśnie oleju w skrzyni ale jak ja czasem widze jak wyglada czasem olej wylany ze skrzyni po przebiegu np 250 tys to jestem zwolennikiem wymian, przy porpzednim mondeo wymianialem i biegi chodziły lepiej potem ;)