Zobacz pełną wersję : [Mondeo 1993-1996] Stuki przy hamowaniu i mocnym skręcaniu [video]


mdx
13-08-2009, 21:09
Koledzy, proszę o pomoc! Może ktoś miał już coś takiego.

Byłem już trzy razy u mechanika, twierdzi iż w zawieszeniu nie ma prawa już nic stukać bo je całe zrobił, a mi już ręce opadły jak podczas wyjeżdżania od niego usłyszałem znowu ten stukot. Nie wiem cóż to może być, i jak widać ten "mechanik" też nie wie.

Objawy: stuki są najbardziej słyszalne podczas parkowania i wyjeżdżania z parkingu (dużo kręcenia i hamowania) - generalnie gdy zmienia się środek ciężkości.
Ponadto, co wydaje się być z tym związane, przy hamowaniu z >80km/h cały kokpit aż tańczy (tarcze i klocki wymienione miesiąc temu - bez zmian).

Na filmiku są podpisy co w danej chwili robiłem i kiedy wystąpił stuk - jeśli ktoś miał podobne objawy w swoim samochodzie, od razu rozpozna.

http://www.youtube.com/watch?v=bpngvLWZCrM

Jako, iż mechanika z całą pewnością zmienię - proszę o naprowadzenie co by to mogło być, może następnemu ułatwię robotę albo zaoszczędzę na wymianie na chybił-trafił.

Dzięki i pozdrawiam

kristopher
13-08-2009, 21:24
Zacząłbym od sprawdznia przegubów półosi...

damianoss
13-08-2009, 21:34
sprawdz czy nie ubywa ci plynu od wspomagania. ja podejrzewam luzy na maglownicy.

maciekevi
13-08-2009, 21:50
hmm, problem dośc typowy. Mogła paśc pompa od wspomagania, może łożysko, jeżeli stuka przy skręcie w lewo to łożysko prawe, i na odwrót. Albo przeguby, bądź drążki stabilizatora wybite. No jeszcze na myśl przychodzi mi odbojnik przy amortyzatorze.

mdx
13-08-2009, 21:54
Dzięki za podpowiedzi.

Stuka także bez skręcania, przy hamowaniu zarówno przy jeździe do przodu jak i do tyłu.
Płynu od wspomagania nie ubywa. Czy luzy na maglownicy mogą się objawiać także bez skręcania kierownicy?

hilly3077
14-08-2009, 09:32
witam!
moze mcpersony???
pozdrawiam...

dempsej
14-08-2009, 11:11
Witam,
może sprężyna na McPersonie pęknięta. Sprawdził bym to najpierw. U kuzyna tez stukało przy jeździe na wprost, przy skręcie nie ważne w która stronę i cofaniu.

konik_80
14-08-2009, 12:54
Miałem coś podobnego w innym aucie. Okazało się, że zapieczone były prowadnice na zaciskach hamulcowych - po odrdzewieniu i nasmarowaniu stuki zniknęły.
W Mondeo prowadnice są dość dobrze zabezpieczone więc proponowałbym sprawdzić zarówno prowadnice jak i same tłoczki oraz jak chodzą klocki - jeśli się blokują stuki mogą występować.
Oczywiście nie twierdzę, że to usunie problem bo powodów stukania może być mnóstwo...

srd
14-08-2009, 21:27
Witam.postawil bym na sprezyny jak kolega Dempsej pisze.Na filmiku jest to dosc slyszalny stuk,czyli cos musi sie jak by przesuwac ,zmieniac polozenie.Tak mi sie wydaje ale przyczyn moze byc wiele.

mdx
09-12-2009, 16:18
ROZWIĄZANE.

Na jakiś czas odpuściłem szukanie rozwiązania wspomnianego problemu, ale niedawno
byłem zrobić u nowego mechanika przegląd przed zimą. Mechanik spojrzał, posłuchał i stwierdził, że do wymiany są końcówki drążków kierowniczych oraz sworznie i tuleje wahaczy. Jako, iż koszt ich wymiany jest wysoki przy relatywnie niskiej cenie elementów,
a całe wahacze nie są sumarycznie dużo droższe, zdecydowałem się na wymianę wahaczy.

Po wymianie końcówek drążków kierowniczych oraz wahaczy wreszcie nastała błoga cisza.

Dziękuję wszystkim za porady :)