Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mk3] Montaż haka (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=22978)

Liseczek 27-03-2007 21:26

[Mk3] Montaż haka
 
Kupiłem niedawno hak, dedykowany do mondeo. Sprzedawca dodatkowo zadał mi zagwozdkę. Mianowicie zapytał czy do mojego mondeo (hatchback 2003) nie jest czasem potrzebny specjalny moduł do montażu elektryki haka. W salonie moduł ten kosztuje 600zł. Czy ten moduł jest potrzebny czy nie można się ponoć dowiedzieć podając w serwisie nr VIN. Po długotrwałych rozmowach z serwisem dowiedziałem się czym ten moduł jest mianowicie jest to cała wiązka elektryczna z dodatkowymi przekaźnikami, przerywaczami podpinana nie pod światła ale bezpośrednio do skrzynki bezpiecznikowej. czyli wiązka dostaje zasilanie zupełnie inną drogą. Żaden serwis nie był mi w stanie powiedzieć jednak czy do mojego samochodu taka wiązka jest potrzeba czy nie. Jedn serwis twierdzi że nie jest potrzebna inny że niezbędna.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi po co stosuje się taką wiązkę z modułem (czyli tymi przekaźnikami), czy jest konieczność stosowania takiego rozwiązania w moim samochodzie? Byłbym wdzięczny na temat wszelkich informacji na temat montażu elektryki haka

duch07 28-03-2007 07:04

Do mojego MKIII 2004 r montowałem hak Brink w wersji z automatycznym zatrzaskiem :fcp2 .Elektryka była podłączana bezpośrednio do tylnej lewej lampy.Niewydaje mi sie by ta wiązka o której piszesz była bardzo potrzebna.Niewątpliwie ma ona zalety,jak to że hak ma całkowicie niezależną instalacje która wyeliminuje brak prądu na haku w wypadku uszkodzenia sie czegoś w lampie.
Jednak wydawanie dodatkowej kasy za tą wiązke no i plus montaż przez całe auto odpuściłbym sobie :fcp8

Dodam jeszcze że jak będziesz hak montował to ściąganie zderzaka,przynajmniej w wersji hb czy sedan jest zbędne.Przewody spokojnie da sie przełożyć do kabiny samochodu przez przelotke :fcp4

saltech 28-03-2007 14:16

pracuję w firmie która montuje haki holownicze i z doświadczenia wiem że taka wiązka nie jest niezbędna do prawidłowego działania ale zalecana.
natomiast jesli chodzi o ceną modułu to są na allegro po 250zł a montaż jest banalnie prosty.
pozdrawiam

Liseczek 28-03-2007 16:36

Cytat:

Napisał saltech
z doświadczenia wiem że taka wiązka nie jest niezbędna do prawidłowego działania ale zalecana.
pozdrawiam

Dlaczego taka wiązka jest zalecana?Czy podłączenie bez tej wiązki może coś spowodować np uszkodzenie GEM`u? Podłączenie instalacji bezpośrednio do lamp na pewno zwiększa obciążenie w końcu dodajemy kolejną żarówkę, wydaje mi się że moduł w samochodzie powinien wytrzymać ale...

karex 28-03-2007 18:53

Uszkodzić to go nie uszkodzi, ale...
Jeżeli masz info o spalonych żarówkach to może pokazywać bzdury.
I druga rzecz, nie wiem czy to było w Mondeo MKIII, ale to ustroistwo informowałoby sterownik ABSu, że jest przyczepa i on wtedy chyba jakieś poprawki wprowadza przy hamowaniu, a przede wszystkim kontrola trakcji na łukach się zachowuje inaczej. O ile takowa jest na wyposażeniu.

Liseczek 28-03-2007 20:58

Cytat:

Napisał karex
Jeżeli masz info o spalonych żarówkach to może pokazywać bzdury.
I druga rzecz, nie wiem czy to było w Mondeo MKIII, ale to ustroistwo informowałoby sterownik ABSu, że jest przyczepa i on wtedy chyba jakieś poprawki wprowadza przy hamowaniu, a przede wszystkim kontrola trakcji na łukach się zachowuje inaczej. O ile takowa jest na wyposażeniu.

Ano właśnie a jak poznać czy mój samochód ma takie info o spalonych żarówkach bo w salonie to nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać i twierdzą że VIN im wiele nie powie na ten temat.
A i druga sprawa to rozumiem że w przypadku zamontowania tej specjalnej wiązki te inf są przekazywane do sterownika?Kontroli trakcji nie mam ale abs owszem jest, zatem te poprawki hmm ciekawe jak znaczące?

karex 28-03-2007 21:10

No cóż. Niestety tutaj już dalej nie będę w stanie Ci pomóc, gdyż to co wcześniej to są moje jakieś tam logiczne domysły. Co do tych żarówek to w MkI i MkII był taki CheckPanel (obrys samochodu z np. otwartymi drzwiami) i na nim pokazywało awarię żarówki. A w MkIII nie mam bladego pojęcia :( .

saltech 28-03-2007 22:10

dlaczego wiązka jest zalecana?
ponieważ do tego modułu doprowadzone jest bezpośrednio zasilanie z akumulatora poprzez bezpiecznik a sygnały sterujące pobierane są z lamp i nie stanowią obciążenia dla układu samochodu przez co są nie widoczne dla komputera samochodu który monitoruje obciążenia na poszczególnych obwodach i ewentualnie daje sygnał o spalonej żarówce.
zakładając że chcesz ciągnąć lawete która jest wyposażona w kilka obrysówek i lampy tylne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej to obciążenie danego obwodu w samochodzie mogłoby wzrosnąć o 25-30W jeśli światła w przyczepie są podzielone na strony jeśli nie to nawet do 60W, więc sporo.
ps.jeśli chodzi o abs i kontrole trakcji to nie wydaje mi się.
pozdrawiam

karex 28-03-2007 22:37

Co do abs-u i trakcji to w nowych samochodach tych lepiej wypasionych na 100% są zmiany parametrów zachowania pojazdu. Ale ABS w b. małym stopniu. Dlatego tak jak napisałem nie wiem jak w MkIII.

DD 19-05-2007 13:41

Czy we Wrocławiu jest jakiś warsztat, który montuje haki w profesjonalny sposób ?
Chodzi mi o to aby podłączyli wiązkę zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Bierut 21-05-2007 09:46

A czy mondeo to jakis wyjatkowy wynalazek ? Wszyscy podlaczaja instalacje do lewej lampy i nikt jakos do tej pory nie stwierdzil problemu z intalacja. Ja czasami jezdze z przyczepa i wszystko dziala jak powinnno. Po co komplikowac prosta czynnosc jak montaz haka.

Ja montowalem hak ale W Jeleniej Gorze. Tak wiec pewnie ci nie podrodze.

duch07 21-05-2007 10:00

Cytat:

Napisał Bierut
Po co komplikowac prosta czynnosc jak montaz haka.

....żeby wiecej kasy wyciągnąć :fcp16

Jeżdże dość sporo z przyczepą,podłączenie mam zrobione do tylnej lewj lampy i nie mam żadnych problemów :fcp14

DD 22-05-2007 18:49

Gdzie można kupić tanio haki BRINK ?

duch07 22-05-2007 20:50

Cytat:

Napisał DD
Gdzie można kupić tanio haki BRINK ?

Ja wszedłem na strone Brinka i bezposrednio w dziale handlowym zrobiłem zakup.Dostałem rabat 20 % od ceny katalogowej.Czyli chyba taki jaki dostają zakłady montażowe :fcp4

misiek33682 21-01-2009 09:26

Re: Montaż haka
 
Doradzcie jaki najlepiej zamontować Hak do mk3 2001 kombi ,
polećcie mi warsztat montujący haki we wrocławiu?
jaki jest koszt zakupu i montażu ?

arturek 21-01-2009 11:45

Re:
 
Cytat:

Napisał Bierut
A czy mondeo to jakis wyjatkowy wynalazek ? .

A słyszałeś o szynie CAN.
To nie czasy malucha czy PF 125p.
Dawniej funkcjami czasowymi sterowały przekaźniki, a dzisiaj GEM.
Gdy zadzwoniłem do elektryka odnośnie alarmu, to obawiał się szyny CAN i nie podjął się zaglądania do alarmu.
pozdrawiam
Arturek

saltech 24-01-2009 11:12

Re: [Mk3] Montaż haka
 
witam
koszt haka do mkIII kombi to 500zł
do tego należy dodać montaż 65zł
wiązkę elektryczną 25zł
i zaświadczenie od diagnosty 35zł

hak z firmy Autohak Słupsk ze wszystkimi homologacjami a nie tak jak na allegro tanie haki bez papierów.

i po sprawie
jeśli szukacie haków polecam [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
wysyłka dpd 24zł i jest na drugi dzień u Was.

saltech 24-01-2009 11:15

Re: [Mk3] Montaż haka
 
co do Can bus to faktycznie nowe samochody nie działają po podpięciu elektryki pod lampy
wymagany jest specjalny moduł który cyfrowo "rozmawia" z komputerem samochodu
dodatkowo po montażu takiego modułu zachodzi potrzeba udania się do serwisu na odpowiednie zaprogramowanie zainstalowanego modułu.
niestety producenci aut tak komplikują instalację elektryczna aby byle jaki mechanik sobie sam nie poradził.

marcin89 20-04-2009 23:12

Odp: [Mk3] Montaż haka
 
wiem ze odgrzewam temat ale nie moge nigdzie znalezc niczego co by mnie satysfakcjonowalo. dostalem taka oto wiazke http://img5.imageshack.us/img5/1410/dsc00765w.jpg w opakowaniu brink'a, niestety numer czesci wskazuje ze jest to wiazka do fiesty 2002-2008 i fusiona 2002- x, a hak jest oryginalny brinka dedykowany do mondeo. Czy mozecie po zdjeciu okreslic czy jest to wiazka do mondka mk3 czy do powyzszych modeli (lub czy moze taka byc zastosowana zeby to hulało)? Poprostu obawiam sie ze sprzedawca mogl pomylic wiazke z fusiona z ta z mondka bo sprzedawal haki do obu modeli. Przepraszam za zawilosc calej wypowiedzi, licze na to ze ktos pomoze:)

marcin89 21-04-2009 08:50

Odp: [Mk3] Montaż haka
 
nikt nic nie wie na ten temat:fcp5?:027:

karex 21-04-2009 11:25

Odp: [Mk3] Montaż haka
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] sprawdzałeś, czy wtyczki będą pasowały w samochodzie? Niestety ale jakość zdjęcia jest słaba aby zobaczyć i policzyć PINy na wtyczkach i określić dokładnie ich kształt.
Gdzie kupowałeś ten hak? Gdyż planuję założyć u siebie. Mam hak, ale szukam porządnej instalacji. A ta mi się podoba. Na Allegro to co widziałem to mi po prostu nie podchodzi bo są zwykłe kable wpinane w przewody. A wszystko jest dobrze do chwili, gdy nie trzeba zapiąć do auta "dużego odbiornika prądu". Wtedy sterownik mi zwariuje i dopiero będę miał problem.

Boblo 21-04-2009 11:57

Odp: [Mk3] Montaż haka
 
To ja się dorzucę :)
Najłatwiej sprawdzić czy moduł jest niezbędny wyjmując jakąś żarówkę z lampy i zerknąć czy czegoś nie wyświetlił na desce wskaźników. Jeśli nie - można montować bez modułu. Jeśli kokpit jakoś zasygnalizował przepaloną żarówkę to znaczy moduł jest potrzebny. Inaczej komputer będzie odczytywał dodatkowe żarówki z przyczepy jako awarie i będzie o tym cały czas informował przy podłączeniu przyczepy. Kiedyś ze znajomym montowaliśmy moduł zakupiony z Allegro ( Polski i niedrogi ) do Fiata Stilo. Wszystko działa bez zarzutu już od 2 lat. Jest tylko jedna uwaga związana z tym, modułem. On się "uaktywnia" kiedy wyczuje podłączoną instalację ( czyli żarówki ) z przyczepy. Bez tego nie działa i miernikiem pokazuje brak napięcia na wyjściach. Problem był z badaniem technicznym. Kiedyś na satcjach diagnostycznych mieli takie belki ze światłami, podłączali do instalacji samochodu i sprawdzali czy wszystko ok. A teraz mają KOMPUTERKI ! Tyle, że moduł nie widzi komputerka jako żarówek więc się nie uaktywnia i nie daje napięcia na wyjścia. Trzy razy jeździł na badania. Za ostatnim razem kupił w NORAUTO taką listwe z lampkami ( zakłada się to na rowery przewożone na haku jak zasłaniają światła ) i z tym pojechał na stacje diagnostyczną i udowodnił im, że światła działają. ( Uwaga: brak żarówki od wstecznego w tej listwie,. musiał na kablu domontować dodatkową :) ). Potem listwe oddał do sklepu,.. że niby mu nie pasuje :)

bastek_m 21-04-2009 12:41

Odp: [Mk3] Montaż haka
 
inne wyjście to jechać z przyczepą na przegląd :P a swoją drogą to co mnie obchodzi tandetne wyposażenie diagnosty jeżeli moduł jest tak skonsruowany aby nie dawać napięcia bez potrzeby - to oni powinni mieć odpowiedni sprzęt.

marcin89 21-04-2009 17:19

Odp: [Mk3] Montaż haka
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] jeszcze nic nie zagladalem do samochodu w zwiazku z montazem calej tej instalacji, narazie probuje to sobie ulozyc wszystko w glowie i pierwszy problem to ten ze nie wiem czy to odpowiednia wiazka. czy te wtyczki do ktorych mam podlaczyc te co sa w zestawie (jesli dalbym lepsze ich zdjecie to bedziesz w stanie okreslicz do jakiego modelu sa??), to sa gdzies przy tylnej lampie samochodu i tam sie je podpina? nie trzeba robic wcinki czy moze znajduja sie one gdzie indziej w samochodzie??
w dalszym ciagu przepraszam za zawilosc, poniewaz ja zupelnie nie znam sie na temacie a moj ojciec stwierdzil ze od czasu pierwszej octavii jakos to wszystko zrobilo sie bardziej skomplikowane patrzac po krotkiej instrukcji ze strony [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Aha i gdzie kupowalem. :one:Znajdz na allegro użytkownika [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] , od niego kupilem hak, a wiazke doslal mi od jakiegos swojego znajomego bo on sprzedawal sam hak a ja wczesniej nie dopytalem czy jest w cenie wiazka:)

karex 22-04-2009 09:13

Odp: [Mk3] Montaż haka
 
To porób lepsze zdjęcia i puść mi swój VIN na PW. Spróbujemy dojść. Aczkolwiek pewności nie mam :/ .

marcin89 22-04-2009 21:07

Odp: [Mk3] Montaż haka
 
aktualnie jestem w lesie... wiazka odeslana, bo sprawdzalem i wtyczki nie pasuja. A swoja droga po VINie da sie cos wywnioskowac dotyczacego haka?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.