Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Przekładka z automau na manual (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=268433)

wildthink 19-08-2017 11:32

Przekładka z automau na manual
 
Witam,
Robię przymiarkę do wymiany uszkodzonego powershifta na skrzynię manualną. Czy ktoś już taką operację przeprowadzał i z jakim skutkiem? Jakie pułapki mnie czekają? Auto z 12.2010 poliftowe.
Z literatury forum wynika, że będę potrzebował następujących części:
1. skrzynia biegów
2. sprzęgło i dwumasa
3. wysprzęglik
4. półośki wraz z mocowaniem łożyska prawej osi
5. dźwignia zmiany biegów z linkami
6. pedał sprzęgła
7. łapy mocujące skrzynię?

Oczywiście na koniec przeprogramowanie.

Czy ktoś może zweryfikować tę listę i ewentualnie ją uzupełnić.

Garbojad 19-08-2017 11:58

Odp: Przekładka z automau na manual
 
Wiązki elektryczne pedału sprzęgła, a ogólnie to poważna operacja

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

wildthink 20-08-2017 00:33

Odp: Przekładka z automau na manual
 
Cytat:

Napisał GARBOJAD (Post 2846053)
Wiązki elektryczne pedału sprzęgła, a ogólnie to poważna operacja

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Trochę mnie nastraszyłeś tą poważną operacją, ale raczej innego wyjścia nie mam.
Naprawdę nikt nie przekładał ręcznej skrzyni w miejsce automatu w mk4?

tedi_k 20-08-2017 08:50

Odp: Przekładka z automau na manual
 
Cytat:

Napisał wildthink (Post 2846366)
...
Naprawdę nikt nie przekładał ręcznej skrzyni w miejsce automatu w mk4?

Chyba bym o tym wiedział...:027: Na prawdę niewielu "porywa się" na programowanie takich przekładek. A ja to robię.

mszh725 20-08-2017 09:16

Odp: Przekładka z automau na manual
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] na Twojej stronie jak wybierasz zakładkę mondeo mk4 to odpala się fiesta.

Jest sens robić taką przekładkę? Całkowity serwis Powershifta to już koszt ok 8-12 tys zł. Jaki jest przybliżony koszt wymiany PSa na manual?

salom 20-08-2017 09:48

Odp: Przekładka z automau na manual
 
Może poszukać używanej takiej samej skrzyni automatycznej, koszty podobne, ale co oryginał, to oryginał.

tedi_k 20-08-2017 11:58

Odp: Przekładka z automau na manual
 
Cytat:

Napisał mszh725 (Post 2846434)
... odpala się fiesta.
...

Dzięki. Gość, który mi to robi "odpalił" stronę na roboczo i natychmiast wyjechał na urlop...:wink:
W przyszłym tygodniu wraca i będziemy to porządkować i kończyć.

Ja też jestem zdania, iż warto to doprowadzić do ładu wg stanu fabrycznego.
Przekładki w Focusie MK2 z CVT na manuala są o tyle uzasadnione, że z tymi CVT do tragedia potrafi być... Poza tym w FF2 to "przetarty szlak".

kuba0005 20-08-2017 12:05

Odp: Przekładka z automau na manual
 
Przekładałem w s maxie więc to samo co w mk 4 jeszcze przewód od pompy hamulcowej do zbiorniczka płynu i od pedału sprzęgła do skrzyni
Wiązka jest w automacie do pedałów i nie trzeba doplatać

wildthink 20-08-2017 14:23

Odp: Przekładka z automau na manual
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2846546)
Ja też jestem zdania, iż warto to doprowadzić do ładu wg stanu fabrycznego.
Przekładki w Focusie MK2 z CVT na manuala są o tyle uzasadnione, że z tymi CVT do tragedia potrafi być... Poza tym w FF2 to "przetarty szlak".

Też wolałbym doprowadzić auto do stanu fabrycznego, ale nie za taką cenę - do tego jaką mam pewność, że znowu coś się nie uszkodzi. Kupno używanego powershifta - to loteria, do tego kosztowna.

Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 2846549)
Przekładałem w s maxie więc to samo co w mk 4 jeszcze przewód od pompy hamulcowej do zbiorniczka płynu i od pedału sprzęgła do skrzyni
Wiązka jest w automacie do pedałów i nie trzeba doplatać

Zbiornik płynu zostaje oryginalny?
Kabel do sprzęgła jest wyprowadzony już przy pedałach?

Pytam, bo nie mam jeszcze samochodu w garażu, tylko u mechanika stoi i nie mam jak sprawdzić.

wildthink 23-08-2017 13:31

Odp: Przekładka z automau na manual
 
Szukam kompletu sprzęgło, dwumasa wysprzęglik. Czy muszę kupić zestaw do silnika poliftowego DW10C np

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

albo nie ma to znaczenia i można kupić dowolne do 2.0 TDCI od 2007r?, np.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Przy okazji producent Statim - czy można to wogóle brać pod uwagę, bo jest wyraźnie tańsze, zakładając, że autem chcę raczej dłużej pojeździć?

lub
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

wildthink 28-08-2017 22:57

Odp: Przekładka z automau na manual
 
Potrzebna szybka podpowiedź.
Czy do silnika poliftowego DW10c zakładane były inne sprzęgła/dwumasy niż do wersji przedliftowych. Bo wg danych sklepu z częściami do forda tak jest:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Natomiast większość sprzedawców na portalu aukcyjnym twierdzi, że sprzedawane przez nich komplety pasują do wszystkich roczników 2007 - 2014.

Potrzebuję kupić cały komplet i mam dylemat. Dzięki

wildthink 28-11-2017 11:23

Odp: Przekładka z automau na manual
 
W związku z pojawiającymi się pytaniami na PW dotyczącymi przekładki, napiszę w miarę dokładnie co jest potrzebne do tej operacji:

Do wymiany:
- półosie,
- lewarek biegów z linkami,
- pedał sprzęgła z pompką i przewodami hydrauliczymi
- dodatkowy czujnik sprzęgła (mam tempomat i był potrzebny, a w komplecie z pedałem był tylko jeden)
- pedał hamulca jak ktoś nie chce mieć szerokiego
- łapy mocujące skrzynie: górna i dolna (nie poduszki - te pasują),
- skrzynia wiadomo,
- sprzęgło, wysprzęglik i dwumasa, bo zazwyczaj ze skrzynią tego nie sprzedają,
- niektóre śruby są za krótkie, chyba że ze skrzynią manualną będą
- olej do skrzyni,
- płyn hamulcowy.
- wtyczka do wstecznego - ciężko dostać bo najczęściej występuje z całą wiązką silnika

Elementy (nie wszystkie) dobierałem po VINie do swojego auta, bo różnice są między przed i poliftem, a także w poszczególnych rocznikach.
Koszt:
Rozbieżność będzie duża - zależy w jakiej cenie poszczególne elementy się kupi (znany portal aukcyjny), różnice w cenach są czasami dwukrotne. Robiłem z myślą, że będę tym autem dłużej jeszcze jeździć więc kupiłem nowy zestaw LUKa sprzęgło, dwumasa, wysprzęglik za 1850 i to był największy koszt. Całość mnie wyszła ok 3500 z programowaniem, BEZ ROBOCIZNY.
Robiłem wszystko sam, więc robocizna odpada, ale pracy jest mnóstwo dla niewprawionego mechanika amatora - jak ja. Nie wiem czy ktoś za 1000 by chciał to robić. Oczywiście auto po przeszczepie nie odpala, potrzebne delikatne grzebanie w skrzynce przekaźników. Potem pali ale w trybie awaryjnym i dopiero programowanie załatwia temat. Ja robiłem u Tadeusza, ogarnia temat całkowicie - ani jednego błędu nie wywalało.

Chyba wszystko

Mondus 1985 02-12-2018 16:06

Wymiana powershift na manualną
 
Witam wszystkich, zwracam się o pomoc...


Mondeo mk4 z 2011 roku 2.0tdci , po wymianie powershift'a na skrzynię manualną, problem z wiązką silnika, jak podciągnąć przewody do czujnika świateł wstecznych...?

czy z wtyczki od starej automatycznej skrzyni?

Przerabiał ktoś, może macie jakieś doświadczenie...?
Z góry dziękuję za wszelkie cenne informację....

tedi_k 02-12-2018 22:22

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Cytat:

Napisał Mondus 1985 (Post 3063122)
...jak podciągnąć przewody do czujnika świateł wstecznych?...

Do skrzynki bezpieczników nad nogami pasażera zgodnie ze schematem [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Zbyniu123 03-12-2018 00:05

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Sterownik silnika musi widziec ze skrzynia jest na neutralu inaczej nie odpali, nigdy nie robilem tego w powershift, ale w mercedesie czy bmw trzeba bylo ingerowac w sterownik silnika, lub zmostkowac czujnik pozycji neutralnej

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Mondus 1985 03-12-2018 09:55

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
właśnie, ZBYNIU , wiem,że chłopaki już jakoś na krótko coś mostkowali i auto paliło, jednak co i jak... oto jest pytanie??? ;)

Piotr_V6 03-12-2018 17:51

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Cytat:

Napisał Zbyniu123 (Post 3063335)
Sterownik silnika musi widziec ze skrzynia jest na neutralu inaczej nie odpali, nigdy nie robilem tego w powershift, ale w mercedesie czy bmw trzeba bylo ingerowac w sterownik silnika, lub zmostkowac czujnik pozycji neutralnej

Sent from my LG-H870 using Tapatalk


zmieniając skrzynię z PS na manuala powinno również zmienić się sterowonik silnika z wersji od manuala

Zbyniu123 03-12-2018 19:47

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Cytat:

Napisał Mondus 1985 (Post 3063416)
właśnie, ZBYNIU , wiem,że chłopaki już jakoś na krótko coś mostkowali i auto paliło, jednak co i jak... oto jest pytanie??? ;)

Czujnik ktory odpowiada za to ze sterownik widzi na jakim jest biegu

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

setaszi 04-12-2018 07:08

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
sterownika nie trzeba wymieniać , światła wsteczne/ instalację/ załatwiamy pod maską, nie ma potrzeby wchodzić z kablami do kabiny,

Mondus 1985 04-12-2018 09:25

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
witaj SETASZI, czy masz już taką przekładkę za sobą oraz czy zechcesz podzieliś się doświadczeniem...?co oraz gdzie? ;)

mayak 04-12-2018 10:35

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
oprócz kabelkologi to wypadałoby przeprogramować sterownik silnika softem z manuala i zmienić w centralnej konfiguracji

setaszi 04-12-2018 16:35

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Nawet nie wypadało by tylko to jest warunek niezbędny to poprawnego funkcjonowania bolidu.
Jeżeli chodzi o wsteczny to skrzynka z bezpiecznikami
podasz masę to zapalą się wsteczne.

tedi_k 04-12-2018 21:22

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał Piotr_V6 (Post 3063613)
zmieniając skrzynię z PS na manuala powinno również zmienić się sterowonik silnika z wersji od manuala

Niestety - delikatnie ujmując - kolega mija się z prawdą... Albo po prostu pisze nie wiedząc co i jak...:one:

W Mk4 zmienia się parametry w centralnej konfiguracji i ogrywa PCM odpowiednim softem.
Po operacji auto jeździ "jak fabryczny manual" (pod warunkiem, że pedały sprzęgła i hamulca zostaną okablowane/oczujnikowane zgodnie ze schematem dla manuala).

Cytat:

Napisał setaszi (Post 3063800)
...światła wsteczne/ instalację/ załatwiamy pod maską, nie ma potrzeby wchodzić z kablami do kabiny,

Interesujące... W PS światło cofania robione jest przez TCM bez podłączenia fizycznego sygnału do BCMi... W wiązce komory silnika w wersji dla PS jest nadmiarowy kabel? Jakoś nie stwierdziłem dotychczas...

Mondus 1985 04-12-2018 21:47

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
SETASZI;
Niestety nie dałem rady do tej pory uruchomić bolida, więc jeśli masz wiedzę jak ruszyć mój problem proszę o wskazówki...ech, to wszystko zdaję się być trudniejsze niż się spodziewałem.
Bardzo dziękuję za i tak duże zaangażowanie, każdy ma swoje problemy przecież ;)

setaszi 05-12-2018 07:08

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
zadzwoń 601 257 277 powiem jak zrobić żeby wszystko hulało, nie chcę pisać na forum bo za chwilę znowu ktoś mi zarzuci nie prawdę . Ja informację które przekazuję mam poparte doświadczeniem bo przerobiłem kilkanaście takich aut , przekładam też angliki, trochę tych kabelków było , nie piszę tylko z teori i oczytania schematu.
Nie spotkałem się i nie słyszałem żeby nie było kostek do czujników sprzęgła tak samo przewodu do świateł cofania , dziury w ścianie i śrub do zamontowania pedału sprzęgła z siłownikiem, kto ma taką przekładke za sobą potwierdzi.

Tedik czy przekładałeś takie auta na manual ?

Piotr_V6 05-12-2018 08:03

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 3064250)
Niestety - delikatnie ujmując - kolega mija się z prawdą... Albo po prostu pisze nie wiedząc co i jak...:one:

W Mk4 zmienia się parametry w centralnej konfiguracji i ogrywa PCM odpowiednim softem.
Po operacji auto jeździ "jak fabryczny manual" (pod warunkiem, że pedały sprzęgła i hamulca zostaną okablowane/oczujnikowane zgodnie ze schematem dla manuala).



Interesujące... W PS światło cofania robione jest przez TCM bez podłączenia fizycznego sygnału do BCMi... W wiązce komory silnika w wersji dla PS jest nadmiarowy kabel? Jakoś nie stwierdziłem dotychczas...

Jeśli kolega nie dysponuje IDS czy tez jego mechanicy to nie zrobią reprogramowania PCM wiem że tak można ale tutaj zdzwienie że nie jest tak jak trzeba dlatego najprostszą metodą jest podmiana PCM i koszt ten sam co pojechanie do kogoś aby to reprogramował

Bump:
Cytat:

Napisał setaszi (Post 3064331)
zadzwoń 601 257 277 powiem jak zrobić żeby wszystko hulało, nie chcę pisać na forum bo za chwilę znowu ktoś mi zarzuci nie prawdę . Ja inormację które przekazuję mam poparte doświadczeniem bo przerobiłem kilkanaście takich aut , przekładam też angliki, trochę tych kabelków było , nie piszę tylko z teori i oczytania schematu.
Nie spotkałem się i nie słyszałem żeby nie było kostek do czujników sprzęgła tak samo przewodu do świateł cofania , dziury w ścianie i śrub do zamontowania pedału sprzęgła z siłownikiem, kto ma taką przekładke za sobą potwierdzi.
Wiązka komory silnika posiada kabelek między bcmi ,a kostką C11 N/P pin7 męski , nie ma żęnskiego bo to już jest wiązka na silnik zrobiona pod PS i on jest tam zbędny info jest po can.Dokładnie jest to to co zaznaczył Tedik na schemacie. Widocznie tak jest fabryce łatwiej opanować ilość rodzajów wiązek .Dla niedowiarków proszę sprawdzić w ecat nr poszczególnych wiązek dla konfiguracji manual i PS
Tedik czy przekładałeś takie auta na manual ?

I tutaj własnie widzę że kolega wie w czym rzecz przekładałem automat na manual 2.5V6 Jatco więc wiem trochę z czym to się je wg mnie gra nie warta świeczki, koszty prawie jak regeneracja PS

mayak 05-12-2018 09:59

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Cytat:

Napisał Piotr_V6 (Post 3064349)
latego najprostszą metodą jest podmiana PCM i koszt ten sam co pojechanie do kogoś aby to reprogramował

tak na logikę, to koszt wgrania odpowiedniego softu (wystarczy ucds lub ids) to sporo mniej niż PCMa i kodowanie immo (konieczny dostęp dilerski, chińskie zabawki tego nie zrobią)

Mondus 1985 06-12-2018 18:59

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Panowie wielkie dzięki Wam wszystkim za pomoc, radę oraz zainteresowanie.
Projekt zamiany skrzyń ukończony i wszystko gra jak trzeba.
Bardzo dziękuje koledze <SETASZI> za patronat oraz wsparcie techniczne co do- dla mnie trudnych kwestii,których sam bym nie przeskoczył!
Powiem tak ,zazdroszczę takiej wiedzy! pełna profeska.

kriswoz 06-12-2018 21:38

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Cytat:

Napisał Mondus 1985 (Post 3065102)
Panowie wielkie dzięki Wam wszystkim za pomoc, radę oraz zainteresowanie.
Projekt zamiany skrzyń ukończony i wszystko gra jak trzeba.
Bardzo dziękuje koledze <SETASZI> za patronat oraz wsparcie techniczne co do- dla mnie trudnych kwestii,których sam bym nie przeskoczył!
Powiem tak ,zazdroszczę takiej wiedzy! pełna profeska.

dobrze by bylo, jak byś opisał cały proces, tak aby wstępnie wiedzieć jak się zabrać za robotę

betap 10-01-2019 13:06

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
mondus 1985 - mozesz w skrocie opisac co trzeba zmienic przy przekladce ps na manual ?

Piotr_V6 10-01-2019 14:26

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
poważnie bym to przemyślał ponieważ koszt wyjdzie praaktycznie ten sam co naprawa skrzyni cirka 2tyś różnicy

kokoksik 16-01-2019 07:01

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Panowie pomóżcie.
Nie będę zakładał nowego tematu, wytłumaczcie mi jaka jest różnica między tymi dwoma zdjęciami. Chodzi mi o umieszczenie symboli położenia drążka zmiany funkcji.
Samochody ten sam rocznik (KUGA) ren sam silnik(2,5).
Czy jeden z nich to anglik??

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

http://i65.tinypic.com/aet82t.jpg

setaszi 17-01-2019 08:32

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
no raczej angol

slawek-kali 17-01-2019 08:36

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
"A" to angol..

Piotr_V6 17-01-2019 16:35

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
dokłądnie wersja angielska

damwar 19-07-2019 20:38

Wymiana z automatu na manual
 
Witam mam mondeo mk4 2.0 diesel , tradycyjny motyw povershift padł, poszła wymiana na manual. Goście z Lublina zrobili przekładki dodam że od 3 lat się tym zajmuje. Soft itd wszystko podrobione, zero błędów jednakże w momencie jazdy np.na 4 biegu podczas jutrzejszego przyspieszania lekko szarpie, i teraz pytanie co może być nie tak?dodam że przy spokojnej jeździe wszystko jest ok objaw jak by paliwa brakowało A i Soft zmieniony że 140kucy na 163.

Yakac 19-07-2019 22:44

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
możesz napisać jaki koszt przekładki i namiary do tych gości (tak na wszelki wypadek)

Matych 20-07-2019 00:03

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Cytat:

Napisał Yakac (Post 3154508)
4 biegu podczas jutrzejszego przyspieszania

A co to jest po Polsku -jutrzejsze przyspieszenie?

damwar 20-07-2019 05:00

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
Witam jestem po wymianie povershift na manual, mondeo 2.0, wszystko była tylko na 4 biegu jak się depnie mocniej czuć poszarpywanie, Soft wszystko wgrane, wcześniej na automacie nie było tego objawu

Bump: Lublin czeska 9

Bump: Korekta powyższej wypowiedzi, mocniejszego przyspieszenia, szarpie jak da mu się ostro w gaz, koszt części 3tys. Robota 1,5tys, a za automat 1tys oddają bo przyjeżdża jakiś chłop i kupuje od nich i dlatego potem są tzw regenerowane

Mondus 1985 20-07-2019 06:31

Odp: Wymiana powershift na manualną
 
witaj DAMWAR, ogólnie na moje "oko" nie wiem czy to w ogóle ma coś wpsólnego z przekładką skrzyni... Jeśli chłopaki z Lublina zrobili wszystko na tip top, żadne błedy nie widnieja na kokpicie, to uważam robotę za zrobioną tak,jak ma być zrobiona.
Szukałbym w samym osprzęcie silnika...bo jednak poszarpuje, skoro tak piszesz, coś ewidentnie jest nie tak.
Czuje,że to jakaś pierdoła ;)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.