Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Pływające tylne zawieszenie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=99902)

jery23 28-10-2007 19:54

Zawieszenie-Pływające tył
 
Jestem świeżym (od tygodnia)właścicielem Focusa rocznik 1999 ( przebieg 137 tys km).Podczas jazdy zauważyłem pewien mankament , otóż kiedy przejeżdżam przez torowiska tramwajowe lub "wpadam"w dziury wyraźnie czuję jakby tył samochodu pływał co chyba nie jest normalnym zjawiskiem.
Rozmawiałem na ten temat z mechanikiem i ten polecił mi wykonanie badań diagnostycznych na stacji.Amortyzatory są w porządku( 73 %) ,hamulce też, i żadna tuleja (były sprzwdzane) nie są wybite, jednocześnie na oponach nie widać żadnych śladów "nienormalnego" zużycia a samochód przy jeździe na wprost zachowuje się bardzo poprawnie ( nie ściąga).
Cz może trzeba ustawić żbieżność i będzie po kłopocie.
Proszę o pomoć może ktoś wcześniej spotkał się z podobnym problemem.

GrzegorzKrosno 29-10-2007 14:22

Witam,
ja mam Focusa od 3 miesięcy. Też mam podobny problem. Może nie dotyczy to dokładnie torów, ale nierówności na drodze. W chwili najechania na takie czuję, że autko mi delikatnie myszkuje na boki. Przy jeździe "na wprost" wszystko jest dobrze.

psi2338 29-10-2007 16:13

Panowie tylny zawias do roboty :(
Poszukajcie w archiwum ale tanio nie będzie

Las 29-10-2007 18:03

Na wszelki wypadek sprawdźcie jeszcze raz tuleje wahacza dolnego poprzecznego z tyłu. Miałem identyczny objaw jak Wy, diagnosta na ścieżce sprawdził amortyzatory i było około 70% przyczepności i mówił że tuleje też są OK ale nie do końca mu wierzyłem i pojechałem do mechanika i sprawdził dokładnie na szarpakach i tu zdziwko :fcp15 . Tuleje wyglądają OK ale jak przy ruszaniu szarpakiem przyłożyłem palec do tulei to okazało się że biegała jak "żyd po pustym sklepie" także proponuję jeszcze raz sprawdzić tulejki, koszt wahacza to na allegro 70 zł czyli tyle samo ile kosztują dwie tulejki w sklepie z oryginalnymi cześciami do forda, jaką opcję wybierzecie to Wasz wybór. Pozdrawiam :fcp14

marusp 30-10-2007 23:13

Ja też tak miałem!tył auta pływał mi na dziurach!!wymieniłem tylne amorki i gra gitarra!nie pamiętam dokładnie ile mnie to kosztowało ale chyba 180zł za sztuke

PP 31-10-2007 05:18

Re: Zawieszenie
 
Cytat:

Napisał jery23
Jestem świeżym (od tygodnia)właścicielem Focusa rocznik 1999 ( przebieg 137 tys km).Podczas jazdy zauważyłem pewien mankament , otóż kiedy przejeżdżam przez torowiska tramwajowe lub "wpadam"w dziury wyraźnie czuję jakby tył samochodu pływał co chyba nie jest normalnym zjawiskiem.
Rozmawiałem na ten temat z mechanikiem i ten polecił mi wykonanie badań diagnostycznych na stacji.Amortyzatory są w porządku( 73 %) ,hamulce też, i żadna tuleja (były sprzwdzane) nie są wybite, jednocześnie na oponach nie widać żadnych śladów "nienormalnego" zużycia a samochód przy jeździe na wprost zachowuje się bardzo poprawnie ( nie ściąga).
Cz może trzeba ustawić żbieżność i będzie po kłopocie.
Proszę o pomoć może ktoś wcześniej spotkał się z podobnym problemem.

Poszukaj w moich postach - miałem to samo, wrażenie było takie ,że tył nadskakuje na studzienkach, nierównościach itp....
Zrobiłem geometrie i zniknęło, o tamtej pory mam spokój, aż dziwne że opony równo się ścierały, bo rozbieżność była spora.
Tak jak w Twoim przypadku wszystko w zawieszeniu miałem i "mam" ok.
Pzdr
Piotr

jery23 31-10-2007 17:32

Dzisiaj byłem jeszcze raz w warsztacie.Mechanik przeglądał (na szarpakach i z lampą) każdą tuleję w tylnym zawieszeniu ,dokładnie , sztuka po sztuce ( a ja razem z nim) i nic-wszystko wporządku.Zostało mi jeszcze ustawić geometrię ale mam obawy czy da radę ruszyć śruby regulacyjne( na oko porządnie skorodowane).

PP 31-10-2007 17:49

W najgorszym wypadku weźmie palnik ,podgrzeje i odkręci.
Pzdr :fcp4
Piotr

rychu4 06-12-2007 17:37

Siemka
Zgadzam sie z Las. U mnie w poprzedniej foce kombi rzucało tyłem powyżej 100km/h wymieniłem tuleje tylnego wahacza (wzdłużnego) i było ok. Tuleje wyglądały na zdrowe ale przy szarpaniu wykazywałyniewielki luz. Rózni mechanicy mówilli ze są ok ale w ciemno wymieniłem i jak ręką odjął
Pozdrawiam

ravag 06-12-2007 23:45

A ja mam odrobinę inne pytanie. Czy w tylnym zawieszeniu jest możliwość regulacji kąta pochylenia koła? Mam wrażenie że tylne koła są jakby lekko (brzydko się wyrażę) rozkraczone, tak jakby auto było załadowane a nie jest. Może tylko mi się tak zdaje bo mam akusy ale kiedyś stał obok podobny focus (tylko na stalówkach) i u niego koła były idealnie prostopadle do podłoża a u mnie jakby lekko pod kątem. Widać dopiero jak się mocno wpatrzy. Miał robiony przegląd - zbieżność idealna. Co więc?? Czepiam się? Pozdrawiam!

[ Dodano: 07-12-2007, 00:50 ]
tutaj można to zauważyć na zdjęciu. tylne koło lekko pod innym kątem jak przednie? czy mi sie tylko wydaje..? nie mam innego zdjecia wiec daje z ogłoszenia :) Pozdrawiam!

[ Dodano: 07-12-2007, 00:52 ]
na żywo widać bardziej jakby góra koła wpadała głębiej w nadkole niż dolna. właściwości jezdne idealne. hmm...?

jery23 07-12-2007 07:12

Byłem u kolejnego mechanika(ASO FORD) no i diagnoza była następująca: do wymiany wachacze poprzeczne dolne i jeden podłużny . Już miałem je wymieniać ale wcześniej zrobiłem geometrię całego zawieszenia i okazało się , że było wszystko nie tak -ustawili i lepiej ale czy już jest zupełnie dobrze nie wiem -odnoszę wrażenie że nie .No nic dalej będę walczył.

rafsli_rs 07-12-2007 07:53

Takie pytanko - jeśli chodzi o tylnie opony czy są takie same a konkretnie sprawdź czy pomimo tego samego bieznika i producenta pochodzą z tego samego okresu produkcji ?
U mnie naprzykład okazało się że była rożnica pomiedzy poszczególnymi oponami aż 3 lata.
Róznica w starzeniu się gumy powodowala podobne zjawisko.
I takie prozaiczne pytanie - masz wyrównane cisnienie w oponach ?

jery23 10-12-2007 07:19

Ciśnienie mam sprawdzone jest we wszystkich kołach 2,2.Opony w tej chwili mam zimowe -wszystkie tej samej firny CONTINENTAL i wszystkie kupowane w tym samym dniu ale czy tej lub zbliżonej daty produkcji -muszę sprawdzić.Niemniej dzięki za rady

JUREK40 10-12-2007 15:32

Poprostu Focusy maja taka wadę .Niech nikt mi nie opowiada że focus który ma przejechane 37.000km.ma już luzy na wachaczach jezeli tak to fordy sa złomem.Bo mój od poczatku jak go mam to ma to cos tzn po przejechaniu przez szyny jakby uciekał tył albo koleiny a ma dopiero przejechane 37,000km.Nieopowiadajmy o najlepszym zawieszeniu bo juz mam końcówki drążków do wymianyz przodu.Każdy Ford ..... wort.

Orson 10-12-2007 21:39

nie narzekajcie na zawieszenie, na taki stan naszych dróg to i tak mistrzostwo świata, że jakiekolwiek zawieszenie wytrzymuje, a z tego co wiem to focus ma jedno z lepszych rozwiązań, ale jak się jeździ po kartoflisku (bez podtekstów) to się nie ma co dziwić.

skrzypekps 22-01-2008 17:53

Re: Zawieszenie-Pływające tył
 
A czy sprawdzaliscie łaczniki stabilizatora ?? Czesto wymienic tylko je i jest jak reka odjął, przy czym reszta tulei tez po paru latkach wymaga wymiany ... ( nasze dziury, sol, piasek psuja gume)

kemizo67 22-01-2008 18:48

Re:
 
Cytat:

Napisał JUREK40
Poprostu Focusy maja taka wadę .Niech nikt mi nie opowiada że focus który ma przejechane 37.000km.ma już luzy na wachaczach jezeli tak to fordy sa złomem.Bo mój od poczatku jak go mam to ma to cos tzn po przejechaniu przez szyny jakby uciekał tył albo koleiny a ma dopiero przejechane 37,000km.Nieopowiadajmy o najlepszym zawieszeniu bo juz mam końcówki drążków do wymianyz przodu.Każdy Ford ..... wort.

JUREK40 sprzedaj foczkę :569: - nie męcz siebie i innych - i nie odpisuj na tego posta bo nie mam zamiaru z Tobą dyskutować

skrzypekps 22-01-2008 20:04

Re:
 
Cytat:

Napisał Orson
nie narzekajcie na zawieszenie, na taki stan naszych dróg to i tak mistrzostwo świata, że jakiekolwiek zawieszenie wytrzymuje, a z tego co wiem to focus ma jedno z lepszych rozwiązań, ale jak się jeździ po kartoflisku (bez podtekstów) to się nie ma co dziwić.

Kup sobie passata czy cokolwiek z tej jak i pochodnych tej firmy pojeździj po naszych drogach i tez powiesz ze VW ... vort, bo zaczniesz po 20-30 kkm od wymiany łączników...
A tak naprawde to Polskie Drogi są .... vorte...

dompot 09-05-2010 19:03

Pływające tylne zawieszenie
 
Witam mam pytanie do doświadczonych fordowiczów. Jestem użytkownikiem focusa 1.6 sedan. Od jakiegoś czasu odczuwam efekt "pływającego tyłu". Objawia się to tylko przy wyższych prędkościach na nierównościach. Odczuwalne jest bujanie tyłu nadwozia. Sprawdzałem samochód w pzm-ocie ale diagnosta twierdzi ze wszystko jest ok. Zastanawiam się gdzie leży przyczyna. Proszę o pomoc. Dodam tylko że nie badałem sprawności amortyzatorów. Dziękuje za cenne uwagi

miczu 09-05-2010 19:49

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Jak buja tył to pewna wymiana amortyzatorów.Dziwne że diagnosta tak prostej rzeczy nie stwierdził jakiś słaby ten diagnosta.

Sagrus 09-05-2010 20:58

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
a sprawdzałeś czy masz wachacze sprawne albo koła dokrecone?

Dinar 10-05-2010 07:43

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Główna przyczyna to luzy w zawieszeniu a szczególnie ten krótki poprzeczny wahacz,trudny do zbadaniu na szarpakach.Amortyzatory na razie zostaw w spokoju.Sprawdż ten wahacz naprężając go np.łyżką monterską.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

tomiscorpio 10-05-2010 10:05

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
sprawdzenie amorow chwila.... a to nie bylo sprawdzane wiec i tak wypadaloby sprawdzic.

Bux 12-05-2010 21:10

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Przyczyną pływania wcale nie musi być tył, ale również zużyte swożnie z przodu. Ze swojego doświadczenia powiem tak wymień wspomniane łączniki wahacza poprzeczne z tyłu i równolegle swożnie z przodu. ja robiłem to na raty i robiłem trzy razy. A co do sprawdzania to jedynie na kanale pod obciążeniem. Jeśli wymian amorków to ze sprężynami również szkoda dwa razy podchodzić. Amorki najlepiej sprawdza się starą metodą na bujanie szarpaki wskazują jedynie różnicę między kołami na wspólnej osi szkoda kasy.

jurek46l 13-05-2010 13:16

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Cytat:

Napisał dompot (Post 1432599)
Witam mam pytanie do doświadczonych fordowiczów. Jestem użytkownikiem focusa 1.6 sedan. Od jakiegoś czasu odczuwam efekt "pływającego tyłu". Objawia się to tylko przy wyższych prędkościach na nierównościach. Odczuwalne jest bujanie tyłu nadwozia. Sprawdzałem samochód w pzm-ocie ale diagnosta twierdzi ze wszystko jest ok. Zastanawiam się gdzie leży przyczyna. Proszę o pomoc. Dodam tylko że nie badałem sprawności amortyzatorów. Dziękuje za cenne uwagi

Witam .Miałem taka samą sytuacje.Wymieniłem opony z przodu na tył bo wizualnie były dobre , na przód dałem nowe opony.Samochód na koleinach ucieka już nie opisuje jazdy na oblodzonej jezdni poprostu tył uciekał.Nie wiem co jest w zawieszeniu focusów ale zawsze zmieniałem opony przód na tył i samochód jechał .Kupiłem dwie nowe na tył do kompletu i jak ręką odjął.Dlatego to piszę bo sam to miałem.I żadne luzy w zawieszeniu nie były przyczyną.

Andrzej 19-05-2010 17:29

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Cytat:

Napisał Dinar (Post 1432928)
Główna przyczyna to luzy w zawieszeniu a szczególnie ten krótki poprzeczny wahacz,trudny do zbadaniu na szarpakach.Amortyzatory na razie zostaw w spokoju.Sprawdż ten wahacz naprężając go np.łyżką monterską.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Dinar, mi diagnosta kazał mi wymienić ten wahacz z prawej strony (pływa mi auto i prosiłem o sprawdzenie), doradź mi proszę, czy lepiej będzie kupić i wymienić na taki jak zaproponowałeś powyżej (1 czy od razu 2?) i czy przy okazji wymiany tych wahaczy poprzecznych konieczna będzie wymiana jakich innych elementów (tulejki, uszczelki, podkładki, nakrętki, śruby)?

Pytam, bo chcę zakupić części i pojechać na warsztat i boję się coby mi części nie zabrakło w trakcie naprawy, bo zazwyczaj tak bywa...

Może przy okazji grzebania w tylnym zawieszeniu warto coś na zapas wymienić, coby potem mieć z głowy i nie płacić 2 razy za robiciznę?

korek007 19-05-2010 18:09

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Cytat:

Napisał Qvadrat (Post 1439589)
Dinar, mi diagnosta kazał mi wymienić ten wahacz z prawej strony (pływa mi auto i prosiłem o sprawdzenie), doradź mi proszę, czy lepiej będzie kupić i wymienić na taki jak zaproponowałeś powyżej (1 czy od razu 2?) i czy przy okazji wymiany tych wahaczy poprzecznych konieczna będzie wymiana jakich innych elementów (tulejki, uszczelki, podkładki, nakrętki, śruby)?.....

Witam
Niektórzy forumowicze pisali, że po wymianie tego wahacza na nieoryginał mieli problemy z ustawieniem geometrii. Lepiej więc chyba wyłożyć trochę więcej kasy na oryginał (ok. 200 zł). Oprócz wahacza mozna kupić śruby, bowiem są duże "szanse" że te stare trzeba będzie ciąć.

Dinar 19-05-2010 18:40

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Cytat:

Napisał korek007 (Post 1439622)
Witam
Niektórzy forumowicze pisali, że po wymianie tego wahacza na nieoryginał mieli problemy z ustawieniem geometrii. Lepiej więc chyba wyłożyć trochę więcej kasy na oryginał (ok. 200 zł). Oprócz wahacza mozna kupić śruby, bowiem są duże "szanse" że te stare trzeba będzie ciąć.

Tym wahaczem ustawia się zbieżność,[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] tamten podtrzymuje wzdłuży wahacz [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] jest mniej ważny.Ja np.wymieniałem tylko tulejki i nie było problemu z ustawieniem żbieżności.

Andrzej 19-05-2010 19:01

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Czyli jeżeli dobrze wnioskuję, to mogę wymienić tylko tulejki w poprzecznym z prawej, czyli tym, który wskazał diagnosta? Ewentualnie cały tylko ten prawy i nie zaczepiać tego co jeszcze dobre? Tak? Wspomniany wahacz poprzerczny mocowany jest tylko na 2 śruby? mimośrodowa śruba siedzi w innym wahaczu?
A tulejki kupić te, bo lepiej siedzą? [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] ?

Dinar 19-05-2010 19:39

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Najlepiej jak kupisz cały wahacz bo tulejki trzeba migomatem lub spawarką ''cyknąć punktowo'' bo będą się przesuwać,nie każdy ma taką możliwość.Jeżeli śruby odkręciły by się bez problemu to wymiana taka jest około pół godziny.

Andrzej 19-05-2010 19:42

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
OK, dzięki Dinar, kupię ten zamiennik za 85 zł i sam wymienię...

Pozdrawiam

Falconq 20-05-2010 08:29

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Cytat:

Napisał dompot (Post 1432599)
Witam mam pytanie do doświadczonych fordowiczów. Jestem użytkownikiem focusa 1.6 sedan. Od jakiegoś czasu odczuwam efekt "pływającego tyłu". Objawia się to tylko przy wyższych prędkościach na nierównościach. Odczuwalne jest bujanie tyłu nadwozia. Sprawdzałem samochód w pzm-ocie ale diagnosta twierdzi ze wszystko jest ok. Zastanawiam się gdzie leży przyczyna. Proszę o pomoc. Dodam tylko że nie badałem sprawności amortyzatorów. Dziękuje za cenne uwagi

Witam,

Miałem dokładnie to samo, jak jechałem szybko w zakretach i jeszcze były tam koleiny to mi tyłkiem rzucało nieprzyjemnie. Dodatkowo na niemieckich autobanach jak dostałem boczny wiatr to szło się posikać ze strachu...

Mam kumatego mechanika i też sprawdził zawieszenie i wydawało się ok, ale jak powiedziałem że pływa, to wymieniliśmy wszyskie elementy gumowe na tylnym zawieszeniu.

Po tym zabiegu autko śmiga i tył już nie pływa

bosss467 14-07-2013 14:20

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Witam mam forda fokusa i mam problem z zawieszeniem i jak jadę to buja na lewo i prawo a jak deszcz pada to juz całkiem nie można go utrzymać na jezdni i nie wiem czy mam wymienić wszystkie cześci gumowe może ktos podpowie co częba zrobić

korek007 14-07-2013 17:33

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Cytat:

Napisał bosss467 (Post 2044756)
...może ktos podpowie co częba zrobić

Witam
Na sam początek proponuję sprawdzić, co wymaga wymiany. Jeżeli w tej foce tylne zawieszenie nie było jeszcze robione (chociaż trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę wiek auta), to wiele elementów zawieszenia jest już zużytych.

bosss4677 14-07-2013 20:23

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
witam byłem na stacji diagnostycznej i pokazał co mam wymienić i wymieniłem tak tuleje osi tyłu [Wahacz tylny - poprzeczny - dolny i cały czas tak samo i słyszałem ze amortyzatory mogą tak robić ale sprawdziłem starym sposobem z mechanikiem i mówi ze jest ok ale mówi mi że mam jechać jeszcze raz na stacje i sprawdzić to teraz niewiem co teraz korek007

korek007 15-07-2013 08:19

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Czy mechanik sprawdził, ale tak rzetelnie, tuleje wahaczy wzdłużnych, tzw. "cukierki"?

Lukasp85 17-08-2016 18:48

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Podepnę się pod temat
Ze miesiace 2 temu mialem robiona geometrię zawieszenia. Jakiś czas potem auto zaczelo mi bujac tylem na dziurach. Byłem dziś na SKP amortyzatory tyl mają sprawność 47 i 52 %, brak luzow na tulejach itp. Diagnosta stwierdził, że amortyzatory sa jeszcze ok, czy mimo wszystko taka sprawność je już dyskwalifikuje? Miał ktoś podobnie?

Basra 17-08-2016 19:51

Odp: Pływające tylne zawieszenie
 
Witam

Są jeszcze do zaakceptowania.

pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.