Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Co się robi ? Zbieżność czy geometria ? Przód i tył ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=111561)

atomic99 07-10-2010 11:57

Co się robi ? Zbieżność czy geometria ? Przód i tył ?
 
Witam

Co w Focusach się ustawia, niedługo będę wymieniał końcówki i drążki, mam zamiar ustawić zbieżność i kąt bo mi strasznie opony tnie od wewnętrznej strony z przodu

Dzwoniłem na stację gdzie robią takie rzeczy i się dowiedziałem że w Focusach nie jest konieczna regulacja tyłu wystarczy zrobić sam przód.

Czy to prawda ?

Za kompleksowe regulowanie (przód, tył, kąty, zbieżność, geometria) cena jest około 150-180zł, na co zwrócić uwagę po takiej operacji ?

W niektórych przypadkach słyszałem o przestawionej kierownicy przy jeździe na wprost co po mojemu też powinno być przy ustawieniach zmienione.

W tej chwili mam alufelgi i opony letnie niestety zdarte, fachman powiedział że najlepiej żeby były dobre opony i felgi stalowe.

Poproszę o oponie i wypowiedzi na ten temat

Z góry dzięki za odp

Jester 07-10-2010 12:49

Odp: Co się robi ? Zbieżność czy geometria ? Przód i tył ?
 
Nie rozumiem skąd to rozróżnianie zbieżność i geometria.
Ustawienie geometrii przedniego zawieszenia polega na sprawdzeniu i regulacji zbieżności kół, kątów pochylenia i wyprzedzenia (starsze konstrukcje). Popularna "zbieżność" jest synonimem bo ten kąt daje najszybciej widoczne efekty w postaci nierównomiernie zużytego bieżnika opon. Jeśli ktoś nie reguluje wszystkich wymaganych kątów to jest partaczem.
W Focusie, w tylnym zawieszeniu reguluje się kąty pochylenia.
Na ustawienie najlepiej przyjechać na starych oponach - widać co się działo, ale na prostych felgach. Warto pamiętać, że szczególnie duże felgi i dokładki do zderzaka wymagają stosowania adapterów w niektórych typach urządzeń pomiarowych, a nie każdemu mechanikowi chce się je zakładać...

NAN 07-10-2010 17:23

Odp: Co się robi ? Zbieżność czy geometria ? Przód i tył ?
 
Ja u siebie ustawiałem przód i tył, (płaciłem po 80 złoty) nie każdy warsztat ma możliwość ustawienia zbieżności na felgach aluminiowych (chodzi o rant na krawędziach, a raczej ich brak-tak mi wytłumaczyli) więc pojechałem na stalowych felgach z zimówkami.

Chociaż z fachowcami to różnie bywa i wcale mnie nie dziwi, że powiedzieli Ci, że nie trzeba ustawiać zbieżności z tyłu-u mnie też tak twierdzili, ale sam doczytałem i się uparłem i zrobili. A i jeszcze twierdzili, że po wymianie sworzni z przodu nie trzeba ustawiać zbieżności i znowu ZONK!!! Wyjechałem po w/w. wymianie i na rondzie przy prędkości 20 km/h wielki pisk z pod kół więc na tym samym rondzie zrobiłem nawrotkę i z powrotem do nich, dopłaciłem 80 PLN ustawili przyznali rację i ognia w drogę (bez pisków).

Maciej994 13-11-2013 16:51

Zrobienie zbieżności w focusie
 
Witam serdecznie!
W zakupionym przeze mnie fordzie focusie są dość mocno zdarte przednie opony - zdarte od wewnątrz. Pewnie dlatego, że poprzedni właściciel wymienił końcówki drążków, a jej nie ustawił. W tym celu odwiedziłem dzisiaj jeden z serwisów, w którym to powiedziano mi iż nie ustawią mi zbieżności póki nie będę miał nowych opon (te wcale nie są złe, bo są prawie nowe, tylko to że rzeczywiście zjechane od wewnątrz dość mocno). I teraz moje pytanie do Was jest takie, czy we focusie I nie ustawia się z przodu kątów, a drugie: czy rzeczywiście przy robieniu zbieżności mam kupować nowe opony??! Przecież te są całkiem dobre jeszcze! Chyba panowie w tym serwisie chcieli mnie zrobić w 'konia', co o tym myślicie?

Bump: Jest to dla mnie ważne! Bo moim zdaniem, te opony się nadają jeszcze co najmniej do przejeżdżenia tej zimy (bo są zimowe), tylko kwestia tego ustawienia, zeby bardziej nie zdzierało.

Andrzej K. 13-11-2013 18:23

Odp: Co się robi ? Zbieżność czy geometria ? Przód i tył ?
 
Kolego, do ustawienia geometrii auta wg. mnie i chyba nie tylko nie są konieczne "nowe" opony. Natomiast opony o których piszesz,że "są zjechane dość mocno od wewnątrz" to chyba bez naszych opinii powinieneś dojść do wniosku,że nie nadają się do dalszego użytku,albo żeby było jaśniej, jak uważasz - gdybyś pojechał na przegląd z takimi oponami to auto by go (przegląd) przeszło czy nie? Odpowiedz daj sobie sam.

Maciej994 13-11-2013 20:48

Odp: Co się robi ? Zbieżność czy geometria ? Przód i tył ?
 
Sądzę, że najrozsądniej w moim przypadku będzie zrobić tak, że zrobię zbieżność na tych oponach, zimę przejeżdżę i w marcu/kwietniu założę letnie, a te już wtedy raczej odłożę na tzw. śmietnik.

Fulara 14-11-2013 05:55

Odp: Co się robi ? Zbieżność czy geometria ? Przód i tył ?
 
moim zdaniem stan opon, ciśnienie w kołach oraz prostość felg mają niebagatelny wpływ na poprawne ustawienie zbieżności

Jester 14-11-2013 06:06

Odp: Co się robi ? Zbieżność czy geometria ? Przód i tył ?
 
A moim nie. Przyrządy zakłada się na felgi i zeruje. Bicie felgi nie powinno mieć znaczenia chyba, że jest już kwadratowa.
Nierówno zużyte opony mogą być przyczyną ściągania.

Jakoob 14-11-2013 12:33

Odp: Co się robi ? Zbieżność czy geometria ? Przód i tył ?
 
Macieju, serwis bardzo mądrze mówi, że na ściętych oponach ustawianie zbieżności jest totalnie bez sensu i będzie pozoracją. Ustawią na urządzeniu teoretycznie prosto ale w rzeczywistości na dobrych oponach jak zmienisz dalej będzie źle i dalej będzie je cięło. Po zmianie opon na dobre, na 100% skrzywi się też kierownica. Inna sprawa, że na tych pościnanych i tak będzie trudno zrobić, żeby wyszła względnie prosto a wraz ze wzrostem prędkości będziesz korygował w lewo/prawo.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.