Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Drgania kierownicy podczas hamowania. (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=83034)

darek29a 08-11-2009 17:05

Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Witam. Podczas hamowania trzęsło mi kierownicą (bardzo mocno), wymieniłem klocki i tarcze na nowe. Przez jakieś dwa tygodnie było ok. potem było tak samo jak przed wymianą. Pojechałem na diagnostykę, nic nie znaleźli. Wszystkie tuleje, sworznie, itp w porządku. Przetoczyłem nowe tarcze i założyłem z powrotem, sytuacja powtórzyła się (przez jakiś czas wszystko ok. potem znowu zaczęło znowu trzepać kierownicą podczas hamowania. Po przetoczeniu starych i założeniu to samo. Czy to możliwe że obydwa komplety tarcz jakieś felerne, może powód tkwi w klockach? A może w czymś innym?

Marcin2m 08-11-2009 17:35

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Cytat:

Napisał darek29a (Post 1283547)
Witam. Podczas hamowania trzęsło mi kierownicą (bardzo mocno), wymieniłem klocki i tarcze na nowe. Przez jakieś dwa tygodnie było ok. potem było tak samo jak przed wymianą. Pojechałem na diagnostykę, nic nie znaleźli. Wszystkie tuleje, sworznie, itp w porządku. Przetoczyłem nowe tarcze i założyłem z powrotem, sytuacja powtórzyła się (przez jakiś czas wszystko ok. potem znowu zaczęło znowu trzepać kierownicą podczas hamowania. Po przetoczeniu starych i założeniu to samo. Czy to możliwe że obydwa komplety tarcz jakieś felerne, może powód tkwi w klockach? A może w czymś innym?

A możesz napisać coś bliżej w jakich warunkach trzęsie Ci kierownicą (przy każdym hamowaniu czy przy hamowaniu z określonej prędkości?). Sprawdziłeś drążki kierownicze? Jeżeli to drżenie występuje przy gwałtownym hamowaniu z dużej prędkości to przy przegrzanych tarczach następuje ich deformacja, która się będzie objawiać drżeniem kierownicy.

Czy przed ponownym przetoczeniem tarcz zmierzył Ci mechanik czy występuje bicie?

maciek011 08-11-2009 17:41

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Może masz krzywe felgi albo zle wyważone koła.... Wydaje mi się ,że to tez może być przyczyną.

hooper 08-11-2009 19:52

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Witam, a może kupiłeś kiepskiej jakości tarcze materiał jest źle przygotowany-wykończony i się najzwyczajniej krzywi podczas ciągłych zmian temperatury, szczególnie że piszesz że po przetoczeniu pomogło na jakiś czas. Jeżeli jest tak jak pisze to przejechanie 1 tys km wystarczy żeby na powrót tarcze były krzywe.

phantom-kk 08-11-2009 23:44

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Tarcze i klocki Ferodo to w miarę przyzwoity zestaw? Bo jak tak to znaczy, że przyczyna może być gdzieś indziej. Bo ja mam podobny problem i wygląda to dziwnie - póki hamuję lekko, na pół gwizdka drżenia nie ma. Pojawia się przy mocnym (niekoniecznie awaryjnym) hamowaniu powyżej 60-70 km/h. Zmieniłem tarcze i klocki na komplet od Ferodo. Początkowe ~200km starałem się jechać spokojnie żeby zetrzeć "ochraniacze" z tarcz, niestety nie dało to nic, pierwsze mocniejsze hamowanie i drży...

Marcin2m 09-11-2009 15:10

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Cytat:

Napisał phantom-kk (Post 1283909)
Tarcze i klocki Ferodo to w miarę przyzwoity zestaw? Bo jak tak to znaczy, że przyczyna może być gdzieś indziej. Bo ja mam podobny problem i wygląda to dziwnie - póki hamuję lekko, na pół gwizdka drżenia nie ma. Pojawia się przy mocnym (niekoniecznie awaryjnym) hamowaniu powyżej 60-70 km/h. Zmieniłem tarcze i klocki na komplet od Ferodo. Początkowe ~200km starałem się jechać spokojnie żeby zetrzeć "ochraniacze" z tarcz, niestety nie dało to nic, pierwsze mocniejsze hamowanie i drży...

To poszukałbym w mocowaniu tarczy, może łożyska lub luz na zwrotnicach który jest na tle mały że trudno go wyczu cprzy normalnym badaniu, ale przy silnym hamowaniu się ujawnia. Chociaż z drugiej strony drgania powoduje raczej ruch obrotowy jakiegoś zużytego elementu.
Skoro w obu przypadkach wymienialiście tarcze to trzeba zjąć się kolejnymi cześciami.

Artur86 09-11-2009 17:36

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Moja sugestia : może luzy na przekładni kierowniczej, akurat podczas chmowania dają o sobie znac.

leznyr 09-11-2009 17:41

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
jeżeli przy zmianie tarcz i klocków mechanik nie oczyścił dobrze pisat to to może być powodem. Zalecam zdjąć tarcze i zobaczyć w jakim są stanie być może da się je doprowadzić do porządku, jeżeli nie czeka Cię wymiana.

Andrzej 09-11-2009 18:06

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
miałem tak samo...

zaczęło się od zmiany tarcz, zmieniłem na nowe jakieś knf lub coś takiego + takie same klocki i po pewnym czasie zaczęło telepać przy mocniejszym hamowaniu, jak hamowałem na "pół gwizdka" było ok. Myslem że nie oczyściłęm wszystkiego przez montażem nowych, więc oczyściłem i dalej to samo. Myślałem że to luzy, sprawdziłem na diagnostyce - ok, fele wykluczyłem bo sprawdzane przed założeniem i wyważone... Myślełem że tarcze do kitu i dałem se spokój, ale po 6 miesiącach od zmian tarcz, po zmianie srzęgła pojechałem na zbieżność i mój magik od zbieżności uniósł przód auta i poszarpał za koła, okazało się, że mam wybite łożysko z prawej z przodu, co nie wyszło nawet na diagnostyce, <b>po wyniamie łożyska jak ręką odjął!!!!</b>

luz na łożysku był tak znikomy, że prawie niezauważalny, ale magik wyłapał... i miał rację...

sprawdź te łożyska... może masz akurat tak samo jak ja...

phantom-kk 09-11-2009 22:25

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
W czwartek jadę ustawić geometrię (lekko ściąga) więc może się wyjaśni...

darek29a 10-11-2009 06:37

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Jeżeli to łożyska lub jakieś luzy to dlaczego po przetoczeniu tarcz, i tych starych i nowych, przez jakiś czas było wszystko ok? Jeżeli chodzi o pytanie, w jakich warunkach "trzepie" kierownicą to odpowiadam- w prawie każdych, jak jadę wolno to drgania są wolniejsze i trochę mniejsze, jak szybko to kierownicę chce wyrwać. Jak jadę bardzo wolno to jest prawie dobrze. Najgorsze że w tej sprawie byłem w dwóch różnych stacjach diagnostycznych i nic nie znaleźli (powiedzieli że to prawdopodobnie wina tarcz). Robiłem tydzień temu przegląd i też nic nie znaleźli. Czy to możliwe żebym miał takiego pecha i kupił felerne tarcze (niestety nie pamiętam producenta, ale sprzedawca mówił mi że są z... "tych lepszych") ale nie wiadomo czy to prawda....

kiku 10-11-2009 06:52

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Mialem rowniez drgania kierownicy w czasie hamowania jak rowniez w czasie szybkiej jazdy - powyzej 100 km/h. Sprawdzilem wywazenie kol i bylo ok. A;e panowie wulkanizatorzy zauwazyli na maszynie, ze mam lekko pokrzywione felgi. Po wymianie felg problem zniknal !

Jester 10-11-2009 07:58

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Łatwo sprawdzić czy koła mają z tym coś wspólnego. Odkręć każde i obróć tak aby zamontować je przekręcone np o 1 śrubę (1/4 obrotu). Jeśli drgania ustąpią to problem leży w kołach, jeśli nie - musisz szukać głębiej.

hooper 10-11-2009 17:44

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Czesc odnośnie tarcz "darek29a" jeżeli kupiłeś lepsze to może spróbuj je reklamować, jeśli się nie da ja poleciłbym Ci TRW ,zrobiłem na jednych tarczach około 200 tkm i zaczeły mieć też bicie odczuwalne przy hamowaniu powyżej 100/h, z grubości wyglądały całkiem dobrze ale niestety. Tydzień temu założyłem nowe zrobiłem około 2,5tkm i wygląda że też bedzie dobrze nadłuższy czas.

piko36 11-11-2009 18:09

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
też miałem z tym problem myślałem ze to felgi wymieniłem na nowe jest ciut lepiej ale mi tylko drga lekko przy mocnym hamowaniu przy dużych prędkościach i tylko na bardzo równym asfalcie tarcze mam oryginalne fordoskie z serwisu niemieckiego na diagnostyce tez wszystko wyszlo ok

ADom78 13-11-2009 10:37

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
U mnie było to samo. Pomogła wymiana tarcz hamulcowych. Poprzednie skrzywiły się najprawdopodobniej podczas gwałtownego ochłodzenia mocno rozgrzanych tarcz np.: wjazd do kałuży po kilkukrotnym ostrym hamowaniu lub dłuższej jeździe w upale.

Zbyszek K 26-11-2009 09:18

Odp: Drgania kierownicy podczas hamowania.
 
Po założeniu tarcz hamulcowych należy sprawdzić bicie tarcz czujnikiem zegarowym.
Maksymalne wartości bicia dochodzą do 0,06 mm.Gdy będą większe po założeniu nowych tarcz na początku nic się nie dzieje, ale wkrótce poczujesz drgania na kierownicy.
Nie wspomnę już o zachowaniu czystości przy wymianie tarcz i dokładnym oczyszczeniu piasty w miejscu styku z tarczą.Pomiar bicia po zamontowaniu tarczy pomaga ustalić w jakim położeniu tarczę przykręcić, bo po jej przekręceniu względem szpilek wartości te są różne,należy wybrać najbardziej korzystne położenie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.