Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=207095)

erzyk 25-06-2014 11:40

Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
6 załącznik(i)
Rozpocząłem ostatnio poszukiwania haka do mojego Mondeo. Jak się okazało na rynku jest wiele rozwiązań mechanicznych (jeszcze nie wybrałem nic dla siebie), natomiast jeśli chodzi o elektrykę to mamy problem. Najczęściej proponowanym modułem jest tzw. moduł "uniwersalny". Jest to moduł wpinany na "pasożyta" w instalację lampy, który wewnątrz ma po prostu tranzystory w roli przekaźników, dzięki którym zostaje odciążony moduł sterowania oświetleniem samochodu. W innym przypadku doprowadziło by to do awarii modułu sterowania oświetleniem, poprzez zbyt duże obciążenie przyczepą. Takie rozwiązanie oczywiście działa, ale nie zapewnia żadnej diagnostyki żarówek, nie informuje głównego sterownika o podłączeniu przyczepy, wymaga modyfikacji instalacji. A jeśli mamy sterowanie PWM żarówkami stopu/pozycyjnych to może w ogóle się takie rozwiązanie nie sprawdzić.

Innym podejściem do tematu jest zakup dedykowanego sterownika komunikującego się po szynie CAN do naszego auta. Tu jednak po pierwsze zabija cena, a po drugie żaden z producentów nie podaje co tak naprawdę ten sterownik nam zapewnia. Jest to w końcu urządzenie tylko imitujące właściwy sterownik.

Postanowiłem więc podejść do tematu inaczej. Oddzieliłem zakup haka od elektryki do niego. I na pierwszy ogień poszła elektryka. Stwierdziłem, że najrozsądniej będzie znaleźć oryginalny moduł TTM. Poszukałem więc conieco i na szczęście znalazł się na allegro za dobre pieniądze. Wiadomo, że drożej niż moduł "uniwersalny" ale i tak taniej niż dedykowany (podrabiany). Mając moduł oryginalny zyskujemy przede wszystkim:
- diagnostykę żarówek stopu oraz kierunkowskazów, informacja pojawia się zaraz na conversie w przypadku awarii
- poinformowanie głównego sterownika o podłączonej przyczepie
- dezaktywowanie tylnych czujników parkowania
- w przypadku gdy przyczepa będzie miała żarówkę świateł przeciwmgielnych to lampy w samochodzie zostaną odłączone
- nie trzeba przerabiać instalacji!

Moduł do naszych autek prezentuje się następująco:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Wiadomą sprawą jest fakt, że w aucie jest już przygotowana instalacja pod moduł. Są to dwie wtyczki: małą zielona z sygnałem sterującym oraz zasilaniem oraz duża szara z zasilaniem dodatnim dla obwodów świateł.
Widoczne na górze:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Przy okazji jak widać postanowiłem rozebrać całość, aby podpatrzeć co też tam inżynierowie z FoMoCo nam zaproponowali;)
Niewiadomą okazało się złącze do gniazda przyczepy. Na forum można znaleźć stosowny schemat który zamieścił kolonez: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Niby wszystko jasne ale niestety gniazdo w module pozbawione jest wszelkich oznaczeń (cyferek). Tak więc postanowiłem zbudować profesjonalny zestaw testowy skłądający się z jednej 15W żarówki i odpowiednich wtyków;)

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Żarówkę podłączyłem do jednego ze styków który na pewno jest sterowany tranzystorem z płytki (widać po ścieżkach) więc musiał pełnić jakąś funkcję. Oczywiście takie podłączenie jeszcze nie może zadziałać, gdyż trzeba przeprogramować główny sterownik, aby używał modułu przyczepy. W tym celu w ELMConfigu znajdujemy odpowiednią opcję i zmieniamy na "With Trailer Module". Po tym można już śmiało korzystać z udogodnień TTM. Okazało się że podłączyłem się pod obwód światła wstecznego i efekt jaki otrzymałem po wbiciu biegu:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Tak więc instalacja modułu jest dziecinnie prosta. Wtyczki znajdziemy po prawej stronie bagażnika w przypadku kombi, a masę podbieramy z punktu za prawą tylną lampą. Przeprogramowanie zajmuje dosłownie chwile a system automatycznie udostępnia nam wszelkie udogodnienia jakie oferuje TTM.

Jeszcze dla wyjaśnienia podaje oznaczenie styków we wtyczce wyjściowej zgodnie z oznaczeniami na schemacie:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Teraz muszę jeszcze zakupić odpowiedni hak, najlepiej odłączany, ale to soabny teamt. Jeśli coś konkretnego polecacie, to śmiało piszcie.

Markoo 25-06-2014 17:27

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Dobra robota, nie jednemu się przyda.

Mi się nie chciało tak doktoryzować w tej materii i stanęło na uniwersalnym. Moduł kupiłeś z wtyczką tą do przyczepy ? czy musiałeś kombinować z konektorkami? bo jak ja patrzyłem, były tylko same bez wtyczek. U mnie nie było też tej szarej, z zasilaniem, ale auto z tych najuboższych.

erzyk 25-06-2014 22:17

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Moduł zakupiłem bez wtyczki do przyczepy, ale tam są standardowe konektori (te wąskie). Wystarczy je zacisnąć i zagrzać w koszulkę termokurczliwą. Oczywiście podłączając pod odpowiednie piny zgodnie ze schematem.

wrymarki 10-07-2014 12:36

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Czy TTM jest identyczny dla wszystkich roczników MK4? Czy są jakieś wariacje rocznik, numer katalogowy?

erzyk 10-07-2014 12:44

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Nie słyszałem o tym, aby istniały różne wersje.

Bozzo 10-07-2014 18:39

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
4 załącznik(i)
Witam,

mam trochę inny problem instalację podłączyłem ale mam problem z instalacje z wiązki. Wtyczka zielona na zdjęciu u mnie ma tylko 3 kable dodatkowo znalazłem inną wtyczkę z czarną wtyczką z pojedynczym kablem. Nie wiem czy ona powinna być wczepiona w zieloną czy służy do czegoś innego. Przy programowaniu wyrzuca mi błąd połączenia z modułem.

Jeżeli macie jakieś sugestie to proszę o kontakt.

tedi_k 10-07-2014 20:04

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Czarny to zapewne od syreny alarmu. Nie ma nic wspólnego z modułem przyczepy.

erzyk 10-07-2014 20:30

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Faktycznie o jeden kabelek za mało w zielonej, ale może nie musi go być. Czarna wtyczka jest od syreny alarmu tak jak pisze tedi_k, natomiast Ty musisz znaleźć dużą szarą wtyczkę 2 pinową ale tylko z jednym grubym kablem.

Bozzo 10-07-2014 20:31

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Dzięki Panowie :D

pgrob 11-07-2014 18:37

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Cytat:

Napisał wrymarki (Post 2239502)
Czy TTM jest identyczny dla wszystkich roczników MK4? Czy są jakieś wariacje rocznik, numer katalogowy?

Wg Ecat są 3 moduły:
1. AM2J-19H517-AA od 19.02.2007 do 08.11.2010
2. 6G9N-14B192-AC od 19.02.2007 do 15.03.2010
3. AM2J-19H517-AB od 08.11.2010

Z dat wynika, że poz.3 jest następcą poz.1, ale dlaczego poz.1 i poz.2 były montowane w tym samym czasie i czym się różnią tego nie wiem.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.