Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-08-2019, 15:59   #111
gruberek11
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-11-2007
Model: GALAXY 2,8 VR6
Silnik: 2,8 VR6
Rocznik: 1998
Postów: 79
Domyślnie montaż haka kombi

Witam Kolegów

Proszę poradzcie. Chce zamontować hak do focus mk3 kombi.

Mam pare pytań:

- czy trzeba stosować jakieś moduły dodatkowe?
- czy trzeba ciąć zderzak z tyłu?
- sam hak z wiązka elektryczną uniwersalną to koszt ok 500-600 zł da rade to zrobić?
może ktoś montował i poratuje poradą co wybrać?
- czy ktoś stosował wiązkę dedykowaną ? gdzie ją dokladnie się wpina?

Czy jak kupie hak zamontouje, wiązka uniwersalna wepnę w instalację to elektronika będzie wariować? Mam 1.6 tdci , zwykły bez czujników cofania.

gruberek11 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-08-2019, 12:48   #112
Arek78Lodz
ford::average
 
Imię: Arek
Zarejestrowany: 25-03-2018
Skąd: Łódź
Model: Ford Focus MK3 Kombi
Silnik: 1.6 EcoNETIC
Rocznik: 2013
Postów: 56
Domyślnie Odp: Montaż haka co i jak ?

Zanim napalisz sie na hak sprawdz w dowodzie czy mozesz cos ciagnac pozycja O1, O2.
Wersje ecoboost wymagaja dodatkowej elektrycznej pompy chlodzenia, a wersje econetic nie sa przewidziane do ciagniecia przyczep a jedynie na montaz bagaznika.

Opisze wam jak się montuje hak do wersji mk3.

Najtanszym kosztem jest kupic uzywany hak (polecam westfalie) z mocowaniami i srubami (wypinany) koszt ok 500 pln lub nowke (nie wypinana) z pomorza (nie bede reklamowal firmy).
Montaż samego haka jest banalnie prosty:
odkrecamy i zdejmujemy osłone pod zderzakiem
odkrecamy śruby mocujace zerzak od nadkoli
sciagamy plastikowe wpinki
delikatnie wypinamy go z blotnikow
teraz mamy dostep do wiazki czujnikow parkowania jesli wystepuja i mozemy ja rozpiac
po zdjeciu zderzaka ukazuje nam sie belka na ktorej wisi derzak
belke odkrecamy 5-6 srub
teraz wsuwamy w podluznice plaskowniki od haka
dokrecamy je 4 srubami (troche jest ciezko )
przymiezamy zderzak i wycinamy delikatny otworek (NIE JOPE jak robia to w warsztatach) na spokojnie i powoli nacinamy i szlifujemy.
Po spasowaniu nie zapinamy jeszcze zderzaka.

Modul haka wybieramy taki jaki bedziemy najczesciej uzywac:
1 moduł 7 pin uzywany we wszystkich przyczepach do 750 dmc i kempingach z UK oraz bagaznikach na hak
2 moduł 13 pin uzywany do przyczep powyżej 750 dmc czyli kempingi i przyczepy ciezkie oraz bagazniki na hak

Do aut z szyna diagnostyczna can potrzebny jest moduł. Podlaczenie sie bez niego spowoduje odlacznie swiatel gdyz komputer wykryje usterke w postaci zbyt duzego uplywu/poboru pradu i wyswietli komunikat awaria swiatel... Kupujac moduł nie warto czasem inwestowac w uzywany. Wiekszosc nie posiada wiazki co zmusza do zakupu w ASO. Nie wiemy tez czy modul obsluguje w przyczepie swiatła led, wylacza czujniki parkowania (tyl) i informuje o podlaczeniu przyczepki. Ceny modulow uzywanych zaczynaja sie od 50 zl (7pin)a koncza na nowych ok 650 zl (13 pin)

Montaz modułu:
Tu ciezko jest krotko napisac bo wystepuja rozne opcje w autach. Jedne posiadaja kompletna wiazke do modulu inne tylko wiazke bez zasilania dodatkowego a jeszcze inne posiadaja nawet modul w ktory wystaczy sie wpiac wiazka idaca do samego haka. Generalnie modul montujemy z lewej strony w bagazniku ida tam wiazki w ktore sie wpinamy (szukamy swiatel stop, kierunkow, p.mgielnych, wstecznego, pozycyjnych) mase bierzemy ze sruby (przykrecone sa tam inne kable masowe). Ciagniemy wiazke do haka od strony modulu jest wtyk od strony haka same kabelki (jesli mamy opis podlaczamy zgodnie z nim jesli nie to szukamy po kolei..) Kolejny etap to wpiecie w szyne can jesli jest w bagazniku to dopinamy sie do niej jesli nie to ciagniemy kable pod kierownice. Podobnie jest z zasilaniem i dodatkowym plusem. Jak zasilanie modulu jest wyprowadzone to wpinamy sie wtyczka do wiazki i zakladamy bezpiecznik 40A w skrzynce bezpiecznikow w bagazniku. Jesli nie to musimy ciagnac kable pod kierownice. Skad rowniez ciagniemy dodatkowy plus.
Modul w bagazniku przyczepiamy do blotnika na rzepie

Po podlaczeniu zasilania moduł powinien dzialac. Bledy nie beda wyswietlane. Generalnie jesli nie potraficie wpiac sie w szyne can ten modul i tak bedzie dzialal - jedynie nie wylaczy czujnikow parkowania i nie pokaze podlaczonej przyczepy. Elektryk podlaczy to w moment majac wyprowadzona wiazke pod kierownice

Jesli udalo wam sie to podlaczyc pozostaje aktywacja w komputerze auta. Podpinamy kompa i uruchamiamy program focccus (nie polecam). Tam trzeba aktywowac funkcje towbar (hak) w przypadku innego modulu niz fomoco. Jesli jesli mamy modul fomoco (fordowski) trzeba aktywowac modul i w module dezaktywowac czujniki parkowania itp. Warunkiem jest ze modul posiada dezaktywacje czujnikow parkowania.
Arek78Lodz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-09-2019, 13:37   #113
Grzechutek
ford::amateur
 
Imię: Grzechu
Zarejestrowany: 22-08-2019
Model: focus
Silnik: 2.0 ti-vct
Rocznik: 2015
Postów: 1
Domyślnie Odp: Montaż haka co i jak ?

Witam. Jestem tutaj nowy ale potrzebuję porady lub informacji... Posiadam FF mk3 sedan z roku 2015 po FL sprowadzonego ze stanów. Chcę założyć hak ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy będzie pasował od wersji europejskiej.
Grzechutek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-10-2019, 09:33   #114
Arek78Lodz
ford::average
 
Imię: Arek
Zarejestrowany: 25-03-2018
Skąd: Łódź
Model: Ford Focus MK3 Kombi
Silnik: 1.6 EcoNETIC
Rocznik: 2013
Postów: 56
Domyślnie Odp: Montaż haka co i jak ?

To jest normalny hak do sedana w wersji mk3 lift. O ile dobrze mi sie wydaje to od zwyklego sedana mk3 tez bedzie pasowal.
Arek78Lodz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-10-2019, 09:41   #115
Arek78Lodz
ford::average
 
Imię: Arek
Zarejestrowany: 25-03-2018
Skąd: Łódź
Model: Ford Focus MK3 Kombi
Silnik: 1.6 EcoNETIC
Rocznik: 2013
Postów: 56
Domyślnie Odp: montaż haka kombi

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Arek78Lodz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-01-2020, 13:18   #116
TomekKala
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 20-02-2014
Model: Mondeo mk4
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2012
Postów: 7
Domyślnie kodowanie haka

Witam wszystkich może ktoś opisać jak programem forscan zalogować moduł haka

Bump:
TomekKala jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-01-2020, 15:49   #117
Tomekj89
ford::beginner
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 11-05-2013
Skąd: Poddębice
Model: Focus
Silnik: 1.8 tddi
Rocznik: 2004
Postów: 17
Domyślnie Odp: Montaż haka co i jak ?

Witam

Panowie potrzebuje pomocy kupiłem używany hak Westfalia z wiązka 13 pin oryginalnym modułem ford.
Nie ma u mnie wtyczek do wpiecia. Kupiłem na dobrehaki.pl wiązkę uzupełniająca. Jak to połączyć jak znaleźć magistralę can? Jak wpiąć się w zasilanie ? Czy moduł musi mieć zasilanie ? Proszę o pomoc moze ktoś miał podobny problem dodam że sprawa dotyczy Grand C-Max z 2011r.
Tomekj89 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-02-2020, 06:54   #118
Krzyschu
ford::average
 
Zarejestrowany: 21-01-2015
Skąd: Wieprz
Model: Mondeo MK5 Kombi Titanium 2016, Focus MK3 Kombi Trend Sport 2011
Silnik: 2,0 TDCi, 1.6 TDCi
Rocznik: 2011, 2016
Postów: 120
Domyślnie Odp: Montaż haka co i jak ?

Jak masz oryginalną wiązkę Westfalii z pełnym zestawem to w instrukcji masz dokładny instruktaż co i gdzie wpiąć przy braku wtyczek, występowaniu części złączy czy też wersji full. W każdym przypadku jest to proste do ogarnięcia. Sama instrukcja powinna być na stronie Westfalii.
Krzyschu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-02-2020, 06:33   #119
skrzypekps
ford::advanced
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 22-01-2008
Model: Focus MK1/MK2/MK2 Lift/MK3/MK3/MK3 LIFT/MK4 HB St Line
Silnik: 1.8 TDDI/1.6 TDCI 109/1,6 TDCI 90/1,6 TDCI 110/1,6 TDCI 115/1,5 TDCI 95/1,5 TDCI 120/1.0 115
Rocznik: 1999/2005/2009/2012/2014/2016/2017/2018
Postów: 309
Domyślnie Odp: Jak podpiąć elektrykę haka

Cytat:
Napisał cotozanick Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wtyczka 5 pin:
Pin 3 do stopu lampy
CanHigh Pin 1 podlacz do kabla szaro pomaranczowy
CanLow Pin 2 do fioletowo pomaranczowy
Linie can sa ze soba skrecone, w wiazce lecacej boakim auta powinny byc.
Pin 4 do masy (gnd)

Wtyczka 2 piny:
Pin 2 do plusa skrzynki bezpiecznikow. Tam gdzie jest na stale zasilanie przez bezpiecznik max 40A. Gruby brozowo czerwony przewod 10mmsq albo zielono czerwony 6mmsq. Oryginalnie powinno byc do skrzynki bezpiecznikowej z tylu do f26.
Konektor trzeci na przyczepe pewnie masz gotowy.
A więc zakupiłem hak automat (nazwałbym to półautomat) z oryginalnym modułem jak w załączniku i nie mam kostki w skrzynce bezpiecznikow. Podsumowując to co tu piszecie pozostaje mi podłączenie zgodnie tym co kolega napisał wstepnie szukajac przewodow Can z tylu, a jesli ich nie będzie muszę pociągnąć z przodu auta, wpiąć się do stopu oraz do + i powinno śmigać ?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 20200203_153851_001.jpg (94.9 KB, 190 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 20200203_091658.jpg (98.9 KB, 172 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez skrzypekps ; 04-02-2020 o 06:35
skrzypekps jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-02-2020, 10:13   #120
Tomekj89
ford::beginner
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 11-05-2013
Skąd: Poddębice
Model: Focus
Silnik: 1.8 tddi
Rocznik: 2004
Postów: 17
Domyślnie Odp: Montaż haka co i jak ?

Witam

Pisałem wcześniej i mam jeszcze pytanie .
Podłączylem się pod skrzynkę bezpieczników żeby był plus , następnie podpiąłem się do can przy gnieździe obd i później do stopu , podpiąłem wszystkie kostki. Ale świateł w przyczepie brak czy bez aktywacji modułu światła będą działały ? Proszę o pomoc ?? Jestem z województwa łódzkiego jest może ktoś kto jest w stanie aktywować moduł poza ASO ?

Ostatnio edytowane przez Tomekj89 ; 08-02-2020 o 07:59
Tomekj89 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:45.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.