Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Fotorelacje z napraw
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 18-02-2013, 00:20   #1
wrzoch
ford::expert
 
Imię: Ł
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: Krk
Model: Kuga Mk3
Silnik: 2.5 FHEV AWD
Rocznik: 2023
Postów: 2,680
Domyślnie Renowacja gałki zmiany biegów skóra - fotostory

Chciałem się podzielić wynikami mojej pracy z ostatniego sobotniego poranka.
Od dłuższego czasu wnerwiała mnie już gałka zmiany biegów w moim C-Maxie Jedna skórka mi się kiedyś podwinęła i się jej pozbyłem, te boczne poprzecierały się na górze i mnie drapała ostra krawędź gumy, która jest pod spodem w rękę, ogólnie jak na skórzaną gałkę, to wrażenia z posługiwania się nią negatywne.

Kawałek skórki odpowiedniej dostałem za friko w zakładzie kaletniczym. Chciałem zapłacić, ale pan popatrzył na mnie z politowaniem i pożegnał uprzejmym "a męcz się Pan", no to się pomęczyłem.

Niektóre rzeczy ciężko było robić i jednocześnie fotografować, więc postaram się opisać. Jeśli chodzi o sprzęt, to nożyczki ostre, nożyk tapicerski, śrubokręt delikatnie przytępiony albo coś w ten deseń do wciskania skórki w szczelinę no i klej do skóry, coś w rodzaju Butaprenu - ja użyłem Patexa do butów.

Na początek trzeba zdjąć srebrny plastikowy ring z dołu oraz plastik z rozpisanymi biegami z góry - jest na zatrzaski umocowany, wychodzi do góry jak się mocniej podważy. Potem należy oderwać stare kawałki - sztuk cztery i oczyścić z resztek kleju - aceton daje radę. Ja dodatkowo stępiłem troszkę krawędź tej gumy, aby mi się ta skórka tak szybko nie przetarła. Do pozbycia się ostrej krawędzi użyłem przyrządu do obcinania skórek - taki pilniczek zakończony obrazowo w ten sposób |V|

Następnie trzeba sobie pi razy drzwi oznaczyć powierzchnię do posmarowania klejem. Zaczynamy od boków - tak będzie łatwiej wykończyć. Kawałek skóry lepiej mieć w miarę większy - mój miał około 10 na 40cm. Naciągamy go na powierzchnię boczną, tak aby skóra dolegała dokładnie do tego bocznego kawałka i wystawała prawie centymetr z każdej strony.
Palcem dociskając krawędź po zdjęciu będziemy mieli ładny "odcisk" jak na zdjęciu poniżej.
Trzeba go posmarować cienką warstwą kleju, tak samo, jak odpowiadającą mu część gałki.
Czekamy aż klej podeschnie i dociskamy aby odcisk siadł mniej więcej dokładnie w tym miejscu, z którego został zdjęty. Obcinamy skórkę w odległości około 5mm od krawędzi, wokół której trzeba będzie ją zawinąć, następnie delikatnie, aby nie uszkodzić skóry wciskamy cienkim i tępym narzędziem w szczelinę (nóż do masła na przykład). Dołem i górą (tam gdzie są plastiki) będzie trzeba zająć się później, teraz najważniejsze jest, aby skóra siadła dobrze w szczelinie i się nie podwinęła.
Po rozprawieniu się z bokami przyklejamy przód i tył na tej samej zasadzie.
Docinamy skórkę tak, aby wystawała około 4mm poza obrys szczeliny, w którą będzie trzeba ją teraz wcisnąć i jest to najtrudniejsza część. Trzeba uważać, aby podczas smarowania klejem nie dostał się on tam, gdyż będzie ciężko ten wystający kawałek skóry tam wcisnąć. Najprościej jest włożyć w szczelinę krawędź skóry, a następnie dociskając narzędziem z zaokrąglonym najlepiej tępym końcem (nóż do smarowania masła np. albo bardzo tępy śrubokręt) wcisnąć ją do końca i uformować odpowiednio uważając, aby nie uszkodzić skóry.
Na koniec wciskamy i formujemy dół - plastikowy ring widoczny na zdjęciu powyżej będzie to trzymał, także można sobie tutaj odpuścić podklejanie.
Smarujemy klejem wystające do góry kawałki (od środka) jak i kawałki rączki, do których je trzeba będzie przykleić. Przyklejamy kiedy klej podeschnie.
Pozostaje odsłonić szczeliny, w które wchodzą zatrzaski i zamontować plastikową górę. Rezultat końcowy prezentuje się naprawdę ładnie:

Wrażenia - aż chce się zmieniać biegi. Miałem kupować gałkę od Fiesty Mk7 i podmienić, ale nie żałuję, że zostałem przy swojej. Trochę pracy i przynajmniej 80PLN w kieszeni. Wymianie uległ również mieszek na replikę z naturalnej skóry nabytą na Alledrogo za około 14PLN - stary jakoś dziwnie spękał przy gałce i też dawał nieprzyjemne odczucia w dotyku.

Całość zajęła mi około 2 godzin spokojnej pracy.

Polecam.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg DSC_4929.jpg (76.5 KB, 1302 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_4932.jpg (87.2 KB, 1249 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_4933.jpg (80.0 KB, 1189 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_4938.jpg (81.6 KB, 1231 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_4942.jpg (77.3 KB, 1186 wyświetleń)

__________________
Jak mogę, to pomogę

Kontakt: wrzoch(at)gmail.com

Ostatnio edytowane przez wrzoch ; 11-09-2015 o 21:44
wrzoch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2013, 09:53   #2
maro18
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Renowacja gałki zmiany biegów skóra - fotostory

BRAWO za wykonanie i łopatologiczny opis Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
sam kiedys kombinowałem jak to zrobić ale nie byłem zadowolony z efektów. Teraz widze jak fachowo zbrać sie do roboty Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2013, 17:59   #3
Tomii2512
ford::average
 
Avatar Tomii2512
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 02-06-2011
Skąd: Saillon
Model: Ford S-max
Silnik: 2.0
Rocznik: 2006
Postów: 70
Domyślnie Odp: Renowacja gałki zmiany biegów skóra - fotostory

a może wiecie jak sobie z tym problemem poradzić w S-maxie u nas jest inna gałka i to jest różnica
Tomii2512 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2013, 19:25   #4
jvc
Feel The Difference
 
Avatar jvc
 
Imię: Mirek
Zarejestrowany: 23-04-2008
Skąd: Polska
Model: MK5 Titanium X, Focus MK4 St-Line
Silnik: 2,0tdci 150=>180=>200+, 1,0 125KM
Rocznik: 2016,2018
Postów: 6,032
Domyślnie Odp: Renowacja gałki zmiany biegów skóra - fotostory

Przenoszę do dział Fotorelacje z napraw
__________________
Pozdrawiam
Mirek




Mój mondek
...Powered by heko...


Bądź
NIEBIESKI-zarejestruj się





jvc jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2013, 21:11   #5
wrzoch
ford::expert
 
Imię: Ł
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: Krk
Model: Kuga Mk3
Silnik: 2.5 FHEV AWD
Rocznik: 2023
Postów: 2,680
Domyślnie Odp: Renowacja gałki zmiany biegów skóra - fotostory

Cytat:
Napisał Tomii2512 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
a może wiecie jak sobie z tym problemem poradzić w S-maxie u nas jest inna gałka i to jest różnica
Przyglądałem się tej gałce na zdjęciach - prawie taką kupiłem. Jeśli to ta, o której myślę, to powinna mieć szew z przodu (od strony radia) na całej długości i to na tyle. Tam może być troszkę trudniej. Bez maszyny do szycia będzie ciężko.
Pewnie z jednego zszytego kawałka skóry się to robi. Jakby się dawca jakiś trafił zmaltretowanej gałki to można by podejrzeć w jaki sposób skóra jest tam osadzona i jak zdjąć plastiki, aby ich nie uszkodzić (jak już złamiesz, to się prawie zawsze dowiesz jak to trzeba było zrobić aby nie połamać, ale wtedy jest za późno).
__________________
Jak mogę, to pomogę

Kontakt: wrzoch(at)gmail.com
wrzoch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2013, 18:47   #6
cdsmarcin
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 13-09-2012
Skąd: Bielsk Podlaski
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCI 150 KM
Rocznik: 2016
Postów: 29
Domyślnie Odp: Renowacja gałki zmiany biegów skóra - fotostory

Dobra robota Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Sam mam taką gałkę i głowiłem się jakby tu wymienić skórę. A teraz wszystko czarno na białym. Jak tylko będzie cieplej to zabieram się do roboty.

Ten kawałek skóry to skóra naturalna?
Podrzuć link z którego zamawiałeś mieszek, bo na allegro jest tego mnóstwo, a chciałbym to dobrze dopasować do swojego Mondeo.
cdsmarcin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2013, 22:17   #7
wrzoch
ford::expert
 
Imię: Ł
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: Krk
Model: Kuga Mk3
Silnik: 2.5 FHEV AWD
Rocznik: 2023
Postów: 2,680
Domyślnie Odp: Renowacja gałki zmiany biegów skóra - fotostory

Cytat:
Napisał cdsmarcin Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dobra robota Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Sam mam taką gałkę i głowiłem się jakby tu wymienić skórę. A teraz wszystko czarno na białym. Jak tylko będzie cieplej to zabieram się do roboty.

Ten kawałek skóry to skóra naturalna?
Podrzuć link z którego zamawiałeś mieszek, bo na allegro jest tego mnóstwo, a chciałbym to dobrze dopasować do swojego Mondeo.
Jak najbardziej skora naturalna. Okolo 1mm grubosci (w sumie to chyba nawet mniej). Na jednym ze zdjęć z pierwszego posta jest pokazany fragment przyklejony jeszcze nie wciśnięty w szczelinę. Jak to kaletnik, od ktorego dostalem powiedzial "miesista musi byc" cokolwiek to znaczy. Temperatura nie gra roli, bo i tak to w domu raczej bedziesz robic nie w samochodzie. Podstawa to dobrze oczyscic po starej skorze i kleju. Polecam, roznica jest ogromna. Co do mieszka, to skora jest rozciagliwa z natury, takze wielkiej roznicy nie robi gdzie to kupisz. Moja miala tylko jeden szew, co mi sie podoba, chociaz rozni sie od oryginalu.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Sprzedający argos_2007. Kupiłem sobie jeszcze u niego kabelek Aux dla brata oraz wyjmaki do radia, chociaż z tych wyjmaków to nie do końca jestem zadowolony. Wcześniej kupowałem inne - fajniejsze, tylko nie zauważyłem, że komplet to dwa komplety, więc dokupiłem sobie drugą połowę. Jest to trochę chore, bo nie widziałem radia, które da się wyjąć takimi dwoma, ale "business is business" jak to mówią.

Tak to wygląda z gałką:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Tak wygląda w pozycji wsteczny:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Tak na piątym biegu:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Mocowanie na gumkę (moim zdaniem fajniejsze rozwiązanie niż oryginalne z opaską, gdyż zatrzask opaski nie mieści się w tym rowku w gałce i po pierwsze go czuć czasem pod dłonią, a po drugie u mnie spowodował przetarcie starego mieszka dokładnie w miejscu, gdzie był.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Zdjęcia takie sobie, gdyż nie za jasno było przez śnieg na oknach. Jak mi się będzie chciało zejść z aparatem nie z telefonem, to podmienię na lepszej jakości. Różnica jest naprawdę spora - nic mi teraz nie przeszkadza przy operowaniu biegami jak miało to miejsce wcześniej. Na mieszku też skóra naturalna, chociaż troszkę grubsza i wygląda inaczej niż ta na gałce, ale jakoś mi to nie przeszkadza szczególnie. Jedyny "problem" jaki był z wymianą mieszka, to zdjęcie starego bez połamania ramki - jest przymocowany zszywkami dość twardymi i musiałem się nieźle szczypcami namęczyć, aby odginając nie połamać ramki. Na środku po bokach była nadpęknięta, także podszlifowałem tam napisy od wewnątrz i podkleiłem kawałek giętkiego plastiku z obu stron aby to wzmocnić. Mieszek wyglądał na zbyt ciasny na początku, ale skóra naturalna bardzo mocno się rozciąga, także dało się go naciągnąć. Nie było za to problemu z upchnięciem jej pod spodem i później z włożeniem w drugą ramkę. Zamocowałem dokładnie tak samo jak oryginał, nawet przy użyciu tych samych zszywek. Trzeba było naciąć otwory w miejscach, gdzie wychodziły zaczepy i tyle w sumie. Efekt poza tym, że w końcu jakoś mi się przesunął szew i nie jest idealnie w środku jest dla mnie bardzo zadowalający.
__________________
Jak mogę, to pomogę

Kontakt: wrzoch(at)gmail.com

Ostatnio edytowane przez wrzoch ; 23-02-2013 o 07:47
wrzoch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2013, 13:23   #8
cdsmarcin
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 13-09-2012
Skąd: Bielsk Podlaski
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCI 150 KM
Rocznik: 2016
Postów: 29
Domyślnie Re: Renowacja gałki zmiany biegów skóra - fotostory

No to pozostaje mi szukać gdzieś odpowiedniej skóry na gałkę, a mieszek zamówie z allegro. Ciekawe czy jakbym poprosił firmy od której zamówię mieszek o jakiś skrawek materiału na gałkę to czy by mi go dostarczyli Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
cdsmarcin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-02-2013, 20:38   #9
wrzoch
ford::expert
 
Imię: Ł
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: Krk
Model: Kuga Mk3
Silnik: 2.5 FHEV AWD
Rocznik: 2023
Postów: 2,680
Domyślnie Odp: Re: Renowacja gałki zmiany biegów skóra - fotostory

Cytat:
Napisał cdsmarcin Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ciekawe czy jakbym poprosił firmy od której zamówię mieszek o jakiś skrawek materiału na gałkę to czy by mi go dostarczyli
Ja próbowałem tak z moim dostawcą mieszka, ale wyłgał się tym, że oni tego nie szyją tylko ktoś inny im szyje, bla bla bla i musiałem szukać gdzie indziej. Wpisałem "zakład kaletniczy" w Google maps i pojechałem do najbliższego.
__________________
Jak mogę, to pomogę

Kontakt: wrzoch(at)gmail.com
wrzoch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2013, 13:57   #10
cdsmarcin
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 13-09-2012
Skąd: Bielsk Podlaski
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCI 150 KM
Rocznik: 2016
Postów: 29
Domyślnie Odp: Re: Renowacja gałki zmiany biegów skóra - fotostory

Cytat:
Napisał wrzoch Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja próbowałem tak z moim dostawcą mieszka, ale wyłgał się tym, że oni tego nie szyją tylko ktoś inny im szyje, bla bla bla i musiałem szukać gdzie indziej. Wpisałem "zakład kaletniczy" w Google maps i pojechałem do najbliższego.
Jak duży kawałek skóry wziąłeś i ile zapłaciłeś?
cdsmarcin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:19.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.