Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 10-07-2010, 13:14   #1
ford_user
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-01-2010
Model: Focus MK2
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Gdzie jest odpływ skroplin z klimy?

Witam

Mam dwa pytania dotyczące klimy w fordzie focusie Mk2 rocznik 2005 diesel:

1. Gdzie znajdę rurkę (lub rurki) odprowadzającą skropliny z parownika klimatyzacji? Chciałbym tą drogą wprowadzic srodek grzybobójczy, żeby odkazić sobie klimę. Niestety patrząc pod spodem samochodu nigdzie nie znalazłem takiej rurki. Włączając klimę w upalny dzień równiez nie widzę, żeby po pewnym czasie gdzieś kapała woda pod autem. Tym bardziej chciałbym odszukać gdzie powinno być ujscie skroplin, bo być moze mam to zapchane i to jeszcze bardziej przyczynia się do zagrzybiania u mnie klimatyzacji. Klimatyzację mam zwykłą z sterowaniem ręcznym.

2. Drugie pytanie dotyczy spososobu w jaki powinno korzystać się z klimy. Ja dotychczas korzystałem z klimy i jednocześnie miałem zawsze otwarty obieg powietrza (powietrze zaciągane z zewnątrz). Jednak zauważyłem, że gdy zamknę obieg powietrza w samochodzie skutecznośc działania klimy jest dużo lepsza. Pytanie więc, może nie ma sensu, żeby klimatyzacja zaciągała gorące powietrze z zewnątrz i je mocno schładzała, może lepiej, żeby zaciagała już nieco schłodzone powietrze z wnętrza auta? Nie zauważyłem, żeby przy zamkniętym obiegu jakoś robiło się bardziej duszno lub wzrastała wilgotność powietrza. Podejrzewam, że przy zamkniętym obiegu auto i tak nie jest super szczelne, żeby nie dopuścić do uduszenia się kierowcy i pasażerów, a klima skutecznie reguluje wilgotność w środku auta, szyby nie parują nawet przy zamkniętym obiegu. Może w takim razie powinno cały czas jeździć się z zamkniętym obiegiem i właczoną klimatyzacją? Albo przynajmniej zamykać obieg na początku, żeby szybciej schłodzić auto? Jak Wy to robicie w swoich samochodach?

ford_user jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2010, 20:38   #2
mlk
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-05-2010
Model: Focus II sedan
Silnik: 1.6 benzyna 115KM
Rocznik: 2005
Postów: 20
Domyślnie Odp: Gdzie jest odpływ skroplin z klimy?

Ad 1. U mnie (benzyna, ale podejrzewam że w dieslu klima jest podobnie umieszczona) woda kapie mniej więcej patrząc z góry silnika na wysokości zbiornika płynu chłodzącego, między kołem a zderzakiem przednim.

Ad 2. Tylko obieg zamknięty jeśli chcesz dobrą wydajność! Wilgotność nie wzrasta, bo każda klima domyślnie suszy powietrze (stąd też ta woda się bierze).
mlk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2010, 22:07   #3
ford_user
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-01-2010
Model: Focus MK2
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: Gdzie jest odpływ skroplin z klimy?

Cytat:
Ad 1. U mnie (benzyna, ale podejrzewam że w dieslu klima jest podobnie umieszczona) woda kapie mniej więcej patrząc z góry silnika na wysokości zbiornika płynu chłodzącego, między kołem a zderzakiem przednim.

Ad 2. Tylko obieg zamknięty jeśli chcesz dobrą wydajność! Wilgotność nie wzrasta, bo każda klima domyślnie suszy powietrze (stąd też ta woda się bierze).

Ok, dzięki za odpowiedź. Poszukam w tej okolicy ujścia węzyka od skroplin. Problem w tym, że u mnie nigdzie nie kapie, a klima na pewno chodzi dobrze, bo się bardzo chłodno robi w aucie. Więc pewnie mam zapchany ten odpływ. A niestety zagrzybia mi się klima regularnie co roku, oddawałem nawet do ASO na odgrzybianie i niewiele to dało. Chcę się teraz sam za to zabrać, tylko muszę ustalić co z tym odpływem skroplin i gdzie on dokładnie jest. Skąd ogólnie skropliny się biorą w klimie to akurat wiem, prawa fizyki tu rządząGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Odnośnie jazdy z zamkniętym obiegiem to mnie zaskoczyłeś swoja opinią. Wynika z tego, że ja bez sensu jeździłem dotychczas zawsze z otwartym obiegiem. Tylko czy jednak niebezpiecznie nie wzrasta stężenie CO2 w kabinie, gdy cały czas jeździ się z zamkniętym obiegiem i włączoną klimą? Ja rozumiem, że samochód nie jest super szczelny nawet przy zamkniętym obiegu, no ale jednak wydaje mi się że dłuższa jazda jest niewskazana. Poza tym, gdyby tak było jak piszesz to pewnie ford juz był wprowadził jakiś "automat" zamykający obieg w momencie włączania klimy. No nic na razie bede robił tak, że na początku będę zamykał obieg, a jak mi się zrobi za zimno w samochodzie to wówczas go będe otwierał, żeby wpuścić świeżego powietrza do kabiny. Coś na wzór tego co robię w zimie, gdy chcę, żeby szybko kabina się nagrzała.
ford_user jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2010, 08:42   #4
jasiuprezes1
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-04-2010
Skąd: madryt
Model: ford focus
Silnik: tddi
Rocznik: 2002
Postów: 111
Domyślnie Odp: Gdzie jest odpływ skroplin z klimy?

rurka spływu wody z chłodnicy zaóważyłem tak jak kolega pisał kapie gdzieś w okolicach koło lewe patrząc od przodu a alternatorem.co do właczania obiegu zamkniętego ja nie załanczam ponieważ jadąc na dłuższych odcinkach niema czym oddychać a po drugie wszystkie opary które wydychamy no i oczywiście bąki osiadają na chłodnicy klimy i okazuje się że po paru przejażczkach śmierdzi jak z końskiej D..... .
jasiuprezes1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2010, 09:17   #5
rafaelb
ford::average
 
Zarejestrowany: 19-06-2010
Skąd: Białystok
Model: Focus II Kombi
Silnik: 1.6 TDCi z DPF
Rocznik: 2007
Postów: 104
Domyślnie Odp: Gdzie jest odpływ skroplin z klimy?

A ja mam inne pytanie. Jaki tam środek wpuścić. Kiedyś czytałem ale nie mogę znaleźć tego wątku. Pamiętam tylko że pisało że po wykonaniu tej czynności w aucie trochę daje spirytusem. Ale to chyba normalne, czymś trzeba dokonać tej dezynfekcji.
rafaelb jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2010, 10:25   #6
Vadero
ford::advanced
 
Avatar Vadero
 
Zarejestrowany: 10-02-2008
Skąd: Katowice
Model: Fiesta mk7 x2, mondeo mkIV 2.5T
Silnik: 1.4 tdci, 1.4 benzyna, 2.5T
Rocznik: 2009, 2009, 2012
Postów: 353
Domyślnie Odp: Gdzie jest odpływ skroplin z klimy?

Jeśli chcesz poprawnie odgrzybić klimatyzację to należy - wyjąc i wyrzucić stary filtr przeciwpyłkowy (odkręcasz pedał gazu i po jego prawej jest klapka), po wyjęciu całą okolicę parownika zapsikać pianką, poczekać parę minut, potem włączyć lekki nadmuch żeby piankę "przecisnęło" przez parownik i jeszcze głębiej. Jak pianka zmieni się w wodę i spłynie czynność powtórzyć. założyć nowy filtr przeciwpyłkowy.

Takie śmieszne psikanie przez otwór nie daje absolutnie nic - bo psikniesz tylko miejscowo pianką, a wszystkie bakterie i grzyby które w najlepsze rosną sobie w filtrze i okolicach nic sobie z tego nie zrobią.



co do korzystania z klimy - najpierw zamykasz obieg powietrza, żeby schłodzić powietrze wewnątrz auta, a później jak już masz chłodno to możesz otworzyć, żeby do środka docierało "świeże" powietrze.
Vadero jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2010, 10:27   #7
Vadero
ford::advanced
 
Avatar Vadero
 
Zarejestrowany: 10-02-2008
Skąd: Katowice
Model: Fiesta mk7 x2, mondeo mkIV 2.5T
Silnik: 1.4 tdci, 1.4 benzyna, 2.5T
Rocznik: 2009, 2009, 2012
Postów: 353
Domyślnie Odp: Gdzie jest odpływ skroplin z klimy?

Cytat:
Napisał rafaelb Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A ja mam inne pytanie. Jaki tam środek wpuścić. Kiedyś czytałem ale nie mogę znaleźć tego wątku. Pamiętam tylko że pisało że po wykonaniu tej czynności w aucie trochę daje spirytusem. Ale to chyba normalne, czymś trzeba dokonać tej dezynfekcji.
po latach eksperymentów stwierdzam co następuje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie jest ważne jaki środek wpuścisz, ale jak to zrobisz - czytaj wyżej. Dokładnie i sumiennie. Środek ma mieć wężyk plastikowy, który pozwoli go wprowadzać głęboko.

Polecam piankę firmy plak - niedroga a odpowiednio użyta doskonale odgrzybi klimatyzację.
Vadero jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2010, 11:21   #8
ford_user
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-01-2010
Model: Focus MK2
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: Gdzie jest odpływ skroplin z klimy?

Zrobię tak jak radzi Vadero, dobiorę się do parownika klimy od strony filtru przeciwpyłkowego. Nie wiedziałem, że tamtędy też jest w miarę swobodny dostęp do parownika. Tylko to wyciąganie filtra jest idiotycznie rozwiązane w focusie IIGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

I tak jak poczytałem różne opinie to wynika z nich jednoznacznie, że jedynym skutecznym sposobem pozbycia się grzyba jest wymontowanie parownika i dokładne jego umycie. No ale to wymaga opróźnienia środka chłodniczego z układu, więc grubsza zabawa.

Co do zamykania na stałe obiegu powietrza to chyba faktycznie nie ma to sensu. Nawet w biurze u mnie w pracy klimatyzacja zaciąga powietrze z zewnątrz, nie młuci cały czas tego samego powietrza, więc w samochodzie obieg będę zamykał też tylko na krótko. Fakt, że przy otwartym obiegu więcej wody wydziela się na parowniku, bo gorące powietrze z zewnątrz ma latem dośc dużą wilgotność względną, no ale po to w końcu jest ten odpływ skroplin.

Jeszcze jedno pytanie, czy przy zamkniętym obiegu powietrze również przechodzi przez filtr przeciwpyłkowy? W zasadzie nie powinno, ale nie wiem do końca jak to jest dokładnie rozwiązane.
ford_user jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2010, 11:40   #9
rafaelb
ford::average
 
Zarejestrowany: 19-06-2010
Skąd: Białystok
Model: Focus II Kombi
Silnik: 1.6 TDCi z DPF
Rocznik: 2007
Postów: 104
Domyślnie Odp: Gdzie jest odpływ skroplin z klimy?

Usiłowałem znaleźć nazwę tego preparatu do wpuszczania przez wężyk odprowadzenia skroplin ale nie znalazłem ( chyba czytałem na innym forum ).

Przy okazji znalazłem zdjęcia wężyka (niestety tylko miniaturki), powiększenie już nie działało. Zdjęcia z Ford Focus I HB 3D 1.8 TDDi 90KM manual
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
rafaelb jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2010, 11:42   #10
rafaelb
ford::average
 
Zarejestrowany: 19-06-2010
Skąd: Białystok
Model: Focus II Kombi
Silnik: 1.6 TDCi z DPF
Rocznik: 2007
Postów: 104
Domyślnie Odp: Gdzie jest odpływ skroplin z klimy?

Cytat:
Napisał Vadero Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jeśli chcesz poprawnie odgrzybić klimatyzację to należy - wyjąc i wyrzucić stary filtr przeciwpyłkowy (odkręcasz pedał gazu i po jego prawej jest klapka), po wyjęciu całą okolicę parownika zapsikać pianką, poczekać parę minut, potem włączyć lekki nadmuch żeby piankę "przecisnęło" przez parownik i jeszcze głębiej. Jak pianka zmieni się w wodę i spłynie czynność powtórzyć. założyć nowy filtr przeciwpyłkowy.

Takie śmieszne psikanie przez otwór nie daje absolutnie nic - bo psikniesz tylko miejscowo pianką, a wszystkie bakterie i grzyby które w najlepsze rosną sobie w filtrze i okolicach nic sobie z tego nie zrobią.



co do korzystania z klimy - najpierw zamykasz obieg powietrza, żeby schłodzić powietrze wewnątrz auta, a później jak już masz chłodno to możesz otworzyć, żeby do środka docierało "świeże" powietrze.
Lokalnie i ze zdjęciami:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
rafaelb jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:44.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.