Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fusion
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-07-2004, 11:15   #1
walet
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 24-05-2004
Skąd: Kraków
Postów: 20
Domyślnie Stuki przy zmianie biegów

Witam wszystkich;
Temat ten poruszyłem w jednym z wątków dotyczących drobnych usterek. Chodzi o stuki występujące podczas zmiany biegów. W skrócie można opisać to tak:

Ruszam, dwójeczka puszczam wolno sprzęgło - puk w okolicach mech. napędowego?. Przy zmianie z dwójki na trójkę być może też to słychać ale zagłusza ten dzwięk szum samochodu. Podczs redukcji z 3 na 2 też się to zdarza. Odgłos jest z rodzaju głuchych niemetalicznych.
Nie występuje to zawsze, zależy od prędkości samochodu, obrotów silnika i obciążenia.


Z uwagi na to, iż tylko jeden z forumowiczów zasygnalizował, że u niego wystepuje ten sam objaw, stwierdziłem, iż musi być to jakaś usterka fabryczna i zgłosiłem to w serwisie. Niestety serwis twierdzi, iż jest to objaw normalny (kwestia luzów) i w niektórych samochodach to może występować z większym lub mniejszym nasileniem (kwestia egzemplarza)Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..

W jednym z postów forumowicz "Ford Fusion" napisał:

Cytat:
...nie podobają mi się występujące od samego początku stuki z układu napędowego i występujące przy przełączaniu biegów (w "górę"). Te stuki podejrzewam to nic innego jak odgłos "wybieranych luzów" które istnieją pomiędzy wałem korbowym a kołami samochodu (luzy na wielowpustach sprzęgła, skrzyni biegów, półosi?). Są irytujące. W trakcie próbnej jazdy serwisant ASO stwierdził, że samochód jest w porządku - na a że stuka? No stuka bo luzy są i muszą być (poniekąd logiczne). ....
Więc jest nas już trzech.

Mam pytanie do forumowiczów: Czy u Was także występują takie stuki.
Można to sprawdzić podczas częstej zmiany biegów, przy ściszonym odbiorniku. Na trasie efekt ten był bardzo dokuczliwy w górach.
Wpisujcie się też jeżeli u Was ewidentnie nie ma takiego efeku. Będzie wtedy wiadomo, że nie jest to usterka typu "ten typ tak ma", w przypadku której nie ma sensu naprawiać samochodu bo to i tak nic nie da.
Pozdrawiam;

__________________
04.2004 Fusion 1.4 16V
walet jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2004, 11:35   #2
chromol
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-07-2004
Skąd: śląsk
Postów: 290
Domyślnie

jak do tej pory w swoim FF nie zauważyłem takich objawów (dodam, że po przejechaniu 8kkm). jeżeli nie będzie wielu postów to znak, że to jakiś feler jednostek. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
artur=chromol (dla wtajemniczonych)
czy teraz będzie już normalnie
co ja robię, rozum mi chyba odebrało i świadomie wolności się pozbywam
chromol jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2004, 14:29   #3
Ford Fusion
ford::average
 
Zarejestrowany: 26-05-2004
Postów: 79
Domyślnie Stuki przy zmianie biegów

W uzupełnieniu mojego postu informuję, że opisane przez mnie stuki mogą być nie zauważone przez mniej doświadczonych kierowców FF, bo są ciche choć charakterystyczne.Skoro ten temat rozwija się wyjaśniam, że są to stuki pochodzące bez wątpienia z układu przeniesienia napędu na koła samochodu i generowane w momencie, gdy pojawiający się moment napędowy silnika "kasuje" istniejące luzy w elementach przenoszących moment napędowy. Wystepują przy każdej zmianie biegów w momencie włączenia sprzęgła. Oczywiście, tak jak to bywa przy tzw. wybieraniu luzu - powoli zwalniając sprzęgło (biada tarczom sprzęgła) a więc z lekkim poślizgiem można wyeliminować te odłosy. Natomiast w pierwszej fazie ruszania (zmiany biegu),lub redukcji - silnik najpierw "wybierająć" luz generuje opisywanu stukot, a dopiero potem "ciągnie". Mistrz ze stacji ASO po przejażdzce stwierdził (jak napisałem), że wszystko jest OK. Według mnie nie jest OK i moje stwierdzenie, że "ten typ tak ma" jest żałosnym stwierdzeniem. Oby nie okazało się tylko, że Fusion to nie tylko najgłupszy samochód świata, ale również naj....TFU !Ale może z lekka przesadzam. Może inne nowe samochody w tej klasie też wydają takie odgłosy? Przez ostatnie 10 lat jeśdziłem Fordem Orionem (rok prod. 91), który też stukał w podobny sposób. Ale to nie był nowy samochód. A gdy już bardzo stukał, to były to gałki do wymiany.

Pozdrowienia dla właścicieli FF
FF FX Silver Magnum Gray 2200 km (kierowca ze stażem 40. letnim)
Ford Fusion jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2004, 14:30   #4
walet
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 24-05-2004
Skąd: Kraków
Postów: 20
Domyślnie

Wtedy będziemy nękać, nękać i jeszcze raz nękać ASO w naszej okolicy, dotąd, aż zechcą łaskawie się przyjrzeć tej usterce a nie wygłaszać teorii o luzach w układzie.
A tak właściwie to dziwi mnię fakt, iż Ford praktycznie nie reaguje na sygnały o usterkach. O skrzypiącym fotelu kierowcy, stukającej kanapie, wylatujących regulatorach lusterek wiadomo już od dawna, a jak widać po postach na forum, usterki te pojawiają się dalej i to w nowych samochodach. Co ciekawe jak widać po sposobach naprawy danych usterek (np. kanapa) każde ASO stosuje własne metody naprawy, co jeszcze raz potwierdza tezę, iż zainteresowanie Forda ogranicza się do wyprodukowania samochodu a potem radźcie sobie sami.
Pozdrawiam
__________________
04.2004 Fusion 1.4 16V
walet jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2004, 14:52   #5
walet
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 24-05-2004
Skąd: Kraków
Postów: 20
Domyślnie

Do "Ford Fusion".
Nasze posty pojawiły się prawie w tym samym czasie więc sprecyzuję jeszcze co wiem na ten temat..
Znajomy mechanik przysłuchiwał się tym stukom i stwierdził, iż te odgłosy pochodzą najprawdopodobniej z układu różnicowego i że tam występują te luzy. Niestety, nie miał on możliwości porownaia z innym FF.
Posiadam oprócz FF także moje stare Tico i ten efekt tam nie występuje (no chyba , ze Tico to samochód z górnej półki :grin: Jeździłem różnymi samochodami firmowymi, styranymi do granic ale takie stuki słyszę pierwszy raz. No może poza moim starym "maluszkiem" w którym podobne odgłosy (co prawda głośniejsze i z tyłu) dawały zużyte przeguby .
Pozdrawiam
__________________
04.2004 Fusion 1.4 16V
walet jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2004, 11:50   #6
dominikb
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 31-07-2004
Postów: 3
Domyślnie stuki przy zmianie biegów

W mojej Fuzji również tak stuka. Stuk jest słyszalny przy ruszaniu i przy zmianie biegów. ( odgłos taki jak przy zbyt dużym luzie na półosiach). Poza tym czuje delikatny luz w układzie kierowniczym (15000km). A i mam jeszcze pytanko? Czy u Was też tak trzeszczą uszczelki na około drzwi? U mnie sa nie do zniesienia!
Pozdrawiam.
dominik
dominikb jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-08-2004, 13:54   #7
Ford Fusion
ford::average
 
Zarejestrowany: 26-05-2004
Postów: 79
Domyślnie Stuki przy zmianie biegów.

W związku z dyskutowanym na forum tematem stuków w układzie transmisyjnym nasuwają mi się dodatkowe pytania. Wiadomo, że w trzech modelach nowo produkowanych samochodów, którymi są: nowa Fiesta, nowa Mazda2 i Fusion wykorzystano wiele wspólnych podzespołów, m.in: silniki, układy transmisyjne (skrzynie biegów i być może półosie), układy hamulcowe, wskaźniki itd. Jeśli w naszych Fusionach stuka (a stuka prawdopodobnie we wszystkich, bo układy napędowe pochodzą prawdopodobnie z jednej fabryki i są produkowane i montowane seryjnie w samochodach we fabryce w Kolonii), to dlaczego nie narzekają na te stuki Fiestowicze i Mazdowicze (Mazda 2 ma dokładnie takie same silniki i skrzynie biegów jak FF, polskie Fiesty jeżdzą bądź na starszych 1,3 litrowych silnikach, lub nowszych 1,25 Duratecach). Osobiście nie wierzę, aby fabryka FF w Kolonii produkowała na rynek polski gorszego typu podzespoły. Pomimo poszukiwań (zupełnie w celach rozrywkowych) nie udało mi się odnaleźć nazwy producenta silników Duratec (wiem jedynie, że to skrót od DURAble TEChnology). Może wywołany problem, to kwestia wysokiej aktywności użytkowników Fusiona. Dowodem może być cisza na forum Fiesty. No chyba, że Ford ma dwie fabryki, dla dobrych i złych klientów ???
Chcąc dokładniej wyjaśnić ten problem, dzisiaj wysłałem do Ford Polska e-maila i opisując opisywaną przez uzytkowników FF na naszym forum usterkę- który nie powinny być obojętny przedstawicielowi Forda na Polskę - poprosiłem o komentarz. Poczekajmy, zobaczymy czy Ford bierze pod uwagę również krytyczne uwagi, czy tez wydaje tylko foldery z opisem tylko zalet produkowanych samochodów i liczy na klientów nie znających wad tego samochodu. To też będzie test rzetelności producenta.

Z pozdrowieniami dla forumowiczów:
FordFusion FX Silver Magnum Gray 2500 km
Ford Fusion jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-08-2004, 14:43   #8
Robbo
ford::average
 
Zarejestrowany: 18-05-2004
Skąd: Łódź
Model: Fusion
Silnik: 1.4
Rocznik: 2004
Postów: 90
Domyślnie

Zdaje się, że jest jeszcze fabryka Ford-Werke w Saarlouis, ale nie wiem czy montują tam Fusion'y, czy tylko Focus'y.
Robbo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-08-2004, 16:05   #9
lutti
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 14-04-2004
Postów: 32
Domyślnie

Nie stwierdziłem podobnych odgłosów podczas zmiany biegów ale to może wynikać z tego, że jestem niedoświadczonym kierowcą i podaczas jazdy słucham radia.
lutti jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-08-2004, 21:24   #10
kf
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 07-04-2004
Skąd: Wa-wa
Postów: 26
Domyślnie

U mnie występuje stukanie (Fusion 1.6) wydaje mi się, że tylko przy ruszniu.
kf jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:41.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.