Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2007-2014] Tuleje wahacza tylnego wzdłużnego a geometria w kombi


danielr
09-08-2011, 14:29
Czy jest możliwe , że przez taki problem jak w temacie nie da się ustawić poprawnie geometrii samochodu ? Samochód zdziera mi opony z przodu więc pojechałem zrobić geometrię, a tam stwierdzono problem z zawieszeniem z tyłu tj. rozwulkanizowana tuleja wahacza prawego i przez to brak możliwości regulacji. Samochód nie "pływa" jakoś strasznie i trochę nie chce mi się w to wierzyć.
W tej chwili z tego co zrozumiałem od diagnosty - chcąc zrobić geometrię muszę zrobić ten tył (cena ok. 1200 same części i brak zamienników ! Trzeba kupować całe wahacze z tulejami).
Jeżeli tego nie zrobię to wg diagnosty nie ma co regulować geometrii, obecne opony będzie mi nadal zdzierało a nowych nie ma sensu kupować bo i tak je zedrze. No to jestem w kropce trochę bo to chyba ok. 3000 do wydania żeby uporządkować temat.

ice222
09-08-2011, 14:59
Czy jest możliwe , że przez taki problem jak w temacie nie da się ustawić poprawnie geometrii samochodu ? Samochód zdziera mi opony z przodu więc pojechałem zrobić geometrię, a tam stwierdzono problem z zawieszeniem z tyłu tj. rozwulkanizowana tuleja wahacza prawego i przez to brak możliwości regulacji. Samochód nie "pływa" jakoś strasznie i trochę nie chce mi się w to wierzyć.
W tej chwili z tego co zrozumiałem od diagnosty - chcąc zrobić geometrię muszę zrobić ten tył (cena ok. 1200 same części i brak zamienników ! Trzeba kupować całe wahacze z tulejami).
Jeżeli tego nie zrobię to wg diagnosty nie ma co regulować geometrii, obecne opony będzie mi nadal zdzierało a nowych nie ma sensu kupować bo i tak je zedrze. No to jestem w kropce trochę bo to chyba ok. 3000 do wydania żeby uporządkować temat.

A jaki masz przebieg ??

jvras
09-08-2011, 15:05
To czasem nie ten wahacz?
http://www.iparts.pl/czesc/wahacz-zawieszenia-kola,ford,mondeo-iv-turnier-od-2007-03,2-0-tdci-140km,36-6239-22519-100571-0-135-3472.html
Jeśli to ten to chyba jednak istnieje zamiennik :)

Dinar
09-08-2011, 15:25
http://ford.sklep.pl/pl,product,2671646,wahacz,poprzeczny,zawieszenia,t ylnego,przedni,ford.html-sprawdż ten wahacz,ewentualnie z demontażu,anglika,itd.

http://moto.allegro.pl/listing.php/search?string=mondeo+mk4&category=18967&order=p&change_view=1&params_top_cookie=635c8699ec6a48ca70780f0e041b45ce 82fe39d8

wojtbf1
09-08-2011, 19:21
pojechałem zrobić geometrię,
Czy nie przypadkiem do serwisu...???? To by tłumaczyło koszty...poszukaj części w necie i wybierz się do ,,normalnego,, warsztatu.....

jendrekmak
09-08-2011, 19:41
rozwulkanizowana tuleja wahacza prawego i przez to brak możliwości regulacjino niestety jeśli tył jest źle ustawiony to nie ma się co brać za ustawianie przodu. jest to bez sensu bo ustawia się wtedy zbieżność do awaryjnej sytuacji. a jak bardziej się rozwali ta tuleja to jeszcze raz pojedziesz na ustawienie zbieżności z przodu? i tak co chwilę?
w/g mnie masz delikatnie przekoszoną oś zbieżności na prawo lub lewo i dlatego zdziera oponę/y bo przodem musisz nadrabiać prowadzenie auta przy jeździe na wprost tzn. masz teraz delikatnie pojazd czterośladowy a nie dwu. podejrzewam, że z przodu możesz mieć dobrą zbieżność tylko musisz z powodu tylnej osi delikatnie dać kierownicą w którąś stronę żeby jechać prosto i dlatego opony z przodu dostają trochę oporów na krawędziach i je tnie.

istnieje pewna szansa, że pasuje tuleja od foki kombi mk2 ale to wymaga pomiarów i porównania elementów

danielr
10-08-2011, 14:56
@jendrekmak - dzięki za profi odpowiedź.
@wojtbf = Cena jednego wahacza w necie (nie ma zamienników jeszcze na rynku) to 680 pln. Tak więc różowo nie jest jak dodasz do tego robotę nawet poza ASO i na końcu geometrię. Same części to 1360 plus jakieś śruby, które zapewne będzie trzeba ciąć, bo mam przejechane 140 tys. km...

Wg ASO przy okazji tej roboty wymienia się wahacz poprzeczny krótki dolny. Trzeba to też wymienić ??? Po co ?

Dinar
10-08-2011, 15:34
Wg ASO przy okazji tej roboty wymienia się wahacz poprzeczny krótki dolny. Trzeba to też wymienić ??? Po co ? Bo ten wahacz jest odpowiedzialny za zbieżność,ten co podałem wyżej.Takie same tylne zawieszenie ma jeszcze S-Max,Galaxy3,Volvo V40,Jaguar jakiś tam model więc dopasowanie nie jest problemem. bo mam przejechane 140 tys. To nie jest duży przebieg na tego typu zawieszenie,zbieżność to 100zł nie widzę tu problemów a naprawa i części też nie powinny być duże.Za 1200zł można kupić całe zawieszenie a nie wahacz.

jendrekmak
10-08-2011, 23:02
Za 1200zł można kupić całe zawieszenie a nie wahacz. ale raczej używane bo ceny nowych oryginałów powalają a jak pisał daniel zamienników brak. są tylko na przód. samych tulej też nie ma szansy dostać ani zamienników ani oryginałów w aso

AKuba
11-08-2011, 13:10
Czy IV ma identyczne elem. zawieszenia jak III?
Podobno długi wahacz tylny można zgiąć jak się cofamy i kołami walniemy w krawężnik.

jendrekmak
11-08-2011, 13:12
Czy IV ma identyczne elem. zawieszenia jak III?ma podobne ale jednak inne. przynajmniej podłużny

AKuba
11-08-2011, 13:22
To podobnie jak między II a III (zdaje się ). Producenci po to robią lifty, żeby części nie pasowały i by kupować oryginały.

danielr
11-08-2011, 23:56
IV ma inne zawieszenie tyłu niż III.
Znalazłem takie coś: http://moto.allegro.pl/kompletne-zawieszenie-tyl-mondeo-mk-iv-4-kombi-i1759895466.html
Na co zwracać uwage przy oglądaniu ? Oczywiście na tuleje sobie zwrócę uwagę :) ale może jeszcze coś ?

fordfocus22
15-10-2011, 12:11
Witam, mam takie pytanie. mam forda focusa kombi 19 tddi. mam do wymiany Tuleje wahacza tylnego - wzdłużnego ktory jak wiadomo znajduje sie na wahaczu prowadzącym. mije pytanie brzmi czy da sie wymienic tą tuleje bez odkręcania tego wahacza od innych wahaczy? nie chce innych tulei zniszczyć. moze jest jakis sposób zeby wyciagnąć tuleje bo te dwie sruby mocujace tuleje to zaden problem zeby wykręcić tylko jak wyciagnac ta tuleje?? prosze o pomoc

mark_TDDI
15-10-2011, 16:10
Po 1, to trafiłeś na forum Mondka:-).
Może i da się "cukierki" wyciągnąć, ale jak wcisnąć nowe? Niestety kolego, tak już jest z naszymi fokami i ich tylnym zawieszeniem. Wyciągasz 1, to raczej musisz ruszyć resztę. Ja za taką zabawę płaciłem kole 800 PLZ 3 lata temu.