Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2007-2014] nie odpala - system bezkluczykowy + usterka układu kierowniczego


opman5
21-08-2011, 00:15
Witam
Posiadam Mondeo MK4 2007 2.0TDCI i niestety wczoraj spotkała mnie wielka przykrość z jego strony mianowicie po powrocie z zakupów wsiadłem do mondka nacisnąłem przycisk start i auto wogóle nie zareagowało tj. nie usłyszałem odblokowania kierownicy, nie włączył się zapłon, oczywiście rozrusznik nie zakręcił po krótkim namyśle rozłączyłem akumulator zwarłem klemy w celu szybkiego resetu elektroniki no i pomogło w 30% zapłon się włączył lecz blokady nadal nie nie było słychać no i po ponownym naciśnięciu startu rozrusznik nie kręcił a na ekranie licznika wyskoczyły dwie informacje "usterka immo" oraz "usterka ukałdu kierowniczego". Po sprawdzeniu wszystkich bezpieczników oraz przekaźników chciałem scholować auto do domu no i na cholu odpaliło od razu więc pojechałem na diagnostykę komputerową (autoboss v30) 0 błedów po zgaszeniu auto nie wystartowało więc spróbowałem metody rodem z malucha czyli rozrusznik na krótko no i wystartowało (oczywiście najpierw włączyłem zapłon, zapłon też nie za każdym razem chce się włączyć więc wtedy rozłączam akumulator reset i zapłon się włącza) czy ktoś z was spotkał się z takim przypadkiem?? co to może być może software proszę o rady.

opman5
21-08-2011, 23:27
Ktokolwiek ma jakiś pomysł? Soft czy raczej jakiś moduł ?

kolonez
22-08-2011, 08:59
Patrząc na schemat, który ci załaczyłem to sprawdziłbym przede wszystkim połaczenia z modułem systemu bezkluczykowego - może jest jakaś wilgoć.
Sygnał na odblokowanie kierownicy wychodzi właśnie z modułu.
Sygnał spod przycisku idzie do modułu.
To tak na szybko. Jeżeli połaczenia elektryczne są OK to zanim zaczniesz wymieniać graty może upgrade softu pomoże.

Uwaga odłacz akumulator przed sprawdzaniem złącz, abyś nie nagenerował sobie błędów.

Pozdrawiam

opman5
22-08-2011, 13:36
Ok sprawdzę dzięki za schemat.

P.S. Wiesz może gdzie ten moduł jest schowany?

marekpz
23-08-2011, 12:03
Może być problem z samym kluczykiem, może być uszkodzony siłownik blokady kolumny kierowniczej, może tylko soft. Jest obszerne TSB na to ale raczej nie obejdzie się bez ids i to uaktualnionego. Albo ASO albo niezależny z ids

kolonez
23-08-2011, 12:37
Widzę że zostałem już uprzedzony. Prawa tylna wnęka bagażnika, tylko nie pomyl z modułem fabrycznego parktronika który jest obok.

Pozdrawiam

opman5
23-08-2011, 13:52
Dzięki za informacje, na tyle co mogłem posprawdzałem wszystko ale ciężko sprawdzić sygnały cyfrowe bez sprzętu więc auto wylądowało dzisiaj u dilera, zobaczymy co oni wyczarują.
pozdr

opman5
30-08-2011, 09:20
A więc odebrałem auto z ASO w pełni sprawne co się okazało problem stanowił soft który to zgubił kod kluczyka, do zaprogramowania potrzebowali drugiego kluczyka a ja oczywiście posiadałem tylko jeden, więc trzeba było dokupić. Ogólnie wychodzi na to, że ford wypuścił wadliwy soft, gdyż jakieś trzy miesiące temu byłem w ASO na updacie i od tego czasu np. nie działała mi tylna wycieraczka. To na tyle auto działa a szanownym kolegom dziękuję za porady.
Aha jeszcze małe OT czy spotkaliście się może z problemem świateł przednich, mój mondek ma światła adaptacyjne (nie wiem jak one się dokładnie nazywają - skręcają razem z autem na zakrętach) i na liczniku cały czas mam komunikat "usterka świateł" a działają bez zarzutów, sprawdziłem widełki w lampach oraz czujniki przy kołach co jeszcze może być nie tak?
Pozdrawiam