Zobacz pełną wersję : [naprawa] [Mondeo MK4] wymiana pękniętego druta od regulacji lędźwiowej w oparciu


kryzys
05-03-2014, 20:13
Oto mała instrukcja z kilkoma fotkami jak wymienić pękający drut w oparciu fotela Mondeo mk4 (prawdopodobnie w innych modelach z tego samego okresu jest podobnie).


Na wstępie taka moja uwaga - pęknięty drut lepiej wyciągnąć żeby dziury nie zrobił w tapicerce, a do czasu ewentualnej naprawy można spokojnie jeździć tylko z opuszczoną tapicerką na dół. Ja jej nie spinałem i nic się nie działo z nią, dopiero jak nowy drut założyłem to wszystko pospinałem jak w fabryce :).

Czas operacyjny: na spokojnie powinno się udać w 15, max 20 minut jak ktoś pierwszy raz ma z tym do czynienia.

1. fotel max do przodu przesuwamy i siadamy na tylnej kanapie za nim (nie potrzeba go wyciągać).
2. wyciągamy pokrętło regulacji lędźwi - u mnie trzeba było się trochę do tego przyłożyć bo dość dobrze siedziało na zatrzaskach - ciągniemy do zewnątrz dość silno, chyba nic się tam nie da połamać :) /fot nr1/
3. rozpinamy plastikowy klips (z tyłu na samym dole oparcia, biegnący przez jego całą szerokość) łączący tapicerkę przodu i tyłu oparcia /fot nr2 i nr4/
4. odpinamy 2 zaczepy na białych sznurkach mocowane do stelaża na dole - naciągają one przednią cześć tapicerki oparcia /fot nr2 (owale kolor czerwony) i fot nr3/
5. podciągamy tapicerkę do góry (przednią i tylną)
6. trzeba włożyć rękę pod tapicerkę z tyłu oparcia i odczepić dwa klipsy które naciągają tapicerkę z tyłu oparcia, generalnie są to bardzo podobne klipsy do tych co spinają tapicerkę przodu i tyłu oparcia w pkt 3. /fot nr2 i nr5 (niebieskie owale)/
7. teraz jeszcze trochę podciągamy tapicerkę do góry (z przodu i tyłu) i jest super dostęp do pękniętego druta.

Składanie siedzenia oczywiście w kolejności odwrotnej.

luklib
14-02-2015, 13:05
a powiedz mi kolego ja rozpiąć te dwa plastikowe klipsy z pkt 3. ??

Bump: Przepraszam chodziło mi o 2 zaczepy z pkt 4

pgrob
14-02-2015, 21:59
Jeśli fotel masz zamontowany w aucie to ciągniesz za biały sznurek w dół aż czarny plastikowy haczyk wyjdzie ze stelaża oparcia. Trzeba użyć trochę siły ale dla ułatwienia można przez oczko z białego sznurka przełożyć np śrubokręt i wtedy łatwiej to wszystko chwycić.

Vikuś
20-01-2016, 10:28
45 zł za kawałek druta???? można taki drut wiele taniej zamówić w Milanówku (woj. mazowieckie, pod Warszawą).
http://borawski.com.pl/, zapłaciłem coś ok. 20 zł, 3 dni czekania.

Du_poid
29-01-2016, 12:27
Pytanie tylko z jakiego materiału Ci to zrobili, to nie może być po prostu zwykły drut, ma być mocny ale jednocześnie elastyczny bo za chwilę znowu pęknie.

cuga
01-04-2016, 18:44
U mnie regulacja też nie działała i było podejrzenie pękniętego druta. Po rozebraniu zgodnie z zamieszczoną instrukcją zobaczyłem wysuniętą końcówkę koszulki linki i małe pękniecie rys1.
Po wyciągnięciu na wierzch z drugiej strony było widać dużo większe pękniecie zdjęcie nr 2

Iaceq
04-05-2016, 22:26
Właśnie zrobiłem wg powyższej instrukcji i - była super przydatna.g:DD
Najwięcej trudności jest ze złożeniem wszystkiego do kupy. Szczególnie z naciągnięciem linek. I tylko dlatego zajmuje to te 15 minut.
Samo rozłożenie to naprawdę chwila :)

Dziękuję!

dzob
14-06-2016, 19:07
Witam. Panie Kryzys mam kryzys z tym cholernym drutem. Wysłałem wiadomość do Pane ale tu także piszę. Czy ma Pan jeszcze takie druty? Jak nie prosiłbym o jakiś namiar. Pozdrawiam.
Ps. Przydatny temat.

rbuczek
22-07-2016, 13:11
Cześć,
Też jestem z Krakowa i własnie mi pękła sprężyna. W ABCFocus powiedzieli mi, że w ogóle nie mają takiego elementu jako części zamiennej - facet zasugerował wymianę fotela :).
Wprawdzie temat ma już prawie 2 lata, ale będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc w ogarnięciu tego problemu (skąd wytrzasnąć taką sprężynę?).
dzięki

pgrob
22-07-2016, 13:26
np. z allegro
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=spr%C4%99%C5%BCyna+fotela+mondeo&bmatch=base-relevance-uni-1-3-0613

rbuczek
22-07-2016, 13:54
no racja :)
dzięki :)

fujimore
18-09-2016, 09:13
Na stronce Borawski.com.pl , aktualna cena z wysyłką to niecałe 38zl.
Paczkę dostałem następnego dnia po zamówieniu.
Swoją drogą, ciekaw jestem jak długo wytrzyma ten drut.

MPSRep
05-10-2016, 14:17
czy zamawiajac na tej stronce podawales jakis model tego druta ?
Nie moge znalezc a tez chcialem od nich zamowic

Lukassv
05-10-2016, 17:46
Czesc. A czy komus z Was urwala sie ta linka? Da sie cos takiego dokupic? Chcialem ja wyczepic z pokretla regulacji, zeby pozniej obie czesci zmierzyc, ale nie wiem jak. Ma ktos tu doswiadczenie?

Krzak1
05-10-2016, 18:01
ja stawiam, że to będzie linka od przerzutki rowerowej (jeżeli jest metalowa).

Lukassv
06-10-2016, 17:44
Tak, to jest linka jak od przerzutek tyle, ze zarobiona po obu koncach. Zapytam w rowerowym, czy takie cos mi dorobia. Z tego co patrzylem to u mnie reszta komponentow jest w calsci. Gabka troche porwana na boczku jeszcze jest. Sprobuje ja podlapac klejem.

artur1970
06-10-2016, 22:17
http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=251519

z linką

Lukassv
07-10-2016, 19:12
Linka w dobrym stanie?

artur1970
07-10-2016, 22:00
tak, szczegóły na PW

Pawel
21-01-2017, 17:41
Cześć Wszystkim,
Dziś doznałem tego samego problemu w moim Mondeo. Mam pytanie, jak wcześniej wymieniony opis naprawy się ma do foteli z poduszkami bocznymi? Czy wpierw je trzeba odpiąć? Dajcie znać.

Pozdrawiam.

bankarobert
22-01-2017, 19:08
ja rozbierałem fotel bez wyciągania go z samochodu z podłączonymi poduszkami. Trochę może więcej gimnastyki ale udało się bez problemów. Jak na razie zamiast druta mam 2 grube "trytytki" i się trzyma :) jak pękną to zastanowię się nad wymianą sprężyny i praniu tapicerki :)

Pawel
22-01-2017, 19:11
Heja, dzięki. Zatem zakupie co trzeba i się pobawię. Szkoda ze mi dziurę na "plecach" oparcia wywaliło bo jeszcze do tego muszę cerować - a w cerowaniu mistrzem była moja Babcia :d.

Vikuś
13-04-2017, 06:16
Pytanie tylko z jakiego materiału Ci to zrobili, to nie może być po prostu zwykły drut, ma być mocny ale jednocześnie elastyczny bo za chwilę znowu pęknie.
To jest firma zajmująca się produkcją sprężyn. Myślę że materiał odpowiedni :)

Wysłane z mojego ASUS_Z010D przy użyciu Tapatalka

kpietrek
25-05-2017, 14:51
A podpowiedzcie bo dziś zauważyłem i poczułem, że coś mnie gniecie jakiś drut w górnej części oparcia. Na wysokości łopatek?

Na zdjęciach widzę też jakiś drut. Czy on tez jest do kupienia w razie czego?

Czy może to coś innego?

Spotkał się z tym ktoś?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Pawel
25-05-2017, 15:37
Heja, u mnie objawiło się to tym że cały "zestaw" do regulacji opadł i wybrzuszył oparcie na plecach. Nie działała też regulacja. Ale ogólnie winę ponosił właśnie ten drut co to służy do mocowania tego ustrojstwa. Sam drut można kupić i zamienić.

manaszk
30-08-2017, 20:16
Gdyby komuś się przydały fotki.
Mi również 'wpadło' oparcie lędźwi w fotelu kierownika.
Pękł wspominany drut.
Uzbrojony w wiedzę z Forum, udałem się do Milanówka (www.borawski.com.pl), gdzie bez zbędnych tłumaczeń pani z biura się tylko spytała do jakiego modelu Forda i ile sztuk drutu. Po 20zł/szt chcą. Wziąlem dwa, "na zapas".

Nie bardzo miałem co zrobić z drugim drutem, schować w domu? wozić ze sobą w aucie? Wymyśliłem że ... eureka - wsadzę go tuż obok tego pracującego. Po przymiarce okazało się, że doskonale dwa mogą pracować razem, w tych samych mocowaniach. Co dwa to nie jeden, powinny wytrzymać więcej naporu :oops:

Potrzeba4x4
26-01-2018, 12:29
Wszystko pięknie prawie pełne kompendium wiedzy na ten temat.
Mnie zastanawia tylko czy ten drut zawsze pęka czy może zdarza się że wypada z jakiegoś mocowania i wystarczy włożyć ponownie???

Po tyle fotela czuć na 100% że to kwestia tego drutu.

Edit: nie było tematu... rozebrałem fotel drut urwany :(

rzeczka0311
21-03-2018, 19:44
U mnie przy braku reakcji na kręcenie pokrętłem okazało się że linka się zerwała. Można taka linkę dorobić w rowerowym ale ja polecam podzwonic po szrotach które rozbierają auta na części . Mi tak udało się kupić linkę za 10 zł. Jak coś to piszcie bo widziałem na tym szrocie w Radomiu cała sterte szkieletów foteli od mk4 wyposazonych w linki, druty profilowane, pokrętła i inne sprawne elementy.

muffintsi
20-06-2018, 18:01
Dopadło i mnie. Zaparłem się przy wsiadaniu i łubudubudut....

Zamówiłem drut na portalu aukcyjnym za około 40zł. Wymiana to pół godzinki łacznie z odkurzaniem nasypanego z fotela prochu piankowego. Instrukcja z pierwszej strony idealnie pokrywa się z ta z ETISa, tylko fotki dużo lepsze niż tamte grafiki.

Dzieki forum wiedziałem, aby szukać druciaka na aukcjach ;)

Atik
09-07-2018, 17:04
No i po drucie oparciowym. Strzelił po 235k km. Lecę w środę 11/07/2018 około 12 do Milanówka kupić to cudo więc jak ktoś zainteresowany z Warszawy dzwońcie 600493005 najlepiej do 11/07 do 11. Możliwość wymiany za drobna odpłatnością

tombra1985
09-07-2018, 17:26
No i po drucie oparciowym. Strzelił po 235k km. Lecę w środę 11/07/2018 około 12 do Milanówka kupić to cudo więc jak ktoś zainteresowany z Warszawy dzwońcie 600493005 najlepiej do 11/07 do 11. Możliwość wymiany za drobna odpłatnościąJaka jest cena sprężyny w Milanówku?

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka

jasad
16-07-2018, 22:10
Cena sprężyny fotela w milanówku to 20zl/szt.
Ja kupiłem dwie i udało mi się je założyć bez zdejmowania poszycia fotela :-)

rtalarczak
06-08-2018, 17:36
Koledzy,
ktoś wie gdzię kupię online linkę do mechanizmu regulacji lędźwi? myslalem ze poszedl drut, ale to problem z linką...

cezarg1410
07-08-2018, 22:20
Cześć,
I mnie dopadł podobny problem... aczkolwiek nie jestem pewien czy ten sam.
Regulacja lędźwi mi działa. Ale pęknięty mam jakiś drut w górnej części siedzenia: ewidentnie wystaje w tapicerkę.
Gdzie to zamówić?

Robert 68
08-08-2018, 07:24
Gdzie to zamówić?

A wystarczy przed napisaniem poczytać ten temat, tutaj są https://allegro.pl/listing?string=spr%C4%99%C5%BCyna%20fotela%20monde o&order=m&bmatch=baseline-cl-uni-1-5-0806

cezarg1410
01-09-2018, 09:29
Dziękuję.
Rozebralem dzisiaj fotel.
Chyba takiej usterki jeszcze nie opisywaliscie :)
Foto w załączniku.

jerry73
01-09-2018, 09:53
Nie było opisywane bo ta sprężyna jest z fotela bez regulacji lędźwiowej.
Jakby co to mam takie sprężyny do mondeo/ s-maxa nie wiem czy pasują do focusa..

cezarg1410
01-09-2018, 12:29
Jakim cudem? Mój Focus ma regulacje ledzwi i to jest ewidentnie oryginalny element. Po drugiej stronie jest identyczny i tam stelaż nie wpija się w tapicerkę a tutaj tak.

jerry73
01-09-2018, 18:14
Faktycznie. Teraz dostrzegłem mechanizm regulacji. W s-maxie takie druty są w fotelach bez regulacji.

Tymoteusz_lawruk
22-10-2018, 21:22
Witam.
Wiecie może czy będzie pasował również drut z zagięciami nieokrągłymi? Według opisu jest trwalszy. Pozdrawiam
https://allegro.pl/2-drut-sprezyna-oparcia-fotela-mondeo-mk4-i-s-max-i7629253208.html?reco_id=0826dd50-d637-11e8-a514-6c3be5bbf0c8

qrczakos
26-10-2018, 10:24
tam są dwa druty, górny i dolny. najczęściej pęka górny, dlatego napisał ze ten pęka rzadziej

Kordecki
02-11-2018, 11:16
Witam. Odświeżając temat jak wyjąć to pokrętło od regulacji lędźwi bo mocno siedzi i jak ciągnę to szarpie całą linką a nie chce tego uszkodzić. Jakiś patent na to, z góry dzięki

pioterd
14-01-2021, 22:12
Witam forumowiczów! W temacie dodam, że da się wymienić górny drut "ten bliżej zagłówka" nie ściągając pokrowca - rozpiąłem tylko na dole i lekko podciągnąłem, nawet bez odpinania jakichkolwiek napinaczy. Linka poluzowana na maksa, oparcie lekko pochylone do przodu. "Nurkując" za siedzeniem i wykazując nieco zręczności, da się to zrobić, zajęło mi 15minut - najdłużej szukałem "na dotyk" miejsc gdzie ma być drut zaczepiony. I po zaczepieniu z jednej strony trzeba użyć sporej siły by zaczepić z drugiej. Dla pleców, przynajmniej moich, ulga w odcinku lędźwiowym:-)

Misiol1
11-02-2021, 16:27
Witam. Odświeżając temat jak wyjąć to pokrętło od regulacji lędźwi bo mocno siedzi i jak ciągnę to szarpie całą linką a nie chce tego uszkodzić. Jakiś patent na to, z góry dzięki

- przyłączam się do pytania... to samo jest u mnie.

hamertbu
20-03-2021, 13:02
Witam. Odświeżając temat jak wyjąć to pokrętło od regulacji lędźwi bo mocno siedzi i jak ciągnę to szarpie całą linką a nie chce tego uszkodzić. Jakiś patent na to, z góry dziękiU mnie to samo.... a drut jest ok. 0.5 cm krótszy i żeby go założyć to najlepiej by było pokrowiec podciągnąć i odsłonić miejsce montażu. Ktoś coś poradzi z tym pokrętłem? Na filmiku z yt tak elegancko się zdejmuje....

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Adam2k
14-04-2021, 14:42
Panowie u mnie ten sam temat z tym ze drut przebil tylna skorzana tapicerke siedzenia... :/

Mam 2 pytania
1. Te pokretlo, o ile od strony pasazera wychodzi bez problemu to od strony kierowcy (fotel elektryczny) wychodzi , ale tak jakby cos go blokowalo i nie potrafie go wyjac do konca... ma ktos jakis pomysl?
2. Te zapiecia co trzymaja tapicerke pod fotelem - sprawdzalem i dalem sobie rady odpiac, ale przy okazji zauwazylem ze od strony pasazera tapicerka byla rozpieta :O wiec chcialem ja zapiac i tu jest problem, nie moge jej na tyle naciagnac zeby ja zapiac... jest mozliwe ze sie skurczyla? (posiadam pol skore / ankantare)

Z gory dzieki za pomoc

Adam2k
18-04-2021, 19:11
Podbije temat z rada - rowniez nie potrafilem wyciagnac tej galki od ledzwi... tak jakby byla przyklejona / przyspawana przez temperature, ale poradzilem sobie w inny sposob.

Naciagnalem u mnie material tak ze potrafilem przelozyc material przez te pokretlo (skora / alcantara), u mnie byl dosc duzy otwor, wiec u mnie nie bylo problemu :-)

A co do tego co pisala jedna osoba ze bez zdejmowania tapicerki wymienila drut, to nie wyobrazam sobie tego (ja ciezko mialem znalezc mocowania gdzie ten drut sie mocuje a co dopiero robic to po omacku :D

Jednym slowem operacja sie u mnie udala.

Dixev
18-09-2022, 13:05
Cześć,
zaczęło mi oparcie skrzypieć jak mocno opieram się plecami, ktoś zna może powód?
Przy okazji czy ktoś już wymieniał gąbkę w siedzisku ?

Pozdrawiam!

Dzyndzollitu
14-12-2023, 08:39
Witam szanownych Forumowiczów,

Mam podobny problem z fotelem Ford Focus MK2 lift wersja titanium. Czy mógłby ktoś pomóc jak mam ściagnąć tą rączkę regulacji lędźwi? Zdjęcie w załączniku.

Pozdrawiam,

stanio7
04-04-2024, 09:49
Dzień dobry,

czy przy bawieniu się z fotelem, przy wymianie tego druta, należy odłączyć akumulator w samochodzie aby przez przypadek nie uruchomić poduszki powietrznej w fotelu? Czy to zadanie wymiany druta można spokojnie zrobić bez odłączania akumulatora? Jak Pan uważa?

Bump: Dzień dobry,

czy przy bawieniu się z fotelem, przy wymianie tego druta, należy odłączyć akumulator w samochodzie aby przez przypadek nie uruchomić poduszki powietrznej w fotelu? Czy to zadanie wymiany druta można spokojnie zrobić bez odłączania akumulatora? Jak Pan uważa?