Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Skrzynie automatyczne (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=151)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Wymiana oleju w automacie AWF21 Durashift (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=248075)

mirase609 12-09-2017 20:04

Odp: Wymiana oleju w automacie
 
Więc tak - mk4 2008 2.0 zakupiony z przebiegiem 309tys, "podobno" poprzedni właściciel wymieniał olej systematycznie - statycznie ale nie potrafił sobie przypomnieć kiedy ostatnio i jaki typ oleju lał. Wyczuwalny moment zmiany biegu z 1 na 2 i z 2 na 3. Po zakupie wyczuwalne szarpnięcia przy redukowaniu biegów podczas dojeżdżania do świateł, skrzyżowań etc z lekkim hamowaniem. Chciałem aktualizować co się da więc convers, nx i oczywiście soft w skrzyni bo moim zdaniem warto mieć najnowszy - odwiedziłem M-S Power zrobił to o co prosiłem i ku mojemu zaskoczeniu efekt szarpnięcia przy redukowaniu całkowicie ustał - bardzo pozytywny efekt. Nawet nie przypuszczałem że softem można takie rzeczy zrobić. Zastanawia mnie tylko czy to poszarpywanie było od nowości czy pojawia się w miarę zużycia, ale to mało istotne. Co do oleju to jak większość - waham się. Aktualizacja nie zmieniła nic istotnie przy zmianie biegów "w górę" i dalej jest wyczuwalny moment zmiany na niskich biegach.

krzysztof.ad 15-05-2018 09:50

Zagwozdka-wymiana oleju w Automacie
 
Witam,

Posiadam Mondeo 2007 z Automatyczna skrzynią biegów, AWF21 i przebieg auta prawie 250tyś. Dodam, że nie znam historii Auta.

Czasem szarpnie mi autem w momencie przełączania gdy ruszam z P na D oraz sporadycznie nie chce zrzucić biegu na niższy a tak to wszystko jest w porządku, skrzynia zachowuje się poprawnie.

Rozmawiałem z mechanikiem na temat wymiany oleju w skrzyni, zasugerował, aby wymienić statycznie bo duży przebieg a po wymianie dynamicznej najprawdopodobniej będzie po skrzyni, i aby to zrobić ponieważ pomoże na dolegliwości, które opisałem a tak może sie to pogłębiać

Teraz pytanie do Was, ponieważ przeglądałem forum i część osób mówi aby przy przebiegu ponad 200tyś nie ruszać i nie wymieniać a cześć aby wymieniać. Czy miał ktoś z Was podobną sytuacje i po wymianie było lepiej? a może się pogorszyło?

pretorian2 15-05-2018 11:25

Odp: Zagwozdka-wymiana oleju w Automacie
 
wymiana statyczna ale kilkukrotna, do wymiany potrzebujesz ok 4 litrów, olej polecany do AWF21 z tego rocznika to RAVENOL T-IV. Do tego zrobić aktualizację modułu TCM czyli skrzyni biegów powinno pomóc chyba, że skrzynia powoli kończy żywota... U mnie 190ttk najprawdopodobniej też nie był wymieniany a po wymianie płynniej przerzuca biegi, przydała by się adaptacja skrzyni ale jak czytałem instruktaż jak ją przeprowadzić to odpuściłem bo nie ma za bardzo gdzie tego zrobić... [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

aple4 10-06-2019 12:36

Odp: Wymiana oleju w automacie
 
Witam,

Odgrzeję kotleta i zapytam się:
Czy jest tutaj ktoś kto doświadczył awarii skrzyni AWF21 po dynamicznej wymianie starego oleju (starego czyt. - powyżej 100kkm) ? Lub jakieś negatywne objawy ?

Moje mondeo dobija powoli przebiegiem do 210kkm, a nie mam historii czy kiedykolwiek miał wymieniony olej. Chcę się za to zabrać (profilaktycznie) ale o ile wolałbym zrobić wymianę dynamiczną z racji 100% czyszczenia, tak obawiam się negatywnych skutków wypłukania "uszczelniaczy" czyli złogów. Jeden zakład w okolicy entuzjastycznie proponuję dynamiczną w cenie 400 zł + koszt oleju + (ewentualnie)150 adaptacja. Drugi odradza dynamiczną ze względu na ryzyko i proponuje statyczną za 500 zł (olej w cenie). Co robić, jak żyć ?

makinen 10-06-2019 12:55

Odp: Wymiana oleju w automacie
 
Nie znam budowy tej konkretnej skrzyni, ale zazwyczaj oprócz filtra zewnętrznego jest jeszcze wewnętrzny.
Nie mogę sobie wyobrazić w jaki sposób wymiana dynamiczna może usunąć zanieczyszczenia z filtra oleju zamontowanego wewnątrz skrzyni.
Wiem, że leją środek płukankę, ale filtr jeśli jest mechanicznie zanieczyszczony, to nie umiem sobie wyobrazić jak go oczyszczą bez wymiany.
Dla mnie to taki sam trik marketingowy jak płukanka silnika, która nic nie daje.

Piotr_V6 10-06-2019 20:33

Odp: Wymiana oleju w automacie
 
Gratuluję wymian dynamicznych w skrzyniach które takich wymian nie przewidują jeszcze z przebiegami rzędu 300+

aple4 11-06-2019 06:17

Odp: Wymiana oleju w automacie
 
Cytat:

Napisał makinen (Post 3141128)
ale zazwyczaj oprócz filtra zewnętrznego jest jeszcze wewnętrzny.

Akurat w tym przypadku filtr jest niewymienny i praktycznie niedostępny, chyba, że rozbierzesz cały blok.

Cytat:

Napisał Piotr_V6 (Post 3141261)
Gratuluję wymian dynamicznych w skrzyniach które takich wymian nie przewidują

Przewidują ale nie w fordzie :) Tymczasem świadomy mojego przebiegu i niepewnej historii zdecydowałem, że zrobię jedynie statyczną wymianę 2 razy.

obcy77 11-06-2019 08:45

Odp: Wymiana oleju w automacie
 
Ja wymieniłem statycznie, póki co pierwszy raz, kolejna tura za 10 tys. km przy okazji wymiany oleju w silniku.
Nie zauważyłem jakichś znaczących zmian, sądzę że zmiana oprogramowania mogłaby coś bardziej zmienić.
Wymianę robiłem zapobiegawczo bo nie wierzę, że tego oleju się nie wymienia i nie ma żadnych konsekwencji.
W volvo gdzie też były montowane te skrzynie zalecają wymianę oleju.

Piotr_V6 11-06-2019 19:26

Odp: Wymiana oleju w automacie
 
Cytat:

Napisał obcy77 (Post 3141394)
Ja wymieniłem statycznie, póki co pierwszy raz, kolejna tura za 10 tys. km przy okazji wymiany oleju w silniku.
Nie zauważyłem jakichś znaczących zmian, sądzę że zmiana oprogramowania mogłaby coś bardziej zmienić.
Wymianę robiłem zapobiegawczo bo nie wierzę, że tego oleju się nie wymienia i nie ma żadnych konsekwencji.
W volvo gdzie też były montowane te skrzynie zalecają wymianę oleju.

Znasz taki mechanizm i taki płyn który się nie starzeje i nie traci swoich właściwości tym bardziej poddawany ciągle wysokim temperaturom ? Bo ja nie znam :) kotleta też 100 razy na jednym oleju smażysz ? :)

aple4 11-06-2019 20:02

Odp: Wymiana oleju w automacie
 
Cytat:

Napisał Piotr_V6 (Post 3141608)
kotleta też 100 razy na jednym oleju smażysz

W restauracjach z "M" w logotypie potrafią nawet i więcej :mrgreen:

Do wymiany statycznej ile potrzeba jednorazowo oleju ? 4l wystarczy ? (AWF21)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.