Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Fotorelacje z napraw (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=163)
-   -   [modyfikacja] [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=236131)

kasztan 02-01-2016 18:57

[Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
2 załącznik(i)
Postaram się opisać kolejno kroki związane z dołożeniem podgrzewania w przednich fotelach w Mondeo MK4 Lift - wersja HB.
Dużo wiedzy dostarczył mi temat:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
oraz kolega Marcin - @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] .

1. Na początek chyba należy ustalić ile będzie pracy - a ma to związek z tym czy i jaką wiązkę kablową mamy w aucie.
U mnie okazało się, że wiązka jest (ver. Titanium - może dlatego), dlatego pracy było mniej.

Chyba najprościej zobaczyć w dwóch miejscach:
- pod fotelem (kierowcy lub pasażera). Trzeba rozkręcić puszkę z wiązką podłączoną do fotela i zobaczyć po stronie wchodzącej w podłogę jakie piny w wiązce są obsadzone.
Konkretnie powinny być obsadzone piny 9/10 i 17/18.

- skrzynce bezpieczników w bagażniku - czy są bezpieczniki od zasilania grzania fotela kierowcy i pasażera (FB3 i FB4).

mm32 02-01-2016 20:23

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Cytat:

Napisał kasztan (Post 2508548)
skrzynce bezpieczników w bagażniku - czy są bezpieczniki od zasilania grzania fotela kierowcy i pasażera (FB3 i FB4).

W niektórych modelach aut skrzynki są inaczej ułożone i dlatego warto nadmienić ,że jest to skrzynka biała.

kasztan 02-01-2016 20:23

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
4 załącznik(i)
2. W tunelu środkowym należy zobaczyć jak tu wygląda przygotowanie instalacji.
Jak rozebrać tunel środkowy - tzn. miejsce na kubki, itd. - tego nie będę opisywał.

Należy zlokalizować szarą wtyczkę po stronie pasażera, koło lewarka zmiany biegów.
U mnie instalacja nie była tutaj przygotowana. Od szarej wtyczki odchodziły tylko kable zasilające gniazdo zapalniczki z tyłu.
Natomiast dobrze, że z drugiej strony wtyczki dochodziły do niej kable (pewnie z BCM'a).

Brakowało fragmentu wiązki od szarej wtyczki do przełącznika włączania grzania siedzeń.

mm32 02-01-2016 20:27

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Dokładnie tak.

kasztan 02-01-2016 20:28

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
2 załącznik(i)
3. Z części musiałem skompletować:
- podgrzewane maty na siedzenie i oparcia (dla kierowcy i pasażera)
- przełącznik grzania siedzeń
- fragment wiązki od szarej wtyczki do przełącznika

mm32 02-01-2016 20:30

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Można także pokusić się o wykorzystanie całej wiązki-jej wymianę w tunelu środkowym,jeśli komuś mocno zależy.

kasztan 02-01-2016 20:32

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
5 załącznik(i)
4. Najpierw podłączyłem przełącznik w tunelu.
Z wiązki dawcy wysupłałem fragment wiązki z wtyczką do przełącznika grzania foteli.
Zgodnie z tym, co pojawiało się w temacie, który podałem na początku, okazało się, że w polifcie zamienione są kable z pinów 3 i 8.
Wiązką pochodziła z przedlifta, może w poliftowej było by ok - trudno mi powiedzieć.
Generalnie kolory kabelków po obu stronach szarej wtyczki powinny się zgadzać, i lepiej chyba nic nie zamieniać po tej stronie szarej wtyczki
która już była w aucie :).

Rozpiska pinów w szarej wtyczce:
1 - brązowo-biały („+” tylnego gniazda zapalniczki)
2 - biało-czerwony (pamięć wyłącznika, do pinu 6 przełącznika)
3 - brązowy (zasilanie +12V, do pinu 4 przełącznika)
4 - czarny (masa, do pinu 1 przełącznika)
5 - biało-czarny („-” tylnego gniazda zapalniczki)
6 - brązowy (podświetlenie przełącznika, do pinu 3 przełącznika)
7 - pusty
8 - fioletowy (sygnał sterujący do modułów mat, do pinu 2 przełącznika)
9 - żótło-pomarańczowy (do podgrzewania tylnej kanapy)
10 - pusty

Po drugiej stronie trzeba było podłączyć wtyczkę do przełącznika.

Po tych działaniach przełącznik ożył - podświetlenie + możliwość sterowania (rosnące i malejące diodki).

mm32 02-01-2016 20:35

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Pięknie :)

kasztan 02-01-2016 20:39

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
5 załącznik(i)
5. Fotel.
Odkręcamy puszkę pod fotelem - ... I teraz mała porada.
Można by odkręcać już resztę fotela, ale ja najpierw podłączyłem maty, żeby zobaczyć czy wszystko działa. Po co odkręcać fotel, zdejmować tapicerkę, itp. jak na końcu by miało się okazać, że coś nie działa...

Okazało się, że maty działają i instalacja też jest ok. Od włączanie po kilkudziesięciu sekundach maty były ciepłe.
Żeby maty zaczęły działać, nie trzeba było nic aktywować w komputerze.

Odkręcamy fotel (Torx 50) i wyjmujemy fotel z auta.

mm32 02-01-2016 20:41

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
W wersji z fotelami w full prądzie bez odkręcenia fotela raczej nie da się odkręcić puszki-przerabiałem to,fotel jest na dole mocno zabudowany ;)

kasztan 02-01-2016 20:43

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
2 załącznik(i)
6. Demontaż tapicerki.
Tu niestety mało zdjęć robiłem, ale chyba są jakieś inne tematy na forum jak tapicerkę zdjąć.
Najważniejsze - odkręcenie plastików po bokach (poza zatrzaskami jest po każdej stronie wkręt torx 15).
Wyjęcie gałek od regulacji pochylania oparcia i regulacji podparcia lędźwiowego.

mm32 02-01-2016 20:44

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Przydao by się więcej fotek bo temat nie jest prosty :(

kasztan 02-01-2016 20:46

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Niestety - nie ma :(
Tu najwięcej zdarłem paznokci, więc jakoś zapomniałem o aparacie...

7. Tapicerka na siedzisku.
Jest dodatkowo mocowana na takie białe plastikowe haczyki/zatrzaski. Z tym najdłużej walczyłem i dopiero przy drugim fotelu coś odkryłem...
Porada nr 2 - zdjąć tapicerkę z tych haczyków jest w miarę łatwo, ale żeby założyć to najprościej te haczyki odczepić z gąbki siedziska, przymocować do tapicerki i potem wcisnąć w metalowe rurki w gąbce - tak jest dużo szybciej!

mm32 02-01-2016 20:47

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Cytat:

Napisał kasztan (Post 2508695)
Porada nr 2 - zdjąć tapicerkę z tych haczyków jest w miarę łatwo, ale żeby założyć to najproście te haczyki odczepić z gąbki siedziska, przymocować do tapicerki
i potem wcisnąć w metalowe rurki w gąbce - tak jest dużo szybciej!
__________________

Dokładnie tak,a wystarczyło do mnie przedzwonić :one:

kasztan 02-01-2016 20:51

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
4 załącznik(i)
8. Montaż mat.
Maty przykleiłem na taśmę dwustronną.
Początkowo źle poprowadziłem przewody, czego skutkiem było to, że nie starczyło kabla do czarnej puszki pod fotelem...
Szczegóły opisałem na załączonych zdjęciach.

Montaż maty w oparciu był łatwiejszy (tak łatwy, że fotek zapomniałem zrobić... ;)).
Co do oparcia, to trzeba pamiętać, żeby poprowadzić przewód zasilający i wprowadzić go pod fotel, gdzie trzeba będzie podłączyć z przewodem od maty siedziska.
Niestety nie zrobiłem też żadnej fotki od spodu fotela, ale tam głównie było pospinanie opaskami zaciskowymi ("tretytki") nowych przewodów do stelaża fotela.

Podłączenie niebieskiej i zielonej wtyczki do czarnej puszki.
Podłączenie musi być tak:
niebieska wtyczka (zasilająca) - do gniazda 9/10.
zielona wtyczka (sygnał/masa) - do gniazda 17/18.

mm32 02-01-2016 20:54

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Nic dodać,nic ująć.

kasztan 02-01-2016 20:55

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
9. Składanie fotela i montaż.
Analogicznie jak demontaż :)

mm32 02-01-2016 20:55

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
A zdjęcia ?

kasztan 02-01-2016 20:57

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
2 załącznik(i)
Zdjęć ze składania fotela ni ma - szło dużo szybciej niż rozkładanie i nim się obejrzałem, to fotel był w całości :)

10. Fotel pasażera.
Analogicznie jak kierowcy.
Różnica tylko taka, że nie mogłem zdjąć całkowicie siedziska, ponieważ był tam przewód od czujnika obecności pasażera na fotelu :)
Oczywiście mógłbym go odpiąć, ale szkoda mi było czasu na wyjmowanie wtyczki z puszki, spinanie kabla opaskami, itp.

mm32 02-01-2016 21:04

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Ładnie.

kasztan 02-01-2016 21:05

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
2 załącznik(i)
11. Efekt końcowy.
Mało widoczny ludzkim okiem, ale wyczuwalny pod pupą i plecami :)


@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - jeszcze jeden punkt będzie :)

SRS 02-01-2016 21:06

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] to teraz musisz uważać by nie było sadzonych na fotelu :D:D:D

dobra robota fajnie opisane

mm32 02-01-2016 21:07

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Bardzo ładnie to wyszło.Brawo.

kasztan 02-01-2016 21:08

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
1 załącznik(i)
12. Aktywacja w komputerze.
Mimo, że jak pisałem wcześniej, nawet bez aktywacji w kompie grzanie działało, to i tak dla porządku postanowiłem to zmienić (ELM327 STN1170 Viaken + ElmConfig)


@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - dziękuję za pomoc i wtrącanie się w tym temacie, bo inaczej moje posty by się posklejały.

pgrob 03-01-2016 00:18

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
17 załącznik(i)
Jakiś czas temu też dokładałem maty grzewcze (w przedlifcie) posiłkując się tym i rosyjskim forum i w trakcie demontażu tapicerki zrobiłem kilka zdjęć. Uzupełniając ten tutorial postaram się wyjaśnić jak zdemontować tapicerkę z przednich foteli.

1. Plastiki po lewej i prawej stronie demontujemy po odkręceniu torxa (fot.1)
2. Demontaż tapicerki siedziska rozpoczynamy od odpięcia mocowań po lewej i prawej stronie (fot.2,3) a następnie rozpinamy podłużny środkowy "zatrzask" (fot. 2,4)
3. Od spodu siedziska rozpinamy po lewej i prawej stronie białe zapinki (zdj.5,6,7)
4. Od góry rozpinamy 3 zapinki (na zdjęciu pokazane 2) na końcu siedziska (fot. 8 )
5. Po obydwu bokach fotela naciskając na siedzisko z góry odczepiamy tapicerkę (fot. 9,10)
6. Na kolejnym zdjęciu (fot.11) pokazane są wszystkie punkty mocowania tapicerki do siedziska. W celu demontażu/montażu mat grzewczych nie ma potrzeby odpinania obydwu stron, wystarczy, że odepniemy tapicerkę z lewej lub prawej strony.
7. Do demontażu/montażu mat grzewczych ten krok nie jest potrzebny, jeżeli wcześniej odpięliśmy tapicerkę z obydwu stron zgodnie z pkt. 6, ale jeżeli z różnych względów chcemy w całości zdemontować tapicerkę to kolejnym krokiem jest wysunięcie podłużnego zaczepu tapicerki z metalowej szyny stelaża fotela. (fot.12)
8. Przy demontażu mat z obydwu foteli zauważyłem, że przewody łączące maty siedziska z jednej strony były prowadzone pod białymi zaczepami, a z drugiej nad tymi zaczepami. Nie wiem na ile jest to reguła, a na ile przypadek. Pewne jest natomiast to, że przetarcie tych przewodów jest najczęstszą przyczyną awarii ogrzewania foteli. (fot.13,14)
9. Kolejnym krokiem jest demontaż tapicerki oparcia. Rozpoczynamy od rozpięcia plastikowej szyny (fot.15,16)
10. Następnie pociągając za białe sznurki zwalniamy plastikowe zatrzaski, napinające tapicerkę na oparciu (fot.17,18 )

pgrob 03-01-2016 01:24

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
6 załącznik(i)
11. Podciągamy do góry tapicerkę oparcia i mniej więcej w połowie oparcia z tyłu po lewej i prawej stronie znajdują się plastikowe zaczepy, które zwalniamy. (fot 19,20,21)
12. W celu demontażu/montażu mat grzewczych powyższe kroki są wystarczające. Natomiast jeżeli chcemy zdjąć w całości tapicerkę z oparcia to kolejnym krokiem jest odpięcie od tyłu plastikowej szyny od stelaża oparcia (niestety brak zdjęcia) i wypchnięcie tego zapięcia na zewnętrzna stronę oparcia (fot.22) oraz demontaż poduszki powietrznej (fot.23)
13. Ostatnim krokiem jest wyciągnięcie plastikowych prowadnic zagłówków (brak zdjęć)
14. Montaż tapicerki przeprowadzamy w odwrotnej kolejności do opisanych czynności.

kasztan 03-01-2016 07:26

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Świetne uzupełnienie Piotrek :)

Ps. @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - jak umieściłeś więcej niż 5 fotek (jako załączniki) w jednym poście??

mayak 03-01-2016 09:52

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Świetne!

Zastanawiam się co daje ta aktywacja???

pgrob 03-01-2016 17:40

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Cytat:

Napisał kasztan (Post 2508853)
jak umieściłeś więcej niż 5 fotek (jako załączniki) w jednym poście??

Sam byłem zaskoczony, że tak można. Odpowiadałem kilka razy na swoje posty umieszczając po 5 zdjęć, a odpowiedzi zostały automatycznie połączone z poprzednim postem. Nie udało się to w przypadku ostatniego postu, widocznie jest na to jakiś limit czasowy.

dar76io 04-01-2016 21:52

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Pod fotelami kabelki od ogrzewania są w pinach 9,10,17 w obydwu fotelach... a pin 18 podpiety jest tylko (dodatkowa masa) w fotelu kierowcy... dobrze rozumie?

kasztan 04-01-2016 22:15

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
W obu fotelach jest tak samo.
Zobacz post:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

mayak 04-01-2016 22:31

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
w obrębie fotela po obu stronach jest tak samo, ale do fotela kierowcy jest podpięta dodatkowa masa, aby przełącznik ogrzewania mógł rozróżnić fotel pasażera od kierowcy - widać to na schematach

pablos79 24-01-2016 21:05

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
koledzy,

dzieki za super artykuł,
mam pytanie, może ktoś pomoc ?
mam u siebie focusa polifta, chcialbym dolozyc grzanie przednich foteli,
od strony przodu, czyli sterownikow grzania kable mam, jednak nie moge sie doszukac kabli do grzania od strony foteli,
rozebralem podlokietnik - nic, sprawdzilem kostki pod fotelami (tam tylko sa od napinaczy i foteli - 3 kostki) nie wiem gdzie dalej szukac.
wychodze z zalozenia ze jesli mam kable pod klima do sterownikow to musze miec tez gdzies do foteli tylko nie moge nigdzie znalezc,

prosba o pomoc

Ciupaska 29-01-2016 10:37

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Cytat:

Napisał kasztan (Post 2508691)
Najważniejsze - odkręcenie plastików po bokach (poza zatrzaskami jest po każdej stronie wkręt torx 15).
Wyjęcie gałek od regulacji pochylania oparcia i regulacji podparcia lędźwiowego.

Czy ma ktoś zdjęcia gdzie są zatrzaski w tych plastikach? Boję się czegoś pourywać, a chcę przełożyć maty ze starych foteli do nowych...
No i jak odkręcić szufladę? Widać tam same nity...

kasztan 29-01-2016 12:01

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Cytat:

Napisał Ciupaska (Post 2525983)
No i jak odkręcić szufladę? Widać tam same nity...

Nie do końca wiem co masz na myśli, ale jeśli chodzi o rozbiórkę fotela, to Piotr w swoich postach dość dokładnie to opisał:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ciupaska 29-01-2016 12:37

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Tak, widziałem te posty, ale chodzi mi o to co zrobić zanim dobierzemy się do tapicerki fotela... Jak zdjąć plastiki te, w których jest np. przycisk sterowania fotelem...

mm32 29-01-2016 20:19

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Przecież to się rozbiera intuicyjnie,jak z tym nie potrafisz sobie poradzić to ja czarno widzę ,że podołasz dołożyć maty do foteli.

blade65 29-01-2016 21:19

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
dokładał ktoś maty na tylne kanapy i czy będą pasowały maty z przednich foteli do tyłu?:)

mm32 29-01-2016 21:20

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
Maty z przednich foteli sa inne niż w tylnej kanapie.

blade65 29-01-2016 21:27

Odp: [Mondeo MK4] Dołożenie podgrzewanych siedzeń
 
szkoda bo ma komplet przednich mat i miałem nadzieje że spasują do tyłu


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.