Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Skrzypienie amortyzatorów (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=307177)

blaz13 11-03-2020 09:43

Skrzypienie amortyzatorów
 
Mam taki problem. Kilka tygodni temu pierwszy raz usłyszałem dziwne skrzypienie (nie stukanie, tylko skrzypienie) od strony przedniego zawieszenia. Po kilku tygodniach jazdy mogę stwierdzić, że skrzypienie pojawia się w kilku sytuacjach:
- podczas skręcania kierownicy w prawo (o dziwo - w lewo nie);
- podczas przyspieszania (gdy maska lekko się podnosi)
- przy kołysaniu auta na boki.

Problem w tym, że czasem tego skrzypienia nie ma przez kilka dni, a potem znowu się pojawia, i za jakiś czas znów znika.

Na corocznym badaniu technicznym diagnosta stwierdził, że wyczuwa drgania/przeskoki na górnym mocowaniu amortyzatora (łożysko). Wróciłem z tym do mechanika, który wymieniał mi to łożysko kilka miesięcy temu. Stwierdził on, że jeszcze nie miał sytuacji, żeby łożysko dobrego producenta tak szybko padło, i on widziałbym problem gdzie indziej. Zasugerował wymianę łączników stabilizatorów. Ale to też nie zlikwidowalo problemu.
Podczas dalszej diagnostyki mechanik stwierdził, że nie ma pewności, ale może to być amortyzator. Mam oryginalne jeszcze amortyzatory, przebieg 236 tys. Tylko dlaczego amortyzator miałby skrzypieć (bo to nie jest stukanie) - przy skręcaniu kołami w prawo?? Przecież wtedy nie pracuje w płaszczyźnie góra- dół...

Wymiana amorków to dość droga zabawa, więc zanim się na to zdecyduję, chciałbym się jakoś bardziej upewnić, że te zgrzytanie/skrzypienie faktycznie może mieć źródło w samym amortyzatorze (a nie w łożysku, czy innych elementach zawieszenia).

Czy ktoś miał może podobne problemy? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Jaryska 11-03-2020 10:10

Odp: Skrzypienie amortyzatorów
 
I to nie raz, ale nigdy nie piszczą ani skrzypią amortyzatory, tylko inne elementy zawieszenia, jak przeguby kuliste, gumowe tuleje wahaczy, elementy mocowania drążka stabilizatora.
Gdyby padały deszcze, i jeżdził byś po kałużach ze sporą szybkością, to skrzypienia wtedy nie ma, bo woda nasmaruje lużne, lub zapieczone elementy.

Martinaz667 11-03-2020 10:16

Odp: Skrzypienie amortyzatorów
 
miałem coś podobnego w focusie, mianowicie odbojnik ocierał o goleń amortyzatora i to powodowało skrzypienie. testowo przesmarowałem olejem to miejsce i skrzypienie ustało.

blaz13 11-03-2020 11:20

Odp: Skrzypienie amortyzatorów
 
Cytat:

Napisał Jaryska (Post 3233239)
I to nie raz, ale nigdy nie piszczą ani skrzypią amortyzatory, tylko inne elementy zawieszenia, jak przeguby kuliste, gumowe tuleje wahaczy, elementy mocowania drążka stabilizatora.

Tylko problem jest taki, że jak kręcę kierownicą, to wraz ze skrzypieniem jest wyczuwalne drobne przeskakiwanie na amortyzatorze - widać to też po otwarciu klapy silnika i dotknięciu śruby mocującej łożysko macphersona od góry (od strony klapy silnika). To by rzecz jasna sugerowało łożysko masphersona, które wymieniałem kilka miesięcy temu. Tylko jeśli byłoby to łożysko, to dlaczego skrzypienie słychać też w momencie, gdy jadę na wprost i przyspieszam (maska idzie do góry, następuje więc "rozprężenie" amortyzatora i sprężyny)?

Garbojad 11-03-2020 11:37

Odp: Skrzypienie amortyzatorów
 
Może poprostu sprężyna pękła i daje taki efekt

blaz13 11-03-2020 12:38

Odp: Skrzypienie amortyzatorów
 
Cytat:

Napisał Garbojad (Post 3233262)
Może poprostu sprężyna pękła i daje taki efekt

Ale takie pęknięcie powinno być dość łatwe do zauważenia, prawda?

koszka 11-03-2020 13:01

Odp: Skrzypienie amortyzatorów
 
A jakievo producenta lozysko kupiles? Czy mechanik na pewno wszystko dobrze zlozyl?

blaz13 11-03-2020 13:06

Odp: Skrzypienie amortyzatorów
 
Cytat:

Napisał koszka (Post 3233285)
A jakievo producenta lozysko kupiles? Czy mechanik na pewno wszystko dobrze zlozyl?

łożysko SKF (kod produktu VKD35036)
Poniżej link do niego:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Garbojad 11-03-2020 13:21

Odp: Skrzypienie amortyzatorów
 
Pęknięcia szukaj w dolnej części amortyzatora

Jaryska 11-03-2020 15:36

Odp: Skrzypienie amortyzatorów
 
Gdyby ktoś z Kolegów widział rozebrany ,rozpołowiony amortyzator, i zobaczył z jakich części jest zrobiony, z dokładnością do mikrona, to nie pisał by takich herezji.
Amortyzator może tylko górnym uszczelnieniiem wypuścic olej, i wtedy nie amortyzuje, ale kazdy kierowca powinien to wyczuć, że z autem cos nie tak, że w czasie jazdy nadmiernie kiwa sie na boki, jak kaczka.
A po wjeczaniu na wyboje, to mało co auta nie rozwali.
Jak na doleurwie sie ucho, co zdarza się, ale rzadko, to słychac stuki, a nie skrzypienie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.