Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Skrzynie automatyczne (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=151)
-   -   [Mondeo 2014- ] Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=334803)

klocolus 25-04-2023 12:10

Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie
 
Witam. Znajoma poprosiła mnie o sprawdzenie co się może dziać w jej aucie, będę w przyszłym tygodniu sam oglądał co się dzieje.

Auto Mondeo mk5 2017 2.0 tdci 150km ok. 240tkm z PS. Po mieście podobno jeździ bez zarzutu. W trasie natomiast po dłuższej chwili coś się dzieje wg jej relacji z obrotami w skrzyni i dziwnie zaczyna zmieniać biegi (rosną obroty). Po zatrzymaniu, zgaszeniu i odpaleniu ponownie auta wszystko wraca do normy na jakiś czas i znowu w trasie coś się dzieje. W mieście nigdy usterka nie wystąpiła czyli tak jakby dzieje się po dłuższej jeździe z wyższym obciążeniem.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas diagnostyki? Sprzęgła się kończą (moja pierwsza myśl ale w sumie po resecie wraca do normy na jakiś czas)? Skrzynia się przegrzewa (moja druga myśl ale też na to raczej szybki reset by nie pomógł tylko auto musiałoby chwilę postać)? Można sprawdzić po parametrach stopień zużycia sprzęgieł?

Dzięki za podpowiedzi z góry.

klocolus 27-04-2023 16:22

Odp: Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie
 
Dodam, że auto wyrzuca komunikat ograniczone działanie skrzyni biegów tylko po jeździe z wyższą prędkością, w mieście i na drogach krajowych jest ok. Cała skrzynia do roboty czy może drobna rzecz? Czy się nie przegrzewa to sprawdzę niebawem. Na co zwrócić uwagę?

amk 27-04-2023 16:31

Odp: Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie
 
Sprawdź błędy, ja miałem podobnie objawy przy usterce czujnika (bodajże prędkości obrotowej) w skrzyni biegów. U mnie objaw był taki że zwykle skrzynia działała dobrze, a od czasu do czasu wysprzęglała silnik. Niestety żeby wymienić czujnik trzeba rozebrać skrzynię więc tanio nie jest.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Hansolo 27-04-2023 17:00

Odp: Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie
 
Te PS-y lubią głupiec przy problemach z EGR. Dlaczego nie wiem, ale kilka razy o tym czytałem.

klocolus 28-04-2023 15:10

Odp: Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie
 
Cytat:

Napisał amk (Post 3454212)
Sprawdź błędy, ja miałem podobnie objawy przy usterce czujnika (bodajże prędkości obrotowej) w skrzyni biegów

Oczywiście sprawdzę jak tylko się z nią spotkam, dzięki za podpowiedź. Zawsze to jakiś punkt zaczepienia i lepsze niż robota całej skrzyni, przy okazji jak się wyczyści syf ze środka i zweryfikuje stan sprzęgieł to pewnie wytrzyma sporo.


Cytat:

Napisał Hansolo (Post 3454217)
Te PS-y lubią głupiec przy problemach z EGR. Dlaczego nie wiem, ale kilka razy o tym czytałem.

Zerknę na parametry egr. W dw10F obstawiam zaślepka od egr wygeneruje masę błędów i tryb awaryjny?

Raczej nie jest to objaw końca sprzęgieł albo całej skrzyni do roboty skoro w mieście jeździ bez zarzutu? (wg jej relacji oczywiście jak przejadę się to zobaczę bo mam porównanie jak w pełni sprawny PS 2gen powinien pracować). Sprzęgła to z tego co czytałem szarpanie ewentualnie biegi się ślizgają?

Piotr_V6 03-05-2023 14:03

Odp: Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie
 
Wróżenie z fusów kody błedów odczytaj

klocolus 03-05-2023 22:12

Odp: Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie
 
Cytat:

Napisał Piotr_V6 (Post 3454968)
Wróżenie z fusów kody błedów odczytaj

Tak zrobię to pod koniec tygodnia bo dopiero będę miał dostęp do auta, próbuję się jak najlepiej przygotować pod względem merytorycznym do tej pory. Być może ktoś się lepiej zna na automatach i potrafi podpowiedzieć na co zwrócić uwagę podczas testowania auta, o to mi chodziło w tym wątku. Może wyjdzie z błędów coś oczywistego ale równie dobrze mogą wiele nie powiedzieć.

klocolus 11-05-2023 12:02

Odp: Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie
 
Błędów zapisanych nie ma ale najprawdopodobniej przyczyną jest ostatnia wymiana oleju w skrzyni ponad 80tys.km. temu. Zmienić w takiej sytuacji normalnie olej z filtrem czy podwójnie lepiej aby wypłukać co się da? Osobiście zalałbym tani olej do PS, wymienił filtr, przejechał kilkaset km i jeszcze raz wymienił już na fordowski i nowy filtr.

Ach Ci mechanicy, ciekawe czy pompę CR założyli na znaki po wymianie rozrządu.

mrk26 13-05-2023 12:15

Odp: Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie
 
Cytat:

Napisał klocolus (Post 3456020)
Ach Ci mechanicy, ciekawe czy pompę CR założyli na znaki po wymianie rozrządu.

Z pompą CR nic się nie robi przy wymianie rozrządu, chyba że mówisz o wymianie łańcuszka na wałkach.

klocolus 21-05-2023 22:35

Odp: Usterka skrzyni PS II gen. tylko na trasie
 
Jest follow-up. Stanęło na tym, że znajoma miała już dość MK5 (auto firmowe) także odkupiłem tak jak stało na wszelki wypadek szykując 10k+ na skrzynię. Wymieniłem olej z filtrem (stary był wyraźnie zużyty ale nie spalony czy bez opiłków, przypominam zrobił ponad 80tkm), kalibracja sprzęgieł i na razie 500km zrobiło bez zarzutu. Skrzynia pracuje płynnie bez zarzutu (w sumie wcześniej też tak pracowała do momentu dania "ognia" na autostradzie) Przy okazji oczywiście przestawiony na 180KM i parę opcji włączonych. Został do rozwiązania jeszcze potężny wyciek oleju najprawdopodobniej z pompy paliwa (zakonserwował całe podwozie i zostawiał kropki, oczywiście znajoma nic nie widziała), będziemy robić :D (wcześniej mechanicy uszczelniali co 30-40tkm jak widać niezbyt skutecznie). Ale słyszałem że to częsty temat w tym silniku.

Błędów całkowicie brak. Nic się nie zapisywało związanego ze skrzynią (tak naprawdę jedyne błędy to były od turbo coś ze zmienną geometrią kilka tysięcy km temu i silniczek reflektora FDL czyli raczej bez związku), jedynie komunikat który po zgaszeniu auta i ponownym odpaleniu znikał.

Także chyba będzie mk5 a mk4 pójdzie dalej w świat, choć nie wiem kto z takim przebiegiem (350k) i poobijane 1.6eb kupi ;) Najwyżej oddam znajomemu niech jezdzi. Ciągle się waham bo jednak jestem zwolennikiem benzyny - chociaż tu spalanie, ta skrzynia zachęca pod względem jazdy i są zdecydowanie większe możliwości wyposażenia w mk5. Plus jedzie w mojej ocenie zdecydowanie bardziej stabilnie w porównaniu do mojego mk4. W mk4 z PS jazda mi nie pasowała albo wszystkimi co jeździłem były zepsute. Z durashiftem kiedys miałem i było ok ale jednak skrzynia wolna i mój jednak biegów idealnie nie zmieniał. Tu chodzi zdecydowanie lepiej i mam nadzieję, że będzie chodzić. Często zmiana jest nawet nieodczuwalna.

Cytat:

Napisał mrk26 (Post 3456225)
Z pompą CR nic się nie robi przy wymianie rozrządu, chyba że mówisz o wymianie łańcuszka na wałkach.

Zapomniałem napisać, że przy okazji uszczelniali pompę.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.