Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=283352)

Hrync2 10-07-2018 10:25

Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia
 
Witam wszystkich forumowiczów,
chcę zaznaczyć, że to mój pierwszy post na tym forum, zatem do dzieła.

Zakupiłem niedawno Mondeo MK3 2002r. 2.0 TDDI 115KM. Od tego czasu klimatyzacja działała dość słabo, pojechałem więc do serwisu aby sprawdzić szczelność i ilość czynnika, którego oczywiście było zbyt mało a więc zabrał się za uzupełnianie (czyt. wymianę).
Przy pierwszej próbie sprawdzenia czy to działa okazało się, że nie uruchamiają mi się wentylatory i kazał najpierw to naprawić.
Same wentylatory są sprawne, bo przy wysokiej temperaturze silnika włączają się normalnie, raczej na 2 bieg (bo aż światła przygasają :D ). Sprawdzone są również przekaźniki, bezpieczniki, diody... Wszystko sprawne.
Aktualnie nie mam czynnika, więc czujnik ciśnienia klimy nie pozwoli mi na włączenie sprężarki, zatem odpiąłem kostkę, zrobiłem mostek i słyszę jak załącza się kompresor, ale wentylatory ani rusz.

Prawdę mówiąc, to nigdy nie widziałem, żeby wentylatory chodziły na 1 biegu, jedynie na 2 przy wysokiej temp. silnika.
Do tego czujnik ciśnienia ma 4 piny i wiem że 2 są od załączenia sprężarki, a 2 pozostałe nie mam pojęcia do czego...
Skoro przy zmostkowanym czujniku ciśnienia i (na pewno) sprawnych wentylatorach (są ich 2 sztuki) wciąż się one nie kręcą, to skończyły mi się pomysły co może być niesprawne...

A tak na marginesie... do wentylatorów dochodzą tylko 2 grube przewody. Zatem 1 i 2 bieg muszą różnić się wartością podawanego napięcia?

Proszę o pomoc, bo czytam fora już kilka dni i większość już sprawdziłem a dalej nie działa.

krystian1410 10-07-2018 12:04

Odp: Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia
 
Cytat:

Napisał Hrync2 (Post 3003636)
do wentylatorów dochodzą tylko 2 grube przewody. Zatem 1 i 2 bieg muszą różnić się wartością podawanego napięcia?

za pierwszy bieg odpowiada rezystor wentylatorów,jak jest uszkodzonychodzą tylko na drugim

Hrync2 10-07-2018 12:36

Odp: Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia
 
Dzięki za odpowiedź, to też sprawdzę. Mógłbyś przybliżyć mi gdzie ten rezystor znajdę w aucie?

krystian1410 10-07-2018 14:22

Odp: Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia
 
w dolnej części obudowy wentylatorów

Bump: w dolnej części obudowy wentylatorów

Mariusz 10-07-2018 16:02

Odp: Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia
 
Cytat:

Napisał Hrync2 (Post 3003690)
Mógłbyś przybliżyć ?

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Cytat:

Napisał Hrync2 (Post 3003636)
Do tego czujnik ciśnienia ma 4 piny i wiem że 2 są od załączenia sprężarki, a 2 pozostałe nie mam pojęcia do czego...

Masz w mondeo dwa czujniki ciśnienia:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

peteypee 10-07-2018 20:33

Odp: Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia
 
Rezystory swoja droga powinni nabić wzorem z kontrastem od razu bo miałbyś czas żeby wyszła ewentualna nieszczelnosc

Hrync2 10-07-2018 22:43

Odp: Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia
 
Dzięki za odpowiedzi, problemem był rezystor. Były zaśniedziałe styki i kostka trochę przytopiona. Przeczyściłem styki i teraz się załącza, ale to tylko na chwilę, bo rezystor i tak wymienię, a kostka będzie zastąpiona złączką elektryczną na duży prąd.
Być może będę miał pytania odnośnie radia vnr, ale to już osobny temat założę. Jeśli nikt nie chce już nic dodać tutaj, to jutro zamykam.

Btw, szczelność miałem sprawdzaną podczas pierwszej wizyty w serwisie klimy, bo gość dopiero po tym zabiegu decyduje się napełniać czynnik.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

franczesko 10-07-2018 22:58

Odp: Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia
 
Jeszcze uzupełniając temat - to nawet przy upalonym rezystorze, klimatyzacja powinna działać, ponieważ w takim przypadku wentylatory włączają się cyklicznie jako tryb awaryjny na II bieg :)

Hrync2 10-07-2018 23:01

Odp: Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia
 
Powinna i działała, problem w tym, że w 10 sekund ciśnienie wzrosło do 25 bar, właśnie przez brak pierwszego biegu wentylatorów. Nie trzymałem dłużej, bo nie chciałem rozwalić skraplacza takim ciśnieniem

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Mariusz 11-07-2018 07:52

Odp: Klimatyzacja vs wentylatory vs czujnik ciśnienia
 
Cytat:

Napisał Hrync2 (Post 3003994)
Powinna i działała, problem w tym, że w 10 sekund ciśnienie wzrosło do 25 bar, właśnie przez brak pierwszego biegu wentylatorów.

Nie przez brak pierwszego biegu wentylatora, a z powodu wadliwego działania czujnika wysokiego ciśnienia w komorze silnika przy zbiorniku wyrównawczym płynu chłodzącego.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.