Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Przytarty silnik. 1.5 EB (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=269960)

Pitol321 27-09-2017 09:54

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Dla Mondeo MK5 2.0 TDCi 150/180PS wymiana oleju i filtrów co 2 lata lub 30tys km...
Tak poinformowało mnie niemieckie ASO. Małych przeglądów dla silników Euro6 już podobno nie robią.
Za miesiąc jadę do Polski i wymienię olej z filtrem w polskim ASO po ok. roku i 15tys km dla własnego spokoju.

pasiek 27-09-2017 10:14

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał Parch (Post 2863775)
Niekoniecznie. Nie wiem dokładnie jak to jest w nowych Fordach, ale np. w Fiacie pierwsza wymiana jest planowana po 30kkm, a następne po 15kkm.

Po 30kkm to już nie jest olej tylko zupa ;)

Parch 27-09-2017 10:23

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Może tak, może nie. Jak się co 1 kkm dolewa 0.5 l oleju, to po 30 kkm masz teoretycznie 3x olej zmieniony:P.
Ostatnie kilka postów dotyczyło jednak czasokresu a nie jakości oleju. Ja u siebie wymieniam co 10-12 kkm i nie narzekam.

taajniak 27-09-2017 10:41

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Ciekawe rzeczy ci w tym ASO opowiadają. Typowa spychologia.
Jak by mi powiedzieli że nowe auto ma brać aż tyle oleju i to jest normalne, to w tym momencie bym zakończył dyskusję z tymi panami i pozostałe sprawy załatwiał tylko drogą pisemną, żeby w razie "W" mieć papiery do sprawy sądowej.

Jeżeli w instrukcji nie jest napisane, że auto zużywa 0.5 l oleju na 1000 km, to mogą cię w dupę pocałować. Nikt normalny nie sprawdza oleju co 1000 km w nowym samochodzie.

Samochód eksploatowałeś zgodnie z wytycznymi w instrukcji, a nagły brak oleju to skutek jakiejś wady tobie nieznanej, i tenże skutek spowodował zatarcie silnika.

Nie daj sobie na łeb wejść. Ja olej wymianiałem po 3000 km - zero ubytku, następnie wymieniłem po 17000 km ( 20.000 przebiegu), teraz po 10000 km
(30.000 przebiegu) i też ani grama ubytku oleju.

Dodam tylko, że auto jest po chip tuningu u Heko, i ja samochodu naprawdę jakoś specjalnie nie oszczędzam.

weuek 27-09-2017 10:50

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał taajniak (Post 2863848)

Jeżeli w instrukcji nie jest napisane, że auto zużywa 0.5 l oleju na 1000 km, to mogą cię w dupę pocałować. Nikt normalny nie sprawdza oleju co 1000 km w nowym samochodzie.

Tako rzecze instrukcja do 1.5 EB:

Wskazówka: Nie należy stosować więcej niż 1 L między regularnych odstępach serwisowych.

(jakość polszczyzny typowa dla forda)

Źródło: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

taajniak 27-09-2017 13:15

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał weuek (Post 2863854)
Tako rzecze instrukcja do 1.5 EB:

Wskazówka: Nie należy stosować więcej niż 1 L między regularnych odstępach serwisowych.

A regularny "odstęp serwisowy" to 20.000 km, czyli auto nie powinno zużywać więcej niż 50 ml oleju na 1000 km.

Auto było serwisowane w ASO, jest na gwarancji, facet zgłosił awarię, kazali mu jechać dalej, sami po placu jeździli, to teraz niech biorą konsekwencje na klate.

japim 27-09-2017 14:22

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał pasiek (Post 2863827)
Po 30kkm to już nie jest olej tylko zupa ;)

Możesz rozwinąć tą myśl?

Serwis stwierdził przegrzanie po ubytku płynu chłodniczego.
Ale, gdy razem z kolega rozebraliśmy mój silnik, w misce olejowej miałem 2.7l gęstej mazi... z bardzo dużą zawartością brązowego. Taki majonez jak pod korkiem.

Dodam, że między przeglądami robiłem 12 - max 15 kkm. Czy możliwe, że zupa zrobiła się na skutek przegrzania? A może na skutek dostania się płynu do oleju (po podniesieniu się głowicy)? Czy np na ostatnim przeglądzie zapomnieli wymienić olej i jeździłem z zupą? I czemu tego oleju było tylko 2.7l - gdzieś zniknęło 1.3l... turbina wypluła?

boncio 27-09-2017 14:34

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał weuek (Post 2863854)
Wskazówka: Nie należy stosować więcej niż 1 L między regularnych odstępach serwisowych.

Wyrwałes zdanie z kontekstu, co trochę wypacza sens.
Cytat:

Dolewanie oleju: Jeżeli olej spełniający wymagania specyfikacji WSS-M2C948-B lub WSS-M2C913-C nie jest dostępny, należy zastosować olej SAE 5W-20 lub SAE 5W-30, spełniający wymagania specyfikacji ACEA A5/B5.

Wskazówka: Nie należy stosować więcej niż 1 L między regularnych odstępach serwisowych.
Ta wskazówka dotyczy oleju innego niż zalecany.
Jest jeszcze taka informacja:
Cytat:

Wskazówka: Nowe silniki osiągają normalną wartość zużycia oleju dopiero po około 5.000 km.
Poza tym i informajcą o ilości między min, a max nie ma w nic o częstotliwości sprawdzania i dolewania, a juz zwłaszcza zużyciu oleju.
Błąd autora był taki, że powinien pojechać do ASO jak była połowa na bagnecie.

pasiek 27-09-2017 17:19

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał japim (Post 2863954)
Możesz rozwinąć tą myśl?

Serwis stwierdził przegrzanie po ubytku płynu chłodniczego.
Ale, gdy razem z kolega rozebraliśmy mój silnik, w misce olejowej miałem 2.7l gęstej mazi... z bardzo dużą zawartością brązowego. Taki majonez jak pod korkiem.

Dodam, że między przeglądami robiłem 12 - max 15 kkm. Czy możliwe, że zupa zrobiła się na skutek przegrzania? A może na skutek dostania się płynu do oleju (po podniesieniu się głowicy)? Czy np na ostatnim przeglądzie zapomnieli wymienić olej i jeździłem z zupą? I czemu tego oleju było tylko 2.7l - gdzieś zniknęło 1.3l... turbina wypluła?

Taka maź się robi jak olej miesza się z płynem chlodniczym.
Z tą zupą miałem co innego na myśli ale, faktycznie ta maź co jest w silniku z połączeniem oleju z płynem chlodniczym tak wygląda. Zupa po 30kkm ? Dlatego że, olej po takim przebiegu traci swoją lepkości i parametry i raczej już nie smaruje.

azuz 27-09-2017 20:21

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 2863956)
Wyrwałes zdanie z kontekstu, co trochę wypacza sens.

Ta wskazówka dotyczy oleju innego niż zalecany.
Jest jeszcze taka informacja:

Poza tym i informajcą o ilości między min, a max nie ma w nic o częstotliwości sprawdzania i dolewania, a juz zwłaszcza zużyciu oleju.
Błąd autora był taki, że powinien pojechać do ASO jak była połowa na bagnecie.

W innych silnikach jest napisane, że więcej niż litr alternatywnego oleju. Przy 1.5 jest po prostu oleju.
W instrukcji jest napisane, że olej należy sprawdzać co miesiąc.
Do serwisu jak połowa na bagnecie? To po co jest oznaczenie min i max?

Jaroslaw5 28-09-2017 07:49

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Azuz
Centrala Forda Ci coś odpowiedziała mądrego?
Z rzecznikiem się kontaktowałeś?

azuz 28-09-2017 09:02

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Czekam wciąż na odpowiedź...

boncio 28-09-2017 15:50

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał azuz (Post 2864123)
Do serwisu jak połowa na bagnecie? To po co jest oznaczenie min i max?

Teoretycznie tak, ale to była Twoja 2 dolewka. Jakby pierwszej nie było to miałbyś poniżej min, bo dolałeś 1l. Niby Ford podaje, że zużycie oleju normuje się po 5000km...
Bardziej mi też chodziło o zgłoszenie ponadnormatywnego zużycia oleju podczas zwykłego uzytkowania. Miałbyś ewentualnie podkładkę, że olali to.
Co nie zmienia faktu, że to nie jest norma w 1,5EB, bo wiele na samym forum jest aut i większość nie ma z tym problemu. Choc temat o dużym zużyciu też jest.

ruffels 29-09-2017 08:27

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cześć!

Wygląda na to, że również i jak muszę się wybrać do serwisu w sprawie oleju. Przy pierwszym przeglądzie w kwietniu tego roku po 18000 km okazało się, że olej jest na bagnecie jest znów na minimum. Przed przeglądem, jako, że czytam to forum dosyć często, olej parę razy był sprawdzany ale nie schodził nigdy tak nisko. Serwis zrobili, olej dolali i powiedzieli żeby sprawdzić jak się będzie zachowywać. Samochód to nowy Focus MK3 1.5 150 KM kupiony w kwietniu zeszłego roku od dealera w Krakowie.
Umówiłem się dzisiaj na wizytę w serwisie tak żeby był wpis w "aktach" i zobaczymy co powiedzą tym razem. Co ciekawe, przejechałem dopiero jakies 5500 km wiec praktycznie trzykrotnie mniej niz przed przeglądem a problem się jakby nasilił. Tym bardziej, że nie byłem samochodem na wakacjach jak w zeszłym roku gdzie zrobiłem kilka tysięcy kilometrów do Włoch i Chorwacji po autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Trasy to głównie miasto - tak średnio codziennie ok. 9 km, w weekendy zdarza się autostrada Kraków - Tarnów albo Kraków - Nowy Sącz, ewentualnie wypad w góry w kierunku Tatr. Silnik traktuję raczej w miarę dobrze, zmiana biegów przy 2500 - 3000 obrótów. Jazda autostradą to zazwyczaj max 160 km/h licznikowo, czasem jakieś chwilowe wyższe prędkości jeśli zajdzie potrzeba. Przy autostradzie staram się jeździć na 6stce w okolicach 130 - 140 km/h.

Tak z ciekawości do osób, które mają ten sam problem - jakie trasy robicie? Jeździcie głównie po mieście czy częściej poza miastem i z jakimi prędkościami?

Bladerx23 29-09-2017 15:30

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Pierwsza wymiana oleju przy 6000 km, druga na 20 tys. km i dolałem z 1,2 l oleju. Teraz mam 30 tyś. km na liczniku i znowu dolałem 0,6 l - uważam że to stanowczo za dużo. Zadzwoniłem do Aso serwisant twierdzi że silnik się dotrze i tak ma być do ok 50 tyś. km - ręce opadają:shock:

grzechu913 29-09-2017 16:32

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Czytajac te wpisy wychodzi ze te silniczki cos nie bardzo sa. Tez mam 1.5 , jak narazie glosno nie mowiac jest dobrze ,ma dopiero 7tys ,olej zmieniony przy 6 tys , byl stan jak odbieralem auto z salonu. Jednak widze ze to marne pocieszenie bo roznie moze byc wraz ze wzrostem przebiegu.Ciekawe czym to jest spowodowane , czy stylem jazdy na dotarciu silnika czy inne powody jak wada fabryczna itp.

Wysłane z mojego myPhone_AXE_LTE przy użyciu Tapatalka

miroos 29-09-2017 17:43

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Hmm - zaglądnąłem u siebie - auto odebrane pół roku temu na liczniku 12 tyś km - i widzę minimum na bagnecie...

Bladerx23 29-09-2017 19:12

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Podjadę w przyszłym tygodniu do Aso i zgłoszę nadmierne zużycie oleju zobaczymy co serwis na to

MARR 01-10-2017 20:52

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał pasiek (Post 2861789)
Ja tam zawsze co 10-12kkm wymieniam olej. We wszystkich autach jakie miałem tak robiłem i nigdy z silnikami nie miałem problemów. Po 20kkm olej wygląda jak zupa już, przynajmiej w tych "nowoczesnych" silnikach.

Mam podobne podejście - w dwóch Mondeo (Mk3 TDDI i Mk4 TDCI) od nowości olej wymieniany był co 10 tys km - oba przejechały bezproblemowo po 300 tys km. Aktualnie w nowym focusie 1,0EB olej wymieniony został po 3 tys km i teraz przy przebiegu 12 tys wymienię po raz kolejny, a następna wymiana będzie standardowo przy 20 tys. Potem co 10 tys.
I uważam, że tylko taka eksploatacja (no i normalny styl jazdy) gwarantuje dużo większą bezawaryjność .

azuz 02-10-2017 11:45

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Co 10k, wg forda, to 5 litrów oleju. Tu nie chodzi o częstotliwość wymiany oleju...

kaan1 02-10-2017 18:56

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
5 litrów (4 kg) oleju idzie w rurę wydechową na każde 10 tyś km? W postaci czego? Chyba pyłu - bo jakoś nie wierzę aby się to spaliło do dwutlenku węgla? To chyba stąd ekobiusty mają takie czarne wydechy ... Zobaczymy jak sobie z tym poradzi GPF ...

boncio 03-10-2017 13:16

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
I to całkiem niedługo bo GPF będzie montowany w nowej Fieście ST od początku 2018 roku...

pasiek 03-10-2017 13:28

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Od września 2018 każdy producent aut sprzedający na terenach eu , musi posiadać w benzynie gpf.

skoru 05-10-2017 07:26

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
No to pięknie. Mam 21kkm, stan oleju to 40% (serwis olejowy był w styczniu) i poziom minimalny na bagnecie. Dziś jadę kupić olej na dolewki. Twórcy tematu bardzo dziękuję, bo gdyby nie ten temat to prawdopodobnie skończyłbym jak on w serwisie z zatartym silnikiem.

Zastanawiam się czy jest sens robić g#wnoburzę w serwisie, jak myślicie?

pasiek 05-10-2017 09:18

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Rób, rób. W końcu to nowe auto, a nie dwudziestoletni szmelc ;)

rychu-893 05-10-2017 11:03

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
rób dym, ja mam wersje USA 1.5 EkoBiust:) mam 45kkm na liczniku, wymieniam olej co 15kkm. Czyli za chwile wymiana, od zalania oleju przy 30kkm na bagnecie ubyło od max do 25% wskaźnika, ile to będzie w litrach? 0,5 L? A nie 15*0,5L Więc jak nic z tym silnikiem w twoim mundku jest coś nie tak.

skoru 05-10-2017 11:08

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Panowie ile jest "objętości" oleju między MIN i MAX w 1.5 EB?

azuz 05-10-2017 12:02

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Bagnet od min do max to 0,8l.

Bladerx23 05-10-2017 17:11

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Panowie, dzisiejsza wizyta w Aso olej może brać niby 200ml na 1kkm - skąd to wiedzą nie mam pojęcia o to że bierze to niby się też silnik układa :shock:
Sprawa znikającego płynu chłodzącego znów miałem min. - nic nie wykryli żadnych wycieków nie wiedzą co z tym zrobić dolali do maxa zobaczymy. Już się zastanawiałem nad uszczelką pod głowicą. Mam przyjechać za 1kkm skontrolują ubytki.

slawek-kali 05-10-2017 17:24

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
No jak skad? wysilone, wyzylowane silniki.. lepiej nie bedzie.

ruffels 05-10-2017 17:47

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Wydaje mi sie, że problem znikania płynu chłodzącego albo oleju nie zaczal występować wraz z pojawieniem się turbo benzyn tylko istniał już wczesniej nie tylko u Forda ale też u innych marek w zwykłych silnikach.

Co do mojego przypadku to po wizycie w serwisie w zeszły piątek okazało się że faktycznie ubyło oleju i dolali mi 0.9 litra. Natomiast nie znaleźli żadnego wycieku i zgodnie z danymi z etis w normie jest spalanie do 0.5 litra na 1000 km, o czym zreszta pisali poprzednicy. Natomiast w przypadku gdyby zatarł się silnik to zostanie mi wymieniony na nowy w ramach gwarancji ponieważ zgłosiłem teraz nadmierne zużycie oleju. Miałem też problem z ubytkiem płynu chłodzącego ale w sumie w zeszłym roku przy pierwszym przeglądzie też był na min. więc chyba po prostu ten silnik tak ma. Na razie kupiłem olej na dolewki i będę monitorował po jakiej jeździe ile ubywa.



Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

piotrek305 05-10-2017 18:02

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
tylko diesla brać.. chociaż sprawdzone 2.0 TDCI jest i pojemność normalna.

cliner 05-10-2017 22:27

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
tylko diesla brać..to ja proponuję 2.7 Ecoboost lub 3.6 Ecoboost...ekologicznie,niemało niutków i horsepowerów:027:

avio 06-10-2017 09:49

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
a moze poprostu poczekac na mk6 lub polift bo jak widac ta wersja im sie nie udala

stefanb 06-10-2017 17:07

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Ja po powyższej lekturze poleciałem sprawdzić poziom oleju i okazało się, że jest na minimum. Przebieg 17600km, olej nie zmieniany od nowości. W ASO nie mieli akurat litrowego opakowania na dolewkę, więc kupiłem w Norauto zamiennik, spełniający normę zgodnie z instrukcją obsługi i zamierzam dolać ze 200-300 ml (za półtora miesiąca wypada mi przegląd, więc i tak będzie wymiana).
Ale generalnie warto sprawdzać przynajmniej co kilka miesięcy, bo oleju ubywa...

WoojO 06-10-2017 19:05

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
A u mnie mam milimetr niżej niż max. 53 tyś nalatane, zmieniam co 20 tyś. Jeździłem niedawno dłuższe trasy prędkościami autostradowymi i nic nie zjadł oleju. Był bym bardzo ostrożny mówiąc że 1.5 eb to nieudany silnik...

azuz 06-10-2017 19:05

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Wg instrukcji raz w miesiącu. :)

MARR 07-10-2017 03:17

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Też dziś poleciałem zobaczyć stan oleju w moim 1,0 EB i od wymiany czyli od 9 tys km nie ubyło ani milimetra.
Auto na tym oleju ma za sobą min. 3,5 tys km trasy do Włoch i spowrotem a ja na autostradach (zwłaszcza niemieckich) powoli nie jeżdżę...

Więc może problem dotyczy tylko 1,5 EB?

prokop123 07-10-2017 10:31

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
U mnie po 4tys stan jak po wyjeździe z salonu.
Pierwsze 2.5 tys jeździłem zachowawczo ale ostatnie 1.5 tys odkąd mam 240KM nie folguje mu i mimo to jak dotąd olej w stanie jak pierwszego dnia.
Ale mam w bagażniku litra na dolewkę w razie czego:)

grzechu913 07-10-2017 16:57

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
U mnie do 6 tys tez nic nie bral, nastepnie byla wymiana i zobaczy czy bedzie tak samo jak przed wymiana

Wysłane z mojego myPhone_AXE_LTE przy użyciu Tapatalka


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.